• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TRITIKALE sjetva-žetva '07.-'22

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Da li je netko uzimao u zadnjih par dana sjeme u okolici Našica ili Osijeka? Prošao sam po Našicama sve, ali nema sjemena nigdje :confused:
I kod mene se ljudi tuže da nemogu pronaći sijeme a naročito tritikal,kad je tako svakako bi valjalo posijati možda puka slučajnost, a možda uvertira u nešto drugo.
Ja nemogu pronaći sijeme zobi,naručio nekih 300kg,ali evo već 15 dan da mi odgovaraju da neznju kad će niti hoće li.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Zobi nema u širem Vžd, području, za tritikal znam da u mojoj bližoj okolici nema ni jedna poljoljekarna. Zašto? Ni meni nije jasno.
 

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Teškom mukom sam uspio nabaviti sjeme. U poljoprivrednom centru u Veliškovcima je ostalo još nekih 300tinjak kg na stanju ako ikome treba.

Zvao svuda okolo i na kraju su mi iz Poljoprivrednog instituta u Osijeku rekli da ima tamo još nešto malo te da neće više imati za ovu godinu.
 

Marko1986

Dobro znana faca
Tu od
12 Ožu 2009
Poruka
774
Uspio sam posijati 2000 hvati prije tjedan dana. Mislio sam jos sijati ali oranja su pokisla, trebalo bi dobrog vjetra da prosuse da mogu jos posijati. Gnojidba je bila Npk 0 0 0 0 kg po hektaru. Bude dobil malo kana nagodinu.
Nadamo se obnovi svinjogojstva pa da ima kaj taj tritikal i pojesti. Ha ha ha
 
Posljednje uređivanje:

benjamin3

Član
Tu od
29 Lip 2020
Poruka
69
Da li je itko sijao jari tritikal? Ako da, kakva su iskustva s njim i kakav vam je ispao uspoređujući sa ozimim?

Vidim po internetu da ga ima , ali do sada smo uvijek sijali ozimi pa nemam iskustva s njim. Nažalost ove godine nismo stigli posijati sve pa bi probali na 1ha jari tritikal.
 

mikke

Iskusan lik
Tu od
20 Velj 2019
Poruka
1,914
Lično izbjegavam sijanje tritikala, samo zbog same žetve. Možda je on i jedna od boljih žitarica za prehranu životinja, no nikad nisam mogao da ga kvalitetno požanjem. Možda je greška u meni jer, možda, ne znam podesiti kombajn ( Fahr) ili nešto drugo. Primijetio sam da ga je naj bolje vršiti, odmah poslije pšenice, ali i tu ima dosta nedovršenog.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Primijetio sam da ga je naj bolje vršiti, odmah poslije pšenice, ali i tu ima dosta nedovršenog.
Ali bude daleko naj uredniji,jer ako se ide pre kasno bubanj melje sve i bude dosta ljuskica sa iglicama,a ovo ranije i ako nešto ostane u klasu je zanemarivo s obzirom na kvalitetu i urednost posla.
 

gradskikauboj

Aktivni član
Tu od
14 Sij 2010
Poruka
166
Ja sam lani sijao tritikal prvu reprodukciju u 2 mjesecu, sve je bilo super do žetve, prinos nikakav gotovo 50 posto manji od uobičajenog
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
A da nije problem u tome što je prva produkcija, ja sam jednom sijao ječam proljetni i isto nije bilo dobro.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

did ivo

Dobro znana faca
Tu od
30 Pro 2010
Poruka
1,690
Kada kupiš sjeme na njemu već piše da je druga generacija a onda mi to što požanjemo ponovno sijemo i zovemo prvom reprodukcijom. Kako ta sjemena nisu čiste sorte nego križanci oni se višestrukim sijanjem rastavljaju na svoje roditelje. Prije puno godina naišao sam na novosadsko sjeme tritikala Odisej 0 generacije i to je bilo super sjeme i rod.
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Upravo se to kod mene dogodilo, znam da sam posijao proljetni ječam dvoredac, a izgledalo je kao da sam nekakvu smjesu sijao,a zrno prazno i sitno.
 
Posljednje uređivanje od moderatora:

jlukaci7

Iskusan lik
Tu od
1 Velj 2012
Poruka
2,531
Ja sijal jedno 15 godina svoju pšenicu i mlinari uvijek pitali koja to sorta tak o sijjanju prve druge reprodukcije otom potom :unsure:
 

Viduka OPG

Iskusan lik
Tu od
23 Velj 2019
Poruka
3,211
Ja sijal jedno 15 godina svoju pšenicu i mlinari uvijek pitali koja to sorta tak o sijjanju prve druge reprodukcije otom potom :unsure:
Tako sam i ja dugo godina sijao proljetni ječam, svoj, i otac mi je tvrdio i molio me da ne ostanem bez tog sjemena, jer je pretpostavljao da ćemo se teško ponovno namiriti na takvo nešto i bio je u pravu.
 

markach

Iskusan lik
Premium
Tu od
31 Sij 2008
Poruka
1,868
E moj kolega nisi ni svjestan kaj imaš. A imaš svoju sortu, možeš ju nazvati Viduka😉.
 

Najnoviji postovi

Na vrh