• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Proizvodnja flanaca povrća za prodaju

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
Pozdrav svima!

Za one koji prodavaju flance povrća, zanima me kada krećete sa sjetvom u plasteniku? Ove godine ću sijati sam više toga pa me zanima kako vi radite. Konkretno me zanima rajčica, paprika, patliđan, krastavac.

Hvala
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
kakav plasenik imaš, kakvo grijanje i način uzgoja (čupanci ili kontejneri)?
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
kakav plasenik imaš, kakvo grijanje i način uzgoja (čupanci ili kontejneri)?
Plastenik imam 400 kvadrata. Grijem zimi jer imam cvijeće unutra. Peć je na drva sa ventilatorom. Prodajem u kontjenerima.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
kod mene je obično navala na flance od 1. do 15. 5., jel i kod tebe tak?
planiraš pikirati ili drito usijavaš?
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Odlična tema gdje bi se dalo puno toga naučiti.

Ja planiram oko 10.02. trebalo bi biti spremno do 20.04.
Grijem jedan plastenik 30x5, prošlu godinu sam uzeo termogenom Master BV170 i on mi je največi problem jer je prosjek potrošnje oko 40 litara dizela na noć.
Imate li neki savjet za grijanje?

Imate li rasad na stolovima ili na tlu?
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
na stolovima i jedino grijanje drvetom je isplativo...pilanski otpad, stare palete, snađeš se i ako imaš svoje šume...
 

Nordycom

Član
Tu od
10 Pro 2010
Poruka
295
kod mene je obično navala na flance od 1. do 15. 5., jel i kod tebe tak?
planiraš pikirati ili drito usijavaš?
Kod nas krene nešto malo ranije od 15.04 ovisno o vremenskim neprilikama. Udarno je 5 mjesec.
Mislim pikirati.

Odlična tema gdje bi se dalo puno toga naučiti.

Ja planiram oko 10.02. trebalo bi biti spremno do 20.04.
Grijem jedan plastenik 30x5, prošlu godinu sam uzeo termogenom Master BV170 i on mi je največi problem jer je prosjek potrošnje oko 40 litara dizela na noć.
Imate li neki savjet za grijanje?

Imate li rasad na stolovima ili na tlu?
Rasad je na stolovima i na daskama iznad glave na cijevima od konstrukcije plastenika.To mi se pokazalo super jer je po danu jako visoka temperatura na toj visini. Nezgodno je za zaljevat jer se moraš penjat na ljestve i vući gumu za sobom. Pozitivno je to da brzo raste.

Godiama sam koristio termogen u manjem plasteniku i užasan je što se potrošnje tiće. Naravno ovisi na koliko držiš temperaturu, ja sam držao na 4-6 stupnja jer bi inače bankrotirao. Sijao sam u pliticama i držao u kući dok nije proklijalo a onda sam nosio u plastenik. Par puta sam radio manji plastenik unutra samog plastenika sa nekom puhalicom na struju i to je isto bilo ok ali trošak opet veći.

Sada ovaj novi plastenik od 400 kvadrata grijem na peć od drva i preporodio sam se što se troška tiće. Ima više posla jer moraš puno drva pripremit ali ovdje oko mene ima puno šume tako da nije problem. Idealno bi bilo dupla folija sa uphavanjem zraka ali to je još nekih 7-8 tisuća kuna kojih trenutno nemam.
Peć na drva koju koristim je ova: Termogen na drva
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
eh, sad, ovisi puno i o grijanju, ali u mom slučaju kontinentalne klime, dobijem presadnicu paradajza za oko 60 dana, paprika je nešto sporija, a patlidžan par dana brži od toga...
krastavac računaj oko 30 dana...

isti termogen imam i ja, lani je kupljen nov i odradio dobro sezonu...
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ajd čovjeka uputi @DARIJUS, ti si tata - mata u flancima, da proširi asortiman.
Salata kreće prva, to ljudi sade već od početka ožujka i sve do početka svibnja. Kod mene najviše kristalke, nešto malo puterice, crvene, smeđe, tamnocrvene, svih boja i oblika po malo, ali kristalka je zakon. Kod mene. Sadnice po 1 kn. Poriluk ide dobro po 1kn, u 209 rupa, ubaciš u svaku treću po dvije biljke kao slučajno, to ljudi vole a sjeme za tridesetak kn za jutro za posaditi, celer, presadnice peršina ne idu puno, ali ih se da prodati skupo - po tri kune u dvijesto devet rupa po dvije - tri biljčice unutra, ili na 60 rupa po šest - sedam po 5 kn. Bosiljak crveni i zeleni po 3 - 5 bijčica - kako ostane - u 60 ili 40 rupa po 5 kn. Blitva jedna u 150 rupa po 3 kn, krastavce u malim teglicama ili čašama od jogurta utopiš ako su sadnice lijepe po 5 kn i kornišone i salatare hibridne, cikla se da prodati, sve kupusnjače u 209 hibrid 1,5 kn, sorte po 1 kn, lubenice po 5, batat po 5....svačega se da prodati, ono što ide u manjim količinma ima dobru cijenu.

Ja ove godine neću ništa sijati i želim svu sreću i dobru prodaju svima kojima će sezona uskoro početi. :)
A sezona bi mogla biti dobra - povrće je prošle godine bilo skupo, sada će biti navala na "sam svoj majstor" na okućnicama, a primjeti se u zadnjih par godina kako sve više sasvim mladih obitelji zasniva svoje vrtove i proizvodi za sebe. I da, u mome kraju već jako puno i roma kupuje presadnice i uzgajaju si povrće na okućnici.
To su sve novi kupci koji pojačavaju potražnju.
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Odustao sam od stolova jer svaka sezona zahtjeva neko veče ulaganje a 120 kvadrata stolova nije zanemarivo. Dosad sam imao palete na blokovima a sad bi probao bez paleta, direktno na pod. Na podu je termotekstil, pod popločit sa kontejnerima radi toplinske izolacije i na to kontejnere sa rasadom.

Prošlu sezonu mi se drugu noć nakon postavljanja termogen ugasio zbog banalnog kvara i veliki dio rasada se potpuno smrznu pa smo morali ponoviti sijanje.

Kako pratite temperaturu i vlagu? Imate li alarme u slučaju takvih situacija.
Danas postoje jako povoljni smart home sustavi koji rade putem wifi , ZigBee, bt standarda i kojima se dodaju senzori po želji, temperatura, vlaga, otvorena vrata, pametne utičnice. Struju vjerojatno svi imate u plastenicima a wifi se lako doda nekim pojačivačem.
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413

Prilozi

  • IMG_20200303_095222_copy_4000x3000.jpg
    IMG_20200303_095222_copy_4000x3000.jpg
    69.7 KB · Pregleda: 29
  • IMG_20200209_112521_copy_2000x1500.jpg
    IMG_20200209_112521_copy_2000x1500.jpg
    42.3 KB · Pregleda: 27

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
svake dvije vure ja sam u plasteniku...imam jedan plastični termometar u njemu... 🤭
stara škola...;) P5110009.JPG

ja radim na oko 600 kvadrata, pa sve stolove složimo od cigle i letvi...
 
Posljednje uređivanje:

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Ja sam imala stalke od rashodovanih školskih klupa bez drvene ploče , gore je išlo četiri metalnih cijevi okruglih, a četvrtastih tri jer na četvrtastu srednju mogu ići dva ruba kontejnera, pa dva reda kontejnera sa presadnicama na njih a ispod kontejnera su bili rashodovani prazni kontejneri. Rashodovane klupe sam uzela na otpadu za bagatelu.
Tri "konjiča" trebaju za 6 metara dužine cijevi da bude stabilno, a za sljedećih 6 metara cijevi još dva ako cijevi idu u produžetku.
Stolovi su sigurno puno bolje rješenje zbog zaljevanja, pogotovo od sredine travnja na dalje kada ugrije sunce i bude velika transpiracija.
Za dojavu temperature elektroniku nemam.
Moja poznanica ima već godinama, ali od nje informaciju nećeš dobiti da je režeš. A još manje da li joj je nešto nekada omanulo. Plastenik sa presadnicma mi je tri metra od prozora spavaće sobe pa čujem svako paljenje plinskog termogena noću dok spavam - mozak me u snu alarmira ako se ne upali u duljem vremenskom periodu - onda idem van i samo opipam izvana dimnjak.
Kada su temperature u baš velikom minusu noću naizmjenično muž i ja provjeravamo temperatu svaki po pola noći.
Baš mi je proljetos, u zadnjoj radnoj godini, krepao mali termogen u plasteniku sa presadnicama u tri ujutro taman nakon pikiranja, bilo je strke i panike, ali na sreću, dobro je sve prošlo.
 

johabica

Iskusan lik
Tu od
8 Tra 2012
Poruka
4,529
Pšeno d.o.o.
I u Virovitici imaš - ne mogu se sjetiti naziva firme - prodaju sve za povrćarstvo i sjeme, tamo preko puta tržnice, svačega, a skladište im je na cesti prema Mađarskoj, stotinjak metara od dućana. Jedna firma je selo - dva prije Virovitice od čakovečke strane.
Zeleni hit je držao, Kadmo ako se ne varam ima u ponudi, pitaj Cipro u Vž - Vidovec ili Nedeljanec, nisam sad sigurna - mislim da je Vidovec. Ili Cipro u tebi najbližoj županiji.
Z hit i Kadmo su bili skuplji, sa Ciprom u Vž se da dogovoriti oko popusta za veće iznose.
 

intronic2

Aktivni član
Tu od
29 Lip 2018
Poruka
125
Uglavnom imaju 17g i širine do 4 a meni treba bar 23g i 8 ili 10 širine puta 100m. Več sam zvao Gemex u VT, Brazda u VT , Zeleni hit u ZG, Cipro ZG, Plantus ZG. Nisam se nazvati Danon i Kadmo.

Darijus, kako navodnjavaš sav onaj rasad. Ja sam imao ideju mikrorasprskivačima odozgor ali se bojim da bi kutovi ili rubovi ostali suhi pa sam još uvijek na ručnoj prskalici.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
ja sam to riješil poluautomatski...
dva šlaufa, dva ručna tuša, jedan ženi, drugi sestri... 🤭
kišno krilo i mikroraspršivači mi namoče zemljane staze po plasteniku, ubiješ se u blatu...
 

samko

Dobro znana faca
Tu od
19 Tra 2012
Poruka
1,413
Kadmo vjerovatno ima ali ne šalju poštom. U prilogu ti je i njihov stari cijenik za orijentaciju.

Vrlo smo loše opskrbljeni u Hr, žalosno.

Koje su cijene kod danon trenutno za foliju i agril? Jel šalju poštom?
 

Prilozi

  • IMG_20220119_203149.jpg
    IMG_20220119_203149.jpg
    36.6 KB · Pregleda: 12

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,541
trenutno nemam pojma, cijene idu gore svaki drugi mjesec...
meni je blizu, pa nikad nisam imal potrebu da šalju poštom...probaj ih nazvat.
 
Na vrh