• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Spajanje uticnice za prikolicu/traktor

Vuksan

Novi član
Tu od
26 Lip 2020
Poruka
7
Posto vidim da u staroj temi nema vise slika povodom ovoga, pa da postavim ovaj moj problem. Spremam se za tehnicki pa sam remontovao prikolicu i sad je na red dosla struja da se obnovi ( stara instalacija u banani ), pa muku mucim sa prikljucnicom, imam 2 jedna je Bosch a druga FEP i razlicite su oznake pa me zanima kako se spaja ?! Inace su obe sa 7 pinova.

P.S
I jos jedno pod pitanje u vezi spajanja mase na uticnicu, jel masa ide sa oba svetla u jednu zicu pa se zavrne u masu na uticnici ili kako ?!
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,864
Pa, valjda tamo gdje stežeš žice vijkom postoje brojčane oznake.
Ili upotrijebi net i saznaj na koji broj što dolazi!
Masu možeš spojiti kako ti odgovara!

#PLUS!
Da bi spojio na masu moramo znati:gdje mu stoje svijetla (možda na kutiji kiperice) haće li biti "dobra" masa, onda ima nekoliko spajanja na masu: prednja pozicija, stražnja svijetla, tablica.....
Vuci masu iz svakog mjesta na jednu vrpu (luster klema) i onda na utikač
................
Radio sam produžni kabel za spajanje vozila sa prikolicom!
Dođem u TOKIĆ i tražim "sedmopolnu utičnicu za produžni kabel"
Likson mi donese onu što se šerafi na lim - velim to nije to!
Donese mi utikač - ja opet to nije to!
A on da je njega zajebavam, ne znam što hoću, i tjera me van iz trgovine. Pokažem mu sliku u mobitelu - ne gleda nego hoće baciti mobitel.
Onda ja ljubavno "pismo" upravi! Oni maju video nadzor i sve vidjeli. Poslije saznao da su dobili po pički, a trebali su reči samo da to nemaju. Nabavio iz Njemačke (5€) jer toga u jebenoj Rvackoj nema, ima, ali za sto i kusur kuna!
 
Posljednje uređivanje:

Vuksan

Novi član
Tu od
26 Lip 2020
Poruka
7
Te oznake na 2 razlicite uticnice me i zbunjuju, na Bosu ide 54f 54r i sve tako a na FEPU slova i brojevi. E sad nije meni problem to spojiti nego mi je problem ta masa, jer kontam da se sa oba svetle obe mase spajaju na 1 zicu i ta zica ide na masu od uticnice, isto kao sto bi trebalo i na traktoru da ide.Evo vrtim sad po netu da vidim te oznake za 7 polne uticnice pa da krenem to spajati. Juce sam kosio jecam a danas zavrsio sa zitom, pa da se vratim na ovo.
 

Vuksan

Novi član
Tu od
26 Lip 2020
Poruka
7
Posljednje uređivanje:

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
(Broj 2 ti je simbol za stražnju maglenku, to tebi ne treba.)

Na automobilima i traktorima je u novije vrijeme minus pol akumulatora spojen kratkim kablom na šasiju vozila, stroja, tako da svi metalni dijelovi predstavljaju jednu žicu, minus pol akumulatora.
Plus pol akumulatora se grana na potrošače, sa žicama.
To znači na traktoru od dobre - ne trule šasije, se spoji kratki komad žice na 31, na priključnici. Na istom je mjestu makar ima i slova za oznake, MJESTO U PRIKLJUČNICI JE BITNO.

Utikač na kablu, jedan pa drugi, ako imaš dva i onda s priključnice opet kratki komad žice spoji na jako dobru zdravu šasiju i masu prikolice. Ako lampe imaš na prikolici montirane na nekakvu plastiku, dasku ili nevodljive materijale onda nemaš sreče, nego vuci na svaku lampu uz ostale žice i žicu za masu.

Da se našalim, dobru masu moraš imati kao i kanalizaciju, po jednoj cijevi ti voda dolazi, a po drugoj odlazi, bez zamjere za ovu šalu.
 

Vuksan

Novi član
Tu od
26 Lip 2020
Poruka
7
(Broj 2 ti je simbol za stražnju maglenku, to tebi ne treba.)

Na automobilima i traktorima je u novije vrijeme minus pol akumulatora spojen kratkim kablom na šasiju vozila, stroja, tako da svi metalni dijelovi predstavljaju jednu žicu, minus pol akumulatora.
Plus pol akumulatora se grana na potrošače, sa žicama.
To znači na traktoru od dobre - ne trule šasije, se spoji kratki komad žice na 31, na priključnici. Na istom je mjestu makar ima i slova za oznake, MJESTO U PRIKLJUČNICI JE BITNO.

Utikač na kablu, jedan pa drugi, ako imaš dva i onda s priključnice opet kratki komad žice spoji na jako dobru zdravu šasiju i masu prikolice. Ako lampe imaš na prikolici montirane na nekakvu plastiku, dasku ili nevodljive materijale onda nemaš sreče, nego vuci na svaku lampu uz ostale žice i žicu za masu.

Da se našalim, dobru masu moraš imati kao i kanalizaciju, po jednoj cijevi ti voda dolazi, a po drugoj odlazi, bez zamjere za ovu šalu.
Hvala ti, sad sam tek ukopcao sta trebam
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,864
Ima jedan problem kod toga!
Ako su ti svijetla na kutiji kipera - znači masa ide preko nekog ležaja imat ćeš možda problem. Ja sam mislio (drek znao) da je masa preko kuke od prikolice na traktor, ali ima trenutaka kad nije i onda "sve svijetli"!
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Instalaciju prikolice ja uvijek radim "dvopolno".
Znači dopeljam minus (31) do razvodne kutije i raspeljam ju na lampe, kao da mase nema.
 
Posljednje uređivanje:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,533
Instalaciju prikolice ja uvijek radim "dvopono".
Znači dopeljam minus (31} do razvodne kutije i raspeljam ju na lampe, kao da mase nema.


Tak i mora biti
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
Tak i mora biti
Ne mora tako biti, to je glupost. Mora postojati žica u kablu između traktora i prikolice, a večina prikolica ima masu na njihovim šasijama.
To što su prikolice uglavnom devastirane, zapuštene, hrđave, pa na spojevima lampi i šasije nema dobrog električnog kontakta to je drugi par cipela.
Istina je što g. Lee piše da mnogi nisu niti svjesni da imaju masu preko kuke i okretnih spojeva, pa onda malo ima, pa malo nema dobrog spoja.

Ja sam napisao kako je ispravno, pouzdano i funkcionalno, iza toga stojim i to mogu svakome u svako doba dokazati.

Da mogu kaznio bi ove kolege: ZJ i Lee z kupicom vina, ali koliko sam skužil izgovaraju se da su oni antialkoholičari, pa zato preveč delaju, od jutra do zutra. Nek mi ne zameriju, ali tak je, "kolege smanjite posel i počnite piti", a struju na prikolicama ionak nigdar niti svi skupa nebremo za navek popraviti :)
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,864
Je gospon, ali sigurnost prije svega!
Si zmisli! Voziš vožu z gorica, a na prikolici ne signalizacije!:unsure:
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Kolega Plus,
Spajanje na masu neposredno, preko montažnog vijka, imalo je smisla dok su lampe bile metalne. Sad kad su plastične i imaju stopicu za masu, niš ne košta povleći 4-žilni umjesto 3-žilnog kabela.
Mjesta spajanja lampi na šasiju uglavnom su izložena blatu, vodi i soli, pa kvaliteta njihovog spoja vrlo brzo postaje upitnom. Za alternator i anlaser to nije problem, jer su njihove dodirne površine ogromne.
A vam nisam auto- već obični električar. Pri nama, ak nema nule, stvar ne radi. A kad nekaj spojimo na masu (u zemljimo), obično izbacuje sklopka ;)
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,729
imalo je smisla dok su lampe bile metalne. Sad kad su plastične i imaju stopicu za masu, niš ne košta povleći 4-žilni umjesto 3-žilnog kabela.
Neznaš koja je izvedba lampi "gorša / lošija" od te dvije.
Odkad ih proizvode svi osim Saturnusa, Boscha i takvih ozbiljnih firmi, sve se to pretvorilo u beskoristan užas.
Štop lampe za traktore i prikolice su počeli proizvoditi mnogi po šupama, a kvaliteta je ŽBLJ... to je moje mišljenje o kvaliteti tih lampi.
(Pogledaj samo današnje farove na osobnim automobilima, pa na kaj to liči nakon par godina, na žutu neprozirnu plastiku. Hajde da su to stojadini, ali ima je i na Mercedesu E klase itd.)

Nije isti trošak za 4 žilni, ili za 3 žilni auto kabel, nije ista niti njegova težina (makar budeš napisal da je to za traktor nebitno) ali pogledaj današnje aute kak debele, odnosno tanke žice imaju po sebi...

Forumaš Vuksan je izgleda prosvijetlio, bravo za njega!
 

Najnoviji postovi

Na vrh