• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za vodu-pogon preko remenice za SS

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
U slučaju nestašice vode iz vodovodne mreže, morao bih sa SS i kardanskom prikolicom sa metalnim buradima od 200 lit otići do reke, jezera, bunara,..... radi snabdevanja vodom za potrebe domaćinstva (kućanstva).

Da bih izbegao mukotrpno ručno prebacivanje vode uz pomoć kofe tj. da bih znatno ubrzao i olakšao postupak oko prebacivanja vode, da li postoji negde mala pumpa za vodu sa remenicom i sa prečnikom dovodnog i odvodnog plastičnog creva od na primer 1 cola slično ovome a montirala bi se pored motora SS i trapeznim kaišem spoji sa prednjom remenicom za paljenje motora SS?

Ako ne postoji takva pumpa, da li ima neko ideju kako to realizovati uz pomoć DIY tj. u samovskoj režiji?
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Što se tiče pumpe na kardan, zar je zaista potrebno na licu mesta, tj. kad se stigne do izvora, namučiti i utrošiti vreme da bi se otkačila KARDANSKA prikolica, pa zatim montiranje pumpe na kardan SS, pa pretakanje, pa demontiranje pumpe, pa prikačenje PUNE kardanske prikolice na SS, pa transport natrag kući tj. doma, pa pražnjenje buradi slobodnim padom i opet do izvora jovo na novo?

Što se tiče samopogonske pumpe, nisam informisan da li se više isplati u odnosu na malu pumpu sa remenicom?
 
Posljednje uređivanje:

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
pbqx.jpg


Ovo je sistem od forumasa Vice......
Ima po oglasnicima poneka pumpa od kineski motornih pumpi, ljudi skinu motor, a pupma ide u bescjenje. Doduse te pumpe nemaju osovine vise, jer su rotori spojeni za radilicu bili.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Zahvaljujem, i već sam u prvom postu istakao:"...slično ovome....".

Ta pumpa je baš malo glomaznija i većeg kapaciteta što se vidi prema prečniku usisnog voda, a toliki izlazni presek potisnog voda ne bi se moglo provući kroz otvor bureta (vrsta bureta koja nema gornji poklopac) kako bi se napunilo vodom bez prosipanja sa strane. Takva zatvorena burad sa malim otvorom su praktičnija jer se prilikom transporta skoro da se ne prosipa uopšte prilikom drmanja prikolice na neravnom terenu.

Nisam siguran da je rešenje preko velikog levka jer sam mišljenja da bi se levak za tren napunio i opet bi došlo do prosipanja.
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,390
Nije problem staviti manje izlazno crijevo i prigušiti pumpu. Trebaš i manje snage.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Kolega odakle si? Ja ti imam protočnu pumpu od roverice na kojoj je crko motor ali je pumpa ispravna. Njoj je bitno samo da se zalije a kad krene ne staje. Ja sam s njom bazen od 5kubika punio za 45-50 min s time da je vodu vukla sa 5-6m dubine. Proguglaj malo te pumpe pa procjenu, malene su, lagane jedino im treba oko 1800 okretaja da rade punim kapacitetom.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Nego palo mi na pamet ova mogućnost: :biggrin: :biggrin:

[YT]https://www.youtube.com/watch?feature=player_embedded&v=jNdF8mTfu4g[/YT]

Ima čak i tehnički crtež, ali mu je samo mana kabasta konstrukcija (oko 2 x 1,5 x 0,5 m) tj. oduzima mi poprilično površinu na prikolici i plus zahteva dosta vremena da bi se samo sedenjem i pomicanjem malog prstića :biggrin: samo jedno bure napunilo, a kamo li za ostala burad.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
To su pumpe za tekučine a dali imaju veze sa istoimenom markom auta neznam. Evo ti link pa prouči http://www.pumpa.com.hr/varuna-pump...du/135-pumpe-na-12v24v-za-pretakanje-tekucina

Jel ima taj SS kakvu struji? Da se mene pita ja bi zmontira pretvarač 12/220 kupil običnu potopnu pumpu za prljavu vodu i sve skupa sa majstorom autoelektričarem nebi me došlo 1000kn. Jeftino i efikasno.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
...Jel ima taj SS kakvu struji? Da se mene pita ja bi zmontira pretvarač 12/220 kupil običnu potopnu pumpu za prljavu vodu i sve skupa sa majstorom autoelektričarem nebi me došlo 1000kn. Jeftino i efikasno.
1000 kn dođe oko 65 eura. Samo toliko? Ne više?!

Nego, na moju žalost, moj SS nema nikakvu elektriku tj. nema alternator. Ugradnja alternatora bi koštalo oko 150 eura i plus pretvarač napona oko 50 do 70 eura što dođe oko 200 do 220 eura, a da ne pričam i plus cena potapajuće pumpe.

Nego, do koje dubine maksimalno može da dosegne potapajuća pumpa u slučaju da je nivo vode u bunaru dosta niži za vreme sušnih tropskih dana?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
To ti je oko 150europljana, alternator nađeš po krševima za 200-300kn, pretvarač za cca 50€, pumpa oko 500knc da se nač i za 200kn ali te su kolko para tolko muzike. Sve su tu negde od 7-8m dubine ali mogu ići i malo dublje.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Lepo rešenje ali s obzirom da je dužina usisne grane sa korpom te obične pumpe 6 metara, veoma je teško na obali reke, jezera,.... naći pogodan uzvišeni položaj za smeštaj pumpe da bi deo donje usisne grane sa nepovratnim ventilom i mrežom bila strogo vertikalna da bi se moglo u usisnom crevu napuniti vodom kako bi pumpa mogla vršiti svoju funkciju prebacivanja.

Drugo, u slučaju bunara a šta ako dođe momenat da nivo vode u bunaru bude niže tj. više od 6 metara od nivoa tla?
 
Posljednje uređivanje:

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,066
Drugo, u slučaju bunara a šta ako dođe momenat da nivo vode u bunaru bude niže tj. više od 6 metara od nivoa tla?

Ako misliš da vučeš sa te dubine teško da ćeš moći da se zadovoljiš pumpom koja je na motokultivatoru , tada pumpa mora ići u vodu
Ima i za to jedan dodatak koji pospješuje vučenje vode sa većih dubina ali mislim da je to za tvoje uslove eksploatacije nepraktično
Visinska razlika je bitna stvar , nebitno dali usisno crijevo stoji vertikalno ili drugačije , znači to je visina od površine vode do usisa u pumpu

Ako već može da te zadovoljni pumpa na remen (što se tiče visinske razlike) onda možda da nađeš neku crknutu pumpu i izbaciš elektro motor pa pripasuješ remenicu , ovako nešto
http://www.njuskalo.hr/pumpe-kompresori/hidrofor-pumpa-elektrokovina-1.1kw-1400-min-oglas-12765533
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Puknuti nisam mislil nikaj komplicirati z pretvaračima nego sam mislil ako taj strojček ima svoju struju, deneš pretvarač, potopnu, 20-30m šlaha i deri. Nemoraš kemijat sa pumpama, remenicama, prenosima, hrpom šlauhova, sitima itd.... Mi imamo v septički već 10g neku potopnu za prljavu vodu za 400kn i još uvjek dere kaj raketa, usis joj je cca 4m vertikalnog uspona i još 70m šlaha po kojim tera na drugu stranu dvorišta.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
SS ak ima dinamo jedva proizvede struju za žarulju a za pogon pumpe treba agregat da bi pogonio pumpu za njegove potrebe.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,748
Zahvaljujem, i već sam u prvom postu istakao:"...slično ovome....".

Ta pumpa je baš malo glomaznija i većeg kapaciteta što se vidi prema prečniku usisnog voda, a toliki izlazni presek potisnog voda ne bi se moglo provući kroz otvor bureta (vrsta bureta koja nema gornji poklopac) kako bi se napunilo vodom bez prosipanja sa strane. Takva zatvorena burad sa malim otvorom su praktičnija jer se prilikom transporta skoro da se ne prosipa uopšte prilikom drmanja prikolice na neravnom terenu.

Nisam siguran da je rešenje preko velikog levka jer sam mišljenja da bi se levak za tren napunio i opet bi došlo do prosipanja.

Pa napravi razdjeljnik i puni dvije bacve od jednom sa dva crijeva od 1"

edit: ovom sistemu sa alternatorom i pretvaracem treba dodati i akumulator.
Realno, bez potopne pumpe visinska razlika na usisu nebi smjela biti veca od 6-7metara
 
Na vrh