• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Preporuka za kupnju motokultivatora

  • Temu pokrenuo igor266
  • Datum prvog posta

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Ja dosta posla obavim sa specijalom
Kad se sjetim izgradnje pečenjare i slika tereta koje si vozil s njim.......

Onog kaj sam ja videl u radu kod prijatelja je praktički nemoguče zaustaviti. Puna prikolica grožđa, medo za kormilom i mi dva medveda ga otraga vučemo nebi li ga pokušali zaustaviti. A brdina.... da se koljenom u bradu tučeš kad ideš gore.... kak god da si žedan nije ti do gemišta kad se sjetiš koja muka treba da dođeš do njega.
A kad smo izašli na asfalt, on je njega poteral nakratko samo preko kardana da vidim kaj to je. Navodno to nije zdravo, ali mali ide ko petnajstica...
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Ovi novi i stariSuper Specijali imaju kardanski izlaz za vožnju (sinkroniziran s mjenjačem) i za priključke onaj kaj se uvjek isto vrti, čul sam da se more vozit sa pogonom za frezu, onda samo prikolica ima pogon. Ima mogućnost da se nekaj zdrobi u getribi ak se tak vozi?
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
čul sam da se more vozit sa pogonom za frezu, onda samo prikolica ima pogon. Ima mogućnost da se nekaj zdrobi u getribi ak se tak vozi?
Ja sam isto tak čul, i izguglal, mislim da sam negde i na jutubu to ulovil ... što znači da ne mogu potvrditi da je ta tvrdnja točna
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Ja sam isto tak čul, i izguglal, mislim da sam negde i na jutubu to ulovil ... što znači da ne mogu potvrditi da je ta tvrdnja točna
Našel sam ovo danas:
Tu vozi na kardan samo.
Jesu Super specijali i bez toga brzi? Mislim na onu 4 brzinu.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
A kam brže, pa nebuš s njim špediciju vozil svaki dan.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
Vratilo za pogon priključaka ima dvije brzine i fole. Znači da se obadvije mogu koristiti za vožnju sa samo zadnjim difom. I ništa se neće polomiti u mjenjaču ako se te brzine koriste na primjeren način. A to znači da se koriste samo kad je prikolica prazna ili sa manjim teretom, na ravnom i blagim nizbrdicama. Kad je prikolica pod teretom onda se uvijek koristi sinkronizirani prijenos po ravnome uz brdo i niz brdo (naravno u odgovarajućoj brzini). Moglo bi se primjeniti pravilo kao za teretna vozila, da se za spuštanje niz brdo koristi ona brzina koja se koristi i za uz brdo. Četvrta brzina je sasvim dovoljna (što se tiče brzine mtk).
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
...čul sam da se more vozit sa pogonom za frezu, onda samo prikolica ima pogon. Ima mogućnost da se nekaj zdrobi u getribi ak se tak vozi?
Problem je u dugačkom kardanu, koji se u voznji savija i trese te razloka izlaznu osovinu i lagere na njoj. O tomu je svpjevremeno pripovedal Puknuti.
Bilo je varijanti s dva kardana: jedan kratki između MTK i prikolice pa lager (oslonac) te onda dugi kardan do diferencijala. To je puno bolja izvedba i onda nema problema sa štetom na getribi.
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,493
To da se kardan savija je jedna mala glupost! To da može razlohat osovinu i ležajeve je točno. Ali ako je došlo do mehaničkog savijanja kardana (ako je mtk pod teretom zakačio kakvu kamenčinu kardanskom osovinom). Znači da ako sa takvim savijenim kardanom vozimo onda može doći do spomenutog.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Brgud, nije glupost. Dvije nebalansirane tanke cijevi od 3 metra...dovoljno je malo uvijanje da se pomakne iz osi i onda zavibrira pri velikoj brzini vrtnje i eto umbalansa koliko hoćeš, čak i da nije trknuta.
Taj je kardan može zavrtiti do 900 o/min. Za usporedbu, na Navari cijev kardana oko fi 100, a je kraći je od toga na prikolici (naravno da se i brže vrti.)
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
To da je bolje da je kardan na pol podijeljeni je istina. Al opet nije pametno vozit se sa pogonom za frezu na zadnji diferencijal. A sad ak bi bil on podijeljeni, jel uopće moguće složiti blokadu diferencijala na prikolici?
Sve u svemu mtk nije za ludovanje nego je bitno da more prevesti teret od A do B bez da zgubi snagu ili proklizava na brijegu. Prazni niz brijeg more i u leru ak kočnice rade dobro...Sve ovisi o vozaču i onoj dozi sigurnosti koja mora biti na razini.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Nisam videl šperu na ni jednoj prikolici, no to nema veze s kardanom.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Kak ne, i motor 3 cilindra... stvarno bi na mesec lajal.
Kak sve dalje ova preporuka ide ti sve više očekuješ za tih kilometar dva i par sto kil tereta.
Na kraju bu jeftinije da ti neko to otpelja kad ti bu zatrebalo.
 

Miki870

Član
Tu od
14 Tra 2019
Poruka
69
Evo ispričavam se, ali dok stavim neki ":LOL:" emoji na tu foru onda ne mora značit da bi htel da je to tak. Vidim da ne nalaziš to kao ironiju u replyu. :cautious:
Pital sam i dalje bum pital ak me kaj zanima, forum je za raspravu, razmjenu iskustava, neki Q&A kolko ja znam i napravljen. A mali osmjeh nebi nikome trebal smetati.;)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,802
Nemaš brige, ja sam se isto samo malo šalil ali bez smajliča (y)
 

insomniacro

Aktivni član
Tu od
3 Velj 2015
Poruka
133
4. brzina je na mom goldoniju oko 11-12 km/h po gps-u :) s kotacima od 12 cola
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,502
čul sam da se more vozit sa pogonom za frezu, onda samo prikolica ima pogon. Ima mogućnost da se nekaj zdrobi u getribi ak se tak vozi?
Ja ti tako na frezu gonim godinama s time da sam još prije nekoliko godina u šumi nasjel na panj i malo popigal kardan ;)
Brgud ti je dobro objasnio,ako ne pretjeruješ nemaš kaj polomiti.
 

Robinsson

Novi član
Tu od
29 Pro 2019
Poruka
5
Kao što sam naveo u predstavljanju, ostao sam bez posla, i ja i prijatelj smo odlučili pokrenuti firmu od sredstava sa zavoda za zapošljavanje.
Za dvoje ljudi ta sredstva bi iznosila 140 000 kuna, a od toga 50 % bi išlo na opremu za rad.
Plan za firmu je da održavamo nasade mandarina, smokava i maslina na području doline Neretve.
Što se tiče opreme, mora biti novo i kupljeno u hrvatskoj.

Ugrubo, Uzeo bi motokultivator i nastavke za njega.

što se tiče nastavaka, uzeo bi:
frezu. - 4.000 kn
roto kosilicu, - 7.000kn
prskalicu 200 litara, 13.000kn (opcionalno)
prikolicu za prijevoz motokultivatora sa pripadajućom opremom, - 8.000kn
rotacioni plug, 4.500kn (opcionalno)
malčer umjesto roto kosilice.-10.000kn (opcionalno)
Dodatna oprema za rad - 3000 kn

Što iznosi za frezu, kosilicu, prskalicu, prikolicu i dodatnu opremu: 36.000 kn

Što znači da mi ostaje 34.000 kn za kupnju motokultivatora.

Sad, moja pitanja su:
Pošto mi prskalica od 200 litara nije oruđe koje je hitno za rad, mogao bih uzeti roto plug i onda bih imao na raspolaganju 45.000 kuna.
Sad, taj stroj ne smije biti preslab, ali ni prevelik, jer to su uglavnom male zemlje gdje su nasadi gusto sađeni.

Molio bih za savjete, s obzirom da bi novca imali, koji od ovih strojeva je bolji za konkretnu situaciju.

Labin progres super special green, 12.2 - 14 ks, lombardini 3LD 510 , diesel - 24.000kn
Goldoni Joker 10 ds, Diesel Lombardini 15LD400 10 ks, - 32.000kn
BCS ferrari power safe 360, LOMBARDINI 3LD510 , diesel, 12.2 ks, - 41.000kn
BCS 750 powersafe, LOMBARDINI 3LD510 , 12.2 ks - cca 40.000kn

Sad, ja bi išao na verziju goldoni, i kupio dodatno još i prskalicu 200 litara tako da imam širu ponudu poslova.

Zanima me šta mislite, koji je bolji stroj za uzeti za ovu situaciju. Ja bi najradije od 14 ks ali nisam našao, goldoni my special serija nema okretne ručke i ne može kositi.
Meni bi primarno bilo košenje.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
ja mislim da je najgori traktor još uvijek svjetlosnim godinama ispred najboljeg motokultivatora...bolje da boli rit nego da boli SVE ...
 

Najnoviji postovi

Na vrh