• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Traktorske kose i razlike među njima

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Tražio sam temu gdje bi sve bilo na jednom mjestu o svim vrstama traktorskih kosa, ali nisam pronašao, a mislim da bi ju bilo korisno imati jer nemaju svi vremena čitati preko 100 stranica nekog foruma.
Koliko sam u ovih par dana uspio saznati ima 3 osnovne vrste sa podvrstama
1. strižne (jedan nož, dva noža, bočne, stražnje)
2. diskaste
3. bubnjaste.

Jel ima netko znanja o svima njima, ako ne, nek piše tko šta zna.
Evo za početak mogu ja postaviti nešto pitanja:
jel se sve mogu poštelavati na visinu košnje ili ne?
jednostavnost i cijena održavanja?
potrebna snaga i veličina traktora za rad i nošenje kose
Ovlašteni prodavači novih i rabljenih?
 

Zoki ticić

Aktivni član
Tu od
19 Stu 2012
Poruka
2,734
Jako zavisi o tome što joj je osnovna namjena.

Poslano sa mog M351 koristeći Tapatalk
 

dado6340

Iskusan lik
Tu od
31 Svi 2013
Poruka
4,756
Nebuš samo tako dobil odgovor na to sve.
Mislim da je važno i kakve su veličine parcele. Ako su male bolje strižna, npr nož i protunož.
Meni se najviše, za košnju, sviđaju diskaste ali mi se kod njih i kod bubnjastik ne sviđa što traktor mora skoro pa stalno biti pod malo jačim gasom. Parcele mi divljaci znaju izrovati pa se nemrem baš voziti kao po cesti. Zato sam uzeo gramipovu superior. Za sada vrlo zadovoljan.
 

mate22

Član
Tu od
18 Lis 2009
Poruka
420
Imam već preko 10g običnu (1 nož) strižnu bočnu. Problemi koje sam uočio:
1. Štopanje, svako malo moram silazit s traktora i odmicati nakupljenu travu
2. ne vidim dokle sam pokosio jer iako ima onu letvu da gura otkos prema traktoru, ono sve lijepo samo padne natrag i uopće se ne vidi granica gdje je pokošeno, a gdje nije. Srećom pa kosim za zelenu krmu pa ne kosim puno to di je poleglo pa siđem nakon svakog otkosa i rogljama odbacam. Ne znam kako bi pokosio veću livadu za sušenje

E sad, ispravite me ako griješim, ali ajmo reć za košnju zelene krme je najbolja bubnjasta kosa zato jer ostavlja zelenu masu u redovima pa samo odem po samoutovarnu prikolicu i to pokupim bez dodatnog grabljanja
Koliko znam, diskaste, kao i strižne ostavljaju otkos rasut posvuda te bi prije samoutovarne prikolice morao prvo po grablje pa tek onda po prikolicu.
Osim bočne stržne, gdje mogu nosit grablje odmah, skinem ih na njivi, pokosim, stavim ih nazad, pograbim, odem doma po prikolicu i utovarim

Ali najbrža varijanta mi se čini za zelenu krmu bubnjasta+samoutovarna prikolica.
Jesam ja to dobro pokopčao?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Jesi, baš tak.
Iako mi kosimo >45g sa strižnom i zadovoljni smo.

Moraš znati da iza strižne kose trava brže raste, jer su joj vrhovi odrezani, a ne otrgnuti i spaljeni kao iz rotacijskih kosa.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
I

Moraš znati da iza strižne kose trava brže raste, jer su joj vrhovi odrezani, a ne otrgnuti i spaljeni kao iz rotacijskih kosa.

Ne bi se složil jer roto kosa ima donji tanjur zato da nož ne reže nisko nego ostaje 3 do 4 cm i trava (naročito ljulj) bržije raste iza roto kose . No i roto kosu treba postaviti vodoravno (treča točka) da radi kak treba . Nekih 25 godina kosim sa roto i strižna čeka svoju priliku koju nije dočekala . U mojem naseljku skoro više nema strižne kose i kocka balirke .
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,619
Počitaj još jednom. Nije riječ o visini košnje, već o načinu rezanja.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Pojavom tkz umjetnih livada 90-tih godina (obične) strižne kose su postale nemočne i pojavile se roto najprije stare (večinom Fahr) pa i nove SIP dosta je bilo kritika na njih. Kao razbacuju krtovince kopaju po livadama i nebude trava rasla iza njih . Konkretno ljulj je bolje rasel iza roto kose i ne kužim da spali travu dok digneš kosu donji tanjur je hladan kad mijenjaš noževe i oni su hladni .Jedino kad prve dvije godine kosiš zna negdje oglodati ali to nestaje nakon par košnji (jer mi ne valjamo livade pa dok ih kosa ne prilagodi).
 

sosta

Član
Tu od
2 Lip 2014
Poruka
205
Može pojašnjenje umjetnih livada?

Poslano sa mog SM-G900F koristeći Tapatalk
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
A vjerojatno misli na sijane.
Nez za vas ali roto kose su po meni bacanje goriva preteške jači traktor treba i spora.
Prema gaspardo superior s duplim .
A sad možda stvar navike ali ja si roto kosu ne vidim u dvorištu nikako.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
Mali 539 ide sa DF 160 (km 22) bez brige sa drugom brzom i prvom u gustom sijenu prvu Farovku sem kupil za Ex Yuge netreba veči traktor jedini problem u brijeg nošenje kose jer ga diže pa moraš iči u rikverc . Umjetne livade (ili veštačke) su pod kraj Yuge zvali sijane livade (tad još nije bilo Ljulja) bilo je to sjeme miješane trave kakvod danas nema prinos duplo veči od današnjeg ljulja takvu travu ondašnja strižna nije mogla kositi jednostavno klizali remeni .
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Je ali kodmene previše brda , kamena grana .
Ova se odmah otkači kad zapne prošli put kad sam u drugoj udario prebilo je štif na kardanu i cijev ispala.
Gadni tereni a s ovom sve u drugoj kosim samo nesmije tupa biti.
Uglavnom oko 4000 bala pokosim s njome a mogla bi još i više.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
4 000 bala ako je 10 do 12 po rali pa to je 350 do 400 rali stvarno imaš moje čestitke .:(clap):
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
željko , imam na vitlu 50 metri sajle , jel imaš kakvu disastu da bi se ja na njoj učil a da se može s 50 metri dovuč do mjesta utovara ..a dost platim .... meni ne treba šminka
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,133
Mate, ja od kako sam poceo raditi poljop kosim sa striznom obicnom i nije to najsretnije rjesenje, ali radim s onim s cim imam..
Godisnje kosim s njom oko 15-20 jutara i nekada ide dobro nekada je zajebancija i tak..
Uglavnom kod striznih sa jednim nozom nikad nesmije biti nikakvog lufta, da lupa dok kosi, jer se odmah stopa i nejde dobro..
A moja lijepo odguriva travu od nepokosenog i bez greske idem sljedeci prolaz..
Evo i dokaza:


Pred 25-30 god je djed kosio s striznom kosom puno usluzno, do 60 jutara po sezoni..

A ovo iza koje kose bolje raste trava, definitivno raste bolje iza roto kose, medas ima odmah do mene livadu i ove godine smo bas u isto vrijeme kosili i otavu i sijeno, znaci on kosi sa roto i njegova livada se uvijek prije zazeleni od moje i ima bolji porast..

Ako imas viska para ja bi ti preporucil rotacionu, jer tu se kosi bez brige i pameti, jednom godisnje promjenis nozeve koji su jeftini i bez brige si..
Ja stalno odgadam kupnju iste, jer stalno mislim da budemo prekinuli hraniti stoku, al nikak se odluciti definitivno da je gotovo..
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
stvar je u visini na kojij se trava reže a ,ne vrsta kose ....po pravilu struke bi bilo 5-7 cm .jebi ga naučeni smo brijati radi ručnog grabljanja
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
4 000 bala ako je 10 do 12 po rali pa to je 350 do 400 rali stvarno imaš moje čestitke .:(clap):

Za moj kraj je to dosta sve prirodne livade negdje oko 10 ha bude toga .
A i kako ide stočarstvo nadam se to smanjiti i gotovo.
 

zeljko kz

Dobro znana faca
Tu od
10 Kol 2012
Poruka
6,955
mali poznat mi tvoj kraj samo mislim da sem pobrkal bale ti očito misliš na kocke .
 

mali

Dobro znana faca
Tu od
17 Velj 2015
Poruka
2,968
Da kockice ma prelaze svi na rolo ali neka dok ima snaage biće kockice lakše je za baratat.
 

vlč.puknuti

Iskusan lik
Premium
Tu od
14 Svi 2008
Poruka
23,641
kako lakše , kaj nije lakše nositi 200 kila s pripomoči nego 15 na kičmi
 

Najnoviji postovi

Na vrh