• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
ZGseljak,
hvala na prijedlogu, ali ostalo bu samo na tomu. Niš mi posebnog ne značu kolika ja vlaga. Sad se bu prije spremanja u posude jedno vrijeme prirodno sušila na tavanu. Ako bum baš htel znati točniji hektolitar, mogu ponovno odvagnuti prije spremanja u posude.

Koja vlaga je referentna za određivanje hektolitra?
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
To sam i ja pratio malo HL. Vozio sam usluge raznim otkupljivacima i neki ne uzimaju više protein kao jedinu mjeru nego i HL, a kako su ove godine slabiji, pogotovo nakon zadnjih kiša, sve ide u trecu klasu, bez obzira što su 13-14 proteini. Strašno kako deru seljaka...
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,437
Ne moze se vlaga tako mjerit. Barem ne ona koju mjere s vlagomjerima, na povrsini zrna. Pretpostavljam da bi razlika bila velika između tako izmjerene vlage i one vlagomjerom.
A i mjerenje hl tezine u boci isto tako.
Kod nas za hl ispod 80 umanjuju po lipu od cijene u koju klasu spada. Valjda za svaku kilu po hl lipa dolje. I tako do 73-4, ispod je stocna.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Evo ja sam upravo napravio cijelokupnu analizu.

Površina: 11.29ha
Ukupan prinos: 84.000kg
Prinos po ha: 7,44 t/ha
HL: 79.90 - 83,90 - Prosjek: 82,54kg/hl
Protein: 13,8 - 15,30 - Prosjek: 14,7

Čak i iznad očekivanja (y)
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Još jedna glupa stvar kod otkupa, odnosno pljačke, ja njemu odvezem i prodam žito, a onda mi obračuna troškove skladištenja.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Samo sam u Sofruu imao sirka pa tako i primjesa 5%

Sve ostalo čisto.

A glede skladištenja, on tebi zaračuna koliko je ležalo kod njega dok nije on prodao, to je sve kurva - banda.
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Pa da, glupo je.. Ak sam ti ga prodao fućka mi se više di ćeš ga i kako skladištit.
 

terminator99

Aktivni član
Tu od
18 Ruj 2011
Poruka
279
Pšenica danas predana u mlin... Proteini od 13.7% do 14.8%... hektorlitar od 71 do 75, al nije to bitno, zanimljivo je to da je zadnja prikolica bila 17% proteina, a hektolitar 74, i opet nije puna otkupna cijena, nego se cijena umanjuje zbog slabog hektolitra, da ne povjeruješ
Jel ti tu s hektolitrom od 71 stavil u zadnju klasu po kunu?
To sve zbog kise...
 

vaandal

Novi član
Tu od
10 Srp 2019
Poruka
4
Pšenica danas predana u mlin... Proteini od 13.7% do 14.8%... hektorlitar od 71 do 75, al nije to bitno, zanimljivo je to da je zadnja prikolica bila 17% proteina, a hektolitar 74, i opet nije puna otkupna cijena, nego se cijena umanjuje zbog slabog hektolitra, da ne povjeruješ
Trebao bi se malo informirati kakvo i koliko se brašno dobiva od pšenice ispod 74h. Neozbiljno je očekivati da se pšenica sa takvim hektolitrom plača po proteinu
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,651
@vaandal kad si več informiran..kakvo se brašno dobiva s hektolitrom 81,a proteini 11,9...plačeno kao 3 klasa..
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Marko 1986 pšenica je vožena kod Pukanića.
Terminator, nije ju stavil u zadnju klasu nego skida po hektolitru cijenu, ima tablicu nekakvu i za svaku jedinicu hektolitra skida 2 ili 1 lipu, nisam siguran. Uglavnom, plačena je: 1.12kn, 1.07kn, 1.09kn
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
Stočnu neče ni uzeti ili ju plati po 0,85 ili 0,90kn.
Ma sve su to lopovi, kad je država to uvela, išlo se kao na ruku seljaku da kvalitetnija pšenica bude bolje plačena, i da bi brašno bilo kvalitetnije. Nije mi jasno onda zakaj sva ta pšenica koja se drastično razlikuje po hektolitru i proteinima, opet sva kipa u isti silos. Mogli su onda uvjetovat da i ko ju tak odkupljuje mora i razdvajat, a ne da se seljaka gazi i ucjenjuje a otkupljivaču ide na ruku.
Nije da se žalim previše jer ne živim od poljoprivrede nego od plače u državnoj službi, i nemoram obrađivat ni kvadrata zemlje ak neću, ali nije mi jasno kak žive ljudi, kojima je poljoprivrerda jedini izvor prihoda za život. Al očito da to tak mora bit, poticaj isplate manji nego kaj napišu, tvrde da je na krmače s papirima poticaj veči a na kraju isplate isto ko i za ove kaj nemaju papire, pšenica plačena nikak...svugdje ukradu malo i onda kad sve izračunaš zapravo skužiš da su ti uzeli zaradu
 
Posljednje uređivanje:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Ja koliko znam da se uvjek kvaliteta žita za brašno gledala po HL i oni su uglavnom određeni sortom, neka više neka manje i ove godine vremenom, svakom kišom manji i HL. Proteini su na svakoj zemlji drugačiji...
Otkad su uveli te proteine, malo se i agrotehnika promijenila da se poboljšaju i sad kad ljudi imaju 13-14 proteine, ode u 3 klasu jer je hektolitar ispod 76. Mislim to je prestrašno kaj se radi, i još kaj je gore naspomenuto uza sve to kipa se na istu hrpu...
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam ponovno vagnul 2 litre pšenice koja je od petka popodne na tavanu. U subotu su dvije litre težile 1,74 kg, a danas teže 1,63 kg.
Nije mi nitko odgovoril kojoj vlazi odgovara masa hektolitra koju izmjere kod predaje pšenice na otkup. Ako netko zna, baš me zanima.
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,651
Danas sam ponovno vagnul 2 litre pšenice koja je od petka popodne na tavanu. U subotu su dvije litre težile 1,74 kg, a danas teže 1,63 kg.
Nije mi nitko odgovoril kojoj vlazi odgovara masa hektolitra koju izmjere kod predaje pšenice na otkup. Ako netko zna, baš me zanima.
Evo drug..nađi kaj te zanima... . :: Propisi.hr :: .
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bhorv,
zahvaljujem. Pročital sam sve, ali nažalost ono kaj mene zanima ne piše. No pronašel sam na "ovom linku" da se izmjerena hektolitarska masa kod pšenice svodi na relativnu vlagu od 13%.
 

vaandal

Novi član
Tu od
10 Srp 2019
Poruka
4
@vaandal kad si več informiran..kakvo se brašno dobiva s hektolitrom 81,a proteini 11,9...plačeno kao 3 klasa..
Po tim vrijednostima pšenice bi rekao da si sijao stočnu pšenicu koju si skidao na samom početku žetve. Hektolitar je odličan ali kvaliteta brašna koja će se dobiti nije dobra za pekarsku industriju. Tu pšenicu treba miješati sa kvalitetnijim pšenica da se dobije brašno u standardu.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh