• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Trajnost dizelskog goriva

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
Zanima me kolika je trajnost dizelskog goriva, tj nakon kojeg roka više nije za upotrebu?
dali je bolje čuvati gorivo u metalnim (željeznim) bačvama, npr onima od ulja, ili plastičnim?

i čime pretačete gorivo?
 

zwer

Dobro znana faca
Premium
Tu od
15 Ožu 2010
Poruka
1,710
Zanima me kolika je trajnost dizelskog goriva, tj nakon kojeg roka više nije za upotrebu?
dali je bolje čuvati gorivo u metalnim (željeznim) bačvama, npr onima od ulja, ili plastičnim?

i čime pretačete gorivo?

ja nedavno našal kod djeda par bačvi obične stare ruske nafte u bačvama za koje smo mislili da su prazne, stare minimum 25god. To sam sve pokuril u autu jer mi je to bilo šteta točit u traktor . Auto je bil audi a3 tdi 90ks. Nafta je bila više nalik na crnu kavu al niš to nije smetalo...

Neznam kakvo bi bilo stanje s ovom današnjom naftom koja je puna aditiva al mislim da se komotno može skladištit 10-tak god...
 

Cowboy

Dobro znana faca
Tu od
7 Velj 2011
Poruka
2,431
Koliko ti to imaš goriva kad te brine njegova trajnost? :confused: Ja nemam tih problema sa čuvanjem i trajanjem goriva. Sve što kupim to i potrošim i nikad ga nemam dovoljno :madmana:
 

dejan.d

Aktivni član
Tu od
28 Pro 2011
Poruka
931
ja nedavno našal kod djeda par bačvi obične stare ruske nafte u bačvama za koje smo mislili da su prazne, stare minimum 25god. To sam sve pokuril u autu jer mi je to bilo šteta točit u traktor . Auto je bil audi a3 tdi 90ks. Nafta je bila više nalik na crnu kavu al niš to nije smetalo...

Neznam kakvo bi bilo stanje s ovom današnjom naftom koja je puna aditiva al mislim da se komotno može skladištit 10-tak god...

U novoj nafti je biodizel, a to ne izdrži 10 ak godina
 

Malirus

Član
Tu od
28 Lis 2009
Poruka
581
Ostavio sam u traktoru 15-ak litara dizela prošle zime i nije paljen skoro 3 mjeseca
Kad sam probo upalit nema sanse,akumulator nov,vani već toplo,odzračim i opet nista,izvučem sve gorivo van i ulijem 10 litara svjezeg dizela i upali odmah

Pričam s puncem o tome, veli da je on tako obavezno imao sex s kombajnom dok nije skuzio da je gorivo staro, izlapilo

To su moja iskustva,vise ne skladistim doma nista sto u skoro vrijeme necu potrosit.
 

belarus 105

Član
Tu od
26 Ruj 2011
Poruka
486
to ti jako zavisi i od toga što si kupio na benzinskoj, naftu ili neku mješavinu vode i nafte.
ima svega.
 

MUHA

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
15 Stu 2009
Poruka
28,934
A očemu vi brijete :shock:
Svu tu svetu tekučino (nebitno plava,žuta, crvena .........) koju mislite na prolječe ispustiti, metnite na stranu i javite na pp lokaciju
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
evo nama boljih dana,budemo dobivali gorivo iz plastike,gledim večeras na tv,neka firma nešto bude kemijala,živi bili pa vidjeli,a što se tiče skladištenja,kupim samo koliko ima novca a u neka sretnija vremena se je znalo kupiti gorivo u onim starim limenim bačvama i ostavilo da odstoji do prolječa,ispustilo se nekih 20-30 litara babama za ložiti peč a ono što je ostalo bilo je kao grom,još kad se sjetim kada je bilo disela 1 sa radnih strojeva uf bio je žut kao ulje a ferko je palio kao mina:drinkers::drinkers:
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Stara sveta tekučina, dobra je i za loženje preko zime
 

Kićo

Aktivni član
Tu od
9 Velj 2008
Poruka
1,807
Omrazena vojska za vrijeme stare drzave je imala rezerve nafte stare 25 godina.
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,540
A očemu vi brijete :shock:
Svu tu svetu tekučino (nebitno plava,žuta, crvena .........) koju mislite na prolječe ispustiti, metnite na stranu i javite na pp lokaciju

baš i ja gledam, ovo ljeto sam izvukal starog dajca jednoklipca iz grmlja, tam je bil više od 10 godina i samo sam pogledal jel ima kaj u rezervaru, vidil da ima, malo ga povukal i on je proradil...
možda to ima veze sa dihtungom čepa, pa ako baš ima dostupni zrak ode nešto van...
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
i dalje nisam dobio konkretnog odgovora.
dobro, ovih dana smo potrošili zadnje kapi goriva kupljenog prije 12 mj ( s obzirom da se plavi mora kupit do nove godine).
a s obzirom da ne znam dal ćemo i nadalje imati pravo na plavi, sad bi kupio duplo, tj za 2 god (jer inače potrošim do pola dodjeljenog iznosa). ne, ne radi se o nekim velikim količinama, potrošimo 150-180l godišnje. a nebi volio da mi se dogodi da moram bacit 50l goriva.
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
Zanima me kolika je trajnost dizelskog goriva, tj nakon kojeg roka više nije za upotrebu?
dali je bolje čuvati gorivo u metalnim (željeznim) bačvama, npr onima od ulja, ili plastičnim?

i čime pretačete gorivo?
Plavi dizel je smeče od goriva, i treba ga koristiti u roku od par mjeseci dok se frakcije u njemu ne odvajaju. Eurodizel, ako je pravilno skladišten, bi trebao trajati godinama.
Po meni je bolje držati u plastičnim kanistrima od 30L, ne hrđa, ne kondenzira vlagu, ne treba pretočiti, i lakše za manevriranje....
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
je, samo nemam tolko kanti od 30l. imam bačava manjih i većih, do sad smo koristili smao plastične, sad imam i metalne od ulja jer plastike nema dovoljno.
vjerujem da je smeće, brat kad je praznio bačvu do kraja kaže da se nataložilo komada veličine nokta.
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
Plavi dizel je smeče od goriva, i treba ga koristiti u roku od par mjeseci dok se frakcije u njemu ne odvajaju. Eurodizel, ako je pravilno skladišten, bi trebao trajati godinama.
Po meni je bolje držati u plastičnim kanistrima od 30L, ne hrđa, ne kondenzira vlagu, ne treba pretočiti, i lakše za manevriranje....


-zašto je smeće ?
-ja ga imam u limenim bačvama i jedino što malo potamni kad duže stoji,ali ni s takvim mena nikakvih problema
-to su gluposti plavi se kvari - euro ne
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
je, samo nemam tolko kanti od 30l. imam bačava manjih i većih, do sad smo koristili smao plastične, sad imam i metalne od ulja jer plastike nema dovoljno.
vjerujem da je smeće, brat kad je praznio bačvu do kraja kaže da se nataložilo komada veličine nokta.

pa kupi si bazen od 1000l i nemaš problema ni s promjenom boje
 

Pjero

Dobro znana faca
Tu od
22 Stu 2010
Poruka
2,298
-zašto je smeće ?
-ja ga imam u limenim bačvama i jedino što malo potamni kad duže stoji,ali ni s takvim mena nikakvih problema
-to su gluposti plavi se kvari - euro ne
Jer to gorivo nije pogodno za novije motore, pogotovo za common rail pumpe visokog pritiska,
Sadržava sumpor, vodu, nečistoće...
Ribarima to gorivo je proradilo probleme na koćaricama
 

davor22

Član
Tu od
24 Lis 2009
Poruka
700
-daj me nemoj zezat ,da je plavac napravio problem na koćaricama
- sipam ga u EUROIII motore pa ništ
 

baustelac99

Aktivni član
Tu od
5 Sij 2009
Poruka
584
pa, više puta se pričalo da je plavi dizel lošiji od eurodizela, i nije za moderne motore.a s druge strane dolaze informacije da je isto gorivo samo druga boja. ja mislim da je uglavnom lošiji, a ponekad ako nestane tog lošijeg normalni eurodizel obojaju u plavo.
 

Najnoviji postovi

Na vrh