• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Štetno oranje plugom, obrada tla lopatom, podrivanje podrivačem...

mali.alen

Član
Tu od
13 Kol 2012
Poruka
452
E pa nije bas tako. Unazad par godina često sam u njemačkoj i ljudi oru zemlju još uvijek.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Miladin,

Dobronamerno sam samo hteo ukazati da je oranje VELIKA KATASTROFA za višegodišnju neuzoranu zemlju koja se od ko zna kad poslednjeg oranja godinama mučila da obnovi prirodne uslove za VEOMA KORISNE aerobne i anaerobne mikroorganizme u zemlji koji sa jedne strane svojim obnavljanjem i prirodnim truljenjem obogaćuje tlo svim neophodnim ORGANSKIM mineralima i oligoelementima čak i više nego što treba (od viška glava ne boli), a sa druge strane truljenjem korena u zemlji se stvore uslovi za stvaranje milijardi kilometara sitnih tunelčića koji uz pomoć fizičkog zakona kapilarnih pojava noću se kondenzuje vlaga iz vazduha koja NIJE BAŠ MALA KOLIČINA VODE neophodnih za prirodno navodnjavanje ORGANSKE zemlje u vreme veštački izazvanih tropskih višenedeljnih suša na Balkanu. Kod nas na Balkanu je uvek relativna vlažnost vazduha preko 50 %, a to je oho, ho...... Što je veća razlika temperatura između zemlje i vazduha, više vode se kondenzuje..... Sve je to još pre oko 100 godina već provereno u praksi od strane ruskih istraživača kao na primer Ovsinski i ne znam kojih još njih......

Ako je zemlja već uzorana, ništa strašno i ako i samo ako se odluči na prirodnu organsku poljoprivredu (tj. bez ikakvih veštačkih neorganskih đubriva ili hemikalija uopšte) ima se način za obnovu zemlje da najkasnije do 15 septembra poseje ozima raž koja naduže pušta i razgrana korenje duboko u zemlji i itd ..... itd..... mnoštvo nestandardnih postupaka koji treba poštovati ako se želi dobiti zdrava zemlja, a to je protiv interesa korporacija koji hoće da nam nametne GMO seme i ROUNDUP preparate od kojih će poumirati mnoštvo divljih životinja a i čovek takođe.... a ALARMANTNO nestaju pčele kao oprašivači, a kad njih ne bude neće ni nas biti vrlo brzo.


U toku je prevod te knjige "Plowmans folly".
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Moja glavna proizvodnja u poljoprivredi su plastenici. Sve plastenike koje ne pomijeram radim isključivo sa podrivačem i frezom jer mi se u plastenicima plug ne sviđa. Prvo ide tarupiranje biljni ostataka papodrivač pa freza, a plastenike koje pomijeram na drugu parcelu to moram da uzorem. Morama da uzorem i za kukuruz i pšenicu tako da se bez pluga nemože. Neznam šta da ti kažem dali je oranje dobro ili nije ja neznam. Moj otac je stalno govorio da njivu što više oreš sve je bolja a neki kažu da oranje nije dobro kao zemlju treba raditi samo podrivačima pa sjetva.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
..... Moram da uzorem i za kukuruz i pšenicu tako da se bez pluga nemože. Neznam šta da ti kažem dali je oranje dobro ili nije ja neznam. Moj otac je stalno govorio da njivu što više oreš sve je bolja a neki kažu da oranje nije dobro kao zemlju treba raditi samo podrivačima pa sjetva.

A ko ti kaže da MORAŠ da radiš ovo ili ono za kukuruz ili pšenicu? Znaš li koji je tvoj problem (i ne samo tvoj već i mnogih drugih)?

NE MISLIŠ SVOJOM GLAVOM, a to njima moćnicima odgovara.
 

Miladin

Dobro znana faca
Tu od
7 Sij 2011
Poruka
1,253
Kad se obere kukuruz pa ostane onolika masa pa još kiša pa zemlja bude prevlažna tu ništa nemože raditi osim pluga.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ma nije valjda da osim štetnog pluga ne postoji drugi način?

POSTOJI drugi način, a to je da PRVO izvršiš tanjiranje tog kukuruzišta (isto i za pšenicu) pa odmah nakon toga (najbolje paralelno) se izvrši prskanje uz pomoć PRIRODNIH bioloških preparata sa kojim se mnogo brže ubrzava prirodno truljenje i nakon "iks" dana (najbolje na proleće) je već spremno za setvu..... I JOŠ BOLJE KAD JE ZEMLJA VLAŽNA....
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Znači, samo ti treba tanjirača i dobro oprana traktorska prskalica od prethodnih hemikalija.... i NIŠTA VIŠE. Plug tu nema šta da traži.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Ne znam kakva je kod tebe zemlja, ali videl sam u okolici Brčkog da čovjek ima IMT542 i 2x14" plug. Skinul je treću brazdu jer mu je bil prevelik!
Ne vjerujem da tvoj nebi mogel vleći 2x14, jer mi s vrlo sličnim traktorom (rekel bi da je tvoj i teži) vlećemo 10" OLT Posavac prerađen na 14".
Ak ti nije predaleko za otići traktorom, probaj plug prije kupnje.

Stvarno ne znam zašto mi je obrisan post a da nije u međuvremenu izvršena prepravka teme?

NIJE PRAVILNA GORE TEMA jer to mnoge ZBUNJUJE.

Pravilna tema glasi: "Štetno oranje plugom, riljanje ašovom, podrivanje podrivačem..."

a ne "Štetno oranje plugom, obrada lopatom, podrivanje podrivačem..."

Korisna lopata i štetni ašov su potpuno dve različite alatke.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,337
Poruka je obrisana jer je bila u krivoj temi.

Univerzalni naziv tom alatu je lopata, a svaki jezik i svaki kraj imaju svoje posebne nazive.
Kod nas se to kaj spominješ zove štihaća, a sam postupak se zove štihanje...kod vas se zove ašov (turcizam) a postupak je riljanje, u Dalmaciji i Istri opet nekak drugačije...

Kam bi nas dovelo da svatko koristi svoje termine i stvarno bi se teško razumjeli. Da nisi postavil slike nebi znal kaj je ašov...

O načinu moderiranja se ne raspravlja i ne iskorištavaj nečije strpljenje.
Molim te, smanji malo doživljaj i piši o bitnom.
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Univerzalni naziv tom alatu je lopata, a svaki jezik i svaki kraj imaju svoje posebne nazive.
Kod nas se to kaj spominješ zove štihaća, a sam postupak se zove štihanje...kod vas se zove ašov (turcizam) a postupak je riljanje, u Dalmaciji i Istri opet nekak drugačije...

Kam bi nas dovelo da svatko koristi svoje termine i stvarno bi se teško razumjeli. Da nisi postavil slike nebi znal kaj je ašov...

Da ne bude nesporazuma ili nejasnoća, SLIKOVITO ću postaviti dole slike ŠTETNIH poljoprivrednih alatki u skladu sa gore pomenutom temom.

21208

21209

21210
 

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Već su pre nekoliko decenija S.A.D. i zapadna Europa ZAUVEK prekinuli sa štetnim oranjem.
Pa nisu, zadnjih godina u zapadnoj europi raste prodaja plugova, pa je i poznata tvornica polj. strojeva Amazone kupila Vogel&noot tvornicu plugova te se ukljucila u taj dio trzista.

Za stetnost pluga znam, no zasto je podrivac stetan?
 

draza

Aktivni član
Tu od
23 Stu 2013
Poruka
316
Za stetnost pluga znam, no zasto je podrivac stetan?

Čudi me da si pitanje postavio iako ZNAŠ za štetnost pluga. Na osnovu čega si zaključio da je plug štetan?

Podrivač je štetan zato što podriva dublje od maksimalno dozvoljene dubine podrivanja iznad 7 cm od nivoa tla - tj. zemlje. Od svih poljoalatki tanjirača čini najmanju štetu jer ne ide dublje od gore pomenute maksimalno dozvoljene dubine.

I freza je štetna jer takođe dublje frezira, a ako neko izmisli i postavi ograničavač dubine freziranja do 7 cm onda nije štetna

Zašto je podrivač štetan? Zato što se sa jedne strane urušavaju milijarde kilometara sitnih tunelčića (stvorenih raspadanjem korena biljaka u zemlji i zato je VAŽNO DA KORENJE UVEK OSTANE U ZEMLJI, A NE DA GA ISČUPA kao što mnogi rade) gde bi se bakterije mogle razmnožavati, a i nemogućnost kondenzovanja vlage iz vazduha, a sa druge strane uništavaju se korisni mikroorganizmi.
 
Posljednje uređivanje:

NEWHOLLAND

Iskusan lik
Tu od
15 Srp 2010
Poruka
5,414
Oranjem se smanjuje udio humusa u zemlji. Zakljucio sam tako sto sam se obrazovao. U skoli i nakon nje.
To je jedina stetna strana. Pozitivnih je xx.
Tanjuraca je jedan od najgorih alata. Sabija zemlju, kvari vodozracni rezim...
Moja tanjuraca ide 15 cm ako je pustim.
Podrivanje je jedna od najboljih stvari sto se moze zemlji napravit.
 

Najnoviji postovi

Na vrh