• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Septička jama

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Ispao mi je problem. Moram raditi septicku jamu,ali podrucije gdje zivim je dosta izlozeno podzemnim vodama u prolecu. Imali neko kakav savjet ili iskustvo kako raditi septicku jamu. Ja sam mislio sa onim betonskim cijevima koje su izbusene radi oticanja vode. Da se ukopaju 3 u zemlju. One su dimenziju 1 dubine i 1,1m sirine. Okolo njih sljunak


Sent from my iPhone using Tapatalk


Sent from my iPhone using Tapatalk
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

nimrennermin

Iskusan lik
Tu od
1 Pro 2014
Poruka
1,279
Re: Septicka jama

To sa cijevima jest najevtinije rješenje, al zavisi gdje se nalaziš dal je gdje u urbanom dijelu, kakvo je rješenje odvoda prelivnih voda, pošto kažeš da ima pdzemnih voda onda u sezonama kiša budeš imo problema sa komšijama ima sve da pliva, i da tukne.
Izrada prave septičke sa jednom gornjom i jednom donjom pregradom, od betona skupo bi te koštala. Sve zavisi gdje živiš.
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Re: Septicka jama

U prigradskom naselju. Ali nemam drugog izbora nego tako. Ne znam jel ima smisla praviti prelivnu,kad dodje voda obe ce napuniti. Plasim se da mi nebude voda ulazila u kupatilu i da odvod nebude funkcionisao uopste


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Septicka jama

Mi imamo betoniranu, cca 12m3.
Podijeljena je s dvije pregrade na 1/2 i 2 x 1/4. Preljevi su 60cm ispod razine prelaza u obliku H, tak da se preljeva sredina vode bez kore i mulja, a preljevni odvod (iberlauf), kak i kod većine u selu,ide u grabu.
Mulj se pumpa cisternom jednom u godinu-dvije, a iz preljeva teče gotovo čista voda.
Ak te zanima, mogu ti poslati fotografije.
 

Monteniga

Član
Tu od
8 Lip 2013
Poruka
56
Re: Septicka jama

Uhh to je vec ozbiljan projekat. A ja nemam sad toliko para. I nebi mogao da stavim odlivnu cijev jer je namam gdje.
Sta mislite da vrh septicke bude iznad povrsine zemlje ili ukopan i prekriven?


Sent from my iPhone using Tapatalk
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Septicka jama

Ukopan...da zimi bakterije mogu raditi svoj posel.

Ak nemaš para, kupi plastičnu pa ju ukopaj.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Septicka jama

Mi imamo betoniranu, cca 12m3.
Podijeljena je s dvije pregrade na 1/2 i 2 x 1/4. Preljevi su 60cm ispod razine prelaza u obliku H, tak da se preljeva sredina vode bez kore i mulja, a preljevni odvod (iberlauf), kak i kod većine u selu,ide u grabu.
Mulj se pumpa cisternom jednom u godinu-dvije, a iz preljeva teče gotovo čista voda.
Ak te zanima, mogu ti poslati fotografije.

Ovo je jako zanimljivo pitanje jer 99% ljudi u rh nezna napravit takvu jamu, a čuja sam da se itekako isplati napravit baš po zanatu.
Od kosih podova do visina preljeva itd..
Malo bioaktivatora u takvima čuda čini...
Malo biokemije, pa se raspadom dobije toplina koja opet pomaže raspadanju ostatka, itd,itd, a bakterija onda jede raspadnuto...
Ako ti nekad bude zgodno poslikaj ili ugrubo u paintu nacrtaj šta to imaš i detalje kako funkcionira, vrag je uvik u detaljima..:(hi):

"Čista voda" bezopasna postaje preko onih nekakvih mreža s krečom, nebude više u vodi bakterija koje su za ljude opasne.
 
Posljednje uređivanje:

bhorv

Dobro znana faca
Premium
Tu od
26 Ruj 2008
Poruka
2,653
Re: Septicka jama

Iz septičke jame nema "čiste vode" možda da ali s posebnim dozvolama. Septička jama mora biti sa svih strana, osim gornje za usis, vodonepropusna, tj. nikakvih preljeva u seoske grabe ili vodotoke. Uskoro će krenut kontrole vodonepropusnosti a za sada za nove se nemogu izdati dozvole dok se neispita vodonepropusnost.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Septicka jama

To je rvacki novokomponovani porez na sxanje.
Bio jame su po svitu poznate, i legalne,
već stoljećima i iz njih izlazi sanitarno ispravna voda za zalijevanje.
Googlaj...
Naravno da se u nas može očekivat na vratima nepismenog konja koji stiže sa retardiranim pravilima koje je napisao netko vrlo pokvaren, sasvim iz drugih navada,od onih koje bi ga tribale pogonit.
U engleza je zabranjeno kišnicu lovit, jer oštećuješ financiski vodovodnog tajkuna...
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Re: Septicka jama

ima atestiranih i odobrenih plastičnih jama s dozvolom za ispuštanje u vodotoke, grabe i sl. Cijena nije paprena.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Septicka jama

Onda mogu komotno sve Hrvate iseliti iz 90% sela.
A u čemu je razlika da se pročišćena voda ispušta u grabu ili u potok dok se odvozi cisternama?

Još jedan porez za budale.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Septicka jama

Grabe su za kemikalije kojekakvih firmi a ne za prirodnan i biorazgradiv otpad!!
Ako je bio jama dobro napravljena nema smrada, a voda je skoro čista.
Vlast je tu da čini štetu i yebe ljude a ne da nešto rješi...:icon_anal::fiery:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Septicka jama

Evo detalj izgradnje naše septičke jame.
Kombinirkom je iskopana rupa približno 2,3x 4m, 2,5m dubine, te je ručno poškarpana da stranice i dno budu čim ravnije.

Postavljena je armaturna mreža, te vertikalna mreža za bočne stranice. Izbetonirano je dno, debljine cca 15-tak cm, betonom marke 4:1, s dodatkom Hidro 6 aditiva za nepropusnost.
Dan-dva kasnije postavljene su mreže za bočne stranice, te je šalana s 4 strane pločama 2x0,5m (zato su i bile one dimenzije iskopa).
Na mjestima gdje budu pregrade postavljene su poluoblice, da pregradne strane dobiju zub. Betonirano je na isti način kao i dno.

Jedno tjedan dana kasnije izvađen je šalung, te su šalovane i zalijane pregrade, na već opisani način.

Zatim je betonirana gornja ploča i na kraju 3 "dimnjaka" i 4 otvora s poklopcima, kupljenih u bjelovarskoj ljevaonici.
Ulazni otvor u prvu komoru 60x60cm:
P4264362_resize_zpsmafykrbh.jpg


Ulazni otvori u drugu i treću komoru su 50x50cm, a izvedeni su u komadu:
P4264357_resize_zpsykqkvj7r.jpg


Onda su rađeni preljevi.
Odštemana je ulazna rupa, te je napravljeno ulazno koljeno.
P8262660_resize_zpsskqk9sbo.jpg


Ispust vode ide cca metar u dubinu ispod gornje razine, da se postigne raslojavanje unutar jame
P4264350_resize_zps6wc9ujih.jpg

Cijevi su fi 125mm, zašelnane inox trakama i vijcima, te plastičnim osloncima.

Svaki slijedeći preljev postavljen je niže za cca 10cm. Izveden je na identičan način kao i ulazni, dakle u H izvedbi. Preljev vode ide iz sredine stupca vode, tak da dolje ostane mulje, a pjena/kora iznad vode.
Iznad prvog preljeva je također poklopac, koji služi za eventualno čišćenje (u 10-tak godina to nije bilo potrebno).
P4264346_resize_zpscnxahhhb.jpg


Preljev iz druge u treću komoru izveden je na već opisan način, a ovdje se malo bolje vidi
P4264361_resize_zpswe7yf4yk.jpg


Sam izlazni preljev (onaj u grabu) izveden je na jednak način, ali nema revizionog otvora iznad. Tu ide "čista" voda, bez primjesa, pa se ne očekuje da bi to trebalo ikad čistiti
P4264367_resize_zps20qlezti.jpg


Preljevi iz komore u komoru napravljeni su dijagonalno, tak da voda ima čim dulji put, odnosno da se maksimalno smanji brzina strujanja unutar komora.

Nažalost nemam slika iz faze betoniranja, pa se budete morali zadovoljiti samo ovima najzanimljivih detalja.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Septicka jama

Postoji originalno/tvornički napravljena jedna mriža sa nekakvim kuglicama od kreča kroz koje ide ta voda koju da ta treća komora. (kod bio jama)
Minja se jednom sezonski nije bila nešto skupa nekad.
Kako mi je priča jedan frend još odavno, nije ni velikih dimenzija i kad kroz to voda prodje potamani sve bakterije.
Dobiješ tehnički ispravnu vodu za zalivanje samo malo prljavu.
Potpuno je bezopasna čak i za popit!!:icon_rofl:
To, ako bi koristija tu vodu, za zalivanje po vrtu, za salatu ili tako šta.:eek::
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,630
Re: Septicka jama

Nebi baš, rekel, jer tu ide ispust i od veš mašine, perilice posuđa, tuširanje...

Nego, kak ti se sviđa moja izvedba?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Re: Septicka jama

Izvedba vrhunska, nisam ni sumnja.:eek::

Šta se tiče izljeva, viruj mi da će takva voda većini biljaka bit puno draža od čiste!!
Probaj zalivat povrće za stoku na nekom odvojenom komadiću, pa vidi.
Ono šta je tebi go_no tvom kukumaru je hrana...:(devil):
Možeš gledat kakve deterdjente koristiš, mada ove sa fosfatima još više vole skoro sve biljke..
 

tomo001

Član
Tu od
11 Pro 2012
Poruka
447
Ja imam napravljeno gotovo identično, jedino kaj mojoj bočne stranice i pregrade nisu betonirane nego sazidane od betnoskih kvadri. Ove godine bilo 12 godina od kad je napravljena nikad još nije bilo potrebe za pražnjenjem.
 

abarth

Aktivni član
Tu od
17 Sij 2013
Poruka
2,429
Prošlog meseca konačno završena javna kanalizacija i tak je septička postala višak.Za srušit je malo je.eno jer je blizu kuče i sa tri strane jame je kamen pa sam pomislio da mogu iskoristit za malu vanjsku prostoriju.Uradio sam nadstrešicu,gornju stranu jame zatvorio i sa prednje strane razbio za vrata.Kolega mi je posle kad je bila dobro oprana sa kirherom i poglobljena KPL ofrajho i presvuko sa ljepilom a ja sam još povuko vodu da če bit i za pranje ruku i slično kad se vani nešto radi.Ak če bit još lepog vremena če mi još plastičnu fasadu metnut i prostorčič če bit u funkciji.Vrata-krilo je u izradi.:icon_weed:
image hosting gif
image hosting
how to print screen on pc
 

Najnoviji postovi

Na vrh