• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjeti u ishrani kokoši i pripremanje koncentrata

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Zdravo svima. Nov sam na forumu. Hteo bih prvenstveno da zapocnem temu vezanu za spravljanje koncentrata sto za pilice sto za kokoske nosilje. Ove zime prvi put imam problem da mi nijedna kokoska ne nosi. Pre mi je u ovo vreme bar 50% nosilo sad jaja nema ni za lek :D . Moracu da im uvedem koncentrat u ishranu, a najvise bih voleo da spravim koncentrat za njih jer je definitivno zdraviji od onog u radnjama. Ako ima neko ko zna i ko je iskusan u ovome da se javi. Pomoc bi mi dobro dosla. Potrebno mi je da mi date neke smernice i savete. Recept za celu smesu bi bilo idealno. Hvala
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
evo ja sam dao svoj primjer na nekim temama prošlih dana, jučer 11, danas 10 jaja od 14 kokica, ujutro dobiju šrot kukuruz, u podne razmočeni kruh i peciva, navečer pšenica u zrnu isto ranije namočena ..već godinama tako i jaja frcaju, nemam nikakva umjetna svjetla ili umjetne koncentrate i malo je bila slabija berba u 12. mjesecu ali dio se mitario i bilo je par napada jastreba pa su bile preplašene desetak dana, uz to im dajem ili pijesak ili smrvljenu ljusku od jaja u kukuruznom šrotu..kod mene pšenica prevladava sa cirka 60%..to je moje iskustvo
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
U mene isto slican rezim. Ustvari dobiju ono sto trenutno dobiju , odnosno ono cega imam. Posto drzim kunice a oni dosta toga odbace ili samo nagrizu i pojedu pola to onda smazu kokosi. Znaci ima tu od kukuruza , jecma, zobi , tritikala isl. Ponekad mi susjed samelje pa im i tako znam dati. Rijetko kupim ne koncentrat nego gotovu smjesu za nesilice i nju pomjesam pola pola sa srotom. Deset kila kosta 38 kuna a ja im napravim od toga 20 kila. To im uglavnom dajem preko zime kad je sve smrznuto. U svakom slucaju im izbjegavam davat sve umjetno jer onda mogu takva jaja kupit u ducanu. Jos im dajem suhi kruh namocen u ulje od pecenja i ostatke od hrane. Kad ima nakosim im i trave. Stvar je u tome sto svo zito kupujem i snalazim se gdje je jeftinje. Nesivoscu sam zadovoljan jer imamo za sebe dosta i jos nesto prodam. Normalno ovo nije prava proizvodnja nego hobi i kokosarenje oko kuce sa desetak komada.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
upravo je u tome stvar, koja je svrha hraniti kupovnim koncentratima i imati umjetno svijetlo do 10 navečer ako želimo domaća jaja, onda to možemo kupiti i u trgovini za 90 lipa komad, jedina razlika je što bi u domaćinstvu kokoši malo prošetale i pojele malo trave ali jaje se stvara većinom od konkretne hrane, ja isto imam malo kokica ali još ću kupiti desetak tako da će biti 23 nesilice, mogu razumjeti one koji se bave velikom proizvodnjom ali da se netko ne uvrijedi to meni nisu jaja to je nekakva kemikalija u ljusci..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Meni su neki govorili sto se zafrkavam sa kokosima. Kad gledam imam prirodna domaca jaja neusporedive kvlitete s kupovnima. Mjesecno odprlike od 150 do 250 komada. Kad mi treba uzmem iz frizidera i ne moram ici u ducan ko oni. Za rezance , kolace i pecenje nikad ne fali i znam sta jedem. Oni nek samo kupuju iz ukrajine i tko zna od kud. Kvaliteta nema cijenu.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
Tak je, povikaše seljaci
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
692
Meni su neki govorili sto se zafrkavam sa kokosima. Kad gledam imam prirodna domaca jaja neusporedive kvlitete s kupovnima. Mjesecno odprlike od 150 do 250 komada. Kad mi treba uzmem iz frizidera i ne moram ici u ducan ko oni. Za rezance , kolace i pecenje nikad ne fali i znam sta jedem. Oni nek samo kupuju iz ukrajine i tko zna od kud. Kvaliteta nema cijenu.
Koliko si ono rekao da imaš koka? 250 jaja se čini dosta!
Jel one ljeti kad je vruće nose slično kao zimi kad je hladno ili?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ako od deset kokosi ne nadjes svaki dan vise od pola jaja , mijenjaj jato. Kokosi najbolje nesu oko godine starosti a poslije su im jaja krupnija. Sa tri godine ja ih mjenjam odnosno zavrse u juhi. Nesivost ti varira od vremena al kod mene i u krizi snese bar jedna.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ja imam 30tak kokosaka i 10tak koki pred pronosenje. Svaki dan dobijaju kukuruz i jecam i to ujutru i posle podne. Posto zivim na selu imaju svu slobodu. Prosle god sam poceo tako da im dajem nakvasen hleb medjutim skroz mi je poremetilo koke. Cak se posle 7 dana njih 5 raskvocalo. Otad sam prestao da im dajem hleb. Da li je dobro davati im tipa mleveni kukuruz soju i jecam?
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kokosi su lukave i prozdrljive tako ako imaju onda prebiru i jedu samo sto njima odgovara. Moras isprobavati hranu tako da nadodjes na ono optimalno , odnosno da vidis da tu hranu dobro trose a i da od nje dobro nesu. To je dosta tesko postici jer vecina nas daje svaki puta drukciji omjer i prema sezoni ono sto ima. Zato je kupovna hrana gotova smjesa za nesilice uvijek ujednacena i nesto u nju stavljaju da ju rado jedu i ne prebiru. Omjer svega u njoj je idealan sto doma ne mozes postici. Eventualno bi se moglo samljeti pa onda mjesati sa kupovnim koncentratom u omjeru kako navode na uputstvu. Moj je stav da im ne treba davati novu hranu dok sve ne pojedu. Znaci ako sam izmjesao suncokret, psenicu , jecam i kukuruz , one ce prvo prebrat suncokret a kukuruz ce ostati zadnji. Dok god ga ne pojedu ne dobiju novu turu. Kruh im ne dajem svaki dan nego povremeno tako da ga se zazele a ne da stoji i ukiseli se. Racunica je ta da kad bi kupovali gotovu smjesu iz trgovine i samo to davali onda bi mozda i bila veca nesivost ali bi nas to jaje i kostalo. Kvaliteta vjerojatno nebi bila ko kod hranjenja bez kupovne hrane. Nista lakse nabavit gajbe , natrpat kokosi i davat im kupovnu hranu.
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
I to sto kazes. Probacu na razlicite nacine da ih namamim na tu smesu. Imam pored kokosaka i patke i curke. Ne znam kako al njima kukuruza nikad dosta. Zainatim se i ne dajem im kukuruz dok jecam ne pojedu. Druze pre bi gladovali nego ga pojeli al ne znam zasto. Pilici ga ko ludi jedu xaxaxax. Sastavicu svega po malo samleti pa cu videti ima li napretka
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
ja im dajem razmočeni kruh, peciva bureci već godinama i samo jedna se raskvocala i to ne nesilica, tako da ne znam zašto bi se raskvocale ako jedu mokri kruh
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad sameljes onda dobro promjesaj tako da se sve prozme i ne mogu prebirati. Evo dao sam si truda pa sam povecalom procitao sastav tzv. Potpune krmne smjese za konzumne nesilice sa 15 posto sirovih bjelancevina. Sastav - kukuruz, sojina sacma od oljustenih zrna soje koje potjece od genetski modificiranih organizama, kalcij karbonat, sacma od sjemenki suncokreta, kukuruzno glutensko brasno, monokalcijfosfat, , biljno ulje, natrij klorid, natrijev hidrogenkarbonat. Sad ti sljede dodaci u 1kg smjese i to ti je sve puno onih sifri sa E npr. E200, E236, E280... Dodaci ovi , dodaci oni , osjetilni dodaci, ima toga cijela hrpa. Znas i sam da je to sve sa E umjetno. Ima i GMO. Vjerojatno je otisnuto sitno da se ne moze procitati bez povecala. Tko voli neka hrani samo time i nek prica da ima domaca jaja. Radjecu ih hraniti na svoj nacin ionako vec i u samom zitu ima dosta sranja koje ne bi trebalo.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
ja sam na internetu čitao sastav jednog koncentrat i sjećam da je bila svinjska mast, riblje brašno, soja, kreda ili tako nešto..rekao bježi od toga
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
evo jednog sastava koncentrata za piliće

"
Sastojci:
kukuruz, sojina sačma, pšenica, termički obrađena soja (tostirano zrno soje), krmni kvasac, kukuruzni gluten, kalcij karbonat, biljno ulje, monokalcij fosfat, natrij klorid, premiks, natrij-bikarbonat. "
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
inače da kažem svoj primjer, dok nisam imao kokoši kupovao sam domaća jaja na placu i znam da su bila slankastog okusa (meko kuhana jaja), vrlo vjerojatno su koristili nekakve koncentrate u ishrani, kada sam krenuo sa svojim kokicama tu slanost jaja više ne osjetim iako u kruhu kojeg im dajem ima i soli
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
886
inače sada sam primjetio da u navedenom koncentratu imaju kukuruzni gluten, koliko ja znam kukuruz ne sadrži gluten
 
Na vrh