• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Pumpa za zaljevanje - samogradnja

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
Ideja je napravit pumpu za zaljevanje veceg kapaciteta.
Pumpa je izvorno vatrogasna s navalnog vozila karakteristika 16/8 (1600l/min,8bara) pri brzini vrtnje impelera 3800 o/min.
Pumpa ima reduktor pribliznog omjera 1:1.40, tj na ulazu treba oko 2700 o/min.
Ima 2 ulaza, tj mogucnost izbora bocnog ili ravnog usisa, velicine vartogasno A (110mm) , 2 izlaza velicine vatrogasno B(75mm).
Motor je Mercedes 240d ( OM616-4 (48 kW; 64 hp) @ 4200 o /min from 02/79 72 PS (53 kW; 71 hp) @ 4400 o/min., na motoru je njegov mjenjac 4 brzine.
Godiste motora ne znam, auto je bilo 1980...je li i motor ne znam.
Sve skupa polozio sam na 2 U profila, nisam mjerio cca 100x60 (sta je bilo u kuci).
Kopca je gumena od kardana od auta, spoj je napravljen komparatorom, recimo unutar 15 stotih po obodu i 3-5 po paralenosti.
viewer.php
[/URL] [/IMG]

Grubi izracun pumpe kaze da za spomeniti protok i tlak potrebno oko 30ks (energije), nije mi poznat podatak iskoristivosti pumpe na tom rezimu, takodjer ne znam nista o otporima unutar reduktora i getribe na motoru.
Pumpu sam upalio i vrtio, osnovne stvari su odradjene ok, moram povarit pa bi isao probat natlacit pumpu.
To bi trebalo odgonetnit nekoliko pitanje, a evo mozete i vi komentirat, jer necu je stic jos neko vrijeme probat...imam dosta posla dok ne prodje sadnja.
dakle:
-osnovno pitanje je, ima li ovaj motor snage vrtit ovu pumpu?
-moze li taj motor raditi na punom opterecenju pri 3500 o/min, 2 sata?...uz zahvat na hladjenju-hladnjak ide od tamica, nisam gledao omjere volumena u odnosu na org.
-za one koji teoriju znaju bolje od mene, kakav je prakticni odnos protoka i vrtnje tj. tlaka i vrnje? Znaci sta ako se impeler vrti 3000 o/min je li samanjen i protok i tlak ili samo tlak?
-nikad nisam imao mercedesa, sasvim slucajno sam kupio to auto u susjeda, ostatak bacio u smece, ostavio sta mi treba, a pitanje je, moze li njegova vakumska pumpa stvarat potlak u usinsom crijevu, dovoljan da ga napuni vodom?
Koliko podtlaka stvara, ima li podatak o protoku negdje...ima li pametan nacin kako izmjerit protok?

Eto ljudi ukljucite se, sve to skupa moze zavrsit kao razocaranje ne bude li moc drzat sistem.
Uvijek ce moc naplavljivat, ali to mi nije toliko interesantno.

Oprostite sta su slike neuredne, ne mogu trenutno bolje, sve sam zgurao u jedan kut dvorista dok ne prodje sadnja!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
A zakaj ne izbaciš mjenjač i multiplikator pumpe, te pumpu vežeš direktno na zamašnjak i motor vrtiš od 3...3600 rpm? Naravno, ako smjer vrtnje motora odgovara smjeru vrtnje pumpe.

Nebu motor manje trošl ako ga sporije vrtiš s većim teretom. Naprotiv.
Ovak gubiš dobrih 5kW na transmisiju, a to te košta skoro litru goriva na sat.
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
nije isti smjer, razmisljao sam da motor spojim odnaprijed ali nisam se usudio, ne poznam radilicu, nepoznam motor...
Ajmo rec da mi nije potrosnja presudna (ne mogu vjerovat da ja to govorim) ako ce odradit, jednostavno treba mi jos pumpa, a treba mi i traktor pa ne mogu traktorsku.
Postoje ovakva gotova rijesenja ali su skupa...jako
Kod njih je jednostavno multiplikator drugaciji a motori su sporohodni.

Kad bi ja mogao izbacit mjenjac tj. kad bi motor imao snage to okretat na 2000-2700, to bi bilo jako dobro, ali ja mislim da u tom podrucju taj motor nema 40ks...
Nisam se usudio radit bez mjenjaca dok ne probam natlacit!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ne moraš se previše brinuti. Pumpa ima kvadratnu karakteristiku momenta, jako lijepu za regulaciju. Taj motor sigurno ima bar 20% veći maksimalni moment od momenta na punoj snazi. Znači, ako ima 48kW@4200, znači da na 2100 ima 24kW+20%=30kW. A tebi treba 30ks, kaj je 25% manje. Motoru zadaš gas i u jednom trenutku se budu momenti tereta i motora izjednačili i motor se bu lijepo vrtil konstantnom brzinom. Dapače, gasom buš lijepo mogel regulirati tlak/protok pumpe. Ne vidim zakaj nebi mogel pogon priključiti na strani remenice (osim ak to nije fizički izvedivo, u kaj sumnjam). Kardan ne opterećuje radilicu kao remenica, tak da samo uzimaš okretni moment. Pumpa nema udarnog opterećenja, tak da bi to sigurno išlo. Uostalom, moment je mali (do 150Nm). Jedino morš uzeti neki kardan koji je balansiran, dakle NE poljoprivredni (iako bi i onaj najslabiji zadovoljil).
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
eto vidis, djabe se ja mucio, triba sam prije pitat.
Znas da si me zamislio...jer takva konstrukcija je jos kraca i laksa, sto je svakako bitno.
S prednje strane je hladnjak, ali to bi rijesio nekako, spoj remenice je na "kajlu" to bi isto treblo bit dovoljno...jedno mi je tih 3000-3500 o/min mozda puno, kad bi ostavio pumpin multiplikator a spojio motor na zamasnjak motor bi radio na 2700 (ako bi imao snage, a sta kazes, vjerovatno bi imao), to bi meni isto bila super opcija.
Nije mi draga getriba jer je dugacka i oduzima snagu.
Racunao sam ako bi motor vrtio pumpu u 4. brzini na zatvorene ventile (8bara) 30 min (pricam o testom pokusaju), tada bi mogao getribu izbacit, jer bi najvisa brzina trebala bit priblizno 1:1.
Ja mislim da to nece moc, cak ako bi i u 3. mogao vrtit, mozda bi radio bez getribe buduci da se mora uzet u obzir i otpor same getribe.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Ne moraš se bojati okretaja. Motoru je povoljnija veća brzina vrtnje nego veći moment na manjim okretajima. Na većim okretajima motor ima veći porast momenta, pa bu stabilnije radil i u povoljnijem režimu.
Kiler jednostavno digneš iznad kardana, kak imaju traktori s prednjim kardanom. Onda nemaš niti problem niti s pogonom pumpe niti ventilatora.
Izbjegni getribe gdje god možeš, jer samo kompliciraju stvar i stvaraju gubitke.
 

gogo

Aktivni član
Tu od
10 Lis 2012
Poruka
4,211
zivisic-a koliko ce te to otprilike kostati? ja sam za cca 12 000kn sebi slozio ovo-



sistem je isproban i provjeren,motor je osamdesetak ks,moze u mjestu raditi neograniceno... samo sto je sve skupa dosta velikih dimenzija,a i cijena je bez pumpe...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
eto vidis, djabe se ja mucio, triba sam prije pitat.
Znas da si me zamislio...jer takva konstrukcija je jos kraca i laksa, sto je svakako bitno.
S prednje strane je hladnjak, ali to bi rijesio nekako, spoj remenice je na "kajlu" to bi isto treblo bit dovoljno...jedno mi je tih 3000-3500 o/min mozda puno, kad bi ostavio pumpin multiplikator a spojio motor na zamasnjak motor bi radio na 2700 (ako bi imao snage, a sta kazes, vjerovatno bi imao), to bi meni isto bila super opcija.
Nije mi draga getriba jer je dugacka i oduzima snagu.
Racunao sam ako bi motor vrtio pumpu u 4. brzini na zatvorene ventile (8bara) 30 min (pricam o testom pokusaju), tada bi mogao getribu izbacit, jer bi najvisa brzina trebala bit priblizno 1:1.
Ja mislim da to nece moc, cak ako bi i u 3. mogao vrtit, mozda bi radio bez getribe buduci da se mora uzet u obzir i otpor same getribe.

mislim da ćeš morat izbacit getribu van jer na njezinom izlazu je dosta više okretaja (kardan se dosta brzo vrti) jer tek stražnji dif reducira te okretaje u nekom omjeru (1:3-4?) prema kotačima....

Možda lupam bezveze, ali u sječanju mi je da auti negdje u 4-toj ili 5-oj imaju okretaje motora u omjeru oko 1:1 s kotačima....

inače taj motor će bez problema gonit tu pumpu samo da se usklade okretaji i tim starim merc motorima više odgovara da su pošteno opterečeni nego da se vrte na okretajima, tj na visokim okretajima su rastrošni...
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
@gogo
ulaganja su mi zanemariva, auto sam platio 200e kad sam bacio u otpad ostatak dobio sam 1000kn...znaci motor 500kn
Pumpu sam platio prije 3 godine 2000kn jer me jedan prevario, napravio je dosta uredno nosac za traktor i spoj na kardan, ja sam brzo reagirao, on poslao spediciom i dalje je klasika...a kardan umjesto potrebnih 2700 ima 540 ito suprotna vrtnja:)
Nesto me kosta tokar...sve u svemu cak i u konacnici ulog mi je skoro zanemariv, to sam radio zimi kad imam lufta!
Samo sta to sve dosadi, centriras, povaris, ono se makne...i tako 100 puta.

@zwer ako si ti u pravu onda sam ja u gadnim problemima, ja sam uvjeren da je taj omjer mjenjačca 1:1 u najvisem stupnju?!
Imam digitalni mjerac pa cu izmjerit iduci tjedan kad zavrsi krumpir i kapula...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Naravno da više troši u višim okretajima s malim teretom. No, kad ga adekvatno opteretiš trošil bu manje, bar zbog gubitaka u prijenosniku.
Punjenje motora ovisi razmjerno je snazi koju motor predaje.
Bar prve tri brzine imaju redukciju, ne brini.

Nego, nije mi jasno kak ti je krivi smjer u direktnom pogonu, ako mjenjač i multiplikator okreću smjer. Pa ne misliš ju vrtiti u rikvercu???
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Kolaga zj je dosta toga odao o snazi i momentu ..pa da ne dupliram .

Osvrnuo bi se na vakum ..Vakuma imaš dosta na usisnoj strani motora , samo treba neku kantu u kojoj imaš kontrolu da motor ne potegne vodu ..i naravno neki sustav zaklopki kad u kantu dođe voda da prespojiš usis .


vaš velečasni
 

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
@zj nisam te bas dobro skuzio u zadnjem postu...s djelom bar prve 3 imaju redukciju, ne brini...al nema veze, mozda i skuzim tokom dana:)

Znaci kad smo donili pumpu i spojili na traktor pa zavirili unutra bilo je rzocaranje:)
Onda smo zakljucili da ne moze preko izvoda za kardan vec nam treba motor od tamica,
ali kad smo isli dalje skuzili smo da 3800 broj na plocici nije 3800l/min kako je vlasnik prodavao vec je o/min.
Znaci zakljucili smo da treba desni motor sa ovih 2700 o/min.
Mjenjac na mercedesu ne mjenja smjer vrtnje i taj mi smjer odgovara ako bi isla pumpa na zamasnjak, ako bi pumpa isla na remenicu odnaprijed onda moram maknit multiplikator na pumpi i stavit tirekt.

to sam puknuti planirao rijesit sa sistemom kao u cisterni, posuda, gumena kugla i prekotlacni ventil.
Kolege vartogasci na istoj pumpi to imaju rijeseno na nacin da je taj vakum uzet od kompresora kamiona (od kocnica).
Manometar im relativno brzo dosegne -1 bar, ja ne znam koliko merceds moze realizirat ni za koliko, ali promjer cjevcice je mali cca 8-9mm (unutarnji)!?
Vodu cu uzimat 2-3m ispod nivoa pumpe, za to bi mi trebalo bit dosta -0.3 bara, toliko mislim da ima na usisu...kako ce to motor protumacit?
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
@gogo
ulaganja su mi zanemariva, auto sam platio 200e kad sam bacio u otpad ostatak dobio sam 1000kn...znaci motor 500kn
Pumpu sam platio prije 3 godine 2000kn jer me jedan prevario, napravio je dosta uredno nosac za traktor i spoj na kardan, ja sam brzo reagirao, on poslao spediciom i dalje je klasika...a kardan umjesto potrebnih 2700 ima 540 ito suprotna vrtnja:)
Nesto me kosta tokar...sve u svemu cak i u konacnici ulog mi je skoro zanemariv, to sam radio zimi kad imam lufta!
Samo sta to sve dosadi, centriras, povaris, ono se makne...i tako 100 puta.

@zwer ako si ti u pravu onda sam ja u gadnim problemima, ja sam uvjeren da je taj omjer mjenjačca 1:1 u najvisem stupnju?!
Imam digitalni mjerac pa cu izmjerit iduci tjedan kad zavrsi krumpir i kapula...

zadnji dif ima omjer 1:3,69.... znači da se kardan vrti 3,69x više od kotača,
odnosno u prvoj brzini ćeš već imat skoro pa 1:1 s radilicom....




omjeri u getriba : kotač su
I: 3.91;
II: 2.32;
III: 1.42;
IV: 1.0;
R: 3.78


Ako sam fulal nešto slobodno me nek bilo tko ispravi...


Što se usisa tiče - nekakav kompresor naprijed na remenicu, (s posudom ispred da se svidi da ne potegne vodu)...
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
to sam puknuti planirao rijesit sa sistemom kao u cisterni, posuda, gumena kugla i prekotlacni ventil.
Kolege vartogasci na istoj pumpi to imaju rijeseno na nacin da je taj vakum uzet od kompresora kamiona (od kocnica).
Manometar im relativno brzo dosegne -1 bar, ja ne znam koliko merceds moze realizirat ni za koliko, ali promjer cjevcice je mali cca 8-9mm (unutarnji)!?
Vodu cu uzimat 2-3m ispod nivoa pumpe, za to bi mi trebalo bit dosta -0.3 bara, toliko mislim da ima na usisu...kako ce to motor protumacit?
ne sekiraj se za motor , brijem da i ne treba potpuno preklopiti usis motora prema usisnoj cijevi ..jer več tada motor mora raditi na pola režima rada


vakum pumpa od serva to može napraviti ali pitanje je vremena .

problem može biti jer ako se dobro sječam taj motor ima leptir na usisu jer ima vakum regulator okretaja kao i 533 ?..pa mu budu okretaji pali kad poštopaš usis .


vaš velečasni
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
stara tipa motora ima leptir u usisnoj grani. negde od 78ili kasnije je bez tog leptira ,tj novija verzija motora. a i vakum pumpa je prilicnih gabarita na njemu tako da se moze pokusati i sa tim @Zver nisi u pravu. menjac u prvoj brzini redukuje obrtaje na 3,91 kako je pisano gore. znaci izlaz za kardan ide sporije za 3,91 puta od obrtaja radilice. tek u 4 stepenu ili direktnom se poklapaju priblizno obrtaji motora i izlaza kardana. diferencijal ima fiksan redukcioni prenos tako da on mercedesa konstanto usporava na tocku za 3,69 puta. govorim iz primera koji ste naveli. znaci usporenje na tocku bi bilo u prvoj brzini 3,91 kad se pomnozi sa 3,69 i to je 14,42 okretaja radilice za 1 okretaj na tocku. u 4 brzini bi bilo redukcija samo diferencijala znaci 3,69 okretaja radilice za 1 na tocku.
 
Posljednje uređivanje:

zivisic

Član
Tu od
1 Ožu 2011
Poruka
727
ja isto mislim da vica dobro govori (nisam jos nista mjerio, ali nije problem izmjerit cemo),
zwer palasis me bez potrebe, salim se:) ostavio sam 20% mogucnosti da sam nesto pobrkao, ali prilicno sam bio siguran da je 4. priblizno 1:1
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
stara tipa motora ima leptir u usisnoj grani. negde od 78ili kasnije je bez tog leptira ,tj novija verzija motora. a i vakum pumpa je prilicnih gabarita na njemu tako da se moze pokusati i sa tim @Zver nisi u pravu. menjac u prvoj brzini redukuje obrtaje na 3,91 kako je pisano gore. znaci izlaz za kardan ide sporije za 3,91 puta od obrtaja radilice. tek u 4 stepenu ili direktnom se poklapaju priblizno obrtaji motora i izlaza kardana. diferencijal ima fiksan redukcioni prenos tako da on mercedesa konstanto usporava na tocku za 3,69 puta. govorim iz primera koji ste naveli. znaci usporenje na tocku bi bilo u prvoj brzini 3,91 kad se pomnozi sa 3,69 i to je 14,42 okretaja radilice za 1 okretaj na tocku. u 4 brzini bi bilo redukcija samo diferencijala znaci 3,69 okretaja radilice za 1 na tocku.

POnavljam još jednom, nisam niti ja sam 100% siguran u to što tipkam ali sam dosta siguran da je navedeni prijenosni omjer naveden u omjeru radilica : kotač.. Ako je tako onda sam u pravu i kardan se dosta brzo vrti...

edit:

nije mi niti najmanja namjera kvarit ti planove dapače, i sam sam u nekom sličnom poduhvatu.
Imam u šupi vw-ov motor 1.7sdi iz lupa kompletan sa svom instalacijom i svime i isto tako rosenbauer vatrogasnu pumpu na kojoj je wartburgov 2T (rastrošan do bola) motor. Razmišljam kako da to upogonim....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
ja sto sam gledao prenosa po podacima omjeri se racunaju uvek na ulaz i izlaz bilo kojeg sklopa. tako da mi je malo neverovatan podatak. ali to uopste nije problem proveriti. zabeleze se osovine ubaci u brzinu ,okrece spojnicka i izbroji bar priblizno omjer. ja nesto drugo pravim i proracunavam tako da sam 99% siguran u ovo.ali danas cu bas preracunati odnos u menjacu od renoa 11 posto imam skinut. on je u sklopu diferencijala pa cemo videti
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Zwer, prijenosni omjeri su za getribu samu. S diferencijalom se fino pripasuje odnos pogona motor-kotači. Ak imaš agregat od prednjepogonaša, vjerojatno te buni to kaj su dif i getriba u komadu. U najvišoj brzini kotači se vrte oko 1500rpm, a motor oko 4...5000, pa zaključi sam.
Ni na F1 se kotači ne vrte brže od motora
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Priznam u krivu sam! :)

Nisam niti kategorički tvdio da sam u pravu već samo upučivao na mogućnost.....
 

Najnoviji postovi

Na vrh