• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Razmjena Prodajem sjeme heljde - hajdine

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Prodajem sjeme heljde (hajdine) - informacije na PP

20 kn/kg,
- manje količine šaljem poštom

Prije 15,20 godina je bilo puno hajdine po poljima,no čim su počeli uvoziti jeftinu rusku hajdinu (kaša je bila 6 kn) ljudi su prestali sijati.
...trenutno je kod nas (Mer*atorova trgovina) hajdinska kaša po 32 kn za kilu!
Povremeno se pojavi neka ukrajinska kaša s cijenom ispod 20 kn/kg u privatnim trgovinama ( ne bi kupil ništa kaj tam raste idućih 300 godina,zbog ovog: Černobila http://hr.wikipedia.org/wiki/Černobilska_katastrofa )

Odlično podnosi sušu,daje jako puno meda jer cvjeta od 5 pa do 10 mjeseca,zemlja ne treba biti jako kvalitetna ni gnojna. Može poslužiti kao zeleno gnojivo.
Za površinu od 1 rali treba oko 40 kg sjemena.

1 katastarsko jutro (kj), ral = 5754,64 m 2 = 1600 četvornih hvati.
1 hektar = 2780 četvornih hvati = 1,7377 jutra ili rali

PRODANO,NEMA VIŠE - klikni tu: http://www.poljoprivredni-forum.com/showthread.php?t=23854&page=2

.....................
.....................

Posljednje uređivanje:

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
al kako je ljuštiš?

Specijalni mlin.... ništa komplicirano. Gruba kamena ploča a s druge strane guma. Problem je da u našem kraju ljudi više ne znaju kako se to radilo,niti s čim. A najgore je što ni ne znaju kako izgleda heljda...
Npr: tip je imel kraj mene kukuruz i zgazil mi je više od metar širine heljde kraj međe. Pitam ga zašto a odgovori mi: "pa to je bil neki drač (korov) kaj ti smeta" A trebaš biti stvarno glup da ne skužiš da je cijela parcela pod istim "dračom" a onda to vjerojatno nešto posijano.

DARIJUS

Dobro znana faca
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
4,103
čime se skida (obični žitni kombajni ili treba dorada) i prinos po rali?

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
čime se skida (obični žitni kombajni ili treba dorada) i prinos po rali?

Obični žitni kombajn s podesivim sitom (ja imam Zmaj 141). Prinos ovisi o tipu tla,i o godini.
Npr,na pol rali (vidi prvi post!) mi je prošle godine - kak je bila sušna i na lošoj zemlji od 20 kg sjemena izraslo skoro 600 kila s tim da na zemlji širine 12 metara 1 metar bila izgažena... pa to nisam mogel pobrati. S tim da je na nju pala 2 put kiša.... nekih 2 tjedna nakon sjetve tak da je uspjela niknuti i baš prije početka cvatnje. Sijana je na strništu od ječma. I to ručno,nije problem prošetati po njivi :) s 20 kg sjemena u kanti. Ove godine sam ostavil jednu parcelu i zasijal bum je u 5 mjesecu tak da duže cvate i bude bolji prinos. Počinje cvasti 5-6 tjedana nakon nicanja i cvat traje do prvih mrazeva. Prvi cvjetovi/zrna dozriju,pocrne i ne otpadnu (toga sam se bojao,da zrela zrna ne počnu padati a dok je još cvijet na nižim granama).

Za veće količine - iznad 100 kg cijena je 15 kn/kg.

Da... znam da je ima u Sloveniji (semenarna Ljubljana) no praktički ne postoji (legalni) način da ju uvezete. Odnosno,neisplativo je. Pital sam prije 2 godine kolegu u Murskom Središću nek mi nabavi sjeme... ima rodbinu u Sloveniji pa sam mu rekel nek doveze vreću sjemena. Odgovor: gotovu kašu ti dovezem,sjeme ne daju - bolje im je prodati kašu nego da ju daju k nama kaj bi mi sijali. Monopol... jbg :(

Posljednje uređivanje od moderatora:

Tajo pajo

Član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
383
Specijalni mlin.... ništa komplicirano. Gruba kamena ploča a s druge strane guma. Problem je da u našem kraju ljudi više ne znaju kako se to radilo,niti s čim. A najgore je što ni ne znaju kako izgleda heljda... .
Pozdrav, ja sam isto posijal heljdu prije par godina, onak za pčele. Nitko nije znao kako je oljuštiti kad sam je s kosom pokosil i zlupal prek bureta. može slika tog čudotvornog mlina? Inače zainteresiran sam za sm+jme, onak 5-10 kg, ak još ima :)

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Pozdrav, ja sam isto posijal heljdu prije par godina, onak za pčele. Nitko nije znao kako je oljuštiti kad sam je s kosom pokosil i zlupal prek bureta. može slika tog čudotvornog mlina? Inače zainteresiran sam za sm+jme, onak 5-10 kg, ak još ima :)

Ima još,pošaljite mi podatke na Privatnu Poruku. Odlična je za pčelare jer jako dugo cvate i daje puno meda - ako je tko logiran na pčelarski forum nek postavi link na ovaj oglas... Unaprijed zahvaljujem!

A što se tiče ljuštenja: budem postavil novu temu u Ratarstvo pod nazivom Heljda i tamo budu informacije o sjetvi,kombajniranju te mljevenju/ljuštenju.

Ovo su oglasi... da administrator ne gunđa ;)

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Navali narode,ima još robe!

Uskoro otvaram novu temu u Ratarstvu s naslovom Heljda. Više informacija,slike mlina i tome slično.... od početka 4 mjeseca je moguća sjetva heljde - čim nema mrazeva.

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Ima još (malo) robe!

Moram poslati linkove ljudima koji su me kontaktirali telefonom - javite mi se na motohod@yahoo.com

Tko ne zna,sjeme izgleda ovako - ovo je kipano iz Zmaja 141. Ima nekoliko zrna pšenice,koji komadić stabljike,ali ona ne smeta... ako se sad posije pšenica ne bude razvila klas jer bude heljda nju pregazila. A za iduću žetvu... hm?.
Oprati kombajn i onda iz pšenice u heljdu. Više u podforumu Ratarstvo - Heljda

upload pictures

Posljednje uređivanje:

DARIJUS

Dobro znana faca
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
4,103
evo sad stigao iz sjetve...čekam možda noćas koja kap kiše padne i onda ju sutra prevlačim, danas bi me ubila prašina...

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,822
majstore , više nemaš ništa za prodaju ja uzimam tih 30 kg, i naravno meni buš moral dati nekakav popust :mrgreen:

gle bum probal posijat helju na malo manje od jedne rali 0.50 ha...poslije graška , i ak sve to skupa uspije ti mi skombajniraš...evo i prodal buš mi seme a i kombajniral buš...:roll:

može tak?

motohod

Član
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
781
Kakav popust? Dobil budeš papirnatu vreću - GRATIS! hehehehehehehe!

Budemo se dogovorili,ak ja sve prodam pemo k kumu.... isto je sve,samo kaj je njegova rasla 3 km dalje od moje.

Najnoviji postovi

Na vrh