• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slike strojeva i radova u Alberti (Kanada)

Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Čovječe koji strojevi, ovo je sve ozbilnjo, a ne ovo kaje kod nas. Mi smo hobby program. 😊To tam delaš ili je to tvoje?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ma sve je to moje :hahah::hahah::hahah: (mislim na slike ) , delal sam 5 g. na dvije farme tam ali ne u ratarstvu nego na svinjogojskim farmama (krmače)
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Sjetva, oni tam sve siju jaro tj. kad im vremenske prilike dozvole od polovice travnja (vrlo rijetko) pa do kraja svibnja. Siju isključivo strne žitarice (ječam, pšenica, zob) te gorušicu, stočni grašak, repicu, leću i grah, kukuruz vrlo rijetko ali to je onda ili za silažu ili u većini slučajeva se ostavi na polju za ispašu krava koje su u slobodnom uzgoju (naš krava-tele sustav) i takvih farmi je najviše u ovom dijelu gdje sam ja bio.




































 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Bar si nekaj novoga videl ak niš drugo, ima velike razlike u poslovima za razliku ko kod nas?

Nemre se uspoređivati s ničim kod nas od uvjeta za poljoprivredu pa do strojeva totalno drukčije je.
 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ovoga baš fali na forumu, ovo je melem za oči👍😊
Pa znam da se nemre uspoređivati, al ono jesi kaj primjenil našega kod njih? Ili sve po njihovom delal.
Mislim kak sam rekel ovo je sve ozbilnjo,tu nema šale neke baš ko kod nas, na fergusonima i ursusima.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Žetva , oni su pametni pa ne kombajniraju po najvećoj vručini 😄. zavisi od uvjeta negdje od polovice rujna pa do kraja listopada , a nekad i poslije toga. Repicu kombajniraju dvofazno tj. prvo je pokose pa onda nakon kaj se prosuši je kombajniraju tako i neke sorte pšenice a ostalo kombajniraju direktno.



































Swater-i (ili Windrover-i ) za košnju

 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Ovoga baš fali na forumu, ovo je melem za oči👍😊
Pa znam da se nemre uspoređivati, al ono jesi kaj primjenil našega kod njih? Ili sve po njihovom delal.
Mislim kak sam rekel ovo je sve ozbilnjo,tu nema šale neke baš ko kod nas, na fergusonima i ursusima.
Malo tj. neka svoja iskustva iz osjemenjivanja i tretiranja ali sistem rada na industrijskim farmama je sasvim drugačiji nego doma dok ti imaš par krmača
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Kako se taj dio Alberte gdje sam ja bio nalazi u prerijskom dijelu Kanade najviše je farmi krava koje se drže u sistemu krava-tele. Prve dvije slike su krave na ispaši u kukuruzu koji je posijan samo za ispašu tokom zime, taj dan dok je slikano je bilo -26



































A kako je to kaubojski kraj onda su ovakva događanja uobičajena

Rodeo

 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Nastavak prethodnog posta





Na ovom snimku je Bryan Perkins najveći dioničar u mojoj bivšoj firmi i jedan od najvećih farmera u Alberti 2019 g. je imao posjed od 15 000 acre (6 000 Ha) farmu od 2500 krmača i dvije farme za tov s ukupno 10 000 tovljenika plus nekih 60 do 70 % vlasništva firme.

 
Tu od
6 Tra 2017
Poruka
16,292
Ovo je sve fascinantno, tam se zbilja dela, a jel i tam postoje poticaji, kak vlasnici kupuju te strojeve sa svojom lovom ili kak? Ima i tam ljubomornih susjeda kaj kupuju traktore da su viđeni sa pilama? Tipa ono neko kupi casea 250konja,a sused ga vidi i kupi 270konja,e nebuš imal boljeg od mene? kak je prinama.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Službeno nemaju nikakve poticaje a lakše budeš dobil od časne sestre pi..e nego od kanađana bilo kakav podatak o prihodima ili poticajima. Strojeve uglavnom imaju osnovne tj. traktore i sijačice , veliki gazde kak je taj "moj" imaju i kombajne manji s par stotina ha ( mislim mali su ne 😄) nemaju kombajne već im netko radi uslužno ili rentaju ovaj moj je imal valjda jedno 6 ili 8 kombajna ali prihranu i špricanje su mu radili uslužno isto i izvoj gnoja (njegova farma krmača koristi slamu) ili gnojnice, a firmi su vozili uslužno gnojnicu ( 6 farmi krmača i nekih pedesetak tovljačkih). Oni su dosta štedljivi kaj se tiče toga i ne zanimaju ih drugi
 
Na vrh