• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Topla voda - solar vs. plin

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Pretražio forum ali nemogu ništa po toj tematici naći. Pa unaprijed se izvinjavam ak otvaram duplu temu.

Trenutno toplu vodu dobivam u zimskim uvjetima od centralnog grijanja na drva, a u ostatlim uvjetima preko struje. Izračunao sam da mjesečno plačam 200 kuna samo za toplu vodu ako se grijem preko bojlera na struju :icon_eyes:

Pa trenutno razmišljam o dvije opcije. Ili solarne panele na krov za toplu vodu ili protočni bojler na plinsku bocu. Pa me zanimaju malo iskustva o tome. Prosjećni sistem za solar košta oko 1500 eura (11500kn), to bi mi se isplatilo nakon 57 mjeseci ako plaćam 200kn za toplu vodu mjesećno, budući da zimom grijem na drva to bi se produžilo na recimo 7-8 godina. Znači investicija bi mi se isplatila tek nakon 8 godina.
Više me zanima na plin, i imaš tople vode kolko hočeš. Samo me zanima koliko to plina troši i kako dugo bi izdržala jedna boca???
 

TT15

Član
Tu od
9 Svi 2015
Poruka
32
Zdravo.

Mi imamo 2 solarna kolektora koje smo ugradili prije 10+ godina.
Također preko zime vodu grijemo centralnim grijanjem i dosta smo zadovoljni.
 

VuckoH

Član
Tu od
11 Svi 2015
Poruka
620
Centralno na drva i preko ljeta boca, boca traje više od mjesec dana u prosjeku.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Zdravo.

Mi imamo 2 solarna kolektora koje smo ugradili prije 10+ godina.
Također preko zime vodu grijemo centralnim grijanjem i dosta smo zadovoljni.

Koliko vode se zagrije i na koju temperaturu moze zagrijat to vodu recimo na proljece i jesen kad jos vani nema velikih temperatura?

Centralno na drva i preko ljeta boca, boca traje više od mjesec dana u prosjeku.
Buduci da nemam boce u kuci, kolko kosta jedna boca i kolko vas ima u kuci da drzi tak dugo?
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
ako ti je stvaran trošak 200 kn mjesečno za toplu vodu onda odmah trči po panele
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,394
Sustav se da nabaviti i za manje novaca, pogotovo tebi koji su blizu Slovenije...
Imaš li plinski bojler? Ako nemaš, onda ti je investicija u kolektore napol otplaćena.

200Kn je cca 200kWh. Jedna boca plina ti je cca 100kn, i sadrži10kg plina. To odgovara energetski cca 100kWh, dakle trebaš 2 boce mjesečno, te je cijena podjednaka. UNP je vrlo skup energent.
Razlika je samo u komforu, a tu je struja u prednosti: naime, teško je regulirati temperaturu vode iza protočnog bojlera.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Potrebno je u obzir uzeti još jednu stavku. Cijenu vode. Solarni sistemi traže velike bojlere koji su obično dosta udaljeni od potrošnog mjesta. Dakle svaki put kad trebaš toplu vodu, prvo moraš "baciti" hladnu, da bi topla potekla na pipu.

ZJ, zakaj se iza protočnog bojlera teško podešava temperatura vode?

Edit:

Sad sam spazil da ZJ ima preko 10.000 postova. I to jako korisnih. Čestiam.
 

TT15

Član
Tu od
9 Svi 2015
Poruka
32
Koliko vode se zagrije i na koju temperaturu moze zagrijat to vodu recimo na proljece i jesen kad jos vani nema velikih temperatura?


Bojler je kapaciteta 200 l, i nalazi se u podrumu.
Ako ima sunčeve svjetlosti, i zimi ono može da zagrije vodu. Centralno zagrije do nekih 70-ak °C, a mislim da i kolektori griju tako nekako, možda malo jače.

LP
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,808
Kolega ima bojler na plin iz boce. Kune se da mu je u ljetu boca natankana na benziskoj dovoljna za mjesec dana. E sad koliko se oni kupaju ja neznam ali čisti su ljudi a četvoro odraslih ih je kod kuće.
Po trenutnoj cjeni auto plina to je cca 100 kuna boca. Stane ga više a imam dojam da ima jači šus jer dosta dulje boca traje.
Barem je tak na mojoj plinskoj peči.
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
Sestra mi ima solarno za vodu,ima kombi bojler od 300 L i kaže da ljeti ide temp. preko 80 stupnjeva. Sad u ovo vrijeme digne temperaturu do 50 stupnjeva tako da je to po meni isplatljivije. Ne znam jel postoji mogućnost da solarno grije i sistem za grijanje?
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Može se spojit na centralno i tako pomagat grijanju. Po vašim izjavama ipak bi bilo pametnije ići na sunčane panele...

Via Tapatalk
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
plinski protočni (iz boce) su jako osjetljivi na pritisak vode ..neke druge otpore u cijevima , mješalici itd. ..nije to neka sretna opcija osim za poremeno korištenje ,

DA ne govorim kkao treba 2x mjesečno mjenjati i navlačiti bocu ....ima i večih boca , znam ..ali je ona i 3x teža ...treba je držati vani ..itd.

opcija solarno je sigurno isplativije naročito ako ideš u neke izvedbe sam svoj majstor .
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,503
A i za solarno ako imaš čiste papire i termo fasadu možeš uz malo sreće pobrat državni poticaj.
 

Zagi82

Član
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
508
Uz malo sreće :icon_toilet:

UH... Nemam nikog tko pozna nekog ko bi mi to sredio :icon_mrgreen:
Tak znači solar... Ipak velika investicija, nema dvojbe. Uradi sam u takvim projektima rađe neću. Znači imate 300L bojler sa toplom vodom, to je puno ak usporedim da trenutni na struju ima samo 70 (ili 80L neznam).
 

powershift

Dobro znana faca
Tu od
13 Stu 2007
Poruka
2,909
Nemogu da budem 100% precizan ali negdje oko duplo vam je u HR skuplji plin i struja nego kod nas u BiH.
Struja po srednjoj tarifi oko 0,075 EUR/Kwh (oko 60 lipa)
Kucni racun struje, grijanje na cvrsto, oko 30 EURA, zimi malo vise, ljeti malo manje,
Plin , boca negdje oko 5 do 7 EUR/boca, nek me neko od kolega iz BIH ispravi ako puno grijesim, pisem po sjecanju.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
21916780.jpg


Ovo ogrije pristojnu količinu vode.

Trebaš veliki bojler, da odradi vruče dane, pumpu i diferencialni termostatski prekidać.
 

tine

Dobro znana faca
Premium
Tu od
10 Pro 2006
Poruka
855
tine jel to kod tebe?

Blizu mene.
Taj je odmah iza ograde parkinga kod dućana, pa mi je uvijek na oku.
U biti mogu jednom da se napravim budalu i pitam ih koliko to ugrije.

A ima i poznanik lijepše napravljeno isto sa alkatenom i grije vodu za planinarski dom. Slikam kad budem tamo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh