• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Postovane kolege skupljanje lesnika je davno proslo a niko ne prica o prinosu i kvalitetu za ovu godinu.Kod mene je prinos manji za cetvrtinu u odnosu na proslu godinu a ni kvalitetetom nisam bas najzadovoljniji,iako sam redovno tretirao insekticidima i fungicidima na svakih petnaest do dvadeset dana.Problem je izazvala bakteriozna plamenjaca i to najvise na okruglim sortama,moja greska je sto nisam tokom godine koristio bakar.Voleo bih cuti i vasa iskustva pa da izvucemo neke pouke za sledecu sezonu.
 

seat

Aktivni član
Tu od
8 Ožu 2013
Poruka
917
Pa koliki je to prinos manji za četvrtinu? Koliko je po stablu a koliko po ha e onda se zna koliki je prinos.
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Evo bicu jasniji,prosla sezona,120 stabala 550kg u ljusci,ove godine 120 stabala oko 400kg u ljusci.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Zanimljivo kako to kod tebe izađe na okruglo, meni se to nikad ne desi :eek::
Sala mala, zapravo htio sam pitati nesto drugo, koji je to prinos ili prirod koji bi tebe zadovoljavao, naravno govoreci po stablu prosjecno,,,

Zelim reci da je kod mene nesto manji postotak priroda buduci da je na pola nasada dosta plodova stradalo kao posljedica smrzavanja,,,
 

babin2

Aktivni član
Tu od
18 Sij 2015
Poruka
130
Nisam nezadovoljan kolicinom i znam da nije ista svaka godina nego me je interesovalo da li je i drugima prinos smanjen zbog vremenskih prilika ili sam ja negde gresio.U svakom slucaju hvala na odgovoru,pozdrav. A da zaboravih da napisem sto se tice prinisa po stablu bio bi zadovoljan sa 5 do 6 kg i da bude zdrav,mislim da nisam neskroaman.
 
Posljednje uređivanje:

Stvarnost

Novi član
Tu od
27 Lis 2018
Poruka
4
Mnoge zanima ova godina pa evo mogu reći da je bila bolja sa rodom nego prethodne godine i ako nisam ni jednu zaštitu odradio jer su krenule kiše od 10 maja pa svaki dan do kraja jula. U tom terminu sam samo dao 100 kg Kana. Jedino je bilo tri dana bez kiše u tom velikom potopu tako da se ne mogu požaliti i ako je mnogo bilo uništenih plodova.

Poslato sa Honor 9lite uz pomoć Tapatoka
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Nisam nezadovoljan kolicinom i znam da nije ista svaka godina nego me je interesovalo da li je i drugima prinos smanjen zbog vremenskih prilika ili sam ja negde gresio.U svakom slucaju hvala na odgovoru,pozdrav. A da zaboravih da napisem sto se tice prinisa po stablu bio bi zadovoljan sa 5 do 6 kg i da bude zdrav,mislim da nisam neskroaman.

Vezano uz boldano, ne cudim se ja sto Nenad toliko bere jer on je vec davno pisao da ih hrani kolicinama koje mi ostali ne mozemo davati (mislim pritom o proizvođacima iz hr),,,
Ne sjecam se da sam negdje procitao ili samo nisam upamtio koje kolicine hranjiva ti dodajes i dal' je moguce iz toga izvuci kolicinu kojoj se nadas,,,
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Da li se u Hrvatskoj mogu negdje kupiti sadnice lijeske cijepljene na medvjeđu lijesku?
 

Bratko

Iskusan lik
Tu od
26 Velj 2014
Poruka
777
Nisam znao da je tako teško nabaviti te sadnice. Namjeravao sam posaditi par komada jer sam čitao da je oko njih manje posla jer rastu kao stablo i navodno su dugovječnije.
 

blackout

Aktivni član
Tu od
1 Ruj 2017
Poruka
407
Pozdrav svima evo nakon par godina maštanja približilo se vrijeme sednje ako sve bude po planu u subotu dakle radi se o 1375 sadnica na površini 4ha glavna sorta tonda gentile delle langhe 1155 kom i oprašivači tonda romana 110 kom i tonda di gifon 110 kom, saditi će se 25 redova po 55 sadnica u redu dakle 4 reda oprašivača od toga u svakome redu oprašivača pola od jedna i pola od druge sorte. Molio bi iskusnije za komenar ovakvog načina postavljanja oprašivača
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Mislim da nije raspored toliko bitan, oprasuju se kilometrima udaljeni nasadi. Ja sam u subotu po slaboj i jacoj kisi posadio 540 kom na 12000 m2. Bilo nas je 9 radnika pod kabanicama, a posadili smo vremenski od 8 ujutro do 16 h popodne. S time da smo u svaku rupu kantama dodavali po 5L glistala.
 

denisvalesic

Član
Tu od
24 Svi 2016
Poruka
122
Dečki svaka čast vrlo ste ambiciozni i hrabri,volio bih da se varam ali mislim da ovo sa lješnjakom neće izaći na dobro i da ćemo se grdno razočarati.
Nasadi niču kao gljive poslije kiše to je sada hit ali za par godina kada bude došlo u rod mislim da ćemo proći kao i ostali voćari jabuka ,šljiva ,bresaka ,aronije i da ne nabrajam dalje.
Jedino pozitivno u tome moglo bi biti da će biti drva za jednu sezonu.
Nemojte se ljutit na komentar to je samo moje osobno mišljenje.
 

damirko

Iskusan lik
Tu od
15 Kol 2016
Poruka
1,424
Ja sam optimist, pogotovo jer sam početnik :)
Ali imam i neke argumente. Hrvatski ljesnjaci nemaju velik udio na eu trzištu te stoga ne ocekujem znacajan utjecaj na cijenu na eu trzištu a koje je najveći kupac. Dalje, lješnjaci su dio prehrambene industrije i imaju velik udio u hrani za bebe. Ako rakija moze imati stabilnu i cijenu u porastu, ne vidim zašto ne bi lješnjak bio u još boljoj poziciji. Talijani i turci nece sami sebi rusiti cijene, a mi cemo se prikrpiti njihovoj politici cijena. Proizvodnja hrane je buducnost a to ce se vrlo brzo pokazati i na jabukama koje su u današnje vrijeme vrlo podcijenjene. Aronija je nešto drugo i s obzirom na njezine karakteristike i iskoristivost, nije ni bilo realno ocekivati da ce imati nekakav proboj na trzistu. Nema ona uopce veliko vlastito trzište...
 
Na vrh