• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Savjeti u ishrani kokoši i pripremanje koncentrata

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
To je hrana proizvdjaca smjese Cakovec. Tako vjerojatno rade i drugi proizvodjaci. Ima na etiketi jos toga al nema smisla sve pisati jer nam to nista ne govori kad je pod siframa. Trebalo bi analizirat jaje sneseno sa tim i bez toga. Ja sam to davao samo povremeno u razredjenom obliku i to vrlo rijetko kad je nesivost slaba. Od sad vise nema sanse pa makar snele samo jedno. Stvar je u tome kad nekom das takvo domace jaje ne zna cijeniti , onda ispada da ti se vise isplati kupiti u ducanu pa pokloniti nekom badava , nego mu prodati domace bez smjese. Ljudi i onako ne znaju to cijeniti.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Po koliko prodajete jaja? Kod nas su odavno 2kn.. a opet je pitanje jel daju smjesu, vjerovatno da
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Ovakva je stvar , u Kauflandu danas 8,99 kn 10 komada ,M klasa. To su sa jedne domace farme. Podni uzgoj je po 14 kuna ovisi L ili M. Omega 3 proizvodi Marijancaka farma , bez kolesterola po 17 kuna. Gledao sam i jaja iz takozvanog eko uzgoja u specijaliziranim ducanima zdrave hrane , ona su od 2_2,5 kuna. To je sve sumnjivo.
Po trznicama su domaca po 1,5 mala. Ona normalna po dvije. Sad normalno nisi nikad siguran sta kupujes jer su seljaci postali pravi kemicari pa isto svasta daju i drze. Konkretno , za mene nije domace jaje ako netko drzi nesilice oko kuce pa daje smjesu. Je ono domace jer je sneseno doma ali nista vise od toga. Mojim klincima ispeci devet domacih i jedno kupovno bez greske ce ostavit ovo kupovno nepojedeno. Usput , evo dosad neseno samo 3 komada, ja sretan. Imam 9 koka.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
1,5 kn i danas 11 komada snijele(14 koka), čudim se i ja ovom rezultatu ali kod mene je bilo ovih dana sunčano i po danu relativno toplo, ugodno i možda su se povratile poslije stanke, ovo je u rangu ljeta pa ni sam ne znam zašto je tako, inače ovih dana sam im i bijeloga luka sitno nasjeckao ali sve ostalo je bilo isto, u svakom slučaju koncentrat moje nisu nikada vidjele osim ako ćemo iskreno dok su bile do 4 mj. starosti, na to ne mogu utjecati
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
Moje su na kuruzi i zobi. Tu i tamo im i izsrotam pa im pomijesam malo kostovita kako bi dobile potrebne minerale i vitamine, ili im u vodu stavim muvisel, pogotovo ako je vrijeme ovakvo kakvo je, da im smanjim stres. Cijele dane su vani,od jutra do navecer. Nesivoscu sam zadovoljan, jaja ima svaki dan i za punit inkubator i za frizider i za podjelit. Pogotovo zadnjih tjedan, dva, kako he malo zatoplilo i kako su dani duzi.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
evo da dam svoje iskustvo, ovo je sastav kostovita kojeg je naveo jedan od forumaša

"Posto je naziv teme kostovit pa da napisemo nesto i o tome..
Kostovit-GENERA
Popis pojedinacnih krmiva:
Dikalcij fosfat:24%Ca,18,2%P
Kalcij karbonat:39%Ca
Natrijev klorid:39.3%Na
Magnezij oksid:51.3%Mg

Analiticki sastav:
Kalcij:14%
Fosfor8%
Natrij2%
Magnezij2%

Dodatci:
Vitamim A400.000 IU
D3 40.000IU
E 500mg"

tu ima svega i svačega a najbitniji je kalcij, moje iskustvo je da kada ne jedem jaja iz razloga narudžbi onda nemam ljuske od jaja za kalcij pa im dajem sitni praškasti pijesak i tu zna biti problema sa krhkijom ljuskom jajeta ali tih jaja ima 5,6 tjedno i to ja pojedem, obično pri vrhu popucaju pri dodiru, e sada da zbog tih 5,6 jaja tjedno unašam kostovit u njihovu prehranu ne želim, druga opcija je povećanje jata što ću napraviti ove godine i onda ću imati više jaja i moći ću trošiti višak jaja u domaćinstvu i biće ljusci za kokice, vuk sit ovca na broju
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Negdje sam napisao kako je moj djed drzao kokosi. Nitko nekad nije cuo za kemikalije ni smjesu ni kostovit. Kokosi su se pasle i sve sta im je trebalo to su nasle na pasi. Dans ak im ne das te smjese nece ni djeca rasti. Bjele pilice isto nisu imali negp sto se ispod kvocke izleglo oko Uskrsa to je do jeseni trckaralo i raslo. Kakvo svjetlo, smjesa i bakraci.
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
I zaboravih napisati, svaki dan sad zimi dobiju stari kruh namocen u toploj vodi, kao i toplu vodu za piti i jaja ko kamenja u sodru...
 

tototozg

Aktivni član
Tu od
6 Ožu 2015
Poruka
596
A jezi ga, nekad ljudi nisu imali ni pojma kaj su to hibridi, nego su se gajile domace kokosi krizane izmedju svega i svacega, skromnih potreba i navikle na "skrtu" ishranu i uvjete drzanja. Moras razumjeti da danas ti prvi gajis hibridne kokosi, koje imaju sasvim druge zahtjeve u ishrani i uvjeta drzanja. Danas ak ti kokos neda 300 jaja godisnje, koljes je za juhu, a neznam bas da je neko ocekival svaki dan jaje od svake koke, kak danas svi ocekuju... Nesivost takvih "primitivnih" domacih kokosi zato je bila neusporedivo manja naspram danasnjih, ali zato na njih nitko nije imal "ni brige ni pameti", hranile su se po dvoristu, stali i vrtu ostacima od druge zivine, eventualno ak su dobile saku kuruze dnevno. Danas tak drzi neku plemenitu rasu, prvo ce ti navuc salmonelu, kokcidiozu itd. itd...
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Mislim da treba uviditi nove stvari kao što su nove pasmine koje daju više jaja ali ishranu držati kako bi bile što je moguće više “domaće”.. svatko gleda da dobije što više jaja i to je normalno. Ali ne nauštrb toga da se hrani smjesom za nesilice jer svi su se složili da se onda jaja mogu i kupiti.. ali od pasmine do pasmine isto možda varira kvaliteta jaja.. neki guraju hrvatice kao pasminu sa puno kvalitetnijim jajima od hibridnih koka.. a budući da osobnog iskustva nemam o tome pričati ne mogu..
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Kad sam nabavio prve kokosi stari su mi rekli kak ce dobivati na kljun tak ce davati na guzicu. Ne moze kokos postizati rezultate ak ne dobi dopinga. Toto veli da ove nove nesilice ne mogu postici ono sto o njima pise bez odredjenig uvjeta. Prije svega to je jaka i koncentrirana prhrana koju ne moze dobiti na prirodan nacin. Bez toga se moramo zadovoljiti sa prosjecnoscu. Sto se tice hrvatica ta je kokos prije drugog rata pobjedila vani na izlozbi po broju snesenih jaja.
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Kad sam nabavio prve kokosi stari su mi rekli kak ce dobivati na kljun tak ce davati na guzicu. Ne moze kokos postizati rezultate ak ne dobi dopinga. Toto veli da ove nove nesilice ne mogu postici ono sto o njima pise bez odredjenig uvjeta. Prije svega to je jaka i koncentrirana prhrana koju ne moze dobiti na prirodan nacin. Bez toga se moramo zadovoljiti sa prosjecnoscu. Sto se tice hrvatica ta je kokos prije drugog rata pobjedila vani na izlozbi po broju snesenih jaja.
Da ali je pitanje je li to ista kokoš kao prije drugog svjetskog rata.. o tome se već pričalo.. ali što osim proteina kokoš ne može dobiti a što ima u tim smjesama? Ako ju hranimo povrćem i žitaricama, a ako nađe ponekog crva i puža eto i proteina.. netko je pričao o ličinkama muha, njima bi se moglo nadoknaditi te proteine, a ništa nebi bilo gmo
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Isto je a opet nije isto. Domaci pilici sa dva mjeseca nisu za nist a bjele vec koljes. Pusti ih van ko domace i nemoj im davati smjesu i vitamine nece nista bit od njih. Kokosi napune zeludac ali ako ta hrana nema snagu onda se ni jaje ne moze formirati svaki dan. To ti je kao da bildera hranis samo mahunama i ocekujes rezultae. Opcenito tko je stariji taj se sjaca da je prije hrana bila jaca, pojeo si snitu pastete i bio sit. Danas moras pojesti cjelu konzervu i jos si gladan. Tako je i sa mesom, danas kolicinski moras pojesti vise jer hrana nema vise snagu kao nekad. Kome nije bitna kolicina jaja taj moze hraniti prirodno.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
ja navodim primjer bez koncentrata i ostalih kerefeka i jaja imam uvijek pogotovo u dugom danu, u 12. i 1. mjesecu je slabija situacija(bilo je i mitarenja) i to je to, šta bi bilo puno drugačije da dajem koncentrate, vitamine i minerale, pa ljuska jajeta ima desetine minerala i to u najboljem asimilacijskom stanju(bakar, cink, magnezij, mangan, kalcij itd), bilo je na internetu da vitamine i minerale koji ljudi koriste većinom izbace kroz mokraću, to su kemijske tvari i pitaj boga da li se to i koliko apsorbira u životinjama i ljudima, kod mene kokoši cijeli dan pasu kao krave i onda još gliste i ljeti skakavci..
moj prosjek je od 10 nesilica 8 ili 9 jaja dnevno u sezonu, šta bi trebao imati 10 svaki dan..? i tako par godina

meni se čini da kod mene raste pirika, ona trava sa tankim listićima i to kokoši pasu..

sastav

"Puzava pirika sadrži ugljikohidrate, sluzave tvari, saponine, organske kiseline, vitamin A i B skupine, salicilnu kiselinu, kalijeve soli i željezo"


evo sastava kokošje ljuske iz znanstvenog rada gdje se uspoređuje sa jajem krokodila

"MINERAL COMPOSITION OF COMMERCIAL HEN AND FRESH WATER CROCODILE EGG SHELLS Minerals Hen Crocodile
Copper 0.93±0.00 0.97±0.02
Cobalt 0.93±0.01 0.79±0.06
Manganese 0.93±0.01 0.79±0.05
Iron 7.64±0.02 7.23±0.14
Potassium 82.2±0.7 44.0±0.6
Sodium 168.9±0.3 151.2±1.2
Lead 1.36±0.1 2.5±0.2
Zinc 0.93±0.02 0.79±0.05
Chromium 6.0±0.3 6.3±0.3
Magnesium 247.7±0.3 110.0±1.3
Calcium 2534.4±10.6 2271.7±8.8
Phosphorous 139.8±0.2 5.0±0 "

uz to imaju kukuruz, pšenicu i vitamine i minerale koji postoje u tim žitaricama, šta bi im još trebao dati? uz to dobe i sitni pijesak gdje ima silicija, pa ja se bolje ne hranim od njih

kukuruz

"Kukuruz sadrži i jake antioksidante, lutein i zeaksantin, sadrži beta karoten i vitamine B kompleksa, magnezij, fosfor i vitamin C.
Ugljikohidrati – 82 posto
• Masti – 10 posto
• Bjelančevina – 8 posto
• Proteini 8-11 posto
• Dijetalna vlakna - 10 posto"

pšenica

"U pogledu aminokiselinskog sastava pšenično zrno je bogato svim esencijalnim aminokiselinama, a naročito glutaminskom kiselinom (više od svih žita) i lizinom. Količina belančevina u našim rejonima kreće se 15- 18%.
Mineralne materije (1,7-2%) zastupljene su u omotaču ploda. Mineralne sastojke čine P (50%), K (20-30%), Ca, Mg, Si, Fe i dr.
Vitamini se najviše nalaze u klici, a manje u drugim delovima zrna i to: B1, B2, E, K, PP."
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Ja cu sastaviti od svega po malo. Malo kukuruza jecma soje suncokreta pa sta bude. To je sve prirodnog porekla i nije zatrovano. Minerale i kredu nema potrebe da koristim jer su napolju po ceo dan.
 

jossip

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2019
Poruka
878
moraš koristiti kalcij(ljuska od jaja) ili sitni riječni pijesak u hrani ili im istovari sitnog šljunka pred kuću par kubika i miran si za cijeli život
 

Zivina19

Član
Tu od
9 Velj 2019
Poruka
171
Toga ima na pretek. Od starih porusenih objekata do ne iskoriscenog materiala. To kontam da im ne treba. A cesto im bacim otpadke od hrane tako da ima i vitamina. Eventualno im dajem vitamine samo kad su mali i to je to
 

Ante23

Aktivni član
Tu od
9 Lip 2018
Poruka
691
Koja bi cijena bila okvirno (u kn) utoška hrane mjesečno po jednoj koki?
Ako se kupuje hrana poput kukuruza zobi suncokreta i sl. Što ste već navodili. Ne uzimajući u obzir gotove smjese.
 
Na vrh