• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotobrane / Rotodrljače

  • Temu pokrenuo IMT560
  • Datum prvog posta

Romario

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
9
Pozdrav ljudstvo.
Upit za silno iskustvo na ovom forumu.
Imam JD 5510N vocarskog sa 85 KS. Kupujem malu međurednu voćarsku frezu koju ću kačit naprijed na kardan. U prospektima kaže da za nju treba 30 KS.
Moje pitanje za struku je:
Koliko veliku RD sa pakerom mogu zakačit iza sa ostatkom snage na traktoru? Zemlja je srednje teška i radi se 5 ha, ali bar 5-6 puta godišnje. Ništa izvan toga, nikakva usluga.
Uz vaše savjete i iskustva, cijenio bi i objašnje zašto baš tako mislite.
Kapa do zemlje svima.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Evo iz prve odgovor. Rođak ima Df 85 ili 84 ks a Rd je 2.5m i kaže da je to knap, i plus ta freza sa 30 ks to je jednako max 2m Rd na dubinama do 10 cm.
 

Roksi

Član
Tu od
27 Ruj 2020
Poruka
30
Pozdrav.Ja mislim da sve zavisi kakva je zemlja i da li se radi sa klinima ili nozevima.Kod mene neki dan u selu stariji covjek sa torpedom 75 vuče RD od 3m,nije zemlja teska,dubina 15cm,ide sporo ali ide.Jos da kazem da na RD nisu klini nego noževi pa mu i to mozda olaksava posao.Moje misljenje da za pocetak prikacis od 2m.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Pokušavaju ljudi svašta za nuždu pa čak i za tafea malog kačaju 3m, to su gluposti. 2.5m Rd ide za 85 do 95 ks i to je posao.
 

Roksi

Član
Tu od
27 Ruj 2020
Poruka
30
U pravu ste sto se tice omjera snage i duzine.Za nuzdu jeste,ljudi se snalaze,ali ne za neke velike povrsine.Uglavnom je to do 4-5 dunuma.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Mogu za male površine manja snaga traktora, jedini je problem što je u tom slučaju manja brzina kretanja.

Da dodam još da je freza uglavnom ograničena na brzini kretanja oko 3-4 km/h dok Rd može i do 10km/h.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Može . Ali onda ti treba puna predviđena snaga.
Povećanje brzine rada znatno traži snage za pogon.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Zanimljivo je to da kod freze nemože da radi brže od 4 km/h bez obzira koja je snaga traktora.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Može ona koja ima reduktor ali opet dolazimo na to da se drastično povećava "potrošnja snage" iz motora.

Ja imam frezu sa četiri brzine i probao sam razne kombinacije.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Razlike su u brzini rotora, Rd imaju pretežno oko 340 obr/min a freze oko 260, izuzev ovih sa brzinama. Zato je prednost kod Rd u bržem radu ali i traži više snage.
 

Romario

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
9
Ma brzina nije problem, jer ja cu imat naprijed onu malu medjurednu zbog koje ni nemogu brzo ici. Tako da brzina nije varijabla kod odabira RD, samo maks sirina koja sa ostatkom snage mogu koristit komotno.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Razlika je što freza ako ne ubrzaš rotor a povećaš brzinu kretanja "zakorača" i ne radi skoro ništa.
Dok kod RD se to ne dešava i može da radi većom brzinom kretanja pri istoj brzini rotora.
 

Romario

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
9
Po ovome sto ste zasad komentirali ispada da je optimalno nesto oko 2m, mozda par cm iznad.
Evo nasao sam ovu RD i ima Moslavka 210 i 230 cm. Ali prije svega vase misljenje o ovoj RD i samoj firmi. Kvaliteta, trajnost, servis i dostupnost:
 

Roksi

Član
Tu od
27 Ruj 2020
Poruka
30
2m do 2.20m.Ako vec ide jedna naprijed,velika brzina ti ne treba.Tako da ,moje misljenje na tu snagu traktora ovo ce biti dovolkno.Bar ja mislim,ako grijesim ,ispravite me.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,072
Siguran sam da bi u kombinaciji mogao voziti i 2,5m . Jer svakako radiš posao gdje nema jurcanja i moraš ići sporije.
A za srugi faktor bi i uzeo manipulativnost za manevrisanje po voćnjaku.
Pa i koja ti je međuredna širina jer nema potrebe da sredinu frezaš uduplano.
 

Romario

Novi član
Tu od
5 Velj 2017
Poruka
9
Siguran sam da bi u kombinaciji mogao voziti i 2,5m . Jer svakako radiš posao gdje nema jurcanja i moraš ići sporije.
A za srugi faktor bi i uzeo manipulativnost za manevrisanje po voćnjaku.
Pa i koja ti je međuredna širina jer nema potrebe da sredinu frezaš uduplano.
Sirine ima vise nego dovoljno (5m), ali trava nece rasti jos godinama, brijem sve, necu zatravnjivat uopce. Zato ovakva kombinacija.
 

Najnoviji postovi

Na vrh