• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Rotor anlasera

felixvz

Novi član
Tu od
19 Pro 2021
Poruka
14
Pozdrav, Imam anlaser iskra-mahle 2,8 kw, i već dvaput mi je pucala osovina rotora.
Razlog je što je oštećen vijenac zamašnjaka, pa bendix nasjeda na potrošene zube..
E sad...nekako se stroj mora upalit, da bi se zamijenio vijenac.....
Moje je pitanje, da li se rotor može variti i da li to drži? Ili se baš mora kupiti novi??
Koji je btw 100 eur..a sad imam dva punkuta...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,809
Koji je traktor u pitanju, jel bi se dalo na guranac ga pripaliti pa odvesti na zamjenu vijenca?

Ja sam varil osovine, obavezno ju treba trnovati, jedno vrijeme je držalo.
 

felixvz

Novi član
Tu od
19 Pro 2021
Poruka
14
Nije traktor, kombinirka je MF 50HX...al motor je perkins A4.248 dakle kao imt 577. motor S44
Pola zubi na vijencu je pojedeno.ali ostalo je par milimetara zuba (2-3 mm) koji su blizu zamašnjaka i koje zupčanik bendixa nije mogao pojesti (nije išao toliko van). Kupio sam novi anlaser s reduktorom (to su one nove igračke češke, poljske, ja bih rekao kineske po cca 100 EUR). Tu zupčanik izlazi van skupa s osovinom i fiksiran je samo unutra...ne izgleda kao klasičan anlaser...nema onu kupolu.Kolko sam mjerio , zupčanik izlazi dalje nego na starom anlaseru, tak da....možda upali..:)) držite fige
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,580
Daj to fotografiraj da vidimo, možda ti netko nešto i predloži...
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,809
Ako i upali nemoj gasiti jer ko zna jel budu zubi izdržali dva paljenja ;)
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Da se osovina zavariti...na mojem drži skoro 30g.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,809
Ja sam varil više puta, ali nema kruha od varenja ako je vjenac poderan.
 

felixvz

Novi član
Tu od
19 Pro 2021
Poruka
14
Je pa znam da me čeka zamjena vijenca. čak sam ga i nabavio (cijelih 77 kuna košta), al treba pomaknut stroj..ne mogu skidat motor na livadi i u blatu...zato ga moram prvo upalit...
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,580
Gledaj, nitko od nas ti ne može pomoči - bez tebe. Čarolije nema.
Nije zupčanik zamajca jednako poderan po cijelom opsegu. Vrti s pajserom motor i pronađi najzdraviju zonu zubi. Tu ugradi anlaser i kresni motor, kako ti je rekao MUHA ne gasi ga više nego vozi u garažu na rasturačinu.
A na kojem ti je mjestu pukla osovina rotora, kako da ti damo konkretan odgovor o varenju, na neviđeno ili opisano, možda je pukla tik do ripni / žljebova???
 

felixvz

Novi član
Tu od
19 Pro 2021
Poruka
14
Evo slikice rotora.Dakle pukao 2 cm od kraja osovine...Navodno neće biti problem variti,Više sam pitao to da li se može zbog materijala....al kolko čujem, može se.
A i ovaj koji je u anlaseru, pukao na istom mjestu...a anlaser skoro pa nov...
IMG_3975.jpg IMG_3974.jpg
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,580
Sad dok ga vidim sad mogu reči. To se "zabuši" zavari se novi kraj osovine, potokari i bude išlo dalje. Naravno ako motor pali od prve, čim mu pokažeš ključ, ako moraš verglati u beskraj, zaboravi tu muku.
S tim i da odmah riješi taj zupčanik "zamajca" inače nema smisla...
 

felixvz

Novi član
Tu od
19 Pro 2021
Poruka
14
Ma tak sam i mislio napravit...zabušit i onda zavarit.... i da, reko sam već, vijenac je kupljen, samo treba stroj doterat na ravno i suho..
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,580
Jasno, bez tebe ne bude sam došao. Dao sam ti prijedlog kako...
Drugi put budeš bolje pratio stroj i brže reagirao, nadam se.
 

Najnoviji postovi

Na vrh