• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Re: Pšenica 2015

900 kg gnojiva po hektaru? Pa zar se to isplati?
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Pšenica 2015

Pitanje je na mjestu.
Prinos od sedam tona je potreban da bi bilo isplativo .
Mi tako radimo i do sad smo poslovali dobro tako da ne bi trebalo biti problema .
Zaštita se mora dobro odraditi i onda se kvalitetna roba dobro proda tako da se isplati.
Proizvođači koji nemaju dovoljno znanja da sve naprave kako treba bolje neka ne ulažu toliko jer neće dobiti povrat ulaganja.
Za zaštitu protiv korova bih preporučio alister grande u jesen ili filon +logran jer smo tako najbolje rezultate ostvarili kad se korovi rano suzbiju a priče kako je šteta gaziti su prošlost.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Pšenica 2015

350 7-20-30 i 50 kg urea zaorati
100 kg 15-15-15 predsjetveno
200 kg kan prva prihrana
150 kg kan druga prihrana
100 kg urea treća prihrana
sve po ha

Uz ovu gnojidbu minimalno 7 tona mora roditi i to na lošijem tlu. Na dobrom bi ovo trebalo biti dostatno i za više od 8 tona zrna. Bitan je momenat dodavanja dušika u proljeće. Na pitanje je li to isplativo tako raditi, ne vrijedi odgovarati. Tko želi neka radi, tko ne želi ima mogućnost prodati zemlju ili je dati u zakup. Ima li računa prodati 4-5 tona s hektara u III. ili IV. klasi?

I pitanje ima li isplativosti sijanja tavanuše. Po mojoj računici nikakve. Sjeme košta 2,40 kn, kilu gotove prodao sam za 1,33 kn. Razlika je 1,07 kn, ali domaće treba baciti barem 20 posto više, znači ralika pada na 80 lipa i rizik od bolesti. Uz uštedu od 170 kn po hektaru zbilja mislim da nije vrijedno....

Inače nisam ratar i pšenicu sijem više iz zabave, nekad više, nekad manje, a ponekad ništa. Ona mi dođe nešto kao opuštanje od stresa, maknem se od svega tih 4-5 dana u godini dok se igram s njom.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Pšenica 2015

Tatar na kojem djelu Bjelovara si ti?
To je jako kvalitetna gnojidba,
samo ja sijem pšenicu po sojištu tako da neću ići sa ureom...:icon_kidra:
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: Pšenica 2015

bolje je sa 100 kg urea jer se pšenica može prihraniti 1-2 tj. kasnije tako da se po suhom radi i nema propadanja i sličnih muka.
Lani smo imali pola pola na tabli 17 ha i prinos je bio bolji tako da sad to bude na svim površinama.
Nova rača, Dautan
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Pšenica 2015

Stigla pšenica danas,evo slike.Pšenica je slovenska samo je agronom dorada...
Ide 200 kg/ha sjemena.

acwwsg.jpg
[/IMG]

2rpwe4y.jpg
[/IMG]
 
Posljednje uređivanje:

pixa93

Novi član
Tu od
1 Stu 2014
Poruka
23
Re: Pšenica 2015

Ove godine cu probati Bolognu i Ilicu od syngente, ima ko iskustva kakvih s time?
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Re: Pšenica 2015

Probao sam bolonju i nisam zadovoljan nimalo.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Re: Pšenica 2015

Nije mi dovoljno izbusala i ostala je rijetka.
Ove godine ću probat kraljicu.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Pšenica 2015

A da nije to možda zbog one silne kiše prošle godine?
A ne zbog sjemena da je ostala rijetka..
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Re: Pšenica 2015

Moguće daje od kiše ostala rijetka.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Pšenica 2015

Kad ćemo sijati,kad ovolike kiše padaju i najavljuju za dalje...:mur:
Ne znam jel da idem orat za pšenicu? Jel će se dati pripremiti mokro oranje?:confused:
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Re: Pšenica 2015

Ja sam prošle godine imao problem s izoranim na koje je pala kiša. Zato sad ne orem dok nevidim prognozu kako bih odmah stigao posijati. Tada mi pšenica već iznikla kad sam nekak uspio obradit ovo ranije izorano.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pšenica 2015

Ja nikaj ne diram dok nebude najavljena stabilizacija, kaj se prvi dan izorem, drugi dan mora biti pripremljeno i posijano. Budemo odradili naših 15-ak kj i do početka 11. mj ako treba. Lani je sjetva završena 15.11 i bilo je sasvim dobro, nije zaostajala ni malo za onom koja je posijana 20.10.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: Pšenica 2015

Onda sam zezno 3 rali,jučer sam uzorao :frown:
Imam u planu 20 rali pšenice,ne puno,pošto su godine takve kakve su u vezi sa pšenicom.
 

ŠANANA

Dobro znana faca
Tu od
23 Sij 2008
Poruka
12,804
Re: Pšenica 2015

Auuu....prije češ ući u nepooranu zemlju nego u oranje nakon ovih kiša.
 

Dado121

Aktivni član
Tu od
14 Kol 2010
Poruka
2,144
Re: Pšenica 2015

Dali je neko lani sijao Ingenio pšenicu,kakva se pokazala? Mi smo je ove godine uzeli za probu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh