• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

TRITIKALE sjetva-žetva '07.-'22

L

Luka.

Guest
Re: Tritikale

imam i ja nešto tritikale budem poslikao dok budem u prolazu
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

ovo je moje tritikale.na povrsini oko 4000 m2.slikao sam ga danas i visoko je oko 80 cm.njiva mi je odmah pored dvorista, pa slikao sam ga iz baste...pada kisa vec nekoliko dana i to raste ko ludo. a i njiva je dobra za tritikale.mada po prvi put tu sejem tritikale, al sobzirom da je puno puta bila sejena razom,a davala je odlicne prinose, ne sumnjam da ce tako biti i sa tritikale-om.prosle godine je na toj njivi bio zasadjen duvan.
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Tritikale

ja imam oko 3 ha posijanog tritikala i sijem ga več par godina. jest da je smrt za kombajn čak gorje za vršit od kukuruze. bubanj treba stisnut dosta a zrno izvuč iz klasa a klas uvjek izlazi čitav van slma je inače dugačka al ja ga ne žanjem skroz na podu pa nemam problema s nabiranjem na vitla i spirale jedino što moram sporije iči nego kod ostalog žita. jer kojeg ne prečisti iz takozvane ljuske vrača mi u neuvršene klasove pa u ponovnu preradu pa mi to usporava kombajn. inače nemože se vršit ujutro niti navečer jer se tek onda prime jako.
npr. moj susjed ima kombajn massey ferguson i njemu upočene pola klasa ne ovrši i ide bržije nego ja ne guši kombajn a ako stisne bubanj onda sve smelje pa to se i vidi po njegovom poslu 3 dana stoji pol dana radi jer niko ne plati da se pokosi nego da se ovrši što meni jako dobro dođe za đep i imam više mušterija i zadovoljne su. inače vršit ga je jako teško a i nemoguče ga je nisko požeti jer nakuplja mi se na spirale slama itd i onda mi čak dolazi u blokiranje jer je žilava slama i dugačka pa onda malo višlje da mogu normalno vršit da mi ničem ne smeta al i da kolko tolko bržije idem. a prihod od njega je jako veliki barem u mojem kraju i njega tu imam najviše nešto manje pšenice a ječma tolko da je i zobi tu i tam slabo
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

i kod nas je tritikale jako rodan...al ja nemam stoku,pa sam ga posejao radi plodoreda a i zbog toga sto je ova njiva gde je sad posejen slabija.al od sad se pitam sta cu da radim kad ga oznejem...kome da ga prodam...a to sto akzes da se tesko zanje, primetio sam kad sam uzeo slamu od jednog prijatelja kojije poznao tritikale.pa klastovi su bili puni zita..tad smo jos cuvali kokosi, i one su skoro sve bale poceprkale trazeci zito u klastove... ;).jos tada sam primetio da je vrsidba tritikalea malo kompliciranija nego li druga zita.a ja slamu najvise koristim za zagrevanje furune kad keva pece hleb.sladji nam je domaci hleb nego onaj iz prodavnice,pa pecemo domaci hleb.nekad nesto i prodam al ove godine niko nije ni trazio slamu...
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Tritikale

da on se teško vrši jako teško al meni ne ostaje uopče zrna u klasu jest da idem polako al bolje napraviti posao i dobit količinski više zrna nego polovicu bacit u slamu.
al ja nema zrna zdrobljena niti a klasovi su čitavi i nema zrna u njima jest da je kombajn 28 godina star al još vrši bolje nego ovi tu oko mene koji su po 10 godina mlađi od moga. a i stvar je do kombajnera treba znati nije svako za to. moj tata ima kombajn od nekad odnosno djeda a tata radio s njim i prije su imali vršilicu(dreš) poslje prve kombajne i to se stalno radilo i sad več par godina ja radim s njim mjenja me tata samo dok sam na poslu al večinu radim sam tak da znam praktički sve o vršenju jer mi je tata godinama to sve pokazivao i učio me. treba kad se ide tritikale vršit siči jedno par puta s kombajna provjerit kako radi vidjet dal ima zrna pogledat u bunker da ga ne drobi namjestit ventilatore za pljevu da nisu prejaki da ne baca zrno i onda imaš čist posao i jako puno. a moj susjed on sjede na kombajn dođe na njivu i samo ženje ništa ne poštelava samo podmaže i pere pa više polovicu zrna rastepe od bilo čega a kad ti moj susjed vrši 1 hektar dobiješ 3.5 tone tritikalea a susjedna parcela koju ja vršim isto od 1 hektara dobije skoro 5 tona e onda je več to velika razlika jel tak al zato se krave gdje susjed vrši svu slamu ispod sebe pojedu bolje nego zelenu travu :D e onda je to več velika razlika
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

do sad kod nas,nisam primetio da neki kombajner steluje kombanj u zavisnosti od sorte zitarica.kad kad se dogodi da zanju u isti dan i psenicu i razi...pa se mali ostatak razi pomesa sa psenicom, i kasnije se nemoze psenica iskoristiti za sijanje naredne godine, jer raz postepeno potisne psenicu.prosle je godine bilo slucaj kod mene.zito mi je bilo katastrofa.pa sam jesenos kupio drugu psenicu,cistu bez drugih zitarica unutra da bi imao cistu psenicu.hocu da kazem to, da kombajneri ne vode u opste racuna sta i kako zanju.vazno im je samo da uzmu pare.al ove godine cu insistirati da polako zanju tritikale ;)
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Tritikale

treba malo uzmi ovršeni klas u ruku i ako ima zrna pokaži mu i pitaš ga a šta je ovo pa to nije površeno pa ćeš čuti kaj će ti reći
 

kikic MF

Aktivni član
Tu od
6 Srp 2008
Poruka
1,302
Re: Tritikale

pa to treba vodit računa nemre se samo žet bez da se to malo porikta. ja sam prisiljen pazit ako oču imat posla i barem nekakve koristi od kombajna jer su 3 konkurencije u selu a žanju sam po pola dana i to samo tu i tam kojem prijetelju dok ja neznam kamo bi krenuo od posla svi vučeju za rukav odi meni drugi nek čekaju onda od reda sve .
treba ga malo prišerafit primi ovršeni kals u ruku i ako ima zrna pokaži mu pa mu reci da nije izvršeno do kraja pa buš čuo kaj će ti reći
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

tako cu i da uradim...prosle godine dosao neki kombajner iz drugog sela i on nam je poznejao na citavo selo...al kad je pala kisa, pa kad je popadano neovrseno zito pocelo da nica....svi smo se cudili.to je bilo i kad bi bilo posejano pre gusto...mozda 20-30% zita je izbacio kroz kombajn.sad cujem da seljaci ove godine neca da ga puste da radi kod nas...ma to je katastrofa kolko je zita propalo u nepovrat. to ti govorim o psenici i jecmu...kad bi to bilo tritikale,sigurno da bi zagube bile i vise od 50%.
ma treba otvoriti oci...jer ovi nasi kombajneri zele samo pare i ne cene tudji trud,muku i pare koji su potrebni da bi se zito podiglo i stasalo do zetve...
 

Dominik

Član
Tu od
11 Lis 2007
Poruka
520
Re: Tritikale

Pitanje. U određenim situacijama kod hranidbe svinja u spravljanju smjesa kukuruz se zamjenjuje žitom. Dali umjesto žita može tritikal? Imam ga dosta. U kojim postotcima može ići u stočnu hranu?
 

abrkili

Aktivni član
Tu od
26 Ožu 2007
Poruka
2,940
Re: Tritikale

dominik moglo bi,ne vidim razlog zašto ne..

postotak vjerojatno onaj kao i kod pšenice..razlika je u tome što tritikal sadrži nešto više proteina i lizina,ako se ne varam..
 
L

Luka.

Guest
Re: Tritikale

Evo mojeg tritikala 8) 8) To je samo jedna zemlja a imam jos jednu
i485919_Slika003.jpg

i485918_Slika002.jpg
 

Jaga

Član
Tu od
28 Velj 2009
Poruka
330
Re: Tritikale

Jel hoće konji jesti tritikal ili ne! Ječam moji jedu, a za pšenicu nisam čuo da netko hrani! Ako je ovo nešto između???? :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
 
L

Luka.

Guest
Re: Tritikale

Jaga kaže:
Jel hoće konji jesti tritikal ili ne! Ječam moji jedu, a za pšenicu nisam čuo da netko hrani! Ako je ovo nešto između???? :eek: :eek: :eek: :eek: :eek:
Mi tim tritiklom hranimo svinje. A sad neznam dali hoče ali ja mislim da hoče :D
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

danas sam slikao svoje tritikale.pocelo je da klasa i za sada je u super stanju.to je ista njiva cije sam slike stavio na predhodnu stranicu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
Re: Tritikale

Moj je danas legao do zadnje biljke. Jbg, al se i meni događaju sranja...
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Tritikale

Tritikale ako ćeš pošteno nagnojiti i očekivati prinos ne ide bez regulatora rasta.
 
S

strongboy

Guest
Re: Tritikale

jd4755 kaže:
Tritikale ako ćeš pošteno nagnojiti i očekivati prinos ne ide bez regulatora rasta.
regulator rasta??? :scratch nikad nisam cuo za takvo nesto...sta je to?i koristi li se samo za tritikale ili i za ostala zita?
 

jd4755

Dobro znana faca
Tu od
27 Lis 2007
Poruka
1,431
Re: Tritikale

Koristi se za sve žitarice a naročito za one sklone polijeganju,stočni višeredni ječam,zob i tritikale.
 
Na vrh