• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Aronia melanocarpa (Aronija)

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Ovu biljku imam vec skoro 40 godina O njoj znam ne mnogo nego sve .
Na forumu, Svet biljaka forum sam sve do tancina objasnio .
veoma lak nacin razmnozavanja i gajenja . Nista posebno. To sto neki nabedjeni strucnjaci pisu i savetuju ja smatram glupostima jer njima je samo cilj da sto vise sadnica prodadu i nista vise .
Ja sam iz Srbije i to sa juga ali nikada mi nije bilo tesko da svakog pomognem i blagonamerno posavetujem sta i kako da radi da sam proizvede sadnice a ne da kupuje ..
Ovo pisem iz razloga sto je drzava kod nas u zadnjih nekoliko godina toliko govorila i savetovala da sadimo a sada sta sa ,,ogromnim ,, kolicinama plodova . Niko ne otkupljuje a i oni koji otkupljuju uzimaju po 100 dinara za kilogram. Ove godine cu imati oko 14 tona . I sta da radim. Obracu tonu /dve a ostalo neka stoji jer nema kome da se proda . A da je berem za 100 dinara to mi ne pada na pamet..
Razmnozava se semenom . da semenom jer aronija nije kalemljena . Ona spada u sumske biljne vrste a takve se razmnozavaju semenom. Stratifikacija u trajanju od tri meseca i poso resen. Ima sve lepo napisano na Svet biljaka forum u opciji ,,razmnozavanje semenom,, To sam namerno napisao i neka svi citaju i uce a ne da ih prevaranti i neki nabedjeni strucnjaci koji glume elitu u vocarstvu vuku za nos i prodaju im skupe sadnice .
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo drugari
Ta aronija [ Sorbus melanocarpa ] je poznata na balkanskom poluostrvu jos od pre 100 godina . pa , razmislite malo. kada je toliko dobra sto je do sada nisu sadili. A sadili su je svuda po bivsoj Jugi . Za potrebe Agrokomerc Velika kladusa su davne 1971. godine sadili na oko 6 ha i sve palo u zaborav. sadili su i u Srbiji a i u Bosni ali sve je palo u zaborav. zasto. zato sto nema svrhe gajiti je kada niko ne kupuje plod a da je bas toliko lekovita u to sumnjam. Ukucajte na yu tubu... www.aroniaplantage.de , videcete da nemci nigde toliko ne pridaju znacaja ovoj biljci kao mi. Mi , da mi balkanci i bivsi jugosloveni poverovali smo najobicnijim prevarantima i posadili plantaze. Ove godine cu imati oko 14 tona . I sta da radim sa tolikom kolicinom. A svi su govorili da sadimo sto vise . tako je pustana ,,buva,, i sa goijem i sa nijevima i puzevima .
razmislite i ne upustajte se u avanturu zvanoj aronija .
S postovanjem i veliki pozdrav sa juga Srbije .
 

kikko

Novi član
Tu od
5 Lip 2014
Poruka
12
Postovanje . Vremena se mjenjaju kao sto elita svjeta zivi od bolesni ljudi i guse zdrave biljke .Zasto je marihuana zabranjena ? Filozofiji nikad kraja . U BiH je potjicaj na aroniju po kg ove godine 0.20 centi . Ako imate 50 tona ploda aronije .Ipak su to fine pare bez obzira da imate po kg 1 euro . U ostalom jedino da proglase aroniju daje ilegalna biljka . Neko ima vremena da rasadjiva a neko nema .

Coca Cola je prve godine prodala samo 15 flasa . never give up and fight 4 your life

Ps: prosla su vremena kad si sa jednom kravom mogao nahraniti 14 djece , ziva istina pricu sam slusao u svicarskim alpama . Ako neradis nemozes ni pogrjesit tako kazu svicarci .
 

Tomislav

Član
Tu od
9 Sij 2007
Poruka
610
Ovu biljku imam vec skoro 40 godina O njoj znam ne mnogo nego sve .
Na forumu, Svet biljaka forum sam sve do tancina objasnio .
veoma lak nacin razmnozavanja i gajenja . Nista posebno. To sto neki nabedjeni strucnjaci pisu i savetuju ja smatram glupostima jer njima je samo cilj da sto vise sadnica prodadu i nista vise .
Ja sam iz Srbije i to sa juga ali nikada mi nije bilo tesko da svakog pomognem i blagonamerno posavetujem sta i kako da radi da sam proizvede sadnice a ne da kupuje ..
Ovo pisem iz razloga sto je drzava kod nas u zadnjih nekoliko godina toliko govorila i savetovala da sadimo a sada sta sa ,,ogromnim ,, kolicinama plodova . Niko ne otkupljuje a i oni koji otkupljuju uzimaju po 100 dinara za kilogram. Ove godine cu imati oko 14 tona . I sta da radim. Obracu tonu /dve a ostalo neka stoji jer nema kome da se proda . A da je berem za 100 dinara to mi ne pada na pamet..
Razmnozava se semenom . da semenom jer aronija nije kalemljena . Ona spada u sumske biljne vrste a takve se razmnozavaju semenom. Stratifikacija u trajanju od tri meseca i poso resen. Ima sve lepo napisano na Svet biljaka forum u opciji ,,razmnozavanje semenom,, To sam namerno napisao i neka svi citaju i uce a ne da ih prevaranti i neki nabedjeni strucnjaci koji glume elitu u vocarstvu vuku za nos i prodaju im skupe sadnice .
Svatko bi se bavio time da država i nađe kupca sigurnog i osigura naplatu...prst u uho i samo održavati nasad...mislim da to nije realno očekivati...
 

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Najbolje i najkvalitetnije sadnice aronije imate u rasadniku Milic .
Pozdrav
 

aronianeron

Novi član
Tu od
11 Ožu 2014
Poruka
5
Bilo je uroda...cijene se krecu 100kn hladno presani sok
1kg caja 100kn (relativno jeftino)!
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Da li je čaj od aronije ošušena cijela bobica, ili osušen ostatak nakon prešanja soka?
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Pa onda poberi, ja ti dadem 5kn po kili ako ti neznaš kuda s njom! Daj ne glumi, da nemaš kuda sa njom sigurno bi več davno pomalčiro, preorao i posadio kukuruz!
 

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo kavasaki. Prvo pitanje . Da ne guglam. Koliko je 5 kn. u evrima . A da malciram tj. da ih unistim i da sadim kukuruz ne isplati se. Cekacu nekoliko godina da vidim da li ce kod nas krenuti organizovani otkup a pa ako ne onda cistim njivu. A i da je ocistim sta bi da sadim. Imam i kruske i jabuke, dunje i sljive . Imam i 400 zbunova amer. borovnica kao i jedan red od 100 metara pod amer. brusnicom. Breskva i kajsija kod nas u mom kraju ne uspevaju .
Pocela ej da zri ali sta da radim. da je berem i da je prodam Aronia doo-Stari banovci po 100 dinara . E to ne ide. mada kada bi je masinski brao isplatilo bi se jer za rucno branje treba i ljude da platim. Aronija je na malo vecoj visini od mesta gde zivim i tamo u nekadasnjem selu nema ljudi. Moram i prevoz radnicima da obezbedim kao i spavanje za vreme dok traje berba . A oko 10 tona da ti neko doveze do kuce nece kamion da upali ako mu unapred nedas 200 eura .
Komplikovano ali cu sacekati jos dve /tri godine .
Pozdrav svima .
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Zdravo kavasaki. Prvo pitanje . Da ne guglam. Koliko je 5 kn. u evrima . A da malciram tj. da ih unistim i da sadim kukuruz ne isplati se. Cekacu nekoliko godina da vidim da li ce kod nas krenuti organizovani otkup a pa ako ne onda cistim njivu. A i da je ocistim sta bi da sadim. Imam i kruske i jabuke, dunje i sljive . Imam i 400 zbunova amer. borovnica kao i jedan red od 100 metara pod amer. brusnicom. Breskva i kajsija kod nas u mom kraju ne uspevaju .
Pocela ej da zri ali sta da radim. da je berem i da je prodam Aronia doo-Stari banovci po 100 dinara . E to ne ide. mada kada bi je masinski brao isplatilo bi se jer za rucno branje treba i ljude da platim. Aronija je na malo vecoj visini od mesta gde zivim i tamo u nekadasnjem selu nema ljudi. Moram i prevoz radnicima da obezbedim kao i spavanje za vreme dok traje berba . A oko 10 tona da ti neko doveze do kuce nece kamion da upali ako mu unapred nedas 200 eura .
Komplikovano ali cu sacekati jos dve /tri godine .
Pozdrav svima .
Nekih slabih 70centi, nemoj me krivo svatiti, nisam mislio da se uvrediš, samo mi je bilo čudno da netko zna da če imat toliko tona,a nema organiziran otkup ili neki rešen plan za spremanje!
Jesi probao peč rakiju ili radit vino, sok ili nešt od toga, j... mu miša pa kako god teško svaka roba ima svog kupca, osim ako ti nije primarna roba pa ti je svejedno!?
Pred par godina sam imao sličnu stvar sa bučinim košticama, godinu prije cena oko 5€ za kg suhih i baš iduče dok sam ja posijao pala cena na 2€, e reko nedam po toj ceni niti bratu, sve sprešao u crno ulje i po 10€ rasprodao u roku mj. dana

Poslano sa mog ALCATEL ONE TOUCH 5020X koristeći Tapatalk
 

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo
Napisao sam nekoliko mojih zapazanja na ovom i na ostalim forumima u vezi sadnje aronije i prodaje plodova ali izgleda da me niste razumeli. Nije problem sadnja i gajenje ali ,,necu,, da je dajem tj. prodajem po malim cenama . Glavni problem kod nas je sto drzava dozvoljava uvoz u renfuzi iz Bugarske i Rumunije za nekih 30 evro centi. Slobodna trgovina i tu je tacka . Svi koji preradjuju plod aronije kupuju van granice i cede sok tako da niko od njih nece otkupiti nasu . Oce ali za manje od 1 evro. Kada sve izracunamo ne isplati se nikako. Vi mozda berete aroniju masinski pa je lako ali kod nas niko nema masinu za branje . Mora rucno a to je malo komplikovano.. Sada je glavna kultura kod nas pitomi sipurak [ ne nar ili mogranja] nego divlja ruza tj. sorta bez bodlji. Cena ploda je i do 80 euro centi po kilogramu i redovno se placa .
Ako je neko citao o rasadnicarstvu u Srbiji sigurno zna ko sam . Bavim se rasadnicarstvom i pored sadnica aronije imam jos i : kamcatsku borovnicu, amer. borovnice , asimine trilobe, pitomi sipurak, kaki jabuke , kivije, jagode, lesnik, kesten, magnolije, ribizle, joste , maline, i razne podloge za cepljenje .
Pozdravljam vas sve i posto sam meteorolog da vam kazem da su opet pocele vrucine . Kod nas najtoplije valjevo sa 38 stepeni. To ne valja jer ce dosta zrelih i poluzrelih vocaka [ jabuka , kruska , orah ] da pre vremena otpadnu.
Jos jednom pozdrav i svako dobro.
 

sugarray

Aktivni član
Tu od
27 Stu 2013
Poruka
419
E mene zanimaju asimine trilobe :) Ja sadio iz koštica sorte prima i sunflower i lijepo napreduju pogotovo jer je navodnjavanje složeno. E sad meni nije jasno zašto svi rasadničari guraju cijepljene sorte? Znam da zbog vlastitog profita ali mi je smiješno da biljka koja u Americi raste kao korov na divlje odjedanput mora biti cijepljena.
 

Moravac

Novi član
Tu od
18 Srp 2015
Poruka
11
Zdravo
To je i meni po malo cudno mada ja imam dve sadnice asimine od desetak godina . Ali ne radjaju uvek zajedno. Jedna daje plod ove godine a druga sledece . U nasim krajevima sazru u potpunosti. To sto ih kaleme ili cepe to rade da bi sadnice bile bujne i brze rasle ..
Sada cu vam napisati nesto sto sam ove godine primetio u jednom dvoristu u mom mestu. Rec je o coveku koji je ozenjen slovenkom i povremeno ide u Sloveniju kod dece . Zivi u mom komsiluku. Posadio pre nekoliko godina asiminu i prorodila je . Ali za zivo cudo ja ove godine primetim da mu se ce gornji deo plemke osusio ili se polomio. Iz korena tj. podloge izniko lastar i to lastar magnolije . Sta da kazem. da li je u opste moguce da se asimina cepi na magnoliju kada nisu ni ista familija ni rod .
U rasadniku Rast u Sloveniji onaj Rast i Baznik cepe asimine ali na sta .
Ja cu sledece godine probati cepiti na magnoliju pa sta bude.
Ps.. kda koren asimine i koren bilo koje magnolije protrljate prstima ostavljaju isti miris. Bas su slicne po mirisu.
Ja iamm dve sadnice ali nisu cepeljene i ne znam koja su sorta .
Paznja ili savet... Asimina trazi koliko sam primetio rastresito i propustljivo tlo. Nikako nabijeno i glinasto. Ne voli presadjivanja nikako jer usporava rast i slabo napreduje. Voli senku a ne direkno sunce pa zato sadite u senci kuce ili nekog drveta .
Razmnozava se i reznicama u prolece pre kretanja vegetacije . Probao sam i moze.
Pozdrav svima Nenad.
 

zaja

Administrator
Osoblje foruma
Tu od
16 Tra 2007
Poruka
1,913
Mislim da se čaj i prah dobivaju sušenjem ostatka nakon prešanja soka.
Nego ima li netko neposrednih iskustava sa urodom? Koliki je u praksi urod po grmu nakon 3-4 godine?
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,250
Nego ima li netko neposrednih iskustava sa urodom? Koliki je u praksi urod po grmu nakon 3-4 godine?

Nisam mjerodavan pošto imam malo, ali je na 3 grma, neka 2,5m dužna u 3 godini bilo oko 15 Kg.
 

Hele

Dobro znana faca
Tu od
6 Sij 2013
Poruka
1,962
Ako je bila 3 godišnja sadnica onda je to 6 godina.
 

Najnoviji postovi

Na vrh