• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Punjac akumulatora ne radi?

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Kako provjeriti je li punjač akumulatora ispravan? :(think): Nakon punjenja akumulatora, napon na klemama akumulatora je 12.7 V, a napon na stezaljkama punjača kad nije priključen na akumulator je 9,8 V. Punjač je neki Alpine model za 12 A struju punjenja i maksimalno 14,1 V. Nema mogućnost regulacije struje punjenja, samo ampermetar. Odmah pri priključivanju na akumulator, struja mu padne na skoro 0 i tako ostane dok ga ne isključim.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Valja li ampermetar?
Kad ga priključiš na akumulator, priključi i voltmetar na kleme.
Uključi punjač i gledaj raste li napon akumulatora.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
otišlo ti je pola ispravljača ..sad sve ovisi kakvi je ispravljač ..ako su dvije diode jedna je izgorila , ako su 4 isto ..ako ....zapravo je nebitno , o vrsti ispravljača ovisi kako pristupiti popravku
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Ugl, ako nije bio skup baci u smeče i za 200-250 novi, jer bu ti električar spuknul 100-150 za popravak i nitko ti ne garantira da sutra neće prdnut druge diode.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Koliki je napon pri punjenju, ovo sa ampermetrom nisam baš uhvatio što se desi, od kud kazaljka padne na nulu?

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Provjeri napon na sekundaru ako je 15v ubaci grec i biti će dobro . Kolegi sem ubacil jednu diodu od alternatora (za silu) sporo puni radi poluvalnog ispravljanja ali služi dok se ne riješi a to bude nikad :(emo):.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Nisam mjerio napon prilikom punjenja :( Znači kad se uključi punjač u struju, ampermetar na punjaču skoči na 5 A cca. i odmah padne na cca 0A i tamo ostane zauvijek.
Punjač je bio 300 kn. Malo mi šteta baciti ga, ako se može popraviti. Imate li nekog u području ZG, VŽ i/ili okolice tko bi se razumio u popravak?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
daj ga otvori pa slikaj , riješit čemo to ovako
imam na skladištu grecova 25 A ako bude trebalo ..dođeš jedno popodne do mene , zalemimo i gas
nije da mi te sila , ali volim pomoč ako mogu ,xd
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Pacijenta sam otvorio i našao slijedeće stanje.
 

Prilozi

  • DSC00025.jpg
    DSC00025.jpg
    38.2 KB · Pregleda: 200
  • DSC00026.jpg
    DSC00026.jpg
    51.1 KB · Pregleda: 214
  • DSC00030.jpg
    DSC00030.jpg
    67.5 KB · Pregleda: 269
  • DSC00031.jpg
    DSC00031.jpg
    65.9 KB · Pregleda: 204

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Ovaj tvoj ima tiristor za regulaciju punjenja.
Ova mala pločica mu je upravljački sklop. Tam negdje bi trebal biti problem.

Koliko se kužiš u elektriku? Imaš li voltmetar (multimetar)?
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Multimetar imam, a u elektoniku se kužim, tak tak. :icon_sad: Znaš kak se kaže: nisam ginekolog, ali mogu pogledati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
1. Priključi punjač na mrežu
2. Izmjeri napon na sekundaru (do 20V AC)
3. Izmjeri istosmjerni napon iza ispravljača (do 20V DC). Vrijednost bi mu trebala biti ~90% AC napona. AMo imaš bolji instrument, onda je malo drugačija vrijednost, ali ne puno.
3a. Izmjeri napon na klemama
4. Izmjeri napon akumulatora
5. Priključi kleme na akumulator.
6. Izmjeri napon na klemama (pri punjenju akumulatora)
7. Izmjeri napon između anode i katode tiristora (hladnjak prema debeloj žici).
8. Otpoji akumulator
9. Spoji žarulju od žmigavca ili fara.
10. ponovi točke 6. i 7.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Samo da definiram pojmove. Ispravljac je ona skatulja na stranici punjaca direktno povezana na sekundar, a tiristor je onaj valjčić u sredini s kojeg ide crvena žica/klema na akumulator?
Nažalost akumulator mi je u VŽ, tako da do vikenda ne mogu do njega :icon_sad:
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
1. Priključi punjač na mrežu
2. Izmjeri napon na sekundaru (do 20V AC)
3. Izmjeri istosmjerni napon iza ispravljača (do 20V DC). Vrijednost bi mu trebala biti ~90% AC napona. AMo imaš bolji instrument, onda je malo drugačija vrijednost, ali ne puno.
3a. Izmjeri napon na klemama
4. Izmjeri napon akumulatora
5. Priključi kleme na akumulator.
6. Izmjeri napon na klemama (pri punjenju akumulatora)
7. Izmjeri napon između anode i katode tiristora (hladnjak prema debeloj žici).
8. Otpoji akumulator
9. Spoji žarulju od žmigavca ili fara.
10. ponovi točke 6. i 7.
Rezultati:
1. odrađeno
2. 13,8 V
3. 11,2 V
3a. 9.8 V
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Do sad izgleda sve kak treba.
Preskoči onda točke 4.-6. i nastavi dalje.
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Tu staje moje znanje elektronike. Može pomoć gdje da nađem tu anodu i katodu na trista mu ...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
Ovaj valjak, s hladnjakom, debelom i tankom žicom ti je tiristor.
Anoda je tam gdje je šaraf (na hladnjaku), a katoda na mjestu spoja crvene-crne žice.
Ova mala "elektroda" pored katode, zove se "gate" i na njoj bi trebala bili zalemljena bijela žica.
Ili me oko vara, ili ona nije zalemljena, tj. otrgla se je???
 

Tajo pajo

Aktivni član
Tu od
22 Kol 2011
Poruka
537
Ok, sad sam ih našao. Napon između katode i anode je 1,9 V. Ona bijela žica je zalemljena, ali tako "stručno" da i ja koji ga imam ispred nosa mislim da je otpala, te moram probati s prstom da se ne cima.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Sorry na upadu u temu, ali imam jedno pitanje vezano za punjače. Jel valjaju kaj oni razno razni punjači kučne izrade, šta se prodaju po njuškalu, i jel su dobri tj. sigurni za punit akumulatore za traktor auto i slično? Vidim da ih ima več po 200-300kn.

Poslano sa mog LG-E440 koristeći Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,626
TP, probaj sad ono sa žaruljom.

Kawač, daj link na neki od njih.
 

Najnoviji postovi

Na vrh