• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Slobodna diskusija o pilama

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
izgleda da mene nitko nije shvatio što sam htio reći priča je krenula o brzini Husqwarne a nitko ne obrača pažnju što sam već naveo da je kod Husqwarnine vodilice od 45 cm lanac od 34 zuba a kod Stihl 45 cm 32 zuba,, to bi isto nešto trebalo značiti zašto brže reže

nisi u pravu...na stihl vodilici od 45 cm dolazi lanac od 3/8" i 33 zuba...
 

novcky

Član
Tu od
27 Srp 2012
Poruka
292
izgleda da mene nitko nije shvatio što sam htio reći priča je krenula o brzini Husqwarne a nitko ne obrača pažnju što sam već naveo da je kod Husqwarnine vodilice od 45 cm lanac od 34 zuba a kod Stihl 45 cm 32 zuba,, to bi isto nešto trebalo značiti zašto brže reže

brzina rezanja ne ovisi o broju zuba lanca nego o snazi motorke i brzini lanca. Kod huskvarne je osovina malo više nazad nego kod stihla i zato lanac ima 1 zub više.
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
izgleda da mene nitko nije shvatio što sam htio reći priča je krenula o brzini Husqwarne a nitko ne obrača pažnju što sam već naveo da je kod Husqwarnine vodilice od 45 cm lanac od 34 zuba a kod Stihl 45 cm 32 zuba,, to bi isto nešto trebalo značiti zašto brže reže


na mojoj 346xp je vodilica od 45 i ima 36 zubi pa obijasni mi to...
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
vecinom husvarne brze rezu zbog broja obrtaja motora. i to nije mala razlikka u pojedinim tipovima. neke se mogu uraditi i do 16000 rpm a to onda jede drvo. bio sam u prilici da vidim jednu u radu . lanac ima donekle ulogu ali broj obrtaja mnogo vise.
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
vecinom husvarne brze rezu zbog broja obrtaja motora. i to nije mala razlikka u pojedinim tipovima. neke se mogu uraditi i do 16000 rpm a to onda jede drvo. bio sam u prilici da vidim jednu u radu . lanac ima donekle ulogu ali broj obrtaja mnogo vise.

I ti si i išao po informacije kod ovlaštenog zatupnika, gdje i čovjek par postova prije....
 

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
I ti si i išao po informacije kod ovlaštenog zatupnika, gdje i čovjek par postova prije....

objasni mi jedno .imas dve testere stihl 051 i 064. sa istim macem i brojem zuba koja ce pre pretesteriti istu debljinu balvana *??? uporedi tehnicke podatke o broju obrtaja za ove dve testere i doces do resenja. stari stihl je radjen za dugotrajnost 051 ima oko 8000 rpm .noviji modeli idu do 11000 . ja imam vilidzer vgs 30 sa vodilicom od 55cm. rodjak stihl 390 sa vodilicom 45cm. iste balvane po sirini smo sekli uporedo zahvaljujuci mojem lancu i macu koji pravi uzi rez i broj obrtaja mi je malo veci. 390 je neuporedivo jaca. ima dosta faktora koji uticu na brzinu secenja ali kazem ti radio sam sa testerom koja je ubrzana .pre toga i posle ubrzavanja masine brzina secenja je drasticno povecana .jos jedna usporedba broj zuba pomnozi sa obrtajima masine i uporedi sa podatcima te dve testere pa vidi razliku
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Pa ja bih prije rekao da brzina rezanja zavisi od brzine lanca a ne brzine radilice , i brzina radilice je bitan faktor ali prečnik pogonskog lančanika je još bitniji za brzinu reza
 

TorpedoTD45

Član
Tu od
20 Ožu 2010
Poruka
785
objasni mi jedno .imas dve testere stihl 051 i 064. sa istim macem i brojem zuba koja ce pre pretesteriti istu debljinu balvana *??? uporedi tehnicke podatke o broju obrtaja za ove dve testere i doces do resenja. stari stihl je radjen za dugotrajnost 051 ima oko 8000 rpm . noviji modeli idu do 11000 . ja imam vilidzer vgs 30 sa vodilicom od 55cm. rodjak stihl 390 sa vodilicom 45cm. iste balvane po sirini smo sekli uporedo zahvaljujuci mojem lancu i macu koji pravi uzi rez i broj obrtaja mi je malo veci. 390 je neuporedivo jaca. ima dosta faktora koji uticu na brzinu secenja ali kazem ti radio sam sa testerom koja je ubrzana .pre toga i posle ubrzavanja masine brzina secenja je drasticno povecana .jos jedna usporedba broj zuba pomnozi sa obrtajima masine i uporedi sa podatcima te dve testere pa vidi razliku

10.000 rpm max. preporučena brzina vrtnje. Maksimalnu snagu razvija na 7000 rpm, što je unutar 500tinjak rpm sa današnjim pilama.

srednja brzina klipa kod 051 je 14 m/s a na novoj 372xp 16,2 m/s, dakle, iako se radi o 35godina razlike, nije toliko strašno.

Molim, da umjesto priča, ulazite u raspravu sa stvarnim podacima, kada uspoređujemo pile u zadnjih 5-7godina na tržištu u istoj klasi.

Još mi samo fali da ubacite u raspravu i Mercedes 200D iz 80tih godina.

Gdje sam ja porekao ili rekao da brzina rezanja ne ovisi o brzini, točnije broju okretaja koljenastog vratila motora? A tvoja matematička tvrdnja na kraju tvog posta za mene, tako sastavljena, ne znači ništa.
 
Posljednje uređivanje:

vica

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2013
Poruka
3,400
Pa ja bih prije rekao da brzina rezanja zavisi od brzine lanca a ne brzine radilice , i brzina radilice je bitan faktor ali prečnik pogonskog lančanika je još bitniji za brzinu reza

to si potpuno u pravu. hteo sam da objasnim da je jednostavno brzina lanca mnogo bitnija od par zuba vise manje. istu testeru moze moze namontirati manji ili veci mac sa odgovarajucim brojem zuba ali nece dobiti vecu brzinu secenja
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
ajmo šumari da čujem definiciju:što je to korak lanca...ali nema prepisivanja...

korak je razmak između 3 zakovice podijeljen na pola....i basta

to si potpuno u pravu. hteo sam da objasnim da je jednostavno brzina lanca mnogo bitnija od par zuba vise manje. istu testeru moze moze namontirati manji ili veci mac sa odgovarajucim brojem zuba ali nece dobiti vecu brzinu secenja

Jasno, no brzina vrtnje u nekom užem rasponu podešava se sa brojem zubi lančanika.

A što se tiće brzine...rođo kupio nedavno 346 i izbacio 372 iz upotrebe.....jer je ova lakša i agresivnija(brža)
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
korak je razmak između 3 zakovice podijeljen na pola....i basta



Jasno, no brzina vrtnje u nekom užem rasponu podešava se sa brojem zubi lančanika.

A što se tiće brzine...rođo kupio nedavno 346 i izbacio 372 iz upotrebe.....jer je ova lakša i agresivnija(brža)


u potpunosti se slažen
osobno za 346xp lagana je i reže ko luda u odnosu na sthil 029 ali štilka je u debljem drvu jednostavno jača osijeti se snaga (okretni moment) naravno ča bimo mi rekli za drvo od "taja" (reza, drvo u promjeru manjem od 20cm) Hasky ge kroz njega ko da ga ni:icon_thumright:
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Meni samo nije jasno kog đavla stihl forsira 1.6mm debljinu članka kod kategorije pila za kresanje....za razliku od 1.5mm mora svaki usrani zub derat 0.15mm drva više.....čini vam se malo...pomnožite sa brojem zubiju i brojem okretaja:icon_rolleyes:...sva sreća da pašu lanci drugih proizvođaća.....čak bi trebalo napraviti eksperiment i metnut .325x1.3mm(naravno vodilica do 35cm, da može izbacivat vanka)...postoje zubi punog dlijeta, no nisam siguran dal postoji bez sigurnosnog članka:icon_scratch:.....uza sve to uštedi se nešto i na količini piljevine, ali i na masi cijele pile, to sve skupa nije zanemarivo kod te kategorije pila
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
to si potpuno u pravu. hteo sam da objasnim da je jednostavno brzina lanca mnogo bitnija od par zuba vise manje. istu testeru moze moze namontirati manji ili veci mac sa odgovarajucim brojem zuba ali nece dobiti vecu brzinu secenja

Nebitno koliko zuba imaš na lancu (ako mislimo na isti korak) , rezna brzina je uvijek ista i za lanac sa 30 zuba i za lanac od 300 zuba
 

Ttjj

Član
Tu od
29 Pro 2011
Poruka
144
zašto se većina vas toliko nateže oko brzine vrtnje,kad to uopće nije najvažniji parametar prilikom izračuna učinka rada sa motornom pilom...tvrdim da u cijeloj priči brzina uopće nije presudna...također ne utječe bitno na dugovječnost pile...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Meni samo nije jasno kog đavla stihl forsira 1.6mm debljinu članka kod kategorije pila za kresanje....za razliku od 1.5mm mora svaki usrani zub derat 0.15mm drva više.....čini vam se malo...pomnožite sa brojem zubiju i brojem okretaja:icon_rolleyes:...sva sreća da pašu lanci drugih proizvođaća.....čak bi trebalo napraviti eksperiment i metnut .325x1.3mm(naravno vodilica do 35cm, da može izbacivat vanka)...postoje zubi punog dlijeta, no nisam siguran dal postoji bez sigurnosnog članka:icon_scratch:.....uza sve to uštedi se nešto i na količini piljevine, ali i na masi cijele pile, to sve skupa nije zanemarivo kod te kategorije pila


ja mislim da je to samo radi toga da moras kupovati lanac od sthila!
 

hodor

Dobro znana faca
Tu od
22 Sij 2013
Poruka
1,750
Ne znam jel to....ja imam 1,6 oregon...vjerujem da bi sa 1.5mm, 026 bila konkurentnija 346, npr...
 

maiky

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2007
Poruka
1,598
Ne znam jel to....ja imam 1,6 oregon...vjerujem da bi sa 1.5mm, 026 bila konkurentnija 346, npr...


koliko ja kuzim svi proizvođači pila su prešli na uži lanac (uži rez lanca) za pila do cca 4ks iznad toga je velika opasnost da ne dođe do pucanja lanca
logićki bi bilo da drzina vrtnje lanca ima najveci učinak u brzini rezanja a sve je to povezano sa snagom motorne pile brojem vrhova zvjezde na zvonu kuplunga i duzinom vodilice jer ako je preduga vodilica i vi pilite drvo promjera metar pila sa malo snage nebude mogla to vrtiti
isto kao kod auta za krajnu brzinu treba am snaga nije bitko koliko imate brzina u mjenjaču ako je motor od 100ks moze ici do nekig 180-190km/h imali vi 5 ili 15 brzina u mjenjaču.... bitna je snaga.
 

markony

Član
Tu od
1 Kol 2011
Poruka
357
zašto se većina vas toliko nateže oko brzine vrtnje,kad to uopće nije najvažniji parametar prilikom izračuna učinka rada sa motornom pilom...tvrdim da u cijeloj priči brzina uopće nije presudna...također ne utječe bitno na dugovječnost pile...
Sa ovim se slažem.Ako imaš dobrog sjekača pila bilo koje marke je dobra pila,ako neko ne razumije razumjet će...:icon_winkle:
 
Na vrh