• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Troškovi i cijene u proizvodnji,obradi,uslužno i slično

C

cikla

Guest
ni mi još nismo dobili prvi dio poticaja... ne znam više što ćemo

ni ja nisam dobila još prvi dio......treba nam Gubec koji nije potkupljiv kao ovi velikani predstavnici seljaka...gdje su sada nitko se ne diže i ne traži da se toj šačici seljaka isplati što im pripada......glavno da je njihov gubec pun....
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
meni se cini da bi u RH trebal izbiti dobar gradanski rat, pa bi sve sjelo na svoje mjesto.. a ovoga čačića necu ni komentirati.. po meni, poljoprivreda bi trebala biti vaznija od svega.. jer ipak, bez hrane se ne moze.. al dobro, kad vec govore da poticaja nebi trebalo biti nek bude 3 kn/kg kukuruza, 2 kn/kg psenice, 4 kn/l mlijeka i proizvodimo bez poticaja na veliko...
Ja se onda definitivno ne bih bavio povrćarstvom. 3 kn za kukuruz???
600 kg 7-20-30 x 4,34 kn =............ 2.604,00
400 kg 15-15-15 x 3,47 kn = ...........1.388,00
200 kg UREA x 3,32 kn =....................664,00
300 kg KAN x 2,21 = .........................663,00
Sjeme Pioneer PR36K67 3kom x 280 =.. 840,00
Herbicid Laudis 223,00 x 2 = ............. 446,00
Rasipanje gnojiva............................ 300,00
Oranje ...........................................700,00
Priprema za sjetvu............................400,00
Sjetva............................................250,00
Prskanje..........................................200,00
Kultivacija........................................250,00
Berba..............................................700,00
Transport do 100 km ......................1.000,00

Ukupno........................................10.405,00

Ovo gore navedeno je trenutno stanje cijena i dovoljno za prinos od 12 tona na hektaru, s tim da ti samo gledaš kako drugi rade. Dao Bog cijenu od 3 kune za kukuruz, 10 hektara kukuruza i evo ti čistoga 250 tisuća kuna.
Ne osporavam nikome njegove želje, ali malo realnosti bi ipak trebalo uvesti u razmišljanja. Molim da se nitko ne nađe uvrijeđen, a ako griješim oko troškova neka me netko ispravi.

Poticaji su neka sasvim druga priča o kojoj bi se dalo raspravljati. Svakako nisu dobro raspodjeljeni. Svakom po kg ili litri proizvedenog i onda bi bilo više truda u nekih proizvođača.
 

ajkula

Dobro znana faca
Tu od
1 Lip 2011
Poruka
3,192
pa 3 kn bi bilo ipak malo pretjerano jer se ni jedna proizvodnja na tu cijenu ne može pokriti sa trernutačnom cijenom finalnih proizvoda, a cijene gnojiva su ipak malo drukčije kod nas je -7 -540kn, 15-430kn,urea-400,kan 300kn,pioneer -360 kn vreča ali najbitnije bi bilo plačanje po proizvedenom kg,ali tu se javlja veliki problem sa otkupom ,jer svi varaju od vage do prerade a o rokovima da se ne govori,tako da bi kod nas trebala velika metla da napravi reda opčenito:weedman::weedman:
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
@cabage više mi se sviđa ratarenje nego povrće :) Tu nema ništa ručnog rada a ja ja jaj. Onda bi voćarstvo i povrtlarstvo trebalo dobiti poticaj x 10 :) Samo jel nema nekih zaštita kod kukuruza?Kukuruzni moljac, fungicidi? Niššš?
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
@cabage više mi se sviđa ratarenje nego povrće :) Tu nema ništa ručnog rada a ja ja jaj. Onda bi voćarstvo i povrtlarstvo trebalo dobiti poticaj x 10 :) Samo jel nema nekih zaštita kod kukuruza?Kukuruzni moljac, fungicidi? Niššš?

Naravno da nema. Pa ti si slavonac, trebao bi znati. Posiješ - pobereš, igrarija spram pravoga posla. A poticaj i povrće tak i tak nejdu zajedno, taj se još nije rodio koji radi povrće zbog poticaja, u odnosu ratarstva, koje se u 90 % slučajeva radi isključivo zbog poticaja.
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Pih. Povrće ubija na svim bojištima. Doduše i voćarstvo, te orezuj, te zeleno orezivanje, te kidaj mladice, te proređuj plodove, te beri, sve ručni rad... I onda šljivu daš po 2 kn :) A dok dođe do roda od 20 tona čekaš 5 godina, e onda ti još lupi mraz,led, led i mraz, led led... Ma idi...
 

Kontam

Aktivni član
Tu od
3 Svi 2008
Poruka
4,076
Zaboravih navodnjavanje :) Poticaj i onako potrošim na gnojivo. Jesam Slavonac ali su moji prije 47 godina došli iz sela u grad, radi industralizacije, prije dvije godine na obljetnicu 45 godina se ja vrnio na zemlju i sad učim. Poz
 
M

MOCO

Guest
sve to što ste nabrojali je goli kuki naspram posla u mljekarstvu, a poticaja za mlijeko još ni bilo ove godine a mljekara poslala obavjest da od 1.6. ona određuje cijenu.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
sve to što ste nabrojali je goli kuki naspram posla u mljekarstvu, a poticaja za mlijeko još ni bilo ove godine a mljekara poslala obavjest da od 1.6. ona određuje cijenu.

Nećemo se natakmavati koji je posao teži. Imam doma 13 krava pa znam kakav je posao s njima, ne treba mi netko pamet prodavati. Mljekarstvo sam odbacio jedino iz razloga što nema ni Božića, ni svatova, ni fešte a da ne moraš u štalu, a da je teže, nije. Misliti da je nešto posaditi i pobrati jednostavno jedna je stavka, a probati to napraviti je sasvim nešto drugo. Vas muče cijene mlijeka, nas cijene povrća i voća. Prije 3 dana sam prodao brokulu po 7 kn, jučer po 4 i dok sam pitao je li to normalno uopće, ne želim iznositi odgovor.... 6 kuna je realna cijena da se nešto zaradi, nešto kao sadašnja cijena mlijeka. Zaradi se za život, ako nemaš zaduženja.
Ovo je tema o poticajima ili doticajima za neke. A za neke bome nema ni jednog ni drugog još.
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
@cabage više mi se sviđa ratarenje nego povrće :) Tu nema ništa ručnog rada a ja ja jaj. Onda bi voćarstvo i povrtlarstvo trebalo dobiti poticaj x 10 :) Samo jel nema nekih zaštita kod kukuruza?Kukuruzni moljac, fungicidi? Niššš?

Pa realno bi trebao poticaj biti nekoliko puta veći u voćarstvu i povrtlarstvu jer ima više ulaganja i rada.
 
E

ekontra

Guest
treba srediti tržište u državi i dati realnu cijenu svakome proizvodu i naravno smanjiti uvoz. E kada to troje bude stabilno meni ne bi trebao poticaj , naravno jer bi znao što trebam proizvesti i koliko bi trebao uložiti. A ovako, živjeti od poticaja, pa do poticaja nema smisla upoće.
 

Ä‘ovani

Član
Tu od
13 Ožu 2012
Poruka
251
poticaje nisu izmislili seljaci, niti su oni odredili koliki će biti, zato me malo zbunjuje ovo prepucavanje na forumu ko je zaslužio poticaj a ko nije ali se slažem sa time da ima onih koji nešto rade samo zato da bi dobili poticaj ....
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
Ja se onda definitivno ne bih bavio povrćarstvom. 3 kn za kukuruz???
600 kg 7-20-30 x 4,34 kn =............ 2.604,00
400 kg 15-15-15 x 3,47 kn = ...........1.388,00
200 kg UREA x 3,32 kn =....................664,00
300 kg KAN x 2,21 = .........................663,00
Sjeme Pioneer PR36K67 3kom x 280 =.. 840,00
Herbicid Laudis 223,00 x 2 = ............. 446,00
Rasipanje gnojiva............................ 300,00
Oranje ...........................................700,00
Priprema za sjetvu............................400,00
Sjetva............................................250,00
Prskanje..........................................200,00
Kultivacija........................................250,00
Berba..............................................700,00
Transport do 100 km ......................1.000,00

Ukupno........................................10.405,00

Ovo gore navedeno je trenutno stanje cijena i dovoljno za prinos od 12 tona na hektaru, s tim da ti samo gledaš kako drugi rade. Dao Bog cijenu od 3 kune za kukuruz, 10 hektara kukuruza i evo ti čistoga 250 tisuća kuna.
Ne osporavam nikome njegove želje, ali malo realnosti bi ipak trebalo uvesti u razmišljanja. Molim da se nitko ne nađe uvrijeđen, a ako griješim oko troškova neka me netko ispravi.

Poticaji su neka sasvim druga priča o kojoj bi se dalo raspravljati. Svakako nisu dobro raspodjeljeni. Svakom po kg ili litri proizvedenog i onda bi bilo više truda u nekih proizvođača.

ma to dok sam procitao ovu cacicevu izjavu odmah sam poludel, pa sam mozda malo pretjeral s cjenama.. :D al uglavnom, zna se sto sam htio reci..

EDIT: e da, daj ti meni reci za koju povrsinu zemlje je ova kalkulacija?
 
Posljednje uređivanje:
M

MOCO

Guest
kad bi kukuruz bio 3kn, koliko bi bila l mlijeka?
(ne mislim da bi mi to platili, prije mislim da bih zaronio u gubitak iz kojeg nikad ne bih isplivao!)
 

baler

Član
Tu od
4 Svi 2012
Poruka
37
treba srediti tržište u državi i dati realnu cijenu svakome proizvodu i naravno smanjiti uvoz. E kada to troje bude stabilno meni ne bi trebao poticaj , naravno jer bi znao što trebam proizvesti i koliko bi trebao uložiti. A ovako, živjeti od poticaja, pa do poticaja nema smisla upoće.

teško da će se srediti tržiše,mislim da je glavni krivac monopol koji je u našoj državi legalan,a u drugim zemljama zabranjen,pogotovo u poljoprivredi,strateškoj grani svake države
 

Gustavo

Dobro znana faca
Tu od
13 Pro 2008
Poruka
1,842
treba srediti tržište u državi i dati realnu cijenu svakome proizvodu i naravno smanjiti uvoz. E kada to troje bude stabilno meni ne bi trebao poticaj , naravno jer bi znao što trebam proizvesti i koliko bi trebao uložiti. A ovako, živjeti od poticaja, pa do poticaja nema smisla upoće.

Pa je, nek jabuku možemo prodat po 5-10 kuna za kilogram kao što je u shoping centru, odojci nek budu barem 17-18 kuna kao što su sada, umjetno gnjojivo i sredstva za zaštitu nek skinu za 50 posto i ne treba poticaj. Na poticajima zarađuju ovi trgovci i proizvođači gnjojiva i zaštitnih sredstva, a najbolje prolaze uvoznici.
 

cabage

Aktivni član
Tu od
1 Ožu 2008
Poruka
2,463
ma to dok sam procitao ovu cacicevu izjavu odmah sam poludel, pa sam mozda malo pretjeral s cjenama.. :D al uglavnom, zna se sto sam htio reci..

EDIT: e da, daj ti meni reci za koju povrsinu zemlje je ova kalkulacija?

A pa valjda hektar, zar nije vidljivo iz svega navedenog.
 

code

Dobro znana faca
Tu od
30 Ožu 2008
Poruka
2,088
ma to dok sam procitao ovu cacicevu izjavu odmah sam poludel, pa sam mozda malo pretjeral s cjenama.. :D al uglavnom, zna se sto sam htio reci..

EDIT: e da, daj ti meni reci za koju povrsinu zemlje je ova kalkulacija?

To je za 12tona vlažnog zrna? I koju cijenu dobiješ za to?
 

Ivan KC

Iskusan lik
Tu od
17 Sij 2012
Poruka
3,129
A pa valjda hektar, zar nije vidljivo iz svega navedenog.

ma nesto mi je ova obrada tog hektara preskupa, ako je za 1 hektar
citiram:
"Rasipanje gnojiva............................ 300,00
Oranje ...........................................700,00
Priprema za sjetvu............................400,00
Sjetva............................................ 250,00
Prskanje.......................................... 200,00
Kultivacija....................................... .250,00
Berba............................................. .700,00"

pa to je ko da traktori idu na raketno gorivo, a ne na plavu..
 

DARIJUS

Iskusan lik
Tu od
9 Stu 2011
Poruka
6,538
ajmo se čudit ko pure...
ove cijene koje je cabage napisao vrijede u mojoj okolici za jednu ral, a ne hektar...a ral je 5700 kvadrata (tj. katastarsko jutro)
 

Najnoviji postovi

Na vrh