• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

PŠENICA sjetva/žetva 2016-2021

Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Da li netko je testirao neku idealnu sjetvenu normu sorte Kraljica ?Sijem 330 kg po ha pa me zanima jel tko sije vise od toga?

Usput da si pital i da li ko sije manje od 330kg.
Ja je sijem od 240 kg/ha pa na više ovisno o datumu sjetve i poljskih uvjeta.
Prinosi do 8t/ha proteini iznad 15...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Usput da si pital i da li ko sije manje od 330kg.
Ja je sijem od 240 kg/ha pa na više ovisno o datumu sjetve i poljskih uvjeta.
Prinosi do 8t/ha proteini iznad 15...
Mi ove godine prvi put sijemo kraljicu,molio bih malo detalja gnojidbe za protein 15 .
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Uff... To ti je stručni uteg (felga od honde) za mog starog i punca, kažu dobro im je doplo kad su sipali 400L vode u prskalicu, da se ne propinje hahaha Inače su Fix majstori jedan i drugi. Iako više ne prska, jer nemam repe, i dalje je tu kao spomenik velikim inovatorima hahaha :ROFLMAO:
 

welger

Član
Tu od
20 Stu 2012
Poruka
384
Mi ove godine prvi put sijemo kraljicu,molio bih malo detalja gnojidbe za protein 15 .
Dobra opskrbljenost dušikom tokom cijele vegetacije je najznačajnija pretpostavka za dobre proteine.
Mudrost je u tome da se dušik upuca, a da pšenica ne polegne ili ostane neiskorištena uslijed nepravovremene aplikacije ili nepovoljnih vremenskih uslova.

Uglavno, u proljeće treba obaviti 2-3 prihrane sa KAN-om od kojih zadnja treba biti početkom nalijevanja zrna.
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Ma radili smo takve prihrane ali ako sorta ne može dati veći protein sve je uzalud,zato me zanima kako je kod proteinskih sorata
 

dullknife

Član
Tu od
21 Lip 2014
Poruka
217
Imam laicko pitanje za iskusnije.
Vi koji sijete rasipacom kad razbacate zrno da li prodjete ravnim tanjuracama ili ih skrizate da bolje zagrne zrnje?
 
Tu od
25 Lip 2014
Poruka
3,422
Moja pteporuka je drljača s valjkom, kod tanjurače ode pre duboko sjeme. A i drljačom naći zlatnu sredinu da ne ide duboko, a da dobro zagrne sjeme.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,861
Dobra opskrbljenost dušikom tokom cijele vegetacije je najznačajnija pretpostavka za dobre proteine.
Mudrost je u tome da se dušik upuca, a da pšenica ne polegne ili ostane neiskorištena uslijed nepravovremene aplikacije ili nepovoljnih vremenskih uslova.

Uglavno, u proljeće treba obaviti 2-3 prihrane sa KAN-om od kojih zadnja treba biti početkom nalijevanja zrna.

Točno tako, uz dobru obskrbljenost fosfora i kalija dušik je nabitniji za prinos, hektolitar i proteine poželjno da vrijeme i temp. idu na ruku.
Obično tokom vegetacije primjenim do 140kg čistog dušika po ha, pokušavajući da je pravovremeno, raspoređeno u 3 obroka po 48,54 i 37 kg/ha.
Stoga i ostale sorte tkz. ne proteinske poput Sofrua, Ilica... mogu dati 13% proteina..
Da ne bude zabune usjev treba biti zaštićen od bolesti korova i štetnika.
 

antolo46

Aktivni član
Tu od
23 Srp 2014
Poruka
311
I ja ovu godinu moram isprobati zastitu od korova u jesen, samo neznam s kojim bi bilo najbolje
 
Status
Nisu omogućeni daljnji odgovori.
Na vrh