• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

umjetno osjemenjivanje nazimica i krmaca

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
pri umjetnoj oplodnji koliko stupnjeva mora biti voda u kojoj se grije sjeme u vrecici,i koliko vremenski se mora grijati u vodi
 

JOSIPDOLAC

Član
Tu od
30 Srp 2014
Poruka
141
pri umjetnoj oplodnji koliko stupnjeva mora biti voda u kojoj se grije sjeme u vrecici,i koliko vremenski se mora grijati u vodi
Ako ste prošli edukaciju onda ste dobili jednu nazovimo knjigu " Umjetno osjemenjivanje svinja " Križevci to je zgodan priručnik za sve tko drži krmače oplođival umjetno ili prirodno . Kod pripreme sjemena koriste se posebni razređivači koji djeluju na kvalitetu i duljinu trajanja sjemena . Koriste se dvije vrste razređivača .
BTS razređivač ( za kratko čuvanje sjemena na + 17 C - do 72 sata 3 dana
Androstar Plus razređivač, ( produžuje upotrebu sjemena do 7 dana ) to sjeme nazivaju " sjeme produženog djelovanja " malo je skuplje ali može duže stajat do oplođivanja kada naručujete onda morate naglasiti ako hoćete ovakvo sjeme . Sjeme se čuva na temperaturi od + 17 c netreba ga grijati samo treba dobro protresti kesicu prije upotrebe .Malo sam odužio sa opisom nadam se da će koristiti . Ako nešto nije jasno slobodno pitajte , ovo što pišem prepisao sam iz te knjižice a u praksi na taj način i ja radim i uvjek naručujem 2 doze i osjemjenjujem nap. ujutro pa predvečer.
 

krzna

Član
Tu od
1 Pro 2012
Poruka
79
ja narucujem u osijeku u cus-u i potrebno ju je grijati u vodi desetak minuta na temperaturi od 38 do najvise 40 stupnjeva ,sjemenit cu najvjerojatnije sutra kad dodem sa posla ,odnosno sutra navecer pa prekosutra ujutro,stim da imam jedno sjeme od danas a jedno od petka i to pic sjeme
 

cizmesinkin

Član
Tu od
19 Sij 2011
Poruka
314
Sjeme se čuva na 16 c,i ne grije se prije osjemenjivanja.Inače i ja uzimam sjeme iz Osjeka i zadovoljan sam.Imam i svog nerasta koji skače na fantom i od njega uzimam sjeme i osjemenjujem.
 

tomosaki

Novi član
Tu od
15 Lis 2014
Poruka
6
dobar dan prije svega. novi sam u svemu ovom. ovako imam nazimice i sada kako pravilno da ja osjemenim je. jel samo metnem u nazimicu i istisnem spermu, ili onako polako kickam i ispustam malo po malo
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Pozdrav forumaši!
Znam da nije pod ovu temu, ali ako netko ima ideju neka pomogne! Znači zadnje prašenje je bilo 7 ženskih i 2 muška i od toga sam sebi za tov ostavio 4 komada, oba muška i dvije krmačice! Sad su 6 mjeseci i cca 80-85 kg i krmače se počinju tjerati! Dali postoji neki način to tjeranje suzbiti, tj.komplet spriječiti a da ih ne moram sterilizirati iliti po naški štrojiti! Ne želim to štrojenje jer su naši ljudi a i veterinari gori od mesara pa sve rade "na živo", bez anestezije i sl.
Ako postoji bilo kakva druga mogućnost poput kemijske kastracije ili još bolje nešto na biološkoj bazi...
Hvala
 

maschio

Član
Tu od
17 Sij 2015
Poruka
464
Nekad smo uz krmače imali svinje i u tovu,danas samo prasad...
između 500 kom bilo je uvijek između 100-300 ženskih...Tjerale su se da to nije bilo normalno :(punch): svaki dan barem po 3..U tom razdoblju svinje ne rastu jer ne jedu,nema nikakve kemije za to pričekaj 2-3 dana i bude se smirilo.
A danas kada bi mi se trebale krmače tjerati one se ne tjeraju :fiery:
(pročitao sam negdje-EJ ZIVOTE SPUŠTENA ROLETA :icon_lol: :icon_winkle:)
 

kninquin

Aktivni član
Tu od
11 Svi 2013
Poruka
1,226
Nekad smo uz krmače imali svinje i u tovu,danas samo prasad...
između 500 kom bilo je uvijek između 100-300 ženskih...Tjerale su se da to nije bilo normalno :(punch): svaki dan barem po 3..U tom razdoblju svinje ne rastu jer ne jedu,nema nikakve kemije za to pričekaj 2-3 dana i bude se smirilo.
A danas kada bi mi se trebale krmače tjerati one se ne tjeraju :fiery:
(pročitao sam negdje-EJ ZIVOTE SPUŠTENA ROLETA :icon_lol: :icon_winkle:)

Ma čekam ja, ali njih dvije k'o blesave! Svakih 20-ak dana, skiće i kao što si rekao ništa ne jedu! Muški su skoro duplo veći od njih, a do prije 3 mjeseca su bili manji!
Hvala svejedno...
 

Bernini

Novi član
Tu od
27 Lip 2021
Poruka
3
Koje je najpovoljnije vreme osemenavanja krmača I nazimica nakon otkrivanje estrusa I nakon koliko sati jedno od drugo.
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
@Bernini

Prvo ću tt napisati koju se procedura provodi s krmačama nakon zalučenja na farmi na kojoj sam radio , to je kopirana poruka koju sam napisao na jednoj svinjogojskoj grupi.

Pokušati ću ukratko opisati proceduru koja se provodila na farmi gdje sam radio s krmačama nakon zalučenja. Na sam dan zalučenja a isto tako drugi i treći dan dobivale su cca 20 % više od redovne količine, Ujutro su dobivale redovnih 2.3 kg i onda još popodne cca pola kg. Isto tako od prvog dana kreće stimulacija nerastom i eventualno osjemenjivanje , također i drugi i treći. Četvrti dan ide već malo jače kontrola jer je obično 10 do 20 % krmača ulazilo u estrus, peti dan se kreće s redovnim osjemenjivanjem i tad je otprilike 50 do 70% krmača u estrusu, šesti dan se daje drugo osjemenjivanje i po prvi puta krmače koje taj su dan ušle u estrus (oko 10 do 20 % ) . Sedmi dan je bila zadnja kontrola i onda smo vrlo rijetko imali krmače za prvi puta i ako smo imali to su u većini slučajeva bile prvopraskinje. Na taj način nama je prosjek bio 93% osjemenjenih krmača do sedmog dana od zalučenja. Kako smo osjemenjivali samo jednom dnevno obavezno su se osjemenjivale dva pa i tri puta ako je čvrsto stajala.

Video jedne stimulacije krmača nakon zalučenja




NAZIMICE - Pripust

Vrijeme prvog pripusta ovisi o genetici, tkzv. plemenite pasmine (landras. jorkšir) ranije postaju spolno zrele od tkzv. primitivnih i prelaznih pasmina . Ako ideš ideš istraživati onda ćeš naći svakojake preporuke od 8 mjeseci i 100 kg težine pa na dalje. U Kanadi i SAD imaju standard 333 što bi u prijevodu značilo 300 funti težine (135 kg) 30 tjedana starosti (210 dana) i 3 tjeranje. Obično su prva dva ciklusa neredovita a nakon toga postaju redoviti tj. između 18 i 23 dana. Eventualno ako je bila blizu težine od 130 kg onda se osjemenila na prvom uočenom tjeranju jer mi smo imali od 30 do 35 nazimica u jednom boksu i ponekad ti neka promakne.

Nazimice u boksu za testiranje koje se vrši nerastom nakon osjemenjivanja se dva puta tjedno sve osjemenjene vade vade i smještaju s drugima iz drugih boksova koje su osjemenjene u toj grupi ( prva grupa su osjemenjene od ponedjeljka do srijede a druga od četvrtka do nedjelje)

nazimice.jpg


Za nazimice je to 12 do 18 sati od kad je prvi put stajala i ponoviti za 18 do 24 sata od prvog osjemenjivanja. Kako je jako teško utvrditi točno vrijeme kad je prvi put stajala onda se radi sigurnosti uzme sredina. Npr. u 6 ujutro nije stajala a u 10 je stajala onda se uzme 8 sati kao sredina i osjemeni se prvi put u osam navećer i drugi dan ponovno ali samo ako i dalje čvrsto stoji ako ne onda je bolje ostaviti jer se osjemenjivanjem na silu može nanijeti više štete nego koristi. Dvokratno osjemenjivanje se preporučuje zato jer se na taj način pokrije između 36 i 48 sati (ovisno o razmaku između dva osjemenjivanja) a svinja ne otpušta sva jajašca odjednom već se to događa postepeno unutar estrusa pa ako je i prerano osjemenjena ona ostaje suprasna.


Za starije krmače je 12 sati nakon prvog refleksa stajanja i ponoviti nakon 12 - 18 sati

E sad ovo gore je preporučeno tj. teorija a praksa je sasvim nešto drugo, jer mi smo osjemenjivali samo jednom dnevno pa smo osjemenjivali odmah nakon utvrđenog refleksa stajanja i ponavljali nakon cca 24 sata, čak ponekad smo osjemenili i ako nije čvrsto stajala ali tada bi se posebno označila pa ako je stajala čvrsto i treći dan dala joj se i treća doza. Bez obzira što nismo radili baš sve po preporuci suprasnost na 35 dana nam je bila više od 92% s nekih 88 do 90 posto oprasivosti, u grupnom držanju gubici do 6% tokom suprasnosti se smatraju prihvatljivima.

Video jednog osjemenjivanja krmača u liniji ali davanje druge doze nije bilo nijedne koja bi prvi dan stajala tj. kako se tamo kaže prvi servis.

 

Bernini

Novi član
Tu od
27 Lip 2021
Poruka
3
Hvala puno na odgovoru.
Koje su Bile proizvodne rezultate po farmama u odnosu na ukupno I zivo rogene prasadi, odbijene prasadi I koju ste genetika koristi li?
 

mikula

Aktivni član
Tu od
5 Ožu 2008
Poruka
348
Radio sam na dvije farme jedna je bila 2600 krmača i tu je PIC genetika (camborough 42) tu je bio prosjek 13,8 živorođenih i 11,5 zalučenih ukupno je bilo 27,2 praseta zalučeno po krmači godišnje.

Druga je bila 6000 krmača i tu je bila Topigs Norsvin genetika ( TN 70 ) one su prasile neštp manje 13,5 ali ostale rezultate ne znam jer sam se kratko zadržao na farmi tako da me nije zanimalo ali je imala lošije rezultate od prve.
 
  • Like
Reactions: Nai
Na vrh