• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
Na slijedećoj adresi:http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,17,287,287

može se skinuti i pročitati "Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća" u izdanju JPSS.
Pohvalno, na jednom mjestu cijeli niz tehnoloških uputa.

p.s. Možda je trebalo to samo malo još grafički dotjerati, ali dobro je i ovako.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Na slijedećoj adresi:http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,17,287,287

može se skinuti i pročitati "Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća" u izdanju JPSS.
Pohvalno, na jednom mjestu cijeli niz tehnoloških uputa.

p.s. Možda je trebalo to samo malo još grafički dotjerati, ali dobro je i ovako.

malo sam čitao o tome i naletim na podatak da se nesmije krumpir blizu rajčice zbog plemenjače. a ja baš planirao tako,e sad jel netko imao iskustva s time,jel toliko opasno kako piše ili samo mjera opreza.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
malo sam čitao o tome i naletim na podatak da se nesmije krumpir blizu rajčice zbog plemenjače. a ja baš planirao tako,e sad jel netko imao iskustva s time,jel toliko opasno kako piše ili samo mjera opreza.

Po meni jako opasno. Teško da ćeš uspjet sačuvati paradajz ako udari na krumpir.
 

plevak

Član
Tu od
14 Velj 2010
Poruka
698
Po meni jako opasno. Teško da ćeš uspjet sačuvati paradajz ako udari na krumpir.


....da se nadovežem... jer u pravilu uvijek prvo ide plamenjača na krumpir a sa njega obavezno na rajčicu...
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
....da se nadovežem... jer u pravilu uvijek prvo ide plamenjača na krumpir a sa njega obavezno na rajčicu...

pa šta da radim,jel da selim krumpir na drugo mjesto (a nije mi to baš jednostavno) ili da ga prskam?
 
S

salel

Guest
plemenjača će doći svakako,samo s krumpirom brže i čestitije.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Na slijedećoj adresi:http://www.hzpss.hr/?page=savjeti,17,287,287

može se skinuti i pročitati "Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća" u izdanju JPSS.
Pohvalno, na jednom mjestu cijeli niz tehnoloških uputa.

p.s. Možda je trebalo to samo malo još grafički dotjerati, ali dobro je i ovako.

Sve sam to pročitao i to ne jednom ali nisam našao način da se uklopim u sve norme a pogotovo plodored ili bi trebao smanjiti proizvodnju ili povećati površinu a niti jedno mi trenutno ne odgovara ali mislim da ćemo svi morati to usvojiti htjeli mi to ili ne.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Demantiram. Meni su zlatice u prvoj godini proizvodnje radile štetu na rajčici, ne znatnu ali ipak jesu.
 

bobostar

Aktivni član
Tu od
14 Pro 2009
Poruka
1,560
A tek na patliđanu; taman je krumpir gotov (izvađen), a ljeto još traje, pa hajd' sad sve na patliđan; i moje zlatice, zlatice mog susjeda, i zlatice susjedovog susjeda... za ne vjerovat !!!!
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
Demantiram. Meni su zlatice u prvoj godini proizvodnje radile štetu na rajčici, ne znatnu ali ipak jesu.

uzeo sam si za zadatak da prije nego počnem sa bilo čime da što više saznam o rajčici,tako sam i na to naletio u jednom članku,ali svatko ima drugačija iskustva,uglavnom treba paziti na sve.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
A tek na patliđanu; taman je krumpir gotov (izvađen), a ljeto još traje, pa hajd' sad sve na patliđan; i moje zlatice, zlatice mog susjeda, i zlatice susjedovog susjeda... za ne vjerovat !!!!

na patliđanu sam vidjeo ove godine poprskano samo prve redove okolo nasada,otprilike na 1ha,nigdje dalje se nisu proširile.
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
Demantiram. Meni su zlatice u prvoj godini proizvodnje radile štetu na rajčici, ne znatnu ali ipak jesu.

Kod mene plastenik je točno uz krumpir i nema problema sa zlaticama ali za istinu moram reći da im nisam dopustio da se pojave u krumpiru a zlatice koliko je meni poznato patlidžan vole više nego krumpir.
 

danijellaura

Član
Tu od
15 Svi 2010
Poruka
225
A tek na patliđanu; taman je krumpir gotov (izvađen), a ljeto još traje, pa hajd' sad sve na patliđan; i moje zlatice, zlatice mog susjeda, i zlatice susjedovog susjeda... za ne vjerovat !!!!

kazu strucnjaci da zlatica krumpir nanjusi na 3km a patlidjan cak na 5km udaljenosti...kod nas lani nije bilo krumpira zbog vode tako da i zlatice nije bilo pa nije trebalo ni patlidjan prskat
 

siki

Aktivni član
Tu od
6 Lip 2010
Poruka
2,151
kazu strucnjaci da zlatica krumpir nanjusi na 3km a patlidjan cak na 5km udaljenosti...kod nas lani nije bilo krumpira zbog vode tako da i zlatice nije bilo pa nije trebalo ni patlidjan prskat

Eto vidiš svako zlo donosi i neko dobro.
 

dane001

Aktivni član
Tu od
7 Svi 2009
Poruka
2,262
a to je pretezno uvjek tak :)

neznam jel ste pročitali šta sam napisao,ako niste evo ponovo. na polju patliđana prošle godine poprskano samo u krug polja jedan ili dva reda i nema zlatica nigdje,radi se o površini cca 1ha. nemorate prskati sve.
 

PetullaRZ

Član
Tu od
19 Velj 2010
Poruka
852
Objavljene su, na stranicama mps.hr, Tehnološke upute za integriranu proizvodnju povrća za 2012.g Ljudi moji pripremajte se za tu vrstu prizvodnje jer ćemo brzo postati dio EU(već jesmo dio Zajedničke poljoprivredne politike EU) u kojoj postoje dvije poljoprivrede - integrirana i ekološka. Ja ovih dana šaljem Zahtjev pa kud puklo da puklo.
 

outlanderzg

Član
Tu od
1 Sij 2011
Poruka
401
Čitam upute i čini mi se da je kao SF. Analize vode, analize tla, plodored, ograničavanje upotrebe zaštitnih sredstava, vođenje raznoraznih evidencija... Zanima me tko će sve ovo iskontrolirati? Po ovome bi svaki seljak morao zadužiti jednog inspektora :roll: . Imam nešto više od 1 ha povrća. Sve prodam na malo (Dolac).
Ne primam nikakve poticaje, a i nisu mi potrebni. Zar se nama malim proizvođačima isplati ulaziti u integriranu proizvodnju? Tko će platiti te sve analize, imati stalno raznorazne kontrole nad vratom? Što ako se prekrše upute i zakon, gubi se pravo na poticaj, vraćaju se već primljeni poticaji, plaćaju penali? Što je s onima koji navodnjavaju iz tekućica, kako mogu utjecati na sadržaj hranjivih i otpadnih tvari u vodi, tko zna što je tko ispustio uzvodno. Sve to poskupljuje cijenu finalnog proizvoda, kako konkurirati već i sada preniskim cijenama? Za tih par tisuća kuna poticaja malim proizvođačima se ne isplati gnjaviti s ovim, a gotovo sam siguram da će imati veće prinose i manje troškove konvencionalnim pristupom. Većinu stvari iz uputa i primjenjujem, ne zato što to EU nalaže nego jer nastojim maksimalno smanjiti troškove. Integrirani način uzgoja mi ima smisla jedino za velike proizvođače. Za nas male je ili eko ili konvencionalan pristup. Dok se za konvencionalnu proizvodnju ne budu plaćali penali i slobodno budemo proizvodili kao i dosad ja ostajem kod nje.
 
Posljednje uređivanje:
Na vrh