• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotacione (ROTO) kosilice

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ak budeš kupoval te glavčine nove, operi ležaje prije montaže i zalijepi ih s Loctite 642 ili 648.
 

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Hvala, nešto treba uradit, zasad ne znam šta, ali zaljepit čemo sigurno
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Može ovu staru, da ovaku “nasječem”?
Ako je stara glavčina od nekakvog obrađeni lijeva, nema tu sreće. Da je čelična, onda bi možda renderiranje pomoglo.

I još nekaj: prije montaže zagrij ležaj na nekih 100C (ili još jednostavnije, stavi glavčinu u škrinju na nekoliko sati), da ne "obrije" vrhove dosjeda pri montaži, pa da bude odmah labav.
 

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Nije čelična, običan lijev, bar tako su mi kazali majstori.. zna netko kakav je ovo material “nodularni lijev”?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Inače je problem s lijevanim glavčinama, jer se rado zaglade od mikrovibracija, pa se onda dosjed lako podere. To je čest slučaj na gusanim ležajnim štitovima elektromotora.
Zato ti još jednom velim: obrati pozornost pri montaži: Zagrij/ohladi i zalijepi i onda je vjerojatnost kvara puno manja.
Naravno, kad se lager zaglavi, uvijek podere lijevanu stranu (bilo da je osovina ili kućište).
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Nije čelična, običan lijev, bar tako su mi kazali majstori.. zna netko kakav je ovo material “nodularni lijev”
Ako imš u blizini tokara , neka spusti osovinu dva miliometra il tri, dvije čelične piksne navuče presom a može i čekićem , te obradit za ležaj na dvije stote i to je to sve ostalo je džaba. E jedino dali ima prostor da se skine osovina za dva milimetra , neznam debljinu stijenke,nisam vidjeo koji je prečnik a kolika je rupa u osovini.
 

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Pa po meni ima dovoljno, da se skine 3mm i stavi piksnu. Prečnik ima 45mm, a rupa 25mm, onaj gornji ima prečnik 50mm..

Hvala još jednom na savjetima 😉
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,346
Naka pravi piksnu širu od ležaja, a kad je bude navlačio na osovinu onda ide veće nalijeganje ali stepenasto da krene i da dobro zategne. Naznam koliko će bit vješt taj majstor kome odeš. Na tim dimenzijama nama problema može glat ići 4 mm spuštanje osovine. Mada nije zahtjevan dio može se brzo napravi čitav od čelika.
 

dakson13

Član
Tu od
26 Lip 2015
Poruka
133
Pozz, rotaciona z042 zanima me da li smijem koristiti lamelni kardan na njoj, tačnije zanima me da li bi težina samog kardana mogla naštetit ležajevima na vretenu kosačice?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Ne bi, ali ne treba jer imaš remene koji "glume" tarnu spojku.
 

Marko355

Iskusan lik
Premium
Tu od
16 Lip 2008
Poruka
5,570
Za roto kosu je potrebno imati onaj kardan sa cegrtaljkom, ne znam kako se strucno zove.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,577
Frajlauf ili jednosmjerna spojka.
Ili "prosto-tekoča" kak bi rekli braća Slovenci.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,213
Ja sam ga imao na roto kosi, i nakon nekog vremena mi je pukao i oglodao osovinu, kad sam promjnio osovinu kupio sam običan kardan samo jačih križeva, jer sam skužio da da je pogonska remenice s mačkom kako bi mi rekli.
 

Mihael1982

Novi član
Tu od
20 Sij 2018
Poruka
27
Pozdrav, sip 135 jedan donji tanjur se lagano klima, odšarafim ona tri vijka što ga drže ali tanjur ne ide dolje. E sad da li ima neka posebna fora za skidanje ili da ga nagovorim čekićem, Ako je natko imao sličan slučaj da li to može biti neki veći kvar ili se samo otpustio nosač za koji je tanjur pričvršćen.
 

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Rješili smo to tako…
 

Prilozi

  • 26ED4C4E-404C-4CB2-A1CD-0C671BBE0D29.jpeg
    26ED4C4E-404C-4CB2-A1CD-0C671BBE0D29.jpeg
    91.2 KB · Pregleda: 35

lotko

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
14
Jedan mali update… nismo rješili, jedan tanjur mislim da je to onaj na kome je ona glavčina na koju nismo stavili piksnu opet je klimav kao prije.. onaj na glavčini sa piksnom nije tako klimav, ali mislim, da treba stavit piksne na oba djela gdje idu ležajevi. Tako da opet rastavit i još jednom, sad sa piksnama gde idu ležajevi..

Zaljepili smo sa loctite, ali očito je material tako mekan, da ne pomaže.. ne znam
 

Najnoviji postovi

Na vrh