• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

UPS za centralno grijanje

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Tražim neki UPS za centralno grijanje jer imam ogromnih problema kad nestane struje i pumpe ostanu bez napajanja.
Imam peć na pirolizu i odmah do nje akumulacijski spremnik. Između njih se nalazi pumpa koja gura iz aku spremnika vodu u peć. E tu dolazi do pregrijavanja u slučaju nestanka struje. imam zaštitu na peći od pregrijavanja i spojenu sanitarnu hladnu vodu pa automatski ventil otvori, ali to bi htio izbjeći.

Do sad sam imal neki UPS od računala jasno sa ajmo reći čistim sinusom i dodanim externim baterijama ali je praf riknul kaj je sve pocrnilo.
Imate nešto za preporučiti?

Evo gledam EATON UPS-ove i nije mi jasna razlika Offline / Line interactive / Online....


Ja bi trebao nešto da je tiho, da čuči i uključi se samo kad ispadne gradska mreža. Jednom u tjednu da se uključi i dopuni baterije i isključi. Do sad sam imao računalni, taj je radil stalno, i uvijek sam čul ventilatore, a to papa struju.

Ujedno bi trebao i dodatno na njega priključiti dodatne baterije jer bi vrtio s njim 5 pumpi:
1. Povratna pumpa iz aku spremnika u kotao
2. Pumpa podnog grijanja
3. Pumpa radijatorskog grijanja
4. Pumpa grijanja sanitarne vode
5. Pumpa solarnih kolektora za zagrijavanje sanitarne vode

Treba računati 5x60 W = 300W potrošnje kad sve ispadne.

OD UPS-ova mogu nabaviti dodatne suhe baterije 12 V 26 Ah koje mogu poštekati izvana....

Svaka sugestija dobro došla....
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Online UPS - inverter uvijek radi, nema prekida napajanja. Imaš dvostruku konverziju AC/DC, DC/AC, veće gubitke itd.

Offline UPS - inverter se uključuje kad nestane napajanja, ima kratkotrajni prekid napajanja.

Line interactive UPS - u osnovi Offline UPS s malo boljom filtracijom mrežnog napona, ima kratkotrajni prekid napajanja.

Za namjenu, za koju trebaš, offline ti je dovoljan. Samo gledaj da ima sinus ili bar modificirani sinus izlaz.
I pitaj mogu li baterije veće od originalnih, jer je problem preslabi ugrađeni punjač.
 

irvine156

Iskusan lik
Tu od
10 Svi 2012
Poruka
797
Malo jači PC danas imaju 500w potrošnje pa valjda postoje i adekvatni ups za njih.
Ja bi usti to nabavio ali za peć na pelete.

Možda bi i jedan veći akumulator bio dosta pa na njega spojit jedan inverter i dopunit akumulator jednom tjedno ili manje?
 

mtd001

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
20 Svi 2010
Poruka
6,566
Ja imam ovu kombinaciju već dvije godine,goni mi 2 pumpe od centralnog,one digitalne,i za solarno .
Screenshot_2021-08-19-20-53-17-305_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2021-08-19-20-53-21-089_com.miui.gallery.jpg Screenshot_2021-08-19-20-53-23-981_com.miui.gallery.jpg
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Tražim neki UPS za centralno grijanje jer imam ogromnih problema kad nestane struje i pumpe ostanu bez napajanja.
Imam peć na pirolizu i...............
Taj kotao na pitolizu, ima li ventilator?
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Ima ventilator za Vucu dimnih plinova, uključuje se automatski po termostatu kad padne temperatura u kotlu. Bas ga moram remontirati, prosvirali Ležaji nakon 9 godina i još je na vrućemu…

i kod mene je radil ups apc pa je roknul i nakon toga powervare
Mislim da je tim kompjuterskim žešći teret dodatne baterije koje sam isto dodal kao kolega plus… stalno vrti ventilatore, a hm… ma pitanje je kaj je jer je sve rabljeno i ups i baterije ma cijelo čudo
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Moraš zbrojiti svu snagu motora i to pomnožiti da 1,5 i takav ti UPS treba.
A taj kotao kad mu termostat gasi ventilator na 250 C je kvazi piroliza - nikakva piroliza!
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Svakako hvala svima na odgovoru, joj zaboravil sam napomenuti, moram mijenjati diznu, sapnište jer je oštećeno od drva i lopatica za pepeo. 1700 kn je original, ja sam svoju dal delati kod pećara šamotera prema uzorku stare, 300 kn bu koštalo s njegovim materijalom

Moraš zbrojiti svu snagu motora i to pomnožiti da 1,5 i takav ti UPS treba.
A taj kotao kad mu termostat gasi ventilator na 250 C je kvazi piroliza - nikakva piroliza!
Ne kužim kaj si htio reci? Pa ventilator gasi tj piroliticko izgaranje kad recimo u mojem slučaju kotao dostigne 75 stupnjeva C. Dalje nutra tinja. Ložim svakih 12 sati. A ak pogledam u pec nakon 6 sati, drva su pretvorena u ugljen
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Napajaj i peć, a ne samo pumpe. Najdi UPS za 1kVA, taj ti bude sigurno radil pri startu bilo koje pumpe/ventilatora.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Onda je to 6x60 W tj 360 W negdje srednja snaga...

A offline UPS se automatski uključi kad ispadne mrežno napajanje? A kaj je sa solarnim inverterima?

Recimo ovo piše da je za centralno, izgleda da uključuje sam kad nestane napajanja:


Ili ovo, pa ga recimo spojiti da uključuje preko kontaktora kada ispadne mreža?

 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Prva greška kod računanja ti da računaj struje pumpi, a ne snage. Pri uključivanju ta struja je višestruko veća i UPS bude možda stal,tak da zato mora biti predimenzioniran.
Ak izvore preklapaš sklopnicoma, onda to više nije neprekidno napajanje, jer i najlošiji UPS to napravi ispod jedne poluperiode (10ms).
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Ne kužim kaj si htio reci? Pa ventilator gasi tj piroliticko izgaranje kad recimo u mojem slučaju kotao dostigne 75 stupnjeva C. Dalje nutra tinja. Ložim svakih 12 sati. A ak pogledam u pec nakon 6 sati, drva su pretvorena u ugljen
Ovo što si napisao je neka "okljaštrena piroliza". "Prodaju muda pod bubrege".
Kad kreneš kotao (mislim upališ :hahah: ) ništa ne smije zaustaviti izgaranje dokle god ima što za goriti. A svu nastalu toplinu mora preko vode preuzeti i skladištiti u spremnik. Nema tu da bilo koji regulator gasi ventilator.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
ZJ, hvala, u pravu si, start elektromotora je u pitanju, indukcija itd...
Champa, a ja ti neznam kak bi drukcčije pirolizu koristil nek kak sam opisal.,.. jedino da imaš automatsko dodavanje drva s velikim buferima (ja imam 1600 l) i onda da automatika malo "uskrati" drva kod prekoračenja temperature ;-) a izgaranje odnosno ventilator radi cijelo vrijeme

Evo ovo bi valjda bilo za mene, samo mi nije jasno koliko bi dugo vrtio pumpe nakon prekida napajanja gradske mreže:


I kako dodati bateriju izvana a da ne otvaram jer je pod garancijom....
 
Posljednje uređivanje:

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Regulirana brzina motora i regulirane zaklopke zraka.
 

mrga

Dobro znana faca
Tu od
8 Pro 2010
Poruka
1,755
Onda je to katastrofa od peći... nije ni čudo da je buderus ugasil proizvodnju odnosno prebacil na bosch. Centrometal mislim da ima tu opciju i Viesmann vitoligno
 

Lee Champa

Iskusan lik
Tu od
9 Tra 2019
Poruka
8,862
Pravu piroliza imaju samo dva čovjeka, koliko znamo ZJ i ja. Jedan u Zagrebu, jedan u Novom Vinodolskom (tam gdje su sezonu "proslavili" puštanjem šekreta u more) i jedan pravi kotao u Čakovcu
 

ZJ

Super Moderator
Osoblje foruma
Tu od
22 Lip 2007
Poruka
27,617
Vitoligno ima valjda regulirani ventilator ali ručne zaklopke, dakle najprimitivniji kaj može biti (pardon, Atmos je još primitivniji).
CM ako ima lambda sondu je potpuno reguliran.
 

plus

Iskusan lik
Tu od
7 Sij 2016
Poruka
5,726
Evo ovo bi valjda bilo za mene, samo mi nije jasno koliko bi dugo vrtio pumpe nakon prekida napajanja gradske mreže:

I kako dodati bateriju izvana a da ne otvaram jer je pod garancijom....
Ja sam svoj UPS testirao jedne nedjelje.
Imam ukupno 4 pumpe, a nikada ih ne može biti, a niti je u mojem sistemu to potrebno, da bude istovremeno uključenih više od 3 kom.
Isključio sam za UPS struju u jutro oko 6 sati i radio je do na večer do 18 sati, tada sam mu ponovo uključio struju. U akumulatorima je još bilo rezervne energije i sve je bilo stabilno. Zaključio sam da mi nikada ne bi trebalo dulje od "toliko vremena", a da ja ne bi mogao u međuvremenu reagirati, pa cijeli sistem prebaciti na "samocirkulaciju" termosifonski... Ja oko toga imam svoju filozofiju, neki moji poznanici ne žele niti čuti za termosifoniku kao alternativu, jer kažu mi živimo u 21. stolječu, meni i njima, ma svima nama pravo (y);)

Za dodavanje baterija izvana, a ne pritom izgubiti garanciju ti je najbolje da se prije kupnje savjetuješ sa prodavačam i servisom. Oni su jedini mjerodavni za održanje garancije, ne mi na forumu. (Ja sam moj UPS tada kupio preko Njuškala od nekog prodavača iz Karlovca, nisam ga kupio u trgovini, a akumulatore sam imao svoje, takav je bio i dogovor.)
 

Najnoviji postovi

Na vrh