• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Strah me svinja

letuceleaf

Novi član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
12
Pozdrav, zbog nesretnih okolnosti moram hraniti svinje. Evo sad se brinem o njima par dana a i dalje me strah, najviše kada dignu glave kad im nosim jesti, najviše se bojim dva stokilaša, a hranim i pajceke koji me se jako boje, jedan je i nogu slomil. Sramota prve dva dana sam čak i plakala dok bi sve obavila.
Dakle, kako prebroditi strah, da u miru to obavim, kako se obući, ponašati?
Dok smo bili djeca uvijek su me plašili da nejdem k svinji, da će me :pig: ugristi.djete više nisam al se i dalje bojim. Sve savjete jedva čekam i unaprijed hvala
 

Zetorboy

Dobro znana faca
Tu od
12 Velj 2010
Poruka
2,681
Re: strah me svinja

Najbolje.. da svakoj daš po 5 kn da si same kupe šta če pojest :D:
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: strah me svinja

Mani se zezanja zetormomak , vidiš da je u prvom dijelu problem predstavljen usled nesretnih okolnosti i ako možeš pomoći - pomozi a ne ...........

@latuceleaf .
Ako je moguće da hranjenje obavljaš tako da ne ulaziš u boks (prorez kroz zid,prozor ili slično).
Ako več ulaziš uvijek imaj u ruci adekvatnu batinu , zlu ne trebalo a makar ćeš imati i bolji prihološi osjećaj ako si ''naoružan''.
Bar za početak , dok se ne privikneš.

Ili pokušaj da im skreneš pažnju bacanjem malog dijela hrane u dio kojim nemoraš da se krećeš , tako ćeš da dobiješ na vremenu.
Recimo šaka kukuruza ili slično u suprotan ćošak , time će biti zauzeti dok obaviš ono što trebaš.
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Re: strah me svinja

Nebu si baš pomogla tak ali nek proba. Po meni ti netreba nikakva batina ako svinje nisu tučene prije. Probaj ih podragati po leđima i javi im se kad im prilaziš. Ni ti nevoliš da ti neko priđe sa leđa iznenada.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Re: strah me svinja

Kod tebe je največi problem tvoj strah jer ga svinje (posebno agresivnije) osjete. Ako imaš mogučnosti provedi više vremena s njima, dovoljno (i najbolje) je samo stajati i pustiti da ti same prilaze jer su dosta znatiželjne i ubrzo će reagirati na tebe kao normalnu pojavu u kocu a ako im tom prilikom daš i malo hrane steći češ i ljubimce jer se večina njih voli maziti a vrlo brzo pamte. Kretanje je najbolje normalno bez naglih pokreta jer to kod njih izaziva strah a kako nemaju prostora za uzmicanje onda reagiraju agresivnošču.

Svinje spadaju među najinteligetnije životinje bez obzira na metodu istraživanja uvijek je među prvih pet , a od pripitomljenih je najinteligentnija i imaju veoma dugo pamčenje. O tome bi se dalo napisati par stranica teksta samo da me ne muči upala (lijenosti :icon_e_biggrin: )

BTW batinu je najbolje izbjegavati i koristiti je samo u krajnjoj nuždi jer ako je jednom udariš ona si to zapamti i onda uvijek reagira na tebe sa strahom a ako se osjeti ugroženom onda i agresivnošču.
 
Posljednje uređivanje:

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: strah me svinja

batina , kolac i lamperija ..sveto svinjsko trojstvo .još bolje da duže pamte pa rijeđe dobiju
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Re: strah me svinja

To moreš raditi s tovljenicima kojima su dani odbrojani, ali s krmačama ne jer s njima moraš "raditi" na duži rok. Nažalost nesmem snimati na poslu pa da ti pokažem kak mi punimo prasilišta, gospođe ulaze u uklještenja bolje nego vojska a da se s njima loše postupa i da se boje ljudi kad bi ja njih 56 nagural ili na neki drugi način dobil unutra (i to 56 utorkom i 56 petkom) a ovak dvojica za cca pol vure napunimo sobu.
 

savoris

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
14 Pro 2007
Poruka
12,074
Re: strah me svinja

Mikula , rekoh za batinu ''zlu ne trebalo'' , znači da to bude krajnja mjera a ne da ih mlati odmah pri susretu.
I i kao što rekoh , osjećat će se sigurnije , što i jeste glavni problem , osjećaj straha.
 

vargas

Aktivni član
Tu od
15 Kol 2012
Poruka
523
Re: strah me svinja

Ako imaš kukuruz u klipu, baci im par klipova u kut i oni će odmah ići za njima, a za to vrijeme ti obaviš na drugoj strani što trebaš. Tako nekoliko puta i vidjet češ da će te čekati za novu "porciju". Svinje su, da ne velim pametnije od mnogih ljudi, samo nije pristojno to javno reći.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Re: strah me svinja

Pokloni im malo više pažnje. "Razgovaraj" s njima. Češkati se ispočetka ne buju dale jer se boje. S vremenom buju odnosi sve bolji. Ja sam s jednim uspostavil takve odnose da sam mu mogel staviti ruku u zube. Drugi pak je legnul na leđa nakon kaj sam ga počeškal ispod glave. Svima, kak ljudima, tak i životinjama, je draži lipjepi pristup od batine. Batina je tu, kak veli savoriš, više zbog tvojeg osjećaja nadmoći, nego stvarne potrebe.
 

letuceleaf

Novi član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
12
Ovo s bacanjem u kut radim, pa onda ocistim gnoj. Pricam ja njima, govorim im kaj delam,a ne diram ih zbog straha. Kad se ocese u mene strah me i kad im nosim u kantici onda oni dizu nos i gurkaju nos to me sje.. Ujutro sam dosla u kucu znojna ko da je srpanj. Dakle, to sad prvi put u zivotu radim. Jedan je i ovak zlocest jer grize drugoga. Osoba koja se do sada o njima brinula je zavrsila u bolnici pa moram ja. Kaj s ovim prasetom koje si je nogu slomilo.zgleda bolje. Batina mi je blizu al ju bas i ne kanim koristiti. Oni se i mene boje malo, pa smo svaki u svom kutu. Da li bih mozda trebala tamnija odjeca? Imam bebu pa moram i brzo raditi, ma ludnica...
Hvala svima na pomoci i razumijevanju i sto se ne ismijavate

Jel im morem stocnu repu dati? Umijesto kukuruza u klipu, da hrdaju dok cistim
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

hotela

  
Tu od
1 Lis 2014
Poruka
1,262
Re: strah me svinja

E vidis,pocela si razmisljati sto denes na zalost mnogi ne cine:icon_scratch:.Mislim da ti je dobra ideja:icon_thumright:,ne boj se svinja,veoma su pametne i razigrane.Ja sam nekad moro svoje dvoje gladit po trbuhu,cak bi i zalegli jer im to pasalo a naucio ih dok su bili pajceki.
 

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Re: strah me svinja

Ako možeš provedi neko vrijeme s njima ne među njima nego samo da ti vidiš njih i one tebe jednostavno da se naviknete jedni na druge, a što se ulaska među njih tiče i njihovog guranja nosova ne napadaju te nova si im i žele te upoznati. Nos im je glavno prirodno oružje i zato ga guraju svuda. Može te poneka "gricnuti" za nogavicu ili nogu (čizmu) ne čine to jer te žele ozlijediti ili pojesti to im je jednostavno prirodni način upoznavanja okolice. Što se njihove međusobne borbe tiče to je normalno ponašanje nije zbog tebe. Svinje imaju hijerarhiju jači slabijeg podsjeća tko je gazda pogotovo kod jela neda mu jesti napada ga itd. Boja odjeće nije važna eventualno miris njuh im je puno jači od našeg, ali mislim da se samo trebaš naviknuti na njih nemoj ih previše tjerati od sebe pusti ih da te njuškaju, svinje su pametne brzo će shvatiti tko ih hrani i sve će biti ok. (Ako su nemirne, pokušaj im objesiti nekakav komad lanca sa stropa manje će se boriti međusobno a više igrati s njim i bit će mirnije)
 

letuceleaf

Novi član
Tu od
22 Sij 2017
Poruka
12
Re: strah me svinja

Okej, hvala na savjetima.
Dok guraju nos prema kanti ja bi ju najrađe bacila i otrčala, strah me da mi prste ne ugrizu. Kad smo bili djeca govorili su nam ne dirajte svinje odgrist će vam ruku. Pa dok se počnu gristi, želudac mi se stisne.
Ja se nadam da ću s vremenom doći u neku kolotečinu, a sad mi je na početku svaka dobra riječ dobrodošla.
Da ih prvo probam s kakvim kračim štapom pogladiti?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: strah me svinja

moja poštiovana mama je kupila odojkiče , tepala im i češkala ih , nosila im suhi kruh u đepu ..bilo joj je ljepo vidjeti kako su rasli , kako su navaljivali na hranu , rado jednu kaj je znak da budu dobro rasli itd , ali kad su dečki narasli jadnu ženu su bacali po kocu , e onda je to gledao njezin sin pa je vidio da bu vraga i da bu mama na hitnoj , odojno trojstvo je uzelo prikladni komad lamperije koje je tih dana skinuto s krovišta kuče , Nemrete vjerovat kak je to funcioniralo , prvi dan je bilo šamaranja , lemperija na zidič za drugi dan , drugi dan su več malo okljevali , jedan se zaletio i otrčai s lamperijom u vratini , daskica mi se istrgnula iz ruke , na lamperiji je bil čavel .....ali odonda oni čekaju dva metra od kopanje dok se ona ne udalji .
 

ivangp

Novi član
Tu od
28 Stu 2016
Poruka
15
Re: strah me svinja

Ne znam kako izgleda svinjac i zašto ulaziš među njih? Ne možeš im nikako izvana dati hranu? Recimo skinuti u kopanju ili na hrpu a ni i čistiti im ne treba baš svaki dan zapravo bit će im toplije ako im samo nastreš slamom a neki muški ti to može očistiti jedanput tjedno
 

Ivan533

Član
Tu od
19 Velj 2016
Poruka
254
Re: strah me svinja

Radi tih tvojih nesretnih okolnosti koje si napisala u početku teme da se moraš brinuti o svinjama a imaš toliki strah od nijh,povedi nekoga sa sobom kad ih ideš hranit ,nekoga tko je upoznat s tim stvarima pa neka te lagano obučava kako ide ovo,kako ide ono itd. S vremenom će te strah (daj Bože) napustiti i onda ćeš bez ikakvih problema sama moći obavljati takvu vrstu posla al u početku povedi nekoga sa sobom....
 

robelar

Dobro znana faca
Tu od
11 Lis 2014
Poruka
1,918
Re: strah me svinja

Stvar je vrlo jednostavna . Izrežeš slike političara iz novina i kad ulaziš k njima samo im ih pokažeš. Na koju najviše bježe tu upotrebljavaš svaki dan.
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Re: strah me svinja

Mi smo nekad imali svinje i mislim da su one sve samo ne inteligentne i pametne, a svi uvijek tvrde da su to inteligentne zivotinje..
Zadnja krmaca je htjela iskociti iz gajbe dok sam ju vozil k nerastu, ta ista je rastrgala cijelog svinjca, na svinjcu nije bilo kvake na vratima nego zeljezni zasun, pa dok je izasla iz tora, digla je glavna vrata iz pantov i izasla na dvor, jednom smo ju sat vremena natjeravali unutra i tu je radila lopata po ledima a ne batina..

Nemojte se ustrucavati nabatinati stoku, nije to ljubimac (pas, macka)..

A i ovi ljubitelji zivotinja, vidio bi ja njih da im krava izbije posudu s vodom iz ruke sa zadnjom nogom i prode ti centimetar od glave, dok joj peres vime, a jednom je majku jedna udarila u prsa da je pala ispod nje, e ta je dobila porciju batina koju ce pamtiti..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
Re: strah me svinja

evo sad kad se tema raširila , u selu je bil bik i pastuh , nisam siguran koji ,ali kad je došlo na dvorište nešto kaj se tjeralo jedan od njih je znal otgnuti lanac i skakati bez nagovaranja ..mislim da bik ..ali kad je gazda s komadom okitenke ušel u štalu i jednom i dugom su klecale noge

kaj vi mislite da životinje u cirkusu skaču gumi -gumi od moljakanja
 

Najnoviji postovi

Na vrh