• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Moram ti reći da prvo jako dobro razmisliš o upisniku šumoposjednika, pogotovo ako si nezaposlen.
Porez ćeš plaćati i to ti mogu reći da je država nemilosrdna po tom pitanju. Nemilosrdna.
Zašto je nemilosrdna, zato jer neki ljudi iz bivše savjetodavne službe sada dijela ministarstva poljoprivrede ne zaslužuju raditi na tim mjestima
jer ne poznaju Zakone, pravilnike ni uredbe koji se tiču izravno njihovog djelokruga posla i nagovarali su ljude za upisnik bez da su im rekli da će morati plaćati porez jer nisu zaposleni...
Baš kao ni ti, niti ja nisam našao u silnim pravilnicima o upisniku šumoposjednika iznos poreza koji se mora plaćati i na osnovu čega se određuje taj porez. Moje pitanje koje sam ja postavio izravno i nedvosmisleno je glasilo ovako:
Na osnovu čega se određuje prihod šumposjednika - površina šume ili izmjerena drvna masa?
Odgovor nisam dobio.
Kad bi bar napisao lokaciju odakle se pa bih ti ja dao broj koga da nazoveš i pitaš.
Inače kao šumoposjednik u upisniku imaš dosta "pogodnosti", samo kažem razlika je od županije do županije.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Ja sam u upisniku i zaposlen sam. Bilo mi je receno prilikim upisa da ako ostanem nezaposlen da si moram placat socijalno i mirovinsko, za porez nisu nista govorili, sad je stvarno zanimljivo prema cemu racunaju taj porez, prema kojoj osnovi.
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Nije porez nego davanja za mirovinsko i zdravstveno. Ali eto nije šija nego vrat. Opet je pitanje na temelju čega računaju osnovicu za davanja.
 

Mudroser

Novi član
Tu od
18 Tra 2017
Poruka
23
Hvala svima na odgovorima,

koliko sam uspio saznati osnovica je kao za OPG-ove dakle nešto oko 3400 kuna. To sam na Internetu našao jer tri koze u poreznoj me gledaju kao tele u šarena vrata kada ih pitam jednostavno pitanje "molim Vas lijepo koja je osnovica za doprinose za privatne šumoposjednike?".

E sada tražim dalje koliko je to ustvari točno mjesečnih davanja za mirovinsko i zdravstveno te što ja kao privatni šumoposjednik mogu mjesečno povući od njih, pretpostavljam da ni blizu toga što moram dati.

Iz krapinsko-zagorske županije sam, dio šuma mi spada pod Klanjec a dio pod Pregradu. Gospođa iz savjetodavne je na godišnjem do kraja mjeseca kako sam vidio na vratima ureda pa ću malo pričekati čini mi se.

Pozdrav svima!
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Ne možeš ni blizu povući. I tu se radi o tome da ti moraš raspolagati svojom imovinom prodaja drveta (tehnike, ogrjeva, sječke) i preko toga financirati svoje mirovinsko i zdravstveno, a od bivše savjetodavne možeš dobiti novce za sadnju, njegu...

U zg županiji mi možemo kupovati i male alate (pile itd.) s 40 do 50 posto povrata novca. To dobivamo od županije.

Koliko ti ljudi imaju godišnjeg to nije normalno.
 

ivac

Član
Tu od
29 Lip 2014
Poruka
326
Vidim da ste napisali da imate pravo povrata na dio novaca. Na koji nacin to ostvariti?
 

sttipa

Iskusan lik
Tu od
6 Tra 2013
Poruka
2,190
Subvencija države prilikom odrađivanja određenih radova ili kupovine potrebnih oruđa...
 

mcmarko0204

Član
Tu od
13 Ožu 2010
Poruka
706
Prvo o davanjima, danas sam saznao da se radi oko 600 kuna mjesečno za mirovinsko i zdravstveno

Zg županija ima javni poziv. Mjera 10. potpore male vrijednosti u poljoprivredi, ruralnom razvoju i šumarstvu.
Ove godine natječaj traje od 27.03. do 27.05. još je otvoren 10 dana.
Moraš imati najmanje 1 hektar šume upisan u upisnik šumoposjednika.
Za tekuću godinu (bilo koju) moraš biti u upisnik upisan sa 31.12. prethodne godine.
Moraš imati žiro račun u banci.
Račun za pilu mora biti od odvlaštenog trgovca, meni uvijek na račun napišu moje ime i prezime i udare žig.
Ove godine je subvencija županije 50 posto, a maksimalno što se može dobiti je 10000 kuna.
Tu se radi o sitnoj mehanizaciji - pile, motorne kose, kresači grana...

Prošle godine smo kupili malu husqvarnu. U dućanu 3900 kuna. 900 kuna popust za gotovinu. Od županije smo dobili 1450 kuna.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Koji sumi idući koraci da dobijem zemlju u najam? Toje sad spalo na lokalnu samoupravu-općinu al oni dosad nisu poduzeli ništa potom pitanju. Išao sam dva puta kodnjih i govore daće bit al to traje već preko godinu dana. Dali slat dopis u ministarstvo ili šta dalje?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas je pala jedna bukva. Kak dugo je trebam pustiti da listje potegne vlagu iz dreva, a opet da nije predugo? Čul sam da bukovina gubi na kvaliteti ako se na vrijeme ne raskala. Jel to točno?
 

Prilozi

  • WP_20190621_08_47_57_Pro.jpg
    WP_20190621_08_47_57_Pro.jpg
    142.4 KB · Pregleda: 81

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,646
Po ljeti je par dana dosta, vidi se na lišću kad počne šuštati
Istina, ko i grab, dok ima vode u sebi brzo trune, na poprečnom presjeku dobi one tamne nepravilne kružnice (to su zapravo nakupine gljivica koje razgrađuju drvo). A kad nema vlage nema ni gljivica.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala obojici. (y)

Iduća tri dana se kod mene očekuje nestabilnije vrijeme. Znači, mogel bi je idući tjedan (srijeda, četvrtak) kad se malo prosuši put. izrezati na 30 cm kratke komade (čoke, kolutove)? Te kratke komade bi vjerojatno trebalo odmah raskalati i staviti na sušenje.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala i vama dvojici.
To sam malo označil kud bi trebal rezati, ali pila baš nije slušala. Uvijek imam malo problema s debelim komadima (>60 cm). :(
Kaj buš, nedostatak iskustva. Najbitnije je, da je pala baš kak sam isplaniral.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To kaj veliš je točno. Najvažnije je da se nikom ništa ne dogodi.. Da, 45 cm je. I to je na gornjoj granici za 3 kW snage.
Na trupcu se vidi špranja koju je isčupalo iz panja pri gornjoj strani. Kad je počela padati, odmaknul sam se par koraka.
 

Draško

Dobro znana faca
Tu od
20 Sij 2012
Poruka
974
I mi smo jucer izvlacili i kalali odmah u sumi, ali nas je nazalist oko 14h kisa natjerala
 

Prilozi

  • 20190622_121321.jpg
    20190622_121321.jpg
    246.1 KB · Pregleda: 89

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Brgud,
sve kaj si napisal stoji. Prije kalanja ispilim na 30 cm. Često imam trupce 60+ cm i veliki je problem ako se ne može dokoturati na kalač. Prednost traktorskog je za mene prvenstveno kaj bi te teške mogel raskoliti u šumi prije utovara na prikolicu. Pogotovo ako rušim kad je drvo puno vlage pa je teeeško. Na netu nisam pronašel nijednog traktorskog za kratka i debela drva.
 
Na vrh