• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, chatu, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

sadnja sadnica aronije

horda

Član
Tu od
5 Sij 2012
Poruka
65
Pozdrav svima!!!!
Novi sam na forumu i još noviji u voćarstvu! Imam određenu količinu zemlje u okolici Osijeka na kojoj sam planirao posaditi sadnice aronije. Moje pitanje je da li se može obaviti sadnja sadnica SADA, s obzirom na vremenske uvijete koji više sliče kasnoj jeseni negoli zimi??? Ili sačekati proljetnu sadnju??? Zahvaljujem svima koji napišu bilo kakvu informaciju!!!!

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Pozdrav svima!!!!
Novi sam na forumu i još noviji u voćarstvu! Imam određenu količinu zemlje u okolici Osijeka na kojoj sam planirao posaditi sadnice aronije. Moje pitanje je da li se može obaviti sadnja sadnica SADA, s obzirom na vremenske uvijete koji više sliče kasnoj jeseni negoli zimi??? Ili sačekati proljetnu sadnju??? Zahvaljujem svima koji napišu bilo kakvu informaciju!!!!

što prije posaditi to bolje, naravno ako dopuštaju vremenski uvijeti

ilegalac

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
909
Čemu služi ta aronija mislim kak se može konzumirati?

vjerojatno za potenciju:mrgreen:
jebt izgleda da nismo prcali do prije dvadeset godina, sad nam stalno nekakve aronije, pistacije,boranije trebaju, i sve je to za bolji zdraviji i seksualniji život

a mi jadni nikad gore nismo živjeli:madmana:
al bar seksa ima- svi nas hebu po redu:butthead:

atomizer2

Član
Tu od
1 Svi 2011
Poruka
36
ima ih dosta koji su krenuli na aroniju ali sam skeptik u tom pogledu.bojim se da to nebi izašlo ko i oni što su prije par godina krenuli u lavandu puni entuzijazma a sada to niko neče kupiti.nedaju se prodati standardne kulture koje se svakodnevno troše i uvriježene su u našoj kuhinji.uglavnom sretno koji ulaze u posao s aronijom!

M

majamlakic

Guest
Čemu služi ta aronija mislim kak se može konzumirati?

moze se koristiti kao sok(proizvodi se od ploda)kao caj (naravno od lista)a sluzi za ljecenje tisucu i jedne bolesti stim da mozete i sam plod koristiti u raznim kulinarskim receptima

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo drugari
Ta aronija [ Sorbus melanocarpa ] je poznata na balkanskom poluostrvu jos od pre 100 godina . pa , razmislite malo. kada je toliko dobra sto je do sada nisu sadili. A sadili su je svuda po bivsoj Jugi . Za potrebe Agrokomerc Velika kladusa su davne 1971. godine sadili na oko 6 ha i sve palo u zaborav. sadili su i u Srbiji a i u Bosni ali sve je palo u zaborav. zasto. zato sto nema svrhe gajiti je kada niko ne kupuje plod a da je bas toliko lekovita u to sumnjam. Ukucajte na yu tubu... www.aroniaplantage.de , videcete da nemci nigde toliko ne pridaju znacaja ovoj biljci kao mi. Mi , da mi balkanci i bivsi jugosloveni poverovali smo najobicnijim prevarantima i posadili plantaze. Ove godine cu imati oko 14 tona . I sta da radim sa tolikom kolicinom. A svi su govorili da sadimo sto vise . tako je pustana ,,buva,, i sa goijem i sa nijevima i puzevima .
razmislite i ne upustajte se u avanturu zvanoj aronija .
S postovanjem i veliki pozdrav sa juga Srbije .

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa onda poberi, ja ti dadem 5kn po kili ako ti neznaš kuda s njom! Daj ne glumi, da nemaš kuda sa njom sigurno bi več davno pomalčiro, preorao i posadio kukuruz!

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo kavasaki. Prvo pitanje . Da ne guglam. Koliko je 5 kn. u evrima . A da malciram tj. da ih unistim i da sadim kukuruz ne isplati se. Cekacu nekoliko godina da vidim da li ce kod nas krenuti organizovani otkup a pa ako ne onda cistim njivu. A i da je ocistim sta bi da sadim. Imam i kruske i jabuke, dunje i sljive . Imam i 400 zbunova amer. borovnica kao i jedan red od 100 metara pod amer. brusnicom. Breskva i kajsija kod nas u mom kraju ne uspevaju .
Pocela ej da zri ali sta da radim. da je berem i da je prodam Aronia doo-Stari banovci po 100 dinara . E to ne ide. mada kada bi je masinski brao isplatilo bi se jer za rucno branje treba i ljude da platim. Aronija je na malo vecoj visini od mesta gde zivim i tamo u nekadasnjem selu nema ljudi. Moram i prevoz radnicima da obezbedim kao i spavanje za vreme dok traje berba . A oko 10 tona da ti neko doveze do kuce nece kamion da upali ako mu unapred nedas 200 eura .
Komplikovano ali cu sacekati jos dve /tri godine .
Pozdrav svima .

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zdravo kavasaki. Prvo pitanje . Da ne guglam. Koliko je 5 kn. u evrima . A da malciram tj. da ih unistim i da sadim kukuruz ne isplati se. Cekacu nekoliko godina da vidim da li ce kod nas krenuti organizovani otkup a pa ako ne onda cistim njivu. A i da je ocistim sta bi da sadim. Imam i kruske i jabuke, dunje i sljive . Imam i 400 zbunova amer. borovnica kao i jedan red od 100 metara pod amer. brusnicom. Breskva i kajsija kod nas u mom kraju ne uspevaju .
Pocela ej da zri ali sta da radim. da je berem i da je prodam Aronia doo-Stari banovci po 100 dinara . E to ne ide. mada kada bi je masinski brao isplatilo bi se jer za rucno branje treba i ljude da platim. Aronija je na malo vecoj visini od mesta gde zivim i tamo u nekadasnjem selu nema ljudi. Moram i prevoz radnicima da obezbedim kao i spavanje za vreme dok traje berba . A oko 10 tona da ti neko doveze do kuce nece kamion da upali ako mu unapred nedas 200 eura .
Komplikovano ali cu sacekati jos dve /tri godine .
Pozdrav svima .
Nekih slabih 70centi, nemoj me krivo svatiti, nisam mislio da se uvrediš, samo mi je bilo čudno da netko zna da če imat toliko tona,a nema organiziran otkup ili neki rešen plan za spremanje!
Jesi probao peč rakiju ili radit vino, sok ili nešt od toga, j... mu miša pa kako god teško svaka roba ima svog kupca, osim ako ti nije primarna roba pa ti je svejedno!?
Pred par godina sam imao sličnu stvar sa bučinim košticama, godinu prije cena oko 5€ za kg suhih i baš iduče dok sam ja posijao pala cena na 2€, e reko nedam po toj ceni niti bratu, sve sprešao u crno ulje i po 10€ rasprodao u roku mj. dana

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo
Napisao sam nekoliko mojih zapazanja na ovom i na ostalim forumima u vezi sadnje aronije i prodaje plodova ali izgleda da me niste razumeli. Nije problem sadnja i gajenje ali ,,necu,, da je dajem tj. prodajem po malim cenama . Glavni problem kod nas je sto drzava dozvoljava uvoz u renfuzi iz Bugarske i Rumunije za nekih 30 evro centi. Slobodna trgovina i tu je tacka . Svi koji preradjuju plod aronije kupuju van granice i cede sok tako da niko od njih nece otkupiti nasu . Oce ali za manje od 1 evro. Kada sve izracunamo ne isplati se nikako. Vi mozda berete aroniju masinski pa je lako ali kod nas niko nema masinu za branje . Mora rucno a to je malo komplikovano.. Sada je glavna kultura kod nas pitomi sipurak [ ne nar ili mogranja] nego divlja ruza tj. sorta bez bodlji. Cena ploda je i do 80 euro centi po kilogramu i redovno se placa .
Ako je neko citao o rasadnicarstvu u Srbiji sigurno zna ko sam . Bavim se rasadnicarstvom i pored sadnica aronije imam jos i : kamcatsku borovnicu, amer. borovnice , asimine trilobe, pitomi sipurak, kaki jabuke , kivije, jagode, lesnik, kesten, magnolije, ribizle, joste , maline, i razne podloge za cepljenje .
Pozdravljam vas sve i posto sam meteorolog da vam kazem da su opet pocele vrucine . Kod nas najtoplije valjevo sa 38 stepeni. To ne valja jer ce dosta zrelih i poluzrelih vocaka [ jabuka , kruska , orah ] da pre vremena otpadnu.
Jos jednom pozdrav i svako dobro.

sugarray

Član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
282
E mene zanimaju asimine trilobe :) Ja sadio iz koštica sorte prima i sunflower i lijepo napreduju pogotovo jer je navodnjavanje složeno. E sad meni nije jasno zašto svi rasadničari guraju cijepljene sorte? Znam da zbog vlastitog profita ali mi je smiješno da biljka koja u Americi raste kao korov na divlje odjedanput mora biti cijepljena.

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo
To je i meni po malo cudno mada ja imam dve sadnice asimine od desetak godina . Ali ne radjaju uvek zajedno. Jedna daje plod ove godine a druga sledece . U nasim krajevima sazru u potpunosti. To sto ih kaleme ili cepe to rade da bi sadnice bile bujne i brze rasle ..
Sada cu vam napisati nesto sto sam ove godine primetio u jednom dvoristu u mom mestu. Rec je o coveku koji je ozenjen slovenkom i povremeno ide u Sloveniju kod dece . Zivi u mom komsiluku. Posadio pre nekoliko godina asiminu i prorodila je . Ali za zivo cudo ja ove godine primetim da mu se ce gornji deo plemke osusio ili se polomio. Iz korena tj. podloge izniko lastar i to lastar magnolije . Sta da kazem. da li je u opste moguce da se asimina cepi na magnoliju kada nisu ni ista familija ni rod .
U rasadniku Rast u Sloveniji onaj Rast i Baznik cepe asimine ali na sta .
Ja cu sledece godine probati cepiti na magnoliju pa sta bude.
Ps.. kda koren asimine i koren bilo koje magnolije protrljate prstima ostavljaju isti miris. Bas su slicne po mirisu.
Ja iamm dve sadnice ali nisu cepeljene i ne znam koja su sorta .
Paznja ili savet... Asimina trazi koliko sam primetio rastresito i propustljivo tlo. Nikako nabijeno i glinasto. Ne voli presadjivanja nikako jer usporava rast i slabo napreduje. Voli senku a ne direkno sunce pa zato sadite u senci kuce ili nekog drveta .
Razmnozava se i reznicama u prolece pre kretanja vegetacije . Probao sam i moze.
Pozdrav svima Nenad.

Najnoviji postovi

Na vrh