• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Koje su to nebuloze? Zar bi od jedne godine trebao računati ulaganje u dvije. Za mene je proizvodni ciklus jedne kulture od njene sjetve do naplate i tu ulaze troškovi i prihodi. Mislim zbilja....
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nisi me razumeo, bas sad na to sam mislio od setve do zetve i naplate troskova... Bas na to sam mislio... Nismo se razumeli...
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Je točno je to da mnogi imaju preskupu mehanizaciju koju je teško amortizirati ali gore navedeni kriminal sa vaganjem, mjerenjem vlage i proteina ubija i ove sa primjerenom mehanizacijom. Mi koji to omogućavamo nismo bolje ni zaslužili !

Koliko ja vidim,uvijek je bilo nekih malverzacija,ali ove godine se svi posebno žale,od toga da su nas shebali s kvalitetom sjemena,do odstupanja na vagama i u mjerenjima kvalitete...
No,treba gledati stvari i s druge strane. 90% proizvođača nije sposobno isfinancirati sjetvu i ugovorima su vezani uz otkupljivače,a oni to koriste do krajnjih granica. Od otkupljivača do otkupljivača su velike razlike u cijeni,neki proizvođači su loše prošli iz čistog razloga što su dužni. Pogotovo zato kad više ni ne mogu npr. prodati robu gdje je skuplje,i kešom vratiti dug,jer većinom otkupljivači zahtijevaju plaćanje robom,zato da bi opet dogodine uvukli proizvođače u taj krug.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Nisi me razumeo, bas sad na to sam mislio od setve do zetve i naplate troskova... Bas na to sam mislio... Nismo se razumeli...

Zato sam i pisao neto dohodak.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Lopovluk na legalan način ,evo sada je trenutno bila pšenica i tako sa svime.Već sam pisao,sijem malo pšenice samo za vlastite potrebe i evo sitnice koja dokazuje da otkupljivaći muljaju,moja pšenica ,jedna parcela,jedan kombajn,susjed vozi sebi moju pšenicu za brašno i ja vozim samo nekih 3 sata kasnije,moja analiza pokazala 2,5 % veču primjesu,i sada neka me netko uvjeri da sve štima
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Mozda susjed zna tetu na vagi pa je bolje prosao :icon_weed::(rofl):
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Priče o vezanju ugovorima drže vodu do se nekoga može vezati.
Kad ljudi idu u banku postavljaju se kako idu probati dobiti kredit a pri tome zaboravljaju da banka živi od prodaje kredita . Klijentu je potrebna usluga banke a banci kupac njenih proizvoda.
Ista stvar je sa ugovorenom proizvodnjom , što je organizator proizvodnje bez kooperanata? Nula ! Dok se ljudi ne počnu ponašati tako da jasno kažu ovima što ih guze da bez nas ne može krug štimati: 'GULIT ĆE NAS!'
Tvornici gnojiva nije potreban posrednik nego potrošač njihovih proizvoda, za sjeme i zaštitu vrijedi isto. Jedini koji se ne mogu zamijeniti u lancu su proizvođač i krajnji korisnik.
Tu trebaju zadruge proizvođača trgovce i ostale uhljebe izgurati jer ih ne trebamo ni mi ni sjemenari ni mlinari!
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kaj vam je tu neka velika nauka, sijte sorte za kvalitet ne za kvantitet.Ak več sijete probajte i druge žitarice.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ne isplati se sijati kvalitetne pšenice,ulog je isti,prinos puno manji,a cijena tek malo veća.
 

jugio

Član
Tu od
29 Srp 2014
Poruka
102
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ja sejem Apach Lg-ev, bez greske 6 tona/hektar, mislim da moze dosta vise, nego nikako da pogodim zemlju za setvu ili je presuva pa cekamo po 15 dana kisu, ili kad krenem ranije sa setvom, misevi uzmu porez....:icon_axe:
 
Posljednje uređivanje:

Steyr 01

Član
Tu od
25 Kol 2012
Poruka
654
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Ove godine se još prije početka žetve pšenice govorilo da su zalihe pšenice od prošle godine velike, tako da je skoro sva proizvodnja od ove godine bila višak. U našem kraju je bio i problem prodati pšenicu, jer su već 11.7. Neki otkupljivaci prestali preuzimati pšenicu, i da napomenem da su uzimali samo pšenicu od ljudi koji su kod njih uzimali barem dio repromaterijala! Na kraju su i takve odbijali. Ne možemo si mi tu sami nista pomoći, oni lako bez nas malih, A mi ipak trebamo nekome svoj urod prodati. I da, npr. Nisu uzimali pšenicu na polog za brašno, jer je većina bila 3. I 4. Klase, pa kao takva ni mlinovi je ne žele!
 

fric1993

Aktivni član
Tu od
26 Kol 2010
Poruka
1,400
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

To su sve laži samo da ju se jeftino kupi
Mi vozili Mlinaru privatno i njega samo zanima hektolitar
Sto veci hektolitar bolja cjena
 

MF 698 t

Aktivni član
Tu od
16 Velj 2012
Poruka
1,649
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

To su bila zlatna vremena.Sada dovezeš sa hektolitrom 84-85,protein 10,a neki otkupljivači samo što ne kažu smeče od pšenice.
U nekim zemljama naše europe se i dalje gleda samo hektolitar,a proteini i ostalo se po potrebi dodaje pri upotrebi.
 

breza

Član
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
755
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

evo još jedan dokaz kako lažu o višku pšenice tj. da im ne treba, čovjek iz našeg kraja traži vozače za kamion jer treba vozit pšenicu negdje iz okolice županje za italiju ,što će reći ode ona u izvoz.
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Svi traže dobru kvalitetu.A i skladišta moraju ispraznit, za dva mjeseca dolazi kukuruz.
 

ZvonimirKWS

Član
Tu od
19 Srp 2013
Poruka
173
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Pričao mi jedan prizvođač iz Siska da mu je pšenica kod otkupljivača pšenica imala protein 12-13% pa je uzorak odnio u Križevce u labaratorij gdje su mu mjerili protein po dvije različite metode i rezultat je po prvoj 14,8% a po drugoj 15,3% proteina.
Neznam na kojem principu rade ti uređaji koji mjere protein na otkupnim stanicama ali opet s druge strane teško mi je uperiti prst u nekoga i prozvati ga lopovom jer je nemoguče da svi otkupljivaći u Hrvatskoj koji plačaju po kodeksu imaju isti sistem varanja.
 

tatar

Član
Tu od
16 Ruj 2009
Poruka
455
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Kad ste u Gudovcu skidali pokus proteini su bili kakvi su bili , mjerili ste kod xxxxx. Da ste te iste uzorke odvezli u podravku na analizu rezultati bi bili za 1-1,2 % proteina veći. Sistem je takav kad kupuješ uređaj lijepo ispod stola platiš da pokazuje manje i amen. Podravka državna firma i niti jedan radnik ne bude svoje novce ispod stola dao za profit firme .
Ista stvar je sa vlagom i vlagomjerima.
Kad imamo robu za prodati uzmemo uzorke i nosimo redom da vidim koliko nam kod različitih otkupljivača roba ima vlagu isl. Rezultati vlage se znaju razlikovati za 5 % od 19-24 % .
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Trebala bi inspekcija uskočiti,mi na tržnici moramo imati sve vage baždarene,a ovi što rade s tisućama tona-tko zna. Kao i slućaj gdje nakon završetka kampanje iz silosa uzmu jedan uzorak i prema tome odrede cijenu pšenice,a unutra roba od stotinjak i više proizvođača.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Što se proteina tiče mogu reći jednu stvar. Moji starci su imali istu sortu pšenice koju su radili po istoj agrotehnici kao i prije 20 godina. Znači da bi imali sklop posijali više sjemena, nije bilo prihrane da nebu "prebujna" pa da ne legne, možda jednom nešto malo... i td. da ne nabrajam dalje. Ja sam radio sve po trenutnim preporukama struke i vlastitom nekakvom nahođenju po tipu tla. Prinos je kod mene bio daleko bolji i proteini 13,40, a kod njim 10 i nešto sitno. Tako da vjerujem da ipak agrotehnika dosta pomaže, a i nebi u mlinu ja bolje prošao od njih.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Re: PŠENICA sjetva/žetva 2015.-2016.

Sad se sjetih da imam sliku iz žetve:
rVQndDc.jpg
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh