• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Je pa sta je onda mjerilo za kvalitetu?! Hl ili proteini? Ako je 15 proteina i 70 Hl nevalja žito, ako je 80 hl i 11 proteini, opet nevalja... Ma da baš.. Legalna pljačka...
 

vaandal

Novi član
Tu od
10 Srp 2019
Poruka
4
Pšenica ispod 74 hl se ne koristi za brašno, najviše zbog toga jer ima malu iskoristivost. Nije isto dali od 100 kg pšenice dobiješ 75kg brašna ili 50kg brašna. A ako ima mali protein brašno ne zadovoljava pekarske standarde. Dali ti je sad jasnije zašto su protein i Hl povezani?
 

matijas311

Član
Tu od
19 Tra 2010
Poruka
243
Šta mlinovi onda rade s pšenicom koja ima manji hl od 74? Kad sam vozio pšenicu vidio sam da je jedna firma prodala 45 vagona pšenice mlinu, to je nekih 13 kamiona, samo dva kamiona su imala hl veći od 74 ostalih 11 je bio hl manji ali je protein bio 14.5-15.5.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Kako je zadovoljavalo sve prije otkupljivanja po proteinu? Mislim kužim ja da pekar neku kvalitetu žita mora imat i koliko znam to je oduvijek bio HL, ali sad su uveli dva kriterija po kojima se kroji cijena i otkupi ga po onom nižem naravno. Zašto se nejde na ruku seljaku pa ga otkupi po boljem kriteriju, bio to HL ili protein? Lopovluk, ide sve u kamione izmješano i za Italiju i onda nama ova plastična peciva uvoze, a zaradili duplo trgovci nego seljaci, eh logike...
 

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,649
@vaandal mislio sam da češ bolje pojasnit..do nedavno je HL iznad 80 bila vrhunska pšenica koja se bolje plačala, i bila je poželjna za pekarsku industriju... sijao sam Kraljicu, što nikako nije stočna pšenica.
 

vaandal

Novi član
Tu od
10 Srp 2019
Poruka
4
@vaandal mislio sam da češ bolje pojasnit..do nedavno je HL iznad 80 bila vrhunska pšenica koja se bolje plačala, i bila je poželjna za pekarsku industriju... sijao sam Kraljicu, što nikako nije stočna pšenica.
Ove godine su Kraljice koje su brane na početku žetve imale odlične rezultate, kako su padale kiše tako je padao hektolitar i protein. Ratari koji su poduzeli sve potrebne agrotehničke mjere su većinom zadovoljni, mada puno toga ovisi o zemlji i podneblju.
Prije 10-15 godina većina mlinova nije vodila veliku brigu oko kvalitete pšenice jer su imali monopol i nije bilo brašna iz vana. Zadnjih godina se sve više uvozi brašna iz Mađarske koje je vrhunske kvalitete i pekari sve više prestaju kupovati hrvatsko brašno. Ako se želi pratiti kvaliteta konkurencije iz Mađarske a u zadnje vrijeme i iz Austrije koja ima vrhunska brašna za bureke, kvaliteta pšenice mora biti na prvom mjestu.
Pšenice sa malim udiom proteina nisu upotrebljiva za bureke a ako želite kruh sa malo aditiva niti za kruh.
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Vidi, Hrvatski agrar je od svih u EU najmanje povukao i profitirao. Izobrazba našeg seljaka je nula. Nitko se ne odvaja od mehanizacije iz '80-ih. Sve novo ne valja i ne isplati se i to je state of mind u RH agraru, tek rijetki uspiju izači iz kolotečine, no da ne serem puno...
 

AntonioJD

Iskusan lik
Tu od
24 Sij 2009
Poruka
3,334
Potpuno točno, samo kaj ima puno ljudi koji bi htjeli, a kojima je to teže malo modernizirati ...
 

salyn

Aktivni član
Tu od
25 Lip 2011
Poruka
348
Uskoro kreču pripreme za sjetvu pšenice, pa me interesira koje sorte budete sijali?
Ja bi uzeo za probu kws VYCKOR I rwa Tenot te Athlon.
 

zloocko

Član
Tu od
18 Ruj 2015
Poruka
204
Da li netko je testirao neku idealnu sjetvenu normu sorte Kraljica ?Sijem 330 kg po ha pa me zanima jel tko sije vise od toga?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ja sam prošle godine sijal 450 kg/ha (preračunato) i nije bila pregusta (ručna sjetva). Možda zato kaj pola sjemena nije bilo tretirano.(takvo sam kupil).
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

Najnoviji postovi

Na vrh