• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Radovi u šumi, izrada drva

ZGseljak

Iskusan lik
Tu od
21 Srp 2018
Poruka
2,644
Ma ide na ruke,al strojno je ipak brže. Nekad sam na ruke kalal po 50 metara prostornih i to sve u metricama. Al to su bili bukva i hrast, dok sam jedan trupac lipe kalal 2 dana...kalač se zapikne u mekano a drvo ne puca
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
He ,he,sad se sjetim zgode kad smo kalali drvo Veziku(vez) nesto izmedju vrbe i topole.Ma zajeebano drvo jer raste da se vrti u Krug poput uzeta.Imalo je negdi 90cm promjera i oko 7m drva je izislo.
Ispilo ja to na furke(kolutove)40cm duljine i deri brale rucno,kalac,kajle i urazumitelj(drveni bat).Derali to moj sin i kolega a obojica nisu fizicki radnici,jedan radi u birou(s nacrtima) drugi HEP drzavna Firma(ko na godisnjem).
Lupaju to oni tako a ja otiso na gemist kod Ante mejasa u vinogradu i mi se zapricali.Nakon par gemista sisli mi dole do njihda vidimo kako die a oni psuju i drvo i onog ko ich najeeba da to rade.
Sta Mucis ljude veli Ante,pa budu ti tu hmrli(umrli)tak radeci,uze on motorku te zareze do pola(uzduz) e sad moreju kalat kaze.Ova dvojica me pogledaju malo cudno a ja samo slegnem ramenima i Kazem Anti :suti nek lupaju i onako neznaju kaj je delo.
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Vitlo je staro 3 godine, on ga je kupio prošle godine. Tada je uzeo i taj traktor.
To nije tako daleko od mene, u Generalskom stolu se nalazi.
Zvao sam bio tamo kolegu koji ga pozna i on mi je to rekao.
Ima još IMT 533 i kaže mi da je sa njime većinom u šumi, mada u zadnje vrijeme slabo radi.
Ima doma dosta poljoprivrede pa je zato i uzeo ovaj veći traktor.
 

Borisllav360

Iskusan lik
Tu od
1 Srp 2017
Poruka
1,561
Ma kakve zaštitne mjere pa to bi još smetalo po šumi, ako nekome baš treba onda može i sam nešto dograditi.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Krumpironja,

Sve dok ne ugradiš doboš kočnice, nemoj ni SLUČAJNO da prevoziš drva bez zadnjih kočnica na pedale inače ćeš vrlo gadno da prođeš a možeš čak i da pogineš. Jednom tj. prvi put mi je pukla sajla zadnje kočnice u šumi sa punim teretom drva na nizbrdici i samo me je Bog spasao da se izvučem iz te veoma opasne situacije . Prednje kočnice na MTK NISU efikasne za kočenje u odnosu na zadnje kočnice.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Tipični primjer: "došli divlji, istjerali pitome".
Put u šumi sigurno isto nije uctan, a pitanje je i može li se mehanizacijom tim putem.?
Osim toga, činjenica da je tim putem nesigurno radi mina, svakak ide u tvoju korist.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hotela,
jel to još uvijek važeće?

Pa meni u šparet niti nejdu deblja od 10 cm. Dakle, kalam u šumi i vozim tanje od 10 cm. :hahah:
 

Krumpironja

Iskusan lik
Tu od
7 Svi 2010
Poruka
4,032
Izgleda jako dobro da...sada sigurno nece osjetit teret do tone i pol, još nisam probo gume ali uskoro hoću, vec sam je ja prevraco, ove godine u šumi sa drvima...
Ako si zainteresiran poslat cu ti broj u PP
 

mane

Iskusan lik
Tu od
5 Svi 2011
Poruka
4,689
Kaj mislite, jel mi budu dali doznaku za drva u šumi koja su već srušena?
Znači samo su podrezana i tako ostavljena, ima jedno 5-6 komada.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam iskoristil lijep dan i dopelal malo granja iz šume. Prvo smo morali granje 5 puta prebacivati da bi ga dobili kod prikolice. slijedi utovar i polagana vožnja prema doma, Malo se jače ljuljalo pa sam bol oprezan da ne prevrnem. Šumski put je dosta mekan i na mjestima blatan. Zvozil sam uzbrdo jedva, jedva, uz pomoć prvog pogona i ukljućene špere na zadnjoj osovini. Sanduk ove malene prikolice je 185x103x37 cm (vanjske mjere).


 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Da li bi ste bili voljni da malo podrobnije objasnite sta je to prvi pogon i kakva je to spera na zadnjoj osovini?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Traktor je 4wd, pogonske su obje osovine (prenja i stražnja). Špera je kolokvijalan naziv za blokadu diferencijala.
Kako to nazivate u vašem kraju?
 

vidanje

Aktivni član
Tu od
18 Pro 2016
Poruka
151
Isto ali tomica ima blokadu na prednjem diferencijalu. Jeste li vozili drva sa tomom ili sa nekim drugim traktorom?
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Krumpironja,
pa nije neka težina za tvrde puteve, ali kad gume frezaju put. Na cijelom putu od nekih 3 km, imam problematično nekih 50-60 m. U grubo skubicirano ovak na prikolici oko 2,5 kubika sa dosta zraka između. Po težini, u odnosu kad sam vozil 1,5 metar debelih, sam osjetil da je sada veća težina. Osim toga ovak visoki teret sa dosta prevjesa iza osovine, na velikoj uzbrdici baš nema neki pritisak na traktor.

Charlip,
jel da je zgodan položaj blatobrana. Vjerojatno nitko nema tak. ;)
Pada li ti na pamet zakaj je tak?
 

Charlip

Iskusan lik
Tu od
21 Pro 2018
Poruka
1,560
Pa očito si osovinu pomicao nazad a bio lijen pomaknut i blatobran😉😂
 

Najnoviji postovi

Na vrh