• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Ugradnja hidraulične rucne kocnice na sumsku prikolicu

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Pozdrav svima pri kraju sam izrade sumske prikolice e sad gledam imaju izvode za hidraulične kocnice bile su ispravne prije nego je skinuto sa Mercedes kamiona e sad imam od tamica sto mi ostalo od prosle sasije imam komplet cilindar kocnice sa nosacem pa nesta gledam da napravim rucnu dobro bi dosla pogotovo kad je teren strm i kad se otkopci da se ne moraju panjevi podmetati pod kotače kolko je to dobra ideja? Mozda neki savjet na sta pazit!
 

Prilozi

  • IMG_20210808_141041.jpg
    IMG_20210808_141041.jpg
    62.5 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20210808_141034.jpg
    IMG_20210808_141034.jpg
    71.3 KB · Pregleda: 26
  • IMG_20210808_141027.jpg
    IMG_20210808_141027.jpg
    67.2 KB · Pregleda: 26

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Može to da se sredi i da dobro radi. Postoji problem vremenskog držanja. Recimo ta kočnica pusti nakon nekoliko sati.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
Rješenje je opruga između ručice kočnice i glavnog cilindra (pumpe) koja bude stiskala kroz neko dulje vrijeme.
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Delimično rešenje. Onda se ulazi u kalkulaciju koja je sila potrebna, I koliko će to vremena konpenzovati. Ako bi se koristila kao radna kočnica morala i bi imat veliki otpor što je mali ugib opruge time i mala kompezacija i druge opcije.
Iz iskustva tamicev i dajcov cilindar su identični, po principu rada i jako su porozni, osetljivi na nekoristenje, imaju lošu opciju kod malih sila kočenja ponekad propuste. I tamic i daje su imali osrednje kočnice. Daje od nekih drugih kamiona cilindar po mogućnosti alumijski. Bolje bi podnosio vreme koje se nekoristi.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,631
A kak je inače riješena ručna kočnica na takvim kamionima?
Ima li mehaničko širenje papuča uz cilindre?
Ili bubanj na kardanu i mehanička kočnica?
 

senpai

Aktivni član
Tu od
23 Lip 2020
Poruka
806
pa kakvu ručnu je imao taj mercedes kamion od kojega je osovina?
 

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Pozdrav svima pri kraju sam izrade sumske prikolice e sad gledam imaju izvode za hidraulične kocnice bile su ispravne prije nego je skinuto sa Mercedes kamiona e sad imam od tamica sto mi ostalo od prosle sasije imam komplet cilindar kocnice sa nosacem pa nesta gledam da napravim rucnu dobro bi dosla pogotovo kad je teren strm i kad se otkopci da se ne moraju panjevi podmetati pod kotače kolko je to dobra ideja? Mozda neki savjet na sta pazit
Odradi ti kočnicu sa ovim što imaš, šteta je ne iskoristiti te pekne, ako bi mogao drugi cilindar bilo bi dobro, a i ovaj može služit. Kao radna kočnica idealno , samo kao parkirna na kraće vrijeme.
Ja sam odradio na ćereslu hidrauličnu ručnu na centralnom reduktoru, stavio zamajac kao disk i dva kočiona cilindra( kliješta), preko kardana koči sve tri osovine,. Toliko je moćna da na najvećij nizbrdici drži 5 metara drva i sva snaga motora preko reduktora je nemože savladat.
Ali jedno pitanje , dali razmišljaš da ovu elastičnu šasiju pretvoriš u krutu. Za traktorske prikolice koje se su opterećene u tri tačke , treba kruta šasija. Kad dobiješ visinu tereta da se prednji dio tereta ne nakreće na stranu.
 

mariok94

Član
Tu od
4 Pro 2019
Poruka
32
Pa uglavnom više mi treba kao rucna kocnica otprilike pola sata do max 1sat da drzi samo kad se drva tovare zna bit terena dosta strmo ipak za sigurnost steta nepokusat nesto kad imam... U vezi krute sasije sta bih trebao napravit mozda još ubacit koju cijev po preko ili u duzinu osovina nema gibnjeve osovina je od man atego kamiona na najslabijem djelu je debela 60mm nego direkt na sasiju spojena preko vijaka sasija je 30cm masivna U profili skoro pola prikolice prema zadnjem kraju dupla sasija uglavnom prikolica je 4 m duzine predvodeno 5 do 6 m drva da vozi i eventualno da ima iza još tako jednu manju prikolicu kopcanu
 
Posljednje uređivanje:

smilan

Iskusan lik
Tu od
16 Tra 2017
Poruka
2,349
Popreko cijevi i onda je ukrucena. Okrugle cijevi ugurat unutra u profil i povarit jedno 4-5 komad, f 70 i više. . Te poprečne koje sad drže se mogu i povadit, višak tereta..
Za kreće korištenje ta te ručna služi. Nije da se ostavi teret recimo preko noći.
 

Najnoviji postovi

Na vrh