• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Sušara za žitarice na drva

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Otvaram ovu temu jer sam u izradi jedne jedne sušare za žitarice na drva,da mogu sa vama podjeliti moj rad a i svaki savjet je dobro došao.

Da ne bi puno pisao uvod radije bi odgovorio na konkrektna pitanja ako nekog bude zanimala tema i podupro sa slikama koje su uvijek bolje od riječi
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
protočna ili šaržna? stavljaj slike, nacrte, što god možeš :)
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Kapacitet je oko 12 t sirovog zrna ako je vlaga oko 25% treba od 4h do 5h da se osuši i potrebno je 1m3 suhe vrbe ili johe. Ventilator što upiruje vrući zrak pogoni elektro motor a za mješanje ili pogon puža biće kombinacija traktor elektromotor ipak je struja jeftinija od nafte
 

itp

Aktivni član
Tu od
12 Svi 2008
Poruka
1,903
u biti, preradit ćeš običnu sušaru... preko izmjenjivača topline ili direktno?
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
pravim sve iznova razlika je samo je samo što imam peć gdje ložim drva umjesto plamenika na lož ulje.
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Ima jedna takva u bjelovarskom kraju. Nesmijes se odvojit od nje. I nema mjesac sto joj je veliki nedostatak.
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
nije moj izum bio sam kod jednog tipa u BiH koji je napravio i super radi pa sam se odlučio i ja na taj pothvat uz malene preinake

evo slika kostura treba lim šerafiti





ovo je pec i izmjenjivač topline

 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Sušaru sam pustio u pogon malo sa zakašnjenjem ali radi, dosada sam osušio oko 90t i sušim dalje ima malih nedostataka ali to cu preurediti dogodine.
Kapacitet je 16m3 puž mi pogoni 539 a vjetar ide preko elektro motora.
Peć gori odlično ložim većinom otpad potrošnja je oko 1,5m3 do 2m3 zavisi od vlage i vanjske temp. da je u zatvorenom išlo bi manje
 

Banijac 82

Član
Tu od
1 Sij 2012
Poruka
342
Ja sam zadovoljan malo se jesam naradio, nešto sam i platio da mi bravar povari ali radi. Još na peci moram malo poraditi ne iskoristi mi svu energiju sto proizvede.
Naj važnije je da mi ne treba loža.
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Prva liga, ubiti to je klasićna protoćna sušara ali za agregat koristiš drva? Jel može kakav film dok je u radu, koliko je kilovati plamenik, kako kontroliraš vlagu zrna? Ujak ima neke dvije ogromne peći na piljevinu sa komplet silosima i elektronikom kaj su grijale 100 metarske peradarnike na kat, jel bi se to dalo iskoristiti u tu svrhu? Njemu već duže 10g stoje u škednju bezveze.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

kawasaki0201

Aktivni član
Tu od
16 Sij 2011
Poruka
3,143
Hvala na info. Nekužim se baš u izvedbe, imaju dvojica prijatelja slićne sušare samo na plin i ložu, i ne stignu sušiti uslužno pa mi pada na pamet koliko bi bilo isplativo ići na takvu investiciju ako bi se slagala na drva jer ako bi gore navedeni gorionok služio svrsi? Za agregat za grijanje nebi bilo problema jer ujaci imaju pilanu.

Sent from my move 2 using Tapatalk 2
 

Metalko

Član
Tu od
28 Stu 2013
Poruka
236
@Kićo Gdje u bjelovarskom kraju? :icon_madu:
 
Posljednje uređivanje:

Najnoviji postovi

Na vrh