• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sirak zrnaš

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Evo otvaram ovu temu jer mislim da bude to jako korisno .

Ja sam čuo samo pozitivne riječi za sirak u ishrani životinja , bolji rezultati nego sa kukuruzom.

On je jako dobar kako bi rekli za pjeskovite "pregorne" zemlje , gdje kukuruz ne uspijeva sirak uvijek daje više rezultate.

Dali ga je tko od forumaša več sijao ?

Imao je kolega za probu 500 čhv , na lošoj zemlji , pratio sam taj sirak , mogu reči dok su kukuruzi gorjeli od suše sirak je bio zelen i zelen samo , nije se ništa frkao, na toj površini je dobio 1400 kg sirka , a dok kuruze bi možda dobio 400kg .
Sjetva je bila sa sijačicom za šečernu repu , znači na 40 cm međuredni, i od zrna do zrna kojih 5-6 cm.

Žetva sa kukuruznom korpom , na 600 okretaja bubnja , malo bolje stegnut bubanj i to je to , nikakvih komplikacija nije bilo , naravno sa žitnim hederom.

Evo par slika za uvod od kolege što je taj sirak bio , da NS seme sirak.





[YT]v=4ykl4reHGIs[/YT]

[YT]v=8guOUA4Avf8[/YT]
 
Posljednje uređivanje:

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
238
Zanimljiva tema.
Daj jos malo podataka, kad se sije, norma sjetve, gnojidba, prinosi....%proteina?
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Stavio je malo na prikolicu širom sjeme par dana na suncu , nije provjerio vlagu , ali evo pospremio ga je u bačve i nema problema , polako hrani sa njim golubove , jer se time bavi :)

A zavisi kakvu sortu imaš , ako je rana sorta koliko znam da ju netreba sušit , a meni nije problem ako bude i treba imam sušaru pa se lako posuši :)

Sije se početkom 5. mjeseca , pakiranje vrečice je za hektar , koliko se meni čini 250 000 biljaka , za njega netreba gnojidba jaka kao kod kukuruza , i bolje bi mu bilo dali više P i K , dušika mu netreba puno .

Ja sam za sirak zaorao 300 kg / ha PK 20-30 , i to je to od gnojiva kaj bude dobil , eventulano 75kg/ha Ureje još ili umjesto ureje malo gnojnice i to bu bomba od sirka, i rauola je zaorana sa gnojivom tako da bu dobro .
Posijat ču ga 1,5 ha za probu , na loša tla .

Prinosi sad točno neznam ali znam da je moguče ostvariti i do 10t/ha , to više znaju dečki iz KWS tima .
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
@matija case Koliko je kg otprilike ta vreća od 250.000t zrna i kakvo je zrno krupnoće daj primjer neke kulture,kojim se herbicidom prska.
 

gromil

Aktivni član
Tu od
19 Ožu 2013
Poruka
238
Nestrpljivo ocekujem tvoje rezultate sa sirkom ove godine, posto trazim alternativu za kukuruz.
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
A fučka se meni za potražnju , ja ču ga sijati za hraniti ( 50 krmača )

Bitno je to da je on za njive gdje kukuruz ne uspijeva zbog suše , sirak bi tu morao dati solidan prinos na takvim njivama .
A opet u kišnim godina ne zaostaje za kukuruzom puno , a i nema toliko uloga u njega kao u kukuruz.

Ja mislim da je od 8-10 kg na hektar , nisam siguran . Krupnoča sjemena je kao pola zrna graška .

Prska se zemljišno sa Dualom protiv uskolisnih , naravno sjeme bi trebalo biti tretirano da mu Dual ne smeta, a i vele da ide u njega zemljišno , Lumax , Koban T i takvi, e sad treba se još točno proispitat.

A širokolisno se suzbija sa herbicidima na bazi Dikambe i ima još , neznam točno
 

johnnewman

Član
Tu od
27 Velj 2014
Poruka
369
Znači herbicidi isti kao za kukuruz veliš 8-10 kg a krupnoća ko pola graška to mi nekak miriše na sijače ploče za soju i razmaak 50cm kaj veliš bil to išlo jer ja soje bacam oprilike 10-12 kg na hektar.
 

Selekt

Član
Tu od
6 Pro 2012
Poruka
88
da mene j... plodored na nekim tlima ne mogu kukuruz pa uz pšenicu i suncokret tražim treću kulturu pa sam proljetos kontao sirak ali teško ga utopit.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Meni se baš svidjelo to,ja ču probati pa vidjeti kako reagiraju tovljenici kako prasci a kako krmače.Ubaciti ću u nekakvom postotku od 5-10%
Matija jel imaš ti na novoj oltici ploče za soju? Ili kako budeš sijao.
I ja ču staviti 1 ha i to iza ječma odma isti dan budem uzorao i drugi dan priprema i sjetva...
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Možeš zamjenit kukuruz sa sirkom. Ako se pokaže dobro onda ga sijem puno više ubuduče , 5 ha sigurno

Nemam pločice za sirak , ali nije problem nabavit , sa 72 rupe bi morale biti, ili ču sijat sa žitnom svaki drugi red ili sa sijačicom za repu ima kolega .
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Jeĺ se sirak mozda mora prziti kao soja ili ?
Bilo bi jako korisno kad bi nam malo pojasnio onaj covjek koji zastupa kws tu na forumu..
 

MaTiJa NH

Dobro znana faca
Premium
Tu od
6 Kol 2008
Poruka
1,902
Ne mora se prziti niti nista.
Bude se ZvonimirKWS ukljucio kad bude vidio.
 

SonnYYY

Aktivni član
Tu od
15 Lis 2012
Poruka
423
Pošto se već traži informacije od člana @ZvonimirKWS , trebo bi i ja jednu. (nije baš za ovu temu)
Da li Vi iz Vašeg sortimenata imate sjeme stočnog sirka i sudanske trave ? Ako ima da li mi možete napisati koje su to sorte, te koju preporučujete.
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Da sve si to super tu naljepio,al mi trebamo za sirak ZRNAŠ,a ne za stočni sirak koji se silira....
Nismo bez razloga zvali kolegu ZvonimirKWS da nam objasni jer je sad to novo na Hrvatskom tržištu...Uvijek dvaput pročitati :(rofl): :(rofl):
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
To ti je kaj kukuruz za zrno i za silažu.

Razlika je samo koliko zrna na ha.

Za zrno ide gušče.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Dejan, ja mislim da si malo pogriješio. Sirak zrnaš NS Gold ide na ha 8,75 kg, a sirak za košnju NS Džin ide 15 kg/ha. Znači da za zrno ide rjeđi sklop da se dobiju veće metlice, a s tim i veći broj zrna po metlici, a u konačnici i veći prinos zrna po zasijanoj površini. Za ove modernije "zapadne" hibride ne znam kakav je omjer u kg, ali znam da su mi po pitanju cijene preskupi.
 
Na vrh