• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Aham. 10% UREE izmješam u "kockicama" 1000L, dan prije prskanja da ne šokiram usjeve jer UREA rashladi vodu. 1L/ha Prosara i 0,15L/ha Sumialfe.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Jel bi se desilo kaj kad bi naprimjer otopio 100 kg ureje u 200 litara tople vode i onda nadopunio špricu do 1000 l normalnom vodom? Mislim da bi se lakše i otopila?!

Isprobano sa toplom vodom...brže se otopi ali i jako brzo ju rashladi...tak da se ne isplati grijat🤦‍♂️
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hahahaha već neki probali pa se također kao i ti zahebali :D

Otopi se ona brzo i u hladnoj vodi samo treba mješati. Kod mene ako ima volje i vrmena prvo mješam u kacama od 1000L jer je lakše u njoj mješati letvom nego u kockici, ali kad žurim onda natočim odmah u kockicu vodu i bubnem UREU dok točim vodu, sad koliko se tu izmješa, izmješa, i dok se toči voda ukljucim motornu pumpu da vrti vodu pa bude otopljeno i prije nego natocim pola kockice.
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
E ja nit imam tu kockicu nit motornu pumpu nego kacu od 400 litarai kantu od 10 s kojom preljevam dok se ostatak šprice toči...sva sreća pa je pšenice samo 14 rali pa mi to taman ispadnu dvije šprice po 1000 litara
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,422
Ja istresem pola vrece u sito, zaljevam vodom i za cas se otopi. I tako do zeljene kolicine. Malo promjesam i ostavim preko noci u prskalici ili par sati na suncu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ovak izgleda moja Kraljica. Neki vršni listovi su počeli mijenjati boju, prvo u žutu, a kasnije posmeđe na vrhu. Nije ničim tretirana, samo je 2x prihranjena kanom (početkom i krajem ožujka).
O čemu se dela? Koliko posto to može utjecati na smanjenje prinosa. Površina nije velika (oko 0,11 ha) i pristup traktorom je trenutno onemogućen.



 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Hmm, pa sad su mi slike male, a kada skinem je mutno. Može biti da je bilo puno vlage i mraza u nekom periodu i da se zato listovi suše, a može biti da ju je zahvatila septoria, ali, ne izgleda mi tako, barem ne preko slika.

Septoria obično bude na vrhu, ali se pojavljuje i na cijeloj plojci u manjim ili većim koncentriranim pjegama, a koliko vidim ovdje to nije slučaj.

U slučaju septorije, smanjenje je moguće i do 60%, ako je baš, baš, baš velika zaraza.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala. :love:

Pokušaj otvoriti vezu (ne sliku) u novoj kartici. Onda ispod slike ima opcija povečaj. Dodatno se može, bez zammučivanja, povečati na ctrl+scrol na mišu.

Za sad zaraza nije velika. Jače je izražena na dijelu gdje je pšenica veća i u fazi cvjetanja. Do žetve je još daleko, vjerojatno 40-45 dana, ovisno o vremenu.
 

borna92v

Član
Tu od
23 Sij 2013
Poruka
647
imam pitanje, možda malo glupo zvuči al jbg... Nisam nikad išel u zaštitu klasa pa me zanima koliko zaštita klasa znači u prinosu?! pšenica je tretirana sa arteom plus, jednom pred otprilike mjesec dana, bolesti nema kolko vidim, samo me zanima jel se bolest na klasu vidi ili ne... Kod mene u kraju od ljudi koje poznam i koji siju pšenicu niko ne radi zaštitu klasa pa nemam koga pitat. Odradil bi ja zaštitu al je problem jer imam male grane na šprici i žao mi ju je gazit ako to drastično ne smanjiva prinos, ako smanjiva budem ju zaštitil. Ako ima neko volje i zna da mi napiše malo o tome...
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
Hvala. :love:

Pokušaj otvoriti vezu (ne sliku) u novoj kartici. Onda ispod slike ima opcija povečaj. Dodatno se može, bez zammučivanja, povečati na ctrl+scrol na mišu.

Za sad zaraza nije velika. Jače je izražena na dijelu gdje je pšenica veća i u fazi cvjetanja. Do žetve je još daleko, vjerojatno 40-45 dana, ovisno o vremenu.
Ak imaš ta sebe neznam zakaj bi ju strupil. Na takvoj površini ti je razlika med slabim i dobrim prinosom jedna vreča.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala dejane.d. :love:

Mislim da bu tak kak ti pišeš. Ako se zaraza u iduća 3 tjedna ne bu jače proširila, nadam se da ni prinos nebu osjetno manji. Inače, uvijek imam pšenisu samo za sebe na manjim površinama, najviše do 0,2 ha i nikad je nisam tretiral otrovima.
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
10% UREA, Prosaro i Sumialfa.

Zašto UREA sada u ovo doba?
Sumialfom sam i ja špricao,ali ne djeluje na lemu to sam zeznuo malo.

Negdje sam načuo da fungicid i folijarna gnojiva nejdu skupa..
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Treća prihrana UREOM. U vrijeme pred ili za vrijeme cvatnje.

Što se tiče mješanja UREE i fungicida, ne vidim gdje bi mogao biti problem. To je vjerojatno bubnio netko iz vodovoda da narod troši više vode hahahaha
Kada ide zadnja zaštita usjeva uvijek idem s UREOM i nikada nisam imao problema.

Kako misliš da si zeznuo prskanje sumialfom? Nisi dao punu/preporučenu dozu ili?
 

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
Pa ne djeluje na lemu,a lema zna bit problem u žitaricama sada..

Ja sam koristio Slavol jedno vrijeme,ali nije mi to pokazalo neke rezultate i odustao od tih folijarnih gnojiva..
 

matijavz

Član
Tu od
13 Pro 2015
Poruka
232
strnim žitaricama :
  • lisne uši (Aphididae), u dozi 0,15 l/ha (15 ml/1000 m2) ;
  • žitni balac (Oulema melanopus) u dozi 0,15 - 0,2 l/ha (15-20 ml na 1000 m2)
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

marko93

Legenda
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
6,020
strnim žitaricama :
  • lisne uši (Aphididae), u dozi 0,15 l/ha (15 ml/1000 m2) ;
  • žitni balac (Oulema melanopus) u dozi 0,15 - 0,2 l/ha (15-20 ml na 1000 m2)
Gdje si to našao ?
Na uputama od sredstva ne piše da je za balac,a i po iskustvu ljudi koji su koristili isto slabo djeluje.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Ja prskam svake godine protiv leme i nemam problema, i to bas sa Sumialfom, evo sada sam imao vecu najezdu na jednom komadu i od tretiranja do sada ne vidim nove stete... A vidim da se ovdje mnogi od vas zale na taj preparat.
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh