• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Program ruralnog razvoja - 2014. do 2017.

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
tako je samko samo 2000 europljana za projekat

nije li to ipak malo previše, ali na stranu to

do 80500 kn plaćamo samo 500-ak kn mirovinsko i zdravstveno
a sa ulaskom u PDV milom ili silom, isto je , plaćamo oko 2000kn davanja + knjige znači negdje oko 2500kn
2500*12mjeseci = 30000kn godišnje * 5 godina = 150000kn, što znači da to i nije baš tako super kako se čini, jer u mjeri za mlade dobijemo oko 350000kn nepovratno , od kojih pola vratimo kroz 5 god
daleko od tog da to nije dobro, ali vi morate godišnje zaraditi za 30000kn davanja
što je ako se neko bavi ratarstvom oko 10ak ili više ha godišnje samo za davanja


Svi znamo što je pdv, a tko neće u pdv rsunce mu ima drugi natječaj za male poljoprivrednike. Mislim ajmo ne mješat kruške i jabuke jer ako dobiš potporu od 50 tisuća eura nije baš da spadaš u grupu malih. Niti u kojem slučaju. Znam ja da se kod nas razmišlja megalomanski pa ispada da je ta proizvodnja koju pokreneš za te novce mala ali za mene nije tako.

Mislim niko nas ne sili.. Znam da ima nepravednosti milion ali tko nam kriv kad stalno biramo iste na vlast, normalno da nema promjena.

Projekt 2000 e , da ali iz onih 50 tisuća, znači ne košta te praktički ništa bar ja to tako shvaćam jer sam i onih 50 dobio. Tko neće nek mu pomogne savjetodavna i nek napravi sam. Ja bih bolje dobio 48tisuća i pustio da neko drugi tko zna kako i što napravi.
 

Brezakova

Novi član
Tu od
25 Pro 2016
Poruka
1
Ako sam dobro shvatila iz teksta na stranici Ministarstva, za natječaj u mjeri 6.1. potrebno je biti prijavljen na OPG u punom radnom vremenu...

Ja sam mladi poljoprivrednik (registracija ove godine) i zaposlena sam u pravnoj osobi (ne na poljoprivrednom gospodarstvu), a poljoprivredom se bavi cijela moja obitelj (samoopskrbno vinogradarstvo, voćarstvo, povrtlarstvo), no nitko "profesionalno".

Ove godine Agencija mi je isplatila poticaj (3 manje isplate), ali kako su mi objasnili to je naknada za održavanje obradivih površina obrađenima. JLS gdje živim ima organiziranu savjetodavnu službu za poljoprivrednike, ali do sada me nisu kontaktirali, iako je najavljivana edukacija.

Sada imam nešto vremena pa istražujem po internetu, no čak i stranica Ministarstva daje škrte info.

Ono što mene zanima je, postoji li natječaj za manje poljoprivrednike (na raspolaganju mi je 2ha) koji ne bi bili zaposleni na polj. gospodarstvu, a za primjerice lješnjake, orahe. Gdje mogu naći takve info?:frown:
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Prošli natječaji 6.3 i 4.1 su imali te uvjete a novi natječaji se čekaju...dakle za 6.3 veličina manja od 8000 a za 4.1 veca od 7000 eura...
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Ako sam dobro shvatila iz teksta na stranici Ministarstva, za natječaj u mjeri 6.1. potrebno je biti prijavljen na OPG u punom radnom vremenu...



Ono što mene zanima je, postoji li natječaj za manje poljoprivrednike (na raspolaganju mi je 2ha) koji ne bi bili zaposleni na polj. gospodarstvu, a za primjerice lješnjake, orahe. Gdje mogu naći takve info?:frown:


Pogledaj si ovdje :
http://ruralnirazvoj.hr/mjere/mjera-6/
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
niti jednu kunu ne "dobijete" preko tih fondova, sve su to izračunali i ovi iznosi im daju optimalne rezultate u povratu sredstava u proračun...
+ višestruke koristi za konzultante (čitaj krvopije koji se neće sami vatit motike)
+ višestruke koristi za proizvođače sjemena i repromaterijala (cijela agromafija)
+ razvoj kemijske industrije
+ vezivanje "stoke sitnog zuba" za razna zaduženja (krediti...)

...a kad sve to posložite, i moja rodbina u Kanadi koja ne radi zemlju dobiva poticaj...i taman će vratiti sve do 65. godine života, ako budu radili svaki dva posla...

al, ako je nekome milo biti rob za 50 iljada ojra, samo naprijed...ja ću iz svog lada to samo lipo gledat...
i svi koji grizete na veliko, zapitati se morate : "Kada je dosta, gdje je kraj u ulaganju u vlastito gospodarstvo?"

...ja sam našal odgovor i zato me niš ne dira, pa da mi daju i milijon!
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ima mnogo toga u tome sto kazes, i sam sam bio takvih promisljanja kad sam trebao zasaditi prve sadnice trajnog nasada,,,
Tad sam razmisljao na nacin da nece nitko nikad moci doci u moj nasad i reci e vidis pola toga je nase jer smo sufinancirali,,,
Sam sam isfinancirao svoj nasad i vjeruj mi cijenim svaku ulozenu kunu u njega za razliku od nekih koji su isli na poticaje i danas nakon svega nemaju gotovo nista jer zapravo nemaju osjecaj utroska svoje love kao sto ga imam ja,,,
Ja znam da se prema svom nasadu odnosim drugacije od vecine,,,
Danas na potporu gledam drugacije jer znam da necu moci odvojiti 50ooo,oo kn za jedan je*eni atomizer jer imam i drugih ulaganja koja "nemogu" cekati,,,
Sredstva na koja racunam bila bi odskocna daska za nesto vece, zapravo 5 hektara je nesto gdje zelim stati jer znam da to skwo i ja mozemo sa posojecom mehanizacijom bez problema kvalitetno obraditi,,,
Zapravo to je bio plan od kad se posadio prvi nasad ali do sad sam se pokrivao samo onoliko koliko je dug poplun,,,
Na potporu ne gledam kao na kredit jer ona je zaista nesto drugo, kao sto sam vec rekao odskocna daska uz pomoc koje mogu doci do cilja koji je davno zadan a bez da radim za profitere (citaj banke),,,
Potporom se u mom slucaju nebi trebalo nista promjeniti (mislim pri tom da cijenim svaku ulozenu kunu) osim sto ce mi se prije ostvariti mogucnost da postignem određene povrsine pod nasadom,,,
Davanja drzavi nebi se promjenila niti da sam ulozio svoj novac umjesto potpore,,,
 

azram

Član
Tu od
20 Velj 2012
Poruka
172
Zna li netko da li se prizna kupnja od fizicke osobe za stroj (npr malcer ili koji vec trazim) ili bas mora biti od firme ili ducana? Znaci ako ja tak stroj kupim rabljeni od fizicke osobe da li mi vrijedi npr. Kupoprodajni ugovor ili sta?
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
niti jednu kunu ne "dobijete" preko tih fondova, sve su to izračunali i ovi iznosi im daju optimalne rezultate u povratu sredstava u proračun...
+ višestruke koristi za konzultante (čitaj krvopije koji se neće sami vatit motike)
+ višestruke koristi za proizvođače sjemena i repromaterijala (cijela agromafija)
+ razvoj kemijske industrije
+ vezivanje "stoke sitnog zuba" za razna zaduženja (krediti...)

Poštujem tvoje mišljenje glede "tih" fondova ali u mnogo čemu nisi u pravu.
Da svi tako razmišljaju nikad se ne bi zapošljavali ljudi, privreda se ne bi razvijala, nove tehnologije u poljoprivredu bi se vrlo sporo uvodile...bla, bla, bla...

Vrlo bitno kod prijava na fondove je da imaš dobar poslovni plan, da imaš viziju svojeg poslovanja u budućnosti i najbitnije od svega je da bi projekat za koji si se prijavio radio i u slučaju da nema fondova. Pa kad onda još dobiješ povrat od 50 ili više posto, ljudi moji uspjeh je zagarantiran. Pustimo sad tu politiku, Sanadera, Milanovića, Jakovinu i ostalu društveno političku kremu jer ljudi će uvijek kupovati poljoprivredne proizvode a mi ćemo ih uvijek proizvoditi.

A ovo da višestruke koristi imaju konzultanti, vezivanje stoke sitnoga zuba i ostalo što si naveo je smiješno i vrlo primitivno. To mi više izgleda kao naš hrvatski jal i nerazumijevanje svega ovoga o čemu pričamo.
Žao mi je kaj ovo čita mnogo mladih ljudi i nadam se da ih tvoj pesimizam neće obeshrabriti ili spriječiti u daljnjim nastojanjima da baš mali poljoprivrednici povuku čim više novaca iz fondova a čim manje ovi veliki kojima on i nije namijenjen. Samo takvim razmišljanjem možemo razvijati ruralni razvoj.
 

Bučo

Aktivni član
Tu od
9 Ruj 2012
Poruka
2,997
Dali moze manji opg(do 80 000kn koji nije u sustavu pdv-a) povuc isto ta sredstva za kupnju rabljenog stroja na kupoprodajni ugovor ako neko zna bio bi jako zahvalan na odgovoru!!
 

mzilja18

Član
Tu od
27 Velj 2010
Poruka
440
Dali moze manji opg(do 80 000kn koji nije u sustavu pdv-a) povuc isto ta sredstva za kupnju rabljenog stroja na kupoprodajni ugovor ako neko zna bio bi jako zahvalan na odgovoru!!

u mjeri 6.1 ( za gospodarstva ek.veličine veće od 8000€) je moguća kupnja rabljene mehanizacije ali samo od registriranih prodavatelja iste.
Znači da ti mora izdati račun a ne prodati stroj na temelju kupoprod. ugovora.
ZA mjeru 6.3 neznam
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Poštujem tvoje mišljenje glede "tih" fondova ali u mnogo čemu nisi u pravu.
Da svi tako razmišljaju nikad se ne bi zapošljavali ljudi, privreda se ne bi razvijala, nove tehnologije u poljoprivredu bi se vrlo sporo uvodile...bla, bla, bla...

Vrlo bitno kod prijava na fondove je da imaš dobar poslovni plan, da imaš viziju svojeg poslovanja u budućnosti i najbitnije od svega je da bi projekat za koji si se prijavio radio i u slučaju da nema fondova. Pa kad onda još dobiješ povrat od 50 ili više posto, ljudi moji uspjeh je zagarantiran. Pustimo sad tu politiku, Sanadera, Milanovića, Jakovinu i ostalu društveno političku kremu jer ljudi će uvijek kupovati poljoprivredne proizvode a mi ćemo ih uvijek proizvoditi.

A ovo da višestruke koristi imaju konzultanti, vezivanje stoke sitnoga zuba i ostalo što si naveo je smiješno i vrlo primitivno. To mi više izgleda kao naš hrvatski jal i nerazumijevanje svega ovoga o čemu pričamo.
Žao mi je kaj ovo čita mnogo mladih ljudi i nadam se da ih tvoj pesimizam neće obeshrabriti ili spriječiti u daljnjim nastojanjima da baš mali poljoprivrednici povuku čim više novaca iz fondova a čim manje ovi veliki kojima on i nije namijenjen. Samo takvim razmišljanjem možemo razvijati ruralni razvoj.



koliko se sjećam, mi smo vršnjaci po godinama, a sad vidiš dva različita pogleda na ruralni razvoj.
...moj način je minimalno invazivan, bez "silovanja" zemlje stotinama konja i stvaranja milijunskih iznosa na tisućama hektara...ja stvorim dovoljno nove vrijednosti sa svojih desetak hektara zemlje i šume da moja obitelj dobro živi i cijelo selo mi još na tome stigne zaviditi.
Dakle, ti nisi shvatio moje pitanje: kada je čovjeku DOSTA?
ali, da ne ispadne da si sad ti bedak a ja pametan, idealno je kad mi obojica postojimo i radimo, jer mora biti i velikih i malih, a razlika između tebe i mene nije u radu (jer i jedan i drugi radimo od 0-24) nego je razlika u načinu pogleda na svijet, filozofije življenja.
...a to je stvar za druge teme...
Htio sam samo naglasiti da je moguće raditi i zaraditi za život i bez Europe i njihove love i onoga na kaj te napeljaju s tom svojom lovom.
A to je da se zadužiš...i nedajbože na kraju sve ode banci.
Jer u modelu gdje se ljudi zadužuju, neki od toga uspiju u životu, a drugi propadnu.
S tog aspekta (jer osobno nikad nisam dao pedalj zemlje i kvadrat kuće za hipoteku, i nedaj mi Bože takve pameti da to napravim), gledajući da sam zemlju dobio u nasljeđe i da ju želim dati sljedećim generacijama, moj način je sigurniji s financijskog aspekta ( u smislu propasti poljoprivrede).
Ja mogu sutra otići i u Kanadu i u Australiju ili Njemačku, mogu sutra naći posao, mogu sutra osnovati svoje poduzeće i bit veći od Todorića, a da se mojoj zemlji ništa ne dogodi...
NISAM ZAVEZAN!!!
:icon_pidu:
 

adonis basser

Aktivni član
Tu od
26 Velj 2013
Poruka
1,224
a sad vidiš dva različita pogleda na ruralni razvoj.
...moj način je minimalno invazivan,ja stvorim dovoljno nove vrijednosti sa svojih desetak hektara zemlje i šume da moja obitelj dobro živi i cijelo selo mi još na tome stigne zaviditi.
Dakle, ti nisi shvatio moje pitanje: kada je čovjeku DOSTA?

Ajme Darijus...moj način razmišljanja je čista suprotnost od tvojeg, hvala bogu.
Ja razmišljam na način da cijelo selo živi dobro, da sve obitelji privređuju više i žive normalnije a ne samo moja obitelj. Pa to i je cilj ove teme "ruralni razvoj" a ne da ti cijelo selo zavidi na tvome radu pa kakav god on bio. Kada bude susjed živio bolje od mene i ja mu ne budem zavidio na tome onda možemo očekivati napredak. I eto ti onda odgovora na tvoje pitanje, tada bi bilo DOSTA.

S tog aspekta (jer osobno nikad nisam dao pedalj zemlje i kvadrat kuće za hipoteku, i nedaj mi Bože takve pameti da to napravim), gledajući da sam zemlju dobio u nasljeđe i da ju želim dati sljedećim generacijama, moj način je sigurniji s financijskog aspekta ( u smislu propasti poljoprivrede).
Ja mogu sutra otići i u Kanadu i u Australiju ili Njemačku, mogu sutra naći posao, mogu sutra osnovati svoje poduzeće i bit veći od Todorića, a da se mojoj zemlji ništa ne dogodi...
NISAM ZAVEZAN!!!
:icon_pidu:

E vidiš Darijus, ja nisam naslijedio ni kvadrata zemlje i dao sam kuću pod hipoteku. Ali isto kao i ti želim nešto dati u nasljeđe svojoj djeci pa zato svake godine kupim dva do tri ha zemlje. Ali mi nikako nije cilj ni želja a kamoli razmišljanje da odem van Hrvatske i postati veći od Todorića . Cilj ruralnog razvoja je doslovno ruralni razvoj, da mi seljaci štedimo kičmu i vozimo se u novijim strojevima i farmama, usvajamo nove tehnologije i idemo u korak sa naprednim poljoprivrednim zemljama. O nikakvom silovanju se tu ne radi.
Ne moraš biti previše pametan da skužiš matematiku modela zaduživanja sa 2 do 4% kamate, do dvije godine počeka, otplate do 12 godina i sa povratom sredstava do 90 % . Takvu šansu su imale sve zemlje prilikom pristupanja u EU pa zakaj bi mi bili drugačiji ?
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Selo uvjek zavidi kao mene vole kupim traktor kupim, matrijal za štalu gotovo odmah pol njih nepriča samnom.
Danas su ljudi čudni ja volim kad neko ide naprijed .
Nezz što bi bilo da dobijem ruralni razvoj .
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,529
Ajme Darijus...moj način razmišljanja je čista suprotnost od tvojeg, hvala bogu.
Ja razmišljam na način da cijelo selo živi dobro, da sve obitelji privređuju više i žive normalnije a ne samo moja obitelj. Pa to i je cilj ove teme "ruralni razvoj" a ne da ti cijelo selo zavidi na tvome radu pa kakav god on bio. Kada bude susjed živio bolje od mene i ja mu ne budem zavidio na tome onda možemo očekivati napredak. I eto ti onda odgovora na tvoje pitanje, tada bi bilo DOSTA.
?

Da lega, ali ne može cijelo selo živjeti na tvoj način, moguće je samo ako žive na tvoj i moj način. Inače nije održivo, nema toliko resursa...bar ne u mom kraju. Znači, dođeš kod mene i provedeš svoj ruralni razvoj uz pomoć Europe i nema drugih...sam si i sve je obrađeno i tvoje...čisti kapitalizam.
Svi ostali mogu radit za tebe ili otić...i to je onda "način da cijelo selo živi dobro? jel to onda DOSTA?


E vidiš Darijus, ja nisam naslijedio ni kvadrata zemlje i dao sam kuću pod hipoteku. Ali isto kao i ti želim nešto dati u nasljeđe svojoj djeci pa zato svake godine kupim dva do tri ha zemlje. Ali mi nikako nije cilj ni želja a kamoli razmišljanje da odem van Hrvatske i postati veći od Todorića . Cilj ruralnog razvoja je doslovno ruralni razvoj, da mi seljaci štedimo kičmu i vozimo se u novijim strojevima i farmama, usvajamo nove tehnologije i idemo u korak sa naprednim poljoprivrednim zemljama. O nikakvom silovanju se tu ne radi.
Ne moraš biti previše pametan da skužiš matematiku modela zaduživanja sa 2 do 4% kamate, do dvije godine počeka, otplate do 12 godina i sa povratom sredstava do 90 % . Takvu šansu su imale sve zemlje prilikom pristupanja u EU pa zakaj bi mi bili drugačiji ?


A ovdje se vidi da nisi pročitao ono što sam ja napisao, ti nemaš svoju "svetinju i tradiciju" što nas i čini toliko različitima. Tebi će uvjek poljoprivreda biti samo posao, dok je meni to način življenja.
Tu je razlika, u samom korijenu. Sve ostalo su samo nijanse.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh