• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slobodna diskusija o pilama

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,695
Imam jedno pitanje. Da li mi netko može reći gdje se može nabaviti nešto s čim se mogu podešavari vijci na karburatoru kod ovih karburatora koji nemaju vijke na obični šarafciger?
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Može i meni jedan odgovor ako neko zna?
Imam mali stihl, mislim najmanju koja je napravljena, izgleda kao igračka od mog malog.
Ugašena je kad je ostala bez goriva, i tako je ostala 2 godine..
Danas ulijem malo mješavine i malo lancola, i podjem palit.
3-4 poteza, na potpuno zatvorenom ćoku, i upali na 1-2 sekunde..
Pa neće opet.Pa ju maknem na polućok, upali iz prve.
Proradila i za 10-20 sekundi već pomalo prima gas.Za po minute radi ka sat, pali iz prve, sve ok..
Samo slabo lanac podmazuje.
Kako se sićam nekad prije ona je "crtala uljem po betonu", kad joj zavarim gas..

Danas sam otpila jedno drvo promjera 100mm, i na njemu se pokraj ruba vidilo mrvu ulja..
Danas sam skida mač i lanac i čistija ono ležište, bilo je uljavo..

Zanima me jel mora vidljivo prskat uljem ili je dovoljno ovako jedva primjetno?
Ima li mali stihl neku regulaciju koliko će lancola po lancu, ili je to samo nekakva rupa koja se nekad i začepi od piljevine u kanalima???:icon_scratch:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Netreba baš da rasipa, onako kad usmjeriš prema nekom kartonu i daš gas da se vidi trag. Mada sad je zeru hladnije i lancol se stegne pa je sigurno i primjetno da baca slabije.

Manji modeli nemaju regulaciju na pumpi ulja, uglavnom imaju konstantan protok i može se desiti da zbog začepljenja ima slabije podmazivanje.
Najbolje sad kad si to spolja očistio da naspeš punu ulja i mješavine i radiš. Uglavnom bi trebalo kad potroši gorivo da ima ulja jednu petinu.
 

bubamarac

Član
Tu od
23 Tra 2012
Poruka
746
Na rezervoar mješavine skoro cili rezervoar lancola??:icon_cry:

Srića pa mi ova zvrndalica posluži samo za po koju maslinu ispilat ili nekoliko grana debljih kad se čiste masline.

I sad mi je jednu maslinu ova divlja buretina izvalila pa ću ju osić u korjenu i ostavit samo pedalj panja.

Sve skupa neznam oće otić rezervoar mješavine..

Iskreno se nadam da ju opet 2 godine neću tribat palit!!!:icon_twisted:
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ma to sam mislio onako, kad pilaš drva da vidiš koliko troši.
Ali ako tek ponekad zatreba za nešto presjeći nema problema, nema šanse da dođe do bilo velikog oštećenja sve i da radi nasuvo. :D
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Kad naljevate mješavinu samo ju nemojte do vrha nalijat,a ulje uvjek do vrha,i moralo bi ga malo ostat kad crkne bez goriva.
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Da, za mješavinu valja ostaviti malo praznoga jer kad krene bućkati i na odušak hoće da baci gorivo. Nije neka šteta, ali nevolim kad bilo kuda slini i kvasi ako to nije u opisu. :)
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Za takvu povremenu upotrebu po meni je bolje koristi obično motorno ulje. Najgore je koristiti bio lancol...e to je zlo od ulja.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
Ako misliš na hrast u okolici Siska,to nije tvrdo drvo.
Najbolji omjer kvalitete i cjene je oregon vodilica i oregon lanac.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Husqvarna lanci i vodilice su rebrandirani Oregon proizvodi.
 

oficir

Dobro znana faca
Tu od
23 Velj 2013
Poruka
7,051
A kaj je stihl lanac i vodilica?
Onaj žig na lancu plačaš 30%cjene.
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Lanci i vodilice nikad jeftiniji nego danas. Pogotovo kod nas. Austrijanci kupuju kod nas garniture.
Primjer iz 1983:
rapid super, 45cm, 82 DM
Rollomatic, 45, 116 DM
Usporedbe radi, 038 je kostala 1400DM
 

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Istina kak hodor veli,delam prek al kupujem doma,jedino so motorke malo jeftinije.:icon_confused:
 

PUNISHER

Član
Tu od
28 Svi 2011
Poruka
84
Pozdrav, iz mog skromnog iskustva siguran sam da ništ nije kak je negda bilo ali i da oko te upitne kvalitete puno ovisi i kak se sa tim alatom postupa i kak se odrzava i mislim da ak se pripazi vijek se moze produljiti i do 50%...
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,627
Koliko znam, jedino Stihl (od proizvođača pila) proizvodi svoje lance i vodilice.

Nemogu biti siguran, jer danas kompanije mijenjaju vlasnike brže nego vlasnici čarape :D:
 

husqvarna365

Aktivni član
Tu od
24 Sij 2013
Poruka
969
Pozdrav kolege,,imam jedno pitanje komsija mi kupuje manju motorku za kucne potrebe pa misli uzeti stihl ms230 illi husqvarnu440...Sta vi preporucate koje je vase misljenje..pozz
 

Philby

Član
Tu od
21 Tra 2014
Poruka
530
Ja imam stih 023, prethodnica ms230. Kupljena nova '91 u Austriji i evo dan danas je bez greške. Godinama korištena za usjeći 10-15 metara ogreva, sa njom smo napravili dvije kuće, štalu i nekoliko pomoćnih objekata. Od većih kvarova smo nakon 21 godinu upotrebe promijenili membrane u karburatoru, dva kanapa za paljenje, nekoliko svjećica i filtera goriva i vazduha. :)

U planu je da je ove godine opremim novom reznom garniturom jer je postojeća dala svoje. Ono, hoću da bude tip-top. :)

Meni je idealna za tako sitnije poslove, ali i za pripremu ogreva gdje se radi sa drvima do pedesetak cm. Ide polako, ali mi ni nije žurba. Lagana ko pero, nakon cijelog dana upotre nisam naročito umoran. Često koristim i ujakovu husqvarnu 365 special, pa kad uzmem ovu nakon pola sata rada čini mi se da je i ne nosim. Svakako, osjeti se nedostatak snage u odnosu na profesionalne aždaje, ali za povremenu upotrebu nije ni bitno hoće li posao trajati 30 ili 40 minuta.
 
Na vrh