• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem na IMT 533

M

macak

Guest
Re: pomoc oko 539

evo napokon sam rjesija problem bilo je do bos pumpe ovi sto su je navodno reparirali ustvari nisu to napravili nego danas opet nosija ali sad je gazda rastavi kad ono vidi vraga radnici samo pfarbali sarafe kao da je uradjena.
 

kloki

Član
Tu od
10 Tra 2008
Poruka
140
Re: pomoc oko 539

u normalnim zemljama bi dobio odstetu za izgubljeno vreme
 
A

Ado

Guest
Re: pomoc oko 539

- Jarane ne bi se složio sa tvojom izjavom ispada, :oops: kod nas majstori sve sama šaša ,nisi fer kako iznosiš svoj problem na forum .Ustvari kad se skida boš-pumpa vrši se repariranje pumpe na aparatima i promijena odgovarajućih gumica koje su istrošene ili dotrajale zavisi sve od kvalitete proizvođača.Prilikom otvaranje svake boš-pumpe plava masa ili neka druga koja je nanesena se skida . -Što se tebi desilo da su ti ponovo stavili neku masu okači mačku o rep.
-Sve u svemu drago mi je da si sad zadovoljan pozdrav. - Ado-
 
M

macak

Guest
Re: pomoc oko 539

Ado kaže:
- Jarane ne bi se složio sa tvojom izjavom ispada, :oops: kod nas majstori sve sama šaša ,nisi fer kako iznosiš svoj problem na forum .Ustvari kad se skida boš-pumpa vrši se repariranje pumpe na aparatima i promijena odgovarajućih gumica koje su istrošene ili dotrajale zavisi sve od kvalitete proizvođača.Prilikom otvaranje svake boš-pumpe plava masa ili neka druga koja je nanesena se skida . -Što se tebi desilo da su ti ponovo stavili neku masu okači mačku o rep.
-Sve u svemu drago mi je da si sad zadovoljan pozdrav. - Ado-
prijatelju moj oprosti ako si i ti bos majstor pa si se nasa uvrijedjen ali tako ti je kako sam napisa sigurno da nisu svi majstori losi ali gumice nisu prominute kad je gazda odradija posa sve je bilo ok
 

edosoko

Dobro znana faca
Tu od
5 Svi 2008
Poruka
1,380
Re: pomoc oko 539

problem je sto nasi "precizni mehanicari" podizu svoj posao na visok, ponekad previsok nivo, misle da je promjena elemenata, semeringa i sl. na pumpi visokog pritiska spansko selo, to uzimanje love za "zafarbavanje" vijaka, blombiranje.... je davno prodan fazon
 
B

Bobo

Guest
Re: pomoc oko 539

Ako je na mom 539 kvar takav da ga sam ne mogu ukloniti, tad on ide SAMO I JEDINO covijeku u kojeg imam povjerenja. Nekad cekam traktor i duze od 10 dana jer covjek ima posla, ali znam da ce biti kvalitetno uradjeno.

Da traktor dam nekome tko ima otvoren servis, pa da mi samo gore napravi, neka hvala. jednom sam se opekao, i mislim da vise necu...
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: pomoc oko 539

TAKO I JA AUTO, MI UVJEK KOD ISTOG MAJSTORA, NEK MORAMO ČEKAT, ALI U NJEGA VJERUJEMO. MI DOĐEMO KOD NJEGA DA GA PITAMO ON ODMA KAŽE, POGLEDA, OVO TI NEVALJA, OVO IMAM JA, JA ČU TI STAVIT...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kvacilo na 539

Problem je na kvacilu kao i ma vecini 539 (tako mi se cini) ..kad se šalta malo krci ..
Kaj se to može naštelati i kako ? bez da se traktor stavi na klocne..
Problem je jace izražen kad traktor duže radi, odnosno kad se zagrije..
Dok je hladan još nekeko ali kad je topli ..koma ...
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Re: Kvacilo na 539

Hehe meni se tu čini da nema spasa, i meni tako radi, ali pokušavam šaltati na manjim okretajima i ne pod velikim opterećenjem, i na ravnome i za dole.
 
B

Bobo

Guest
Re: Kvacilo na 539

Nije krivo kvacilo, vec mehanicki nesinhronizirani mjenjac...

Kad saltas mehanicki mjenjac, trebao bi dva puta stiskati pedalu kvacila i krcanja nece biti, a kad saltas u nizu, takodjer dva puta stisces kvacilo i obevezan medjugas, ako si u pokretu. Ako stojis na mijestu, prvo ubacivanje ce ti u vecini slucajeva zakrcati i to je na takvim mjenjacima sasvim normalno.

Ja na svojim traktorima prilikom kretanja izbacim reduktor, ubacim u zeljenu brzinu i tek onda ubacim reduktor i krcanja nema ni pri kretanju ;)

Evo i mali video isjecak koji sam snimao, i ako se bolje zagledas vidjet ces da dva puta sticem kvacilo izmedju 1,2 i 3. a 4. i 5. su na 549 sinhronizirane i nema potrebe dva puta stiskati kvacilo...

[youtube:3jqnb4k1]KBsIuXoy9TM[/youtube:3jqnb4k1]

kad uhvatim vremena snimit cu ovo opet fotoaparatom i saltanje u sve vise brzine, a potom i u nize s medjugasom i sve ce se bolje vidjeti...
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Re: Kvacilo na 539

Zašto trebaš dvaput pritisnuti frecijon??
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kvacilo na 539

Ajoj decki ne pitam za šaltanje u hodu ,to sam svladao davno na FAP-u ..
Dupli kuplung viša ..među gas niža
Problem je kad krecem odnosno kad traktor stoji a treba staviti u brzinu
Ovo je dobra fora s stavljanjem reduktora u ler ..samo mi se to cesto puta neda ..
Ne sjecam se kakva je situacija na novom 539 ,kaj i kod novog "krci" ?
 
B

Bobo

Guest
Re: Kvacilo na 539

Patrik kaže:
Zašto trebaš dvaput pritisnuti frecijon??

zato jer prvi puta ga pritisnes da izbacis u ler i onda ga pustis da se uskladi brzina osovina u mjenjacu i onda zupcanici samo "uklize" jedan u drugi i krcanja nema. U nizu dok si u leru das gasa (malo vise i onda saltas u nizu, takodjer kako bi uskladio putnu brzinu (gonjena osovina mjenjaca) i okretaje motora u skladu sa stupnjem prijenosa (Pogonska osovina mjenjaca)

puknuti kaže:
Ajoj decki ne pitam za šaltanje u hodu ,to sam svladao davno na FAP-u ..
Dupli kuplung viša ..među gas niža
Problem je kad krecem odnosno kad traktor stoji a treba staviti u brzinu
Ovo je dobra fora s stavljanjem reduktora u ler ..samo mi se to cesto puta neda ..

Kako ti se ne da? Ako ti je traktor ispravan, svakako ga moras izbaciti kad ga palis. i onda radis kao i ja. Na 539 sam razvio refleks u desnoj nozi kako ga izbaciti u ler i ubaciti cak mi je ona kuglica na rucki smetala, ap sam ju skinio, da mi je lakse nogom saltat reduktor ;) Na 549 to ne radim jer je jos nov i cuvam ga koliko mogu.
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Re: Kvacilo na 539

Bobo kaže:
Patrik kaže:
Zašto trebaš dvaput pritisnuti frecijon??

zato jer prvi puta ga pritisnes da izbacis u ler i onda ga pustis da se uskladi brzina osovina u mjenjacu i onda zupcanici samo "uklize" jedan u drugi i krcanja nema. U nizu dok si u leru das gasa (malo vise i onda saltas u nizu, takodjer kako bi uskladio putnu brzinu (gonjena osovina mjenjaca) i okretaje motora u skladu sa stupnjem prijenosa (Pogonska osovina mjenjaca)

Dobro, sutra idem na selo pa ću probati šaltati po tvoje...
 
B

Bobo

Guest
Re: Kvacilo na 539

Ako znas saltati s jednim pritiskom pedale da mjenjac ne krci, onda je to TO. Ako ti se nekud zuri, ili ako si pod teretom, nemas onda vremena da pricekad sa okretaji motora padnu, nego se salta ovako, kako vidis na video isjecku...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kvacilo na 539

Bobo kaže:
Kako ti se ne da? Ako ti je traktor ispravan, svakako ga moras izbaciti kad ga palis. i onda radis kao i ja. Na 539 sam razvio refleks u desnoj nozi kako ga izbaciti u ler i ubaciti cak mi je ona kuglica na rucki smetala, ap sam ju skinio, da mi je lakse nogom saltat reduktor ;) Na 549 to ne radim jer je jos nov i cuvam ga koliko mogu.

Nedojeban traktor isto kao i nedojebana žena ..pa kaj nisu mogli INŽINJERI 50 godina otkoniit taj problem ...
Traktor kao takav ima 100 mana i dobrih strana ali nedojebano kvacilo ..strašno

Bobo kaže:
Ako znas saltati s jednim pritiskom pedale da mjenjac ne krci, onda je to TO. Ako ti se nekud zuri, ili ako si pod teretom, nemas onda vremena da pricekad sa okretaji motora padnu, nego se salta ovako, kako vidis na video isjecku...
IMt-a je relativno teško šaltai u hodu jer mu sporo padaju okretaji kad se pusti gas,brže mu pada brzina nego rpm-i motora tako da patrik ti prije probaj na nekoj blagoj nizbrdici .
Recim ja u nižu šaltam i dajem među gas sve desnom rukom ..prema nižoj se ne trebaš žuriti ..daj skoro pun gas (rucicu do kraja i odmah natrag ,koliko skupi skupi) i onda ruka natrag na mjenjač ..
 

Patrik

Aktivni član
Premium
Tu od
15 Kol 2007
Poruka
719
Re: Kvacilo na 539

Znač najprije u folu pa u brzinu,OK.
 
B

Bobo

Guest
Re: Kvacilo na 539

puknuti kaže:
Bobo kaže:
Ako znas saltati s jednim pritiskom pedale da mjenjac ne krci, onda je to TO. Ako ti se nekud zuri, ili ako si pod teretom, nemas onda vremena da pricekad sa okretaji motora padnu, nego se salta ovako, kako vidis na video isjecku...
IMt-a je relativno teško šaltai u hodu jer mu sporo padaju okretaji kad se pusti gas,brže mu pada brzina nego rpm-i motora tako da patrik ti prije probaj na nekoj blagoj nizbrdici .
Recim ja u nižu šaltam i dajem među gas sve desnom rukom ..prema nižoj se ne trebaš žuriti ..daj skoro pun gas (rucicu do kraja i odmah natrag ,koliko skupi skupi) i onda ruka natrag na mjenjač ..


Bobo je sebi napravio nozni gas, ali je i rucni zadrzao svoju funkciju ;) Nemam ja takvih problema s medjugasom vec ~5 godina...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: Kvacilo na 539

Bobo kaže:
Bobo je sebi napravio nozni gas, ali je i rucni zadrzao svoju funkciju ;) Nemam ja takvih problema s medjugasom vec ~5 godina...
Kada sam bio malđi ..(citaj luđi ) i to mi je bila jedna od mana IMT-a ,ali sad vidim da IMt ne treba nožni gas ..motaor s takvom krivuljom i rasporedom momenta po okretajima jednostavno ne treba nožni gas
 
B

Bobo

Guest
Re: Kvacilo na 539

puknuti kaže:
Bobo kaže:
Bobo je sebi napravio nozni gas, ali je i rucni zadrzao svoju funkciju ;) Nemam ja takvih problema s medjugasom vec ~5 godina...
Kada sam bio malđi ..(citaj luđi ) i to mi je bila jedna od mana IMT-a ,ali sad vidim da IMt ne treba nožni gas ..motaor s takvom krivuljom i rasporedom momenta po okretajima jednostavno ne treba nožni gas


I moj o tac i brat i svi susjedi koji imaju 539 traktore su mi se smijali kad sam napravio nozni gas na svom 539. Govorili su da on njega pravim cirkuse i slicne izjave...

posto za kultivaciju duhana sirim traktor, posudjujem ga i ostalim "duhandzijama" da se posluze, da ne moraju bez veze sarafati i svi su pohvalili nozni gas.

Bila je sajla pukla, a otac je nesto morao uraditi sa 539, a nakon njega brat je trebao traktor. kad sam sa 549 dosao kuci, obojica su vikali na mene kako u garazi nema nikakva sajla u slucaju da ova pukne, jer im nozni gas fali i cude se kako da to na 539 nije serijska oprema. Zivo me cudi kako do sada rucni nije zepekao, posto ga vrlo vrlo rijetko koristimo...

A vikali su da je to glupost ;) A sad u garazi mora stalno biti rezervna sajla "u slucaju krajnje nuzde" ;)
 

Najnoviji postovi

Na vrh