• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Potrosnja fenda

Gibanica

Novi član
Tu od
26 Svi 2016
Poruka
5
Pozdrav.
Zanima me potrosnja fendt-a farmer 309,310,311 i 312 i 509,510,511,512,513 i 514, kolika je potrosnja goriva pri nekom tezem poslu ako traktor radi sa prikljuckom koji odgovara njegovoj snazi.
Hvala:tractor:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Već sto put rečeno...
U grubo računaj s 2dcl/ksh.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Već sto put rečeno...
U grubo računaj s 2dcl/ksh.

Mislim da je blize 1 dcl/ ks /h

Znaci 100ks 10l, moguce i vise a moguce i pola ovisno od posla.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nemre biti, nažalost.
Zapravo nije 200ml, već 200g, kaj bi bilo 2,2dcl/ksh.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Ti pricas o potrosnji s prospekta, ja ti govorim iz prakse..
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Po tome bi kamion od 500 konja trošio 110 litara na sat.Nisu svi dizel motori ko aran iz prošlog veka.Pričat o potrošnji se može samo za jedan model motora a nikak sve što je dizela bacat u jedan koš.Tehnologija dizela je toliko napredovala pa i u traktorima da je ta potrošnja na KS od 2,2 dl samo za totalne laike.
 

mario

Legenda
Tu od
28 Srp 2006
Poruka
3,041
Moguca je ta koju je naveo ZJ, ali pod punim opterecenjem bez prekida.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Abarth, ne govori bez veze. Potrošnja može biti manja, ali s manjim teretom. Pogledaj si krivulje potrošnje i podatke test lista za pojedine traktore. I ja sam na rit opal kad sam videl da moj malac može trošiti 14L/h. Ali po vremenskom satu, a ne radnom, koji se broji na pol nazivne brzine vrtnje.
I da, 500 ks troši 110L/h kad ga se optereti i kad daje tu snagu, a ne kad se slini po cesti s 80...100ks. 500ks nikad ni ne koristi, osim možda pri kratkotrajnim ubrzanjima.

Mario, pa nego kak, nego pod punim teretom. Čovjek je to i pital.
No, nije važna potrošnja po satu, već po rali, hektaru...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Isti traktor s istim plugom jednu parcelu od hektara izore za sat vremena,drugu od hektara za sat i pol. Po meni je onda bitnija potrošnja po satu,jer ako se računa po površini,može previše varirati.
 

rudamaca

Aktivni član
Tu od
6 Ruj 2007
Poruka
487
Baš probam naći za aute i ne hvale se baš.Ima u l/100km, na par načina, CO2 emisija,CO ,dušični oksidi , okretni momenti , uglavnom sto čuda a niko se ne hvali sa g/kw.h.

Ono,motor na hidrauličkoj kočnici ,sve ovo drugo uspiju izmjeriti a onda se baš zagubi taj podatak.
Kaj onda da si mislim-ili im motori nisu u stanju preživjeti jedan sat na punom opterečenju pa ni nemaju rezultat ili to kaj izmjere nije za hvaliti se.
Izgleda da ih tu nešto žulja.:icon_scratch:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Isti traktor s istim plugom jednu parcelu od hektara izore za sat vremena,drugu od hektara za sat i pol. Po meni je onda bitnija potrošnja po satu,jer ako se računa po površini,može previše varirati.
Ako su isti uvjeti na poljima, malo bude razlike u potrošnji.
Jer ako brže oreš, motor daje više snage i više troši (apsolutno i po satu). S druge strane, ako sporije radiš isti posel, motor se bude vrtil bliže području najniže specifične potrošnje, te može u konačnici manje potrošiti nego kad izvlačiš punu snagu iz njega.
Dakle, sporijim radom se može čak i uštediti goriva po površini, dok je satna potrošnja skoro u pol različita, ali to je manje važno.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
A ono najbitnije si izostavil-oblik parcele. Samo radi toga se utrošak vremena (i goriva) može puno povećati,na istoj površini... Ja velim-traktor mi troši na sat toliko i toliko,a koliko za sat vremena mogu napraviti,to je već druga stvar.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Stvar je jednostavna: 2dcl/ksh.
Koliko konja trebaš, tolika je potrošnja po satu.
Postoji nešto drugo: minimalna potrošnja: ona zavisi od gubitaka motora, alternatora, ventilatora...pa hidrauličkih pumpi, getribe..Ne vjerujem da je za tak velike strojeve manja od 3...5 l/h.

A ono najbitnije si izostavil-oblik parcele. Samo radi toga se utrošak vremena (i goriva) može puno povećati,na istoj površini... Ja velim-traktor mi troši na sat toliko i toliko,a koliko za sat vremena mogu napraviti,to je već druga stvar.
Nisam izostavil, već nemreš uspoređivati kruške i jabuke. Usporedba, na kakvu si mislil, ima smisla na dviju jednakim, susjednim parcelama (raditi manjom ili većom snagom).
Ak ćemo iskreno, na trokutastim parcelama je satna potrošnja manja, jer imaš više praznog hoda nego na pravilnim parcelama, no konačna potrošnja (po površini) može biti veća jer ima puno prazne vožnje.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
O čemu vi raspravljate. :icon_scratch: :mur: Več 1000 puta rečeno ili napisano. Vi se ubiste u prepucavanju a čovjek se ni predstavio nije. Ma boli me neka stvar koliko troši ako mi se stroj sviđa. Ako mu je toliko bitna potrošnja nek kupi posavca. Taj ne troši skoro ništa. Osim sjena i zobi ako mu da.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Ak ćemo iskreno, na trokutastim parcelama je satna potrošnja manja, jer imaš više praznog hoda nego na pravilnim parcelama, no konačna potrošnja (po površini) može biti veća jer ima puno prazne vožnje.

O tome i govorim...

O čemu vi raspravljate. :icon_scratch: :mur: Več 1000 puta rečeno ili napisano. Vi se ubiste u prepucavanju a čovjek se ni predstavio nije. Ma boli me neka stvar koliko troši ako mi se stroj sviđa. Ako mu je toliko bitna potrošnja nek kupi posavca pa. Taj ne troši skoro ništa. Osim sjena i zobi ako mu da.

Vraga,traktor bar troši kad ide,a konj troši kad stoji... :icon_wink:
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Jedno pitanje za ZJ.Dali je potrošnja od 2,2dcl po KS ista kod motora kome se gorivo ubrizgava na 130 bari i motoru kojem se ubrizga na 3000 bari? P.S koliko puta si več izmjenio prvobitan odgovor meni?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Nema to puno veze s tlakom ubrizgavanja (naravno da je s preciznijim ubrizgavanjem manje dima, dakle mane neizgorenog goriva i radi toga nešto manja specifična potrošnja).
Više ima veze s konstrukcijom motora (direktno ili indirektno ubrizgavan, euro norma) te samom krivuljom toplinskog ciklusa (radnom temperaturom).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
A zakaj onda stari, zrakom hlađeni Deutz ima nižu specifičnu potrošnju od današnjih modernih motora sa svim čudima tehnike?

Stvari se može poboljšati, ali se fiziku prevariti nemre. Perpetuum mobile ne postoji.
 
Na vrh