• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PowerShift CS94

bahunluka

Novi član
Tu od
25 Pro 2012
Poruka
6
Da li ima neko da se razumije u princip rada powerShift mjenjača na CNH grupaciji?
Radi se o CaseCS94 ili Steyr 9094 iz '97. Mjenjač je 4 brzine mehanički x jedna na prekidač koja ubrza za 20-25% te se može koristiti pod opterečenjem. Nakon što je traktor bio na servisu getribe, zamjenjeni su sinhroni, ali je "pokvaren" powerShift. :( Kad s prekidačem prebacim u višu brzinu, traktor ubrza i odma "padne" u nižu te uspori. Mehaničar koji je vratio traktor s rasturenom strujom kaže da je problem u struji. EHR i ostalo smo posložili, al ovo ne znamo. Pronašao sam relej od powerShifta, piše na njemu Zeitrelay, i znam koji je elektroventil od powerShifta.
Sad me zanima dal mi neko može objasnit kako to radi?
Čitah da je ovak: pritiskom na prekidač, otvara se elektroventil, pušta tlak ulja na sklopku koja prebacuje u višu brzinu.
Nije mi jasno, nakon što se "komora napuni" uljem, ventil kroz neko vrijeme zatvara i ostaje tlak unutar te neke "komore" (pa je problem u puštanju komore), ili je potreban konstantni dotok ulja kroz elektroventil? Ako konstantni dotok ulja ne smeta, da li se može elektroventil spojit konstantno na napon?
U nadi da ima koja dobra i pametna duša, zahvaljujem! :)
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
kod mene na bageru slican je sitem na zrak.
U jednom smjeru tlak drzi viljusku, u drugi smjer vrati je opruga.
Iako ne znam konkretno, gotovo sam siguran da ti upravljanje mora biti stalno pod tlakom,
kako je rijesena dvosmjernost, dal oprugom ili promjenom tlacne linije bi ti otkrilo neke mogucnosti.
Kod bagera, ako izgubi tlak zraka, opruga automatski prebaci u spore brzine (to je sigurnosna mjera)...najvjerojatnije je tako rijeseno i kod tebe.
Nisam siguran, ali mislim da tu nema puno elektronike...to je uglavnom elektrika...senzori tlaka, ventili, prekidaci...
 

bahunluka

Novi član
Tu od
25 Pro 2012
Poruka
6
Hvala Zivsic. Ovo mi je malo otvorilo oci, budem se bacio pod traktor ponovno za vikend da vidim dal se moze stogod identificirati.

Nino6110, majstor iz Agrie, New Holland zastupnika iz Puščina, "ako on nezna, nezna niko" majstor. :D iako iskustva kazu drugacije. Hvala osnivacima i clanovima na ovom forumu, ovdje mozes dosta naucit pa sam popravit. :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Generalno, na svim Hi-Lo mjenjačima, dakle samo jednostruko kalanje, imaš dva sloga zupčanika i dvije spojke.
Na nekim jednu drži feder, da bi, kad se ugasi motor, traktor mogel ostati u brzini. Na drugim izvedbama obje spojke pritišće tlak ulj, kad motor radi.

Po ovom kak si opisal, meni izgleda da nemaš tlaka ulja kad se uklijuči Hi (njemi je Lo normalno stanje). Znači da je negdje propustan neki teflonski ring ili je negdje nekakva smet. Inače, tlakovi na takvim mjestima rijetko prelaze 20 bara. JD ima reda 5...8, SDF oko 15 bara.
Sve takve transmisije imaju priključke za mjerenje tlakova ulja, preko kojih se lako utvrdi problem.
 

bahunluka

Novi član
Tu od
25 Pro 2012
Poruka
6
ZJ hvala na odgovoru.
https://www.dropbox.com/s/u39i2zt9xrkx45m/6-22.pdf?dl=0
evo na ovom linku je nacrt getribe, al u tom se ja ne snalazim.
Tako je, normalno mu je stanje Lo. I kad prebacim na Hi, on na kratko ubaci u bržu brzinu, al odma padne u nižu. može to bit zbog puštanja ulja? to znači da dotok ulja nije konstantan, nego se napravi tlak u "komori", i tak dugo dok ima tlaka u komori tak dugo je u Hi. Dok se prebaci u Lo, tlak se ispusti?
Teflonski ringovi ili mjerenje tlaka se daju izvest iz vana, bez da traktor ide na pola?
Tlak se dobiva iz hidropumpe od hidraulike?
UPDATE: na elektroventil idu 3 žice: masa, stalnih 12V s prekidača, i 12V koji traju 3 sekunde nakon ubacivanja u višu brzinu. Možda neko kuži kaj čemu služi?
Hvala ljudi, puno sam zahvalan! :)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,633
Aha. Možda je ventil bistabilni, tj. upravlja se impulsom za Hi, a kad nestane napona, gubitkom napajanja ide u Lo.
Tlakovi se mjere izvana, dok motor radi.
Ulje za servo komande dobavlja ista pumpa koja opskrbljuje volan. Neznam da koji traktor ima samo jednu pumpu a da ima servo komande.
 

Driver

Član
Tu od
26 Srp 2013
Poruka
396
Možda te ove 3 sekunde zafrkavaju, možda treba biti stalni napon kad je u Hi a ne samo 3 sek , samo moja pretpostavka. Ops Sad vidim da je ZJ@ već odgovorio ali na strucan način.
 
Posljednje uređivanje:

jole

Član
Tu od
3 Kol 2011
Poruka
88
Evo da ja iznesem svoje iskustvo .imam internacional 685xl na kome ima takodje pover ali mehanicki,ukljucuje se i iskljucuje rucicom lijevi od volana.Kod mene nisu radile spore odnosno polovljene brzine .Pa sam to repariro.Na mome mjanjacu su popucale opruge u sklopu od tz.povera pa su mi lamelice spaljene ,tako kad prebacim u sporije brzine ako idem nezbrdo kao da sam izbacio iz brzine nema nikakvog motornog kocenja.Ja sam to sam zamijenio i ako nisam neki majstor ,sad sve radi kao prije.Mozda je i kod vas nesto slicno ,ako nije upitanju elektronika u koju se ja nerazumijem.
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh