• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Ipak još nisi zgasil proizvodnju? ;) Tak marljivi ljudi kak si ti delaju sve dok im vrijeme dopusti. (y)

Meni je ostalo za dopelati još malo sitnog granja, kaj mogu i na proljeće. Prioritetnije mi je malo srediti šuski put, da nemam blata barem tam gdje se okrećem i tovarim.
WP_20191209_12_41_48_Pro[1].jpg WP_20191127_09_23_04_Pro[1].jpg
 
Posljednje uređivanje:

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
To je podloga od ceste kad su sanirali klizište. 0-60, a ima i debljih komada. Crijep nije dobar, zdrobi se.
Na dijelu između friških navoza je bilo blato do koljena i tam sam prvo navozil velike plosnate komade kamena. I tu bi bilo bolje s većim komadima, ali mi, za razliku od ovog, nisu dostupni. Ovo sam izvel sa solidnim padom i vjerujem da se bu do proljeća sleglo, a onda se bu zbog kosine brzo ocijedilo.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Bila je zadnja onako puno nakrcana, ostalo mi sada samo po pol jos nesto sitno, a proizvodnju gasim u stilu da sljedece godine ne vjerujem da cu vise pilit nego sta meni za doma treba
Ja nemam problema sa blatom u tom obliku da propadam imam samo da šlajfa i neće dalje
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Bilo da šlajfa ili propadne, ak se nemre dalje, u istom smo problemu. Ja sam jedanput moral dio istovariti jer su mi prvi lijevi i zadnji desni bili na zraku i tu je stalo. Poslije tog "veselja" na toj dionici prvo uključim šperu i onda ide bez problema. Inače, na traktoru su Mitasice rd01 i unatoč tome kaj nemaju velike ripne, jako dobro se ponašaju na mekanom. Grizu li grizu.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Ja sam mozda dva puta u zivotu istovaro na ruke, do sada sam uvijek ranije palio speru nikad ne palim u brdu, obicno prvo upalim zadnju pa ako vidim da bi moglo bit skakljivo palim i prednju, uvijek gledam da čim manje razbijam put, nema smisla forsirat lakse je speru upalit nego put popravljat

Kopitare dok stavis pa skines...pa negdje ih držat nikad ne znas kad ce ti trebat...bolje manje krcat i put se manje kopa
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Dobro,možda ko se ne bavi toliko šumom pa mu i ne trebaju kopitari i gdje je ravniji teren.Prijatelj ih ima na Zetoru 7245 i gledao sam izlazio je s njima uz brdo ko zid a zemlja je bila mekana i šušanj ali nema da ne može izaći.
 

Dongfeng

Dobro znana faca
Tu od
9 Tra 2013
Poruka
1,377
Za manje traktore kopitari su smrt, sasvim su dovoljni lanci sa ekserima ili kako se vec zovu.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Teško za tovariti. Trebaju dvojica za utovar ili svakog prije utovara raskoliti. Ako ih sam tovariš, onda razumijem zašto ih mrziš. Ali iz njih se nakala dosta kvalitetnog ogrijeva, a kod sitnih je obično više granja. Kaj je više granja to je više posla, za manju korist.
 
  • Like
Reactions: ZJ

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Ova i nisu tako teška, ako su vrsta koja mislim da su. Koje je to drvo?
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Evo ja sam se opametil,vecinom agacija i joha kod meine a vise ne bum dopustal da naraste iznad 30-35cm promjera.Em je Problem kod rusenja ,vise stete uradi,teze za tovarit a nama je to u neku stranu i hobi.
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Slažem se sa tobom, to je idealna debljina sve preko je muka, mislim da je topola, nije teško ko hrast ali hrast ove veličine nebi ni dvoje ukrcali...iwanho ali za ložit ti trebaju i tanke tako da opet je meni draze do max 50cm promjera sve preko je previše posla i muke dok napraviš da ovako izgleda 17FCFD96-95C4-406B-9456-91C0E39AD416.jpeg
 

brgud

Iskusan lik
Tu od
4 Lis 2013
Poruka
5,540
Topola je najlošije drvo za loženje, ali je dobra za grede (ne gre brš u njega).
 

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,652
Dok sam na ruke kalal nije mi predstavljalo problem promjer drva. Ako je bil debeli komad spililo se na furke (kotače) i ak nije pukel odma po pol, onda se kalalo u krug. Čak sam bil brže gotov s jednim velikim, nego s više malih komada
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Kalanja na ruke bu sve manje. Problem je kad naletiš na jako debelo drvo koje se teško kala. Prošle godine smo jednu, gotovo cijelu, bukvu u šumi ručno skalali na sitno. Bila je jako gadna. Zbog nje sam se odlučil za kupnju traktorskog kalača iako sve odmah pilim na kratko.
 
Na vrh