• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Upravljačka hidraulika traktora-učilica

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Molio bih pomoć u savladavanju teorije upravljanja hidrauklikom traktora jer je moj taktor Iseki TU 1600 trenutno u problemu sa hidraulikom.Ako ima neki znalac koji je radio-popravljao hidrauliku i voljan je pomoći neka se javi da me savjetuje i nauči sve koje bi tema zanimala.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Poozzz, imam problema, mini traktor, 9 KS, ručni rad, hidraulični razvodnik novi, ručni HC M45/1, treba ga spojit da iskapča kod dizanj, a ne da mi crkava motor. Ako može pomoć.
Hvala 15943623963731059719962.jpg
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Vidim da je malo tko "stručnjak" za hidrauliku pa ima li dobrih znalaca engleskog da stručno prevedu ovaj tekst o upravljanju hidraulikom.Gogle translator je meni nerazumljiv.
Hydraulic Control System Oil Flow

Neutral Position

The hydraulic pump is driven by a gear mounted on the rear of the camshaft. The hydraulic pump delivers hydraulic oil under pressure to the hydraulic system whenever the engine is operating. With the control valve in the neutral position hydraulic oil is pumped into the pressure line. The pressure line incorporates the back pressure valve and check valve seat passage. A drilled hole and annular ring makes this section a common passage to the check valve and back pressure valve. When the check and back pressure valves are closed, hydraulic oil will flow through the passage leading to the unloading valve chamber. Hydraulic oil will continue to flow around the annular ring in the forward bushing and exert pressure against the rear face of the unloading valve to hold it in the unload position. Hydraulic oil will continue to flow around the annular ring in the control valve bushing, filling the annular ring. With the unloading valve held in the forward position, pressure will build up in this passage until the back pressure valve, which offers less resistance to flow than the check valve, is forced off of its seat. Hydraulic oil will then flow through the back pressure valve and make a "U" turn at the unloading valve. The "U" turn is made through the control valve land ports and annular rings. The annular ring in the check valve and back pressure seat provides a return passage to the hydraulic reservoir in the center housing.

When the unloading valve is in the forward position, the return passage to the reservoir is open. Any oil in front of the unloading valve is forced out through a passage in front of the control valve spring, through a port located in the front end plate, and down into the hydraulic system reservoir.


Neutral Position Oil Flow


Lowered Position

In the lowered position, hydraulic oil is returned to the reservoir in the same manner detailed in the neutral position text (above). In addition, oil is exhausted from the lift cylinder, allowing the lift arms and implement to lower.

To lower the lift arms and implement, the touch control lever is moved downward. This position moves the control valve to the rear, uncovering the control valve dump port. The weight of the lift arms (and implement, if attached) moves the lift piston forward, exhausting the oil in the lift cylinder past the spring end of the check valve and into the channel leading to the unloading valve plug. An annulus on the plug allows the oil to flow around the control valve bushing to the rear end of the valve. The oil then flows from the rear end of the control valve to the bypass, then into the return line to the reservoir.


Lowered Position Oil Flow


Raised Position

In the raised position, the touch control lever must be raised to move the control valve forward.

With the control valve moved forward (in the raised position), hydraulic oil is directed through the pressure line around the inside face of the unloading valve. Hydraulic oil flows down to the control valve then up through a port to the front of the unloading valve. Since the area at the front face of the large end of the unloading valve is greater than the area at the rear face, the pressure differential moves the unloading valve rearward to block the oil return passages. Pressure in excess of 115 psi builds up and forces the check valve off of it's seat. Hydraulic oil then enters the lift cylinder to move the lift piston to the rear and raise the lift arms. Hidraulika taktora.jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Pročital sam i ne nevidim baš neku korist od teksta.
Svaki traktor ima drugačiji način upravljanja, tak da ovo nema smisla prevoditi.

Radije pitaj kaj te konkretno zanima.

Poozzz, imam problema, mini traktor, 9 KS, ručni rad, hidraulični razvodnik novi, ručni HC M45/1, treba ga spojit da iskapča kod dizanj, a ne da mi crkava motor. Ako može pomoć.
Hvala
Moraš imati mehaničku vezu koja vraća ručicu u neutralni položaj kad postigneš punu visinu.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
Za ZJ,
od pronađene literature ovo mi se čini najsličnije postojećem stanju koje je na Isekiju, pa bi mi prijevod dobrodošao za razumijevanje problema.
Konkretno pitanje je u tome ako je problem tj.nemoguće popraviti postojeću upravljačku hidrauliku da li je moguće zaobići postojeće i sa novim dijelovima postići da sustav radi -što mi je potrebno od novijih rješenja-dijelova da bi taj sustav radio.
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Ovo otprilike opisuje rad MF hidraulike i sličnih, koje su interno ugrađene.
Pretpostavljam da Iseki nema regulaciju vučnog otpora, možda ni regulaciju položaja već samo digni-spusti. Ili ima? Ima li možda EHR?
Ideja je da se cilindar stalno drži napunjenim, bez obzira u kojem se položaju nalaze poluge, pa postoji ventil za punjenje i pražnjenje, te se opisuje koji je kad otvoren.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
za ZJ,
iz praktičnog rada hidraulikom se upravlja kliznom polugom:donji položaj spuštene poluge -gornji položaj dignute poluge a između je plivajući položaj .Znači poluge se polako dižu do određenog položaja i tu se zaustave.(Tko zaustavlja -preusmjerava da ulje više ne ide prema radnom klipu hidraulike ?)Mogu priključenom frezom samo grebati po površini.EHR ne znam što znači ?
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Jel imaš tropoložajni ventil spuštanje - N - dizanje ili imaš ručicu koja svojim položajem određuje visinu dizanja /spuštanja?

Hidraulika s regulacijom položaja ima povratnu vezu, kad ručicom zadaš visinu, razvodnik je aktivirani za dizanje sve dok ne postigne zadanu visinu. I obratno pri spuštanju.

Edit :
Postavi sliku upravljanja i opiši problem koji te mući. Od teoretiziranja nikome koristi.
 
Posljednje uređivanje:

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Za ZJ
Na računu piše da ima 1x vraćanje ručice komande u srednji pložaj. Sada, ja sam spojio kao na prvoj slici, koja bi bila prava 2 ili 3.
Mada po logici kada sada gledam, 3 bi bilo po logici. Ulaz na ručicu, pad pritiska (A/B-T). Mišljenje?
Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Na P (pressure) se treba spojiti dolaz, A i B spajaš cilinsar, na T (tank) povrat ulja. Oznake pišu na samom razvodniku.
Za traktor bi ti trebal još i plivajući položaj.
Inače, za takvu hidrauliku je najprikladniji jednoradni razvodnik (za kiper prikolicu), koji ima dva stabilna položaja i jedan s povratom. Za dizanje držiš ručicu, kad ju pustiš stane na željenoj visini, a kad ju gurneš na drugu stranu spušta do kraja. I tu joj je plivaju ću položaj.

Ako ti gasi motor, imaš ili preveliku pumpu ili namješten preveliki tlak.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Tako sam spojio.
Znači da onda trebam ventil, ukopčam dizanje,digne do kraja i iskopča. Ukopčam spuštanje, spusti do kraja i sam iskopča. OK
Dali sa tim ventilom mogu postići bat jednu radnju gore navedenu. Hvala
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Na slikama nije shema spajanja već samo prikaz pada tlaka prema pojedinim smjerovima.
Ako hoćeš napraviti mehaničko isključivanje u gornjem i donjem položaju, moraš izvana napraviti polužje.
 

Razinekop

Aktivni član
Tu od
10 Pro 2013
Poruka
335
za ZJ,
Imam kliznu ručicu koja upravlja-povezana je sa ventilom i time se određuje visina dizanja-spuštanja.
Pretpostavka je majka dosta "pogrešaka" i moje shvaćanje je:
-Ručica u donjem položaju-upravljački ventil zatvoren i ulje ne ide prema radnom cilindru,
-Ručica u" nekom dignutom "položaju-upravljački ventil otvoren i ulje ide prema radnom cilindu .Mene zanima -koje je to osjetilo(tko kaže) koliko sam ja digao ručici i u kojem će trenutku-položaju hidraulika stati.
molim za prijedlog za novo rješenje problema ako je nemoguć popravak postojećeg:
Treba mi:- ventil tip "taj " i on radi ovako:-------------
-"osjetilo položaja klipa" i ono radi ovako: --------
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Kod svakog reguliranog sustava postoji povratna veza.
Na hidraulici najčešće postoji ekscentar na gornjim podiznim polugama. On daje "analognu" vrijednost položaja.
Kad podigneš ručicu za podizanje, zadaš željenu vrijednost visine podizanja. Ventil je otvoren sve dok se ne izjednače zadana visina s povratnom vrijednosti s ekscentra.

Pogledaj kak je to napravljeno na nekom tvorničkom kalaču drva. Tam ti bude najlakše za shvatiti.
 

kozar

Član
Tu od
19 Lip 2011
Poruka
37
Poozz, naš je dvoradni, kada pustiš vrati se u srednji položaj i to fino radi. Dobro nije ono kaj si ja želim. Nije mi jasno zašto ima još 3 bočne rupe, čepa. Pa nečemu moraju služiti. Ako ima koji hidrauličar da mi objasni. Hvala 1594613386645..jpg
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,622
Zato da možeš izvesti priključke sa strane ako ti smeta sprijeda. Onda samo preseli čepove.
Na priključak C se ugrađuje adapter za spajanje još jednog razvodnika.
 
Na vrh