• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Kad bi imao kontrolnu lampicu ne bi se sekirao. Kakvo ulje koristiš?

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

Ivan1111

Novi član
Tu od
4 Lis 2018
Poruka
7
Ulje Ina Super 5.

Mika, jesi siguran da ću išta dobiti sa pločicom pod federom od sigurnosnog ventila.

Jer po meni taj ventil je ovak i onak zatvoren kad je tlak 1 bar, on se vjerovatno otvara na 5-6 bara.

Jel ima netko konkretna iskustva s tim ventilom?

Muha, veliš: Nafrkini mu sigurnjak na pumpi.
Na mojoj se nema kaj nafrkunti.
 

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Na mojoj se nema kaj nafrkunti.


Misliš "pump"i probaj ubacit vijagru morti pomogne:icon_wink::(wasntme):
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
Stavio antifriz u 539, stalo po gruboj procjeni nešto oko 7,5 možda 8 litara.
Treba li rashladni sistem ozračiti i kako?

Jer ostavi sam ga da radi duže od pol sata, malo se provozao misleći kako će upaliti pumpu i izbaciti eventualni zrak, međutim temp. makar po satu nije prešla 60 C, voda u hladnjaku je tek topla. Otvorio slavinu na bloku i odmah procurio antifriz.
 
Posljednje uređivanje:

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Termostat ti ne radi ili ga uopće nemaš. Pumpa radi cijelo vrijeme dok je traktor upaljen. Obzirom da je bila topla voda u hladnjaku, nemaš šta ozračiti, tj. nadolijevati. Po literaturi u 533 stane 8,5 litara, u 539 bi trebalo isto biti tu negdje.
 

reCenter

Član
Tu od
2 Srp 2011
Poruka
117
U tom slučaju bi pumpa radila stalno?
Ispod čepa je tek neznatno mreškanje površine tekućine, jbg. ne znam kako opisati, ali valjda bi kad pumpa radi to trebalo biti očito gibanje, kolanje tekućine?

Možda pol sata laganog rada nije dovoljno da upali termostat pumpu?
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Ne u tom slučaju, već u svim slučajevima, pumpa stalno mora da vrti vodu ili antifric. Ako je meškanje tekućine, termostat je ostao otvoren, ili ga nemaš. Pumpa mora da cirkulira po bloku i glavi dok je motor hladan, a kada se ugrije uzima vodu iz hladnjaka kojeg hladi ventilator. Termostat bi se trebao otvarati na otprilike 75°C i do tada u hladnjaku bi voda trebala biti mirna. S ispravnim termostatom bi motor trebao biti na radnoj temperaturi otprilike za 15' min.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
To mreškanje koje on opisuje je lako moguce samo od vibracije. Skini mu onu masku napred i stavi komad najlona na kiler tako da zatvori protok zraka ako hoceš da se ugrije. Naravno,sve ovo pod uvjetom da je vura ispravna
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,702
Treba li rashladni sistem ozračiti i kako?
Pozdrav,
Vidim da se ovdje na forumu često koristi pojam "ozračiti" rashladni sistem motora. Pravilan bi izraz bio ODZRAČITI, dakle ukloniti zrak iz rashladne tekučine.
Ozračiti se može nešto ili nekoga sa rentgenskim zrakama ili nuklearnom reakcijom.
 

Gajtan

Dobro znana faca
Tu od
25 Pro 2013
Poruka
1,112
Pozdrav,
Vidim da se ovdje na forumu često koristi pojam "ozračiti" rashladni sistem motora. Pravilan bi izraz bio ODZRAČITI, dakle ukloniti zrak iz rashladne tekučine.
Ozračiti se može nešto ili nekoga sa rentgenskim zrakama ili nuklearnom reakcijom.

E nek si ti nama objasnio... Dosta je više nepismenosti među nama seljacima..
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
I meni na 560 u hladnijim danima drži na 60°C i ne zamaram se s time. Ne treba ništa posebno odzračivati.

Poslano sa mog LG-H818 koristeći Tapatalk
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
U vezi rasprave do sada, nije razjašnjeno kako se pravilno odzrači rashladni sistem pogotovo na 533.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Natočiš rashladnu tekučinu do čepa u hladnjaku.
Nakon kaj ga upališ i malo odradi provjeriš tekučinu i imaš ozračen i odzračen motor spreman za upotrebu, ako upali u ove hladnije dane.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Traktor upali bez problema, temperatura kod nas ujutro je oko nule. Stavim rashladnu tekućinu do čepa hladnjaka, kad upalim motor temperatura brzo dođe do nekih 120°C, i više, pa ugasim motor. I to ista priča svaki put kad ispustim tekućinu. Onda sam otpustio gumeno crijevo iznad pumpe, pročačkao crijevo da tekućina izlazi, upalio motor sa otpuštenim crijevom da tekućina izlazi i dolio tekućine u hladnjaku. Temperatura je pala na 100°C, a nakon 3-4 min stabilizirala se na 80°C, i u radijator je stalo još 3-4 litre vode.
Probao sam traktor postaviti na ravnome, uzbrdo i nizbrdo.
Jel moguće da kad je traktor bez tekućine da termostat blokira?
Ili je zaštopana ona rupica na termostatu?
Kad nije ispuštena rashladna tekućina iz traktora, sve radi normalno bez greške.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Moguče da je termostat i sve oko njega puno kamenca. Inače ti termostati orginal nemaju rupicu ali imaju s godinama toliko lufta u kučištu da im rupice ni netreba.
Očito kod tebe nije tak pa se motor sam ne odzrači, ozraći, i odatle problem. Probaj zamjeniti termostat.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Termostat je zamijenjen kad i pumpa i crijeva, prije 2 god.
Neznam odakle toliko kamenca ako stavimo uvijek kišnicu :icon_e_confused:
Kad završimo posao sa drvima, probamo zakrpati hladnjak, ili ide gore novi hladnjak.
I termostat.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
Slažem se s Malim, ako se ikako da pokrpaj stari hladnjak. Ovi novi se ni krpati nedaju.. a takva je kvaliteta i termostata.
Probaj zamjeniti, to najmanje košta.
 

Najnoviji postovi

Na vrh