• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Problem IMT 539.

  • Temu pokrenuo DanijelF.
  • Datum prvog posta
D

DanijelF.

Guest
Ovako pozdrav ja sam novi.
Da predjem na stvar imam vozacki B kategorija,peljam traktore od 18 godine,imam sada 20 i pol.

E sada imam problem sa IMT 539,koji se poceo dogadjat sve cesce,problem je kada tovarim gnoj sa utovarivacem,i idem povazat,malo naprijed malo nazad,uvijek mi ostane u brzini,e sada susjed kaze to se cesce dogadja kod njega,ali kaze da sam ga presilio,e sada jeli je problem sto ja navinem gas do pola,i tako povazam,tako da nemoram povecavat kada idem tovariti,ili je problem sto ima luft pa se ne vrati po redosljedu tojest po shemi,svi traktori su u redu,susjedu nikada nije ostajao u brzini taj traktor,meni ostaje uvjek,a imam polozen ispit,znam ljepo peljat traktor,ali recite mi razlog,gdje pogrjesim da ostane u brzini,malo krci,ali vracam po shemi,sto nevalja?
 

toma 3340

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
889
nemoj se ništa brinut, kriv je traktor, odnosno oni koji su ga napravili, i mom susjedu nekad ostane u brzini, ali kad ti zapne 100 puta i kad skužiš kako ga vozit da ne zapinje neće ti se to događat, samo još par godina vožnje, bude sigurno bolje.
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
bok,
to se mojem starom zna dogodit..meni se samo jedanput...
ja mislim da kad saltas ti dignes mjenjac gore (prema volanu gore) i presaltavas i zato ostane u brzini...jbg,pito bi ja starog al otiso spavat

pozz iz zagorja
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Ovako pozdrav ja sam novi.
Da predjem na stvar imam vozacki B kategorija,peljam traktore od 18 godine,imam sada 20 i pol.

E sada imam problem sa IMT 539,koji se poceo dogadjat sve cesce,problem je kada tovarim gnoj sa utovarivacem,i idem povazat,malo naprijed malo nazad,uvijek mi ostane u brzini,e sada susjed kaze to se cesce dogadja kod njega,ali kaze da sam ga presilio,e sada jeli je problem sto ja navinem gas do pola,i tako povazam,tako da nemoram povecavat kada idem tovariti,ili je problem sto ima luft pa se ne vrati po redosljedu tojest po shemi,svi traktori su u redu,susjedu nikada nije ostajao u brzini taj traktor,meni ostaje uvjek,a imam polozen ispit,znam ljepo peljat traktor,ali recite mi razlog,gdje pogrjesim da ostane u brzini,malo krci,ali vracam po shemi,sto nevalja?

ne ušaltaš ga do kraja neg na pola, pustiš kvačilo i zblokaš ga, pogotovo tako ako staješ negdje uzbrdo ili sa uključenim kardanom. Ima onaj čep za ulijevanje ulja kraj mjenjača s lijeve strane, mislim da je ključ 24, to odvrenš i vratiš zupčanik šerafcigerom nazad, u najgoru ruku :)
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
ne ušaltaš ga do kraja neg na pola, pustiš kvačilo i zblokaš ga, pogotovo tako ako staješ negdje uzbrdo ili sa uključenim kardanom. Ima onaj čep za ulijevanje ulja kraj mjenjača s lijeve strane, mislim da je ključ 24, to odvrenš i vratiš zupčanik šerafcigerom nazad, u najgoru ruku :)

e,al treba pazit da ti šrafziger ne upadne u ruku jer si j*bo ježa onda xD
mojem staro je jednom upao i 2 sata smo ga vadili na njivi
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
e,al treba pazit da ti šrafziger ne upadne u ruku jer si j*bo ježa onda xD
mojem staro je jednom upao i 2 sata smo ga vadili na njivi

nije vam barem bilo dosadno :D
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ovako pozdrav ja sam novi.
Da predjem na stvar imam vozacki B kategorija,peljam traktore od 18 godine,imam sada 20 i pol.

E sada imam problem sa IMT 539,koji se poceo dogadjat sve cesce,problem je kada tovarim gnoj sa utovarivacem,i idem povazat,malo naprijed malo nazad,uvijek mi ostane u brzini,e sada susjed kaze to se cesce dogadja kod njega,ali kaze da sam ga presilio,e sada jeli je problem sto ja navinem gas do pola,i tako povazam,tako da nemoram povecavat kada idem tovariti,ili je problem sto ima luft pa se ne vrati po redosljedu tojest po shemi,svi traktori su u redu,susjedu nikada nije ostajao u brzini taj traktor,meni ostaje uvjek,a imam polozen ispit,znam ljepo peljat traktor,ali recite mi razlog,gdje pogrjesim da ostane u brzini,malo krci,ali vracam po shemi,sto nevalja?
to se men desvalo dok sam bio manji 12 godina ko ja brzo saltam probaj bit malo njezniji to se kod nas zove medjubrzina i vecinom ostane u rikvercu a mjenjac "ubacen u drugu"
 
M

Miško 007

Guest
Mirnije šaltaj zapne ako negdje uguraš onako .
Meni se znalo dogodit na 539 dok se nisam uhodao...
Slična stvar s zetorom.
 
B

Bobo

Guest
539 mi je ostajao u rikvercu a mjenjac u 2. ili obrnuto, i to bas bog toga sto sam bio djete i kad sam saltao, ustanem se da mogu stisnuti kvacilo i onda vucem mjenjac gore da usaltam ili u drugu ili rikverc, pa birac zaskoci...

Nije starog bilo, ja misam znao, pa sam ga u 2. dovezao kuci, dosao covjek iz sela, pajser i kroz veliki saraf namjesta zupcanike. i stari za to nije ni znao (bojao sam mu se reci).

Kasnije par godina, se dogodi da na njivi zaglavi u rikvercu i stari je bio prisutan i sad ja velevazan kako se to dogodilo nekome u selu i da treba vratiti zupcanik, na sto se stari nasmijao. Maknuo me s traktora, digao gumicu s mjenjaca, izvadio osovinicu, rucku mjenjaca podigao i "nanisanio" rikverc, izbacio iz rikverca, vratio osovinicu nazad i gumicu preko nje. Sve to za nekih 10-ak sekundi. Na to je bacio komentar: "ovi koji ne znaju fore se hebu s pajserom po zupcanicima". To mu je neki stari majstor pokazao nekad i od onda ni meni vise nije bauk zaglavljivanje u brzinama.


Najvjerovatnije se dogadja da mjenjac vuces prema gore kad saltas i da zaskace, ili trebas biti njezniji s mjenjacem, posto se birac mozda malo i pojeo ili "kljuc" koji osigirava da mjenjac ostane u brzini (onak KLIK kad usaltas) oslabio, pa jednostavno zupcanik preleti i birac ispadne iz lezista.


Sve u svemu, malo njeznosti i nema problema. Steci ces osjecaj za mjenjac ako malo budes pazio i naviknes se...
 

Tino

Dobro znana faca
Tu od
23 Svi 2012
Poruka
3,163
539 mi je ostajao u rikvercu a mjenjac u 2. ili obrnuto, i to bas bog toga sto sam bio djete i kad sam saltao, ustanem se da mogu stisnuti kvacilo i onda vucem mjenjac gore da usaltam ili u drugu ili rikverc, pa birac zaskoci...

Nije starog bilo, ja misam znao, pa sam ga u 2. dovezao kuci, dosao covjek iz sela, pajser i kroz veliki saraf namjesta zupcanike. i stari za to nije ni znao (bojao sam mu se reci).

Kasnije par godina, se dogodi da na njivi zaglavi u rikvercu i stari je bio prisutan i sad ja velevazan kako se to dogodilo nekome u selu i da treba vratiti zupcanik, na sto se stari nasmijao. Maknuo me s traktora, digao gumicu s mjenjaca, izvadio osovinicu, rucku mjenjaca podigao i "nanisanio" rikverc, izbacio iz rikverca, vratio osovinicu nazad i gumicu preko nje. Sve to za nekih 10-ak sekundi. Na to je bacio komentar: "ovi koji ne znaju fore se hebu s pajserom po zupcanicima". To mu je neki stari majstor pokazao nekad i od onda ni meni vise nije bauk zaglavljivanje u brzinama.


Najvjerovatnije se dogadja da mjenjac vuces prema gore kad saltas i da zaskace, ili trebas biti njezniji s mjenjacem, posto se birac mozda malo i pojeo ili "kljuc" koji osigirava da mjenjac ostane u brzini (onak KLIK kad usaltas) oslabio, pa jednostavno zupcanik preleti i birac ispadne iz lezista.


Sve u svemu, malo njeznosti i nema problema. Steci ces osjecaj za mjenjac ako malo budes pazio i naviknes se...

hahaha tako je frend od mog starog napravio al je to moj tajo zaboravio xD
 
D

DanijelF.

Guest
Hvala vams vima,vidicu sutra kako ce biti,imam jos oko 4 prikolice natovarit...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,928
ne ušaltaš ga do kraja neg na pola, pustiš kvačilo i zblokaš ga, pogotovo tako ako staješ negdje uzbrdo ili sa uključenim kardanom. Ima onaj čep za ulijevanje ulja kraj mjenjača s lijeve strane, mislim da je ključ 24, to odvrenš i vratiš zupčanik šerafcigerom nazad, u najgoru ruku :)
Ključ je 27 ;)
Inače to pri nama majstori z piljakem (okrugla turpija) odštekavaju :rolleyess:
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,680
Ključ je 27 ;)
Inače to pri nama majstori z piljakem (okrugla turpija) odštekavaju :rolleyess:

ma znam da je neš glomazno, rijetko se dešava pa sam i zaboravio već :D a znalo se i čekičem i ključem, šerafcigerom, bilo čime da otpusti poklopac... hehehe... najviše mi zaglavi kad radim s panonijom, dok ne naučiš ;)
 

FeLiXxX

Aktivni član
Tu od
6 Pro 2010
Poruka
1,037
Ključ je 27 ;)
Inače to pri nama majstori z piljakem (okrugla turpija) odštekavaju :rolleyess:
u men taj saraf nikad nije pretegnut malo ga necim udaris i onda okrenes rukom :D a kolko sam mali poceo vozit traktor da su jednom u selu pomislili da traktor ide sam :D
 

case mxm

Član
Tu od
30 Ožu 2011
Poruka
65
ovo što kaže bobo je najlakše i najbrže za otštekat izvadis štift i podigneš mjenač prema gore napred nazad pomičeš mjenjač i osjeti se kad otšteka!!
 

magla

Član
Tu od
11 Ožu 2008
Poruka
325
Vozim imt već 18 godina i zna mi se dogodit da ostane u brzini, ali to je zato što je mjenjač loše napravljen i kad mijenjam brzine brzo cukam tj. letim sa mjenjačem bez veze, ali zato čep za dolijevanje ulja je samo ručno zategnut i uz ruku je odvijač od 40cm i to je rješeno u tren oka
 

ROADRUNNER

Iskusan lik
Tu od
17 Stu 2013
Poruka
960
Da li bi se nadovarivanjem kuglice na štangi mjenjača spriječilo upadanje u međubrzinu?

Meni se isto povremeno događa kad brzo šaltam pod opterećenjem pa bih to htio riješiti.
 

kec-m

Član
Tu od
6 Ožu 2011
Poruka
465
Samo bez silovanja i šaltanja rikverc naprijed na brzinu i neće zaštekavat . Naj idealnije bi bilo mjenjat smjer dok traktor skroz stane .
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Navarivanje kuglice , navarivanje utroa ,zamjena opruge utvrđivača brzina ..
Od svga navažnije pravilno šaltanje
 

Najnoviji postovi

Na vrh