• Poštovani posjetitelju, za korištenje svih mogućnosti koje Poljoprivredni Forum omogućuje, predlažemo ti da se registriraš. Besplatno je i tvoja privatnost je potpuno zaštićena. Registracija ti omogućuje pristup svim kategorijama i temama, mogućnost pristupa privicima u postovima (slike, video, tutorijali, uputstva itd), pristup malom oglasniku, direktnu komunikaciju s članovima putem privatnih poruka, automatsko praćenje tema od interesa i još mnogo toga. Veselimo se tvojoj prijavi! ❤️

Uzgoj lijeske

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
Ponovni pozdrav svima. Nije me bilo dugo ... no nikad nije kasno ponovno se aktivirati....
Valjda :)
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Dobro nam se vratio Smiljane,,,
Sto se dogodilo u međuvremenu od kad te nema na forumu, de gukni,,,:tongue:
 

Smiljan

Aktivni član
Tu od
5 Ruj 2007
Poruka
1,840
a što se dešavalo :) ništa posebno. Učim se zaštiti lijeske i lagano napredujem :)
Prvo sam špricao leđnom špricom što je bilo ubitačno za moju kičmu pa sam napravio upgrade na traktorsku 400l sa 150 m crijeva što je milina, a zadnje je šprica ver.3 sa inox granama i 2x6 atomizerskih nosača dizni. Ta nadogradnja još nije bila u oporabi jer mi vrijeme nije dozvolilo da odradim zimsko plavo špricanje, ali probe pokazuju da bi to trebalo biti vrlo ok
 

karla

Član
Tu od
20 Ruj 2008
Poruka
536
Smiljane, dobro se vratio na forum, mada smo se već čuli, ali eto bilo te zanimljivo čitati i diskutirati ... sigurno ćeš i sad imati nešto o lješnjaku.. iskustvima... vizijama...itd
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Ovo sa prskanjem osim atomizera je ubijanje, naravno govorim o nasadu starijem od 5 godina,,,
evo kako sam se ja patio prijasnjih godina,,,

w0g7dt.jpg


A onda sam riskirao 10 metara hrastovih drva i kompenzirao za atomizer,,,

f5137d.jpg


pa ga malo adaptirao i preuredio,,,

k1fek3.jpg


n3u2yg.jpg


A nakon ovog dozivio je jos jednu preradu u vuceni,,,
I sad ukoliko europa bude spremna riskirati mozda ga zamjenim novi isto tako vuceni ali znatno veceg kapaciteta,,,
 

smiki

Član
Tu od
6 Lis 2014
Poruka
47
par slika od korjena ljesnjaka u drugoj godini, iznenadio sam se koliko je otisao u sirinu i dubinuu, siri je od same krosnje, moze pomoci kod prihrane vjestackim djubrivom
 

Prilozi

  • IMG0133A.jpg
    IMG0133A.jpg
    61.8 KB · Pregleda: 158
  • IMG0134A.jpg
    IMG0134A.jpg
    54.8 KB · Pregleda: 151
  • IMG0136A.jpg
    IMG0136A.jpg
    60.8 KB · Pregleda: 155
  • IMG0139A.jpg
    IMG0139A.jpg
    53.3 KB · Pregleda: 137

krki

Aktivni član
Tu od
1 Sij 2007
Poruka
911
Ja sam brao i radio podloge ali sve u svemu to se ne isplati stim igrati
 

kebirpm

Član
Tu od
31 Sij 2014
Poruka
100
Jel su se kod nekog poćeli pojavljivati ženski cvjetovi? Kod mene još nema ništa.
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Danas sam malo prošetal do svojih lijeski.







Na nekoliko slijedećih fotki je ista lijeska sa različitih strana.
Kak bi to bilo najbolje na proljeće orezati?
Jako bum zahvalan ako si netko da truda i označi kaj obavezno odrezati?
Jesu li mladi izboji preblizu biljki da bi ih mogel u rano proljeće staviti u školu?









 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Na nekoliko slijedećih fotki je ista lijeska sa različitih strana.
Kak bi to bilo najbolje na proljeće orezati?
Jako bum zahvalan ako si netko da truda i označi kaj obavezno odrezati?
Jesu li mladi izboji preblizu biljki da bi ih mogel u rano proljeće staviti u školu?



Malo je nezahvalno davati savjet ovako preko slike, ali evo ja cu se usuditi dati ti nekoliko mojih zapazanja,,,
Evo odabrao sam jednu sliku koju sam ostavio u citatu iz nje, ako se ne varam jer kazem slika nije toliko jasna da bi se moglo razaznati, dade se zakljuciti da je biljka neuhranjena jer sve to sto je ispod 20 -30 cm godisnjeg prirasta ne obecava zavidnu rodnost,,,
Ono sto ja vidim dosta grancica na proljece nece potjerati ili ce to biti vrlo sramezljivo i ni u kom slucaju ti nebi preporucio uzgoj sadnica jer biljka radije tjera u njih nego u rodne grane,,,
Misljenja sam da si biljku pustio previse u zrak a da joj nisi otvorio krosnju,,,
No dobro pustimo sad to ja te evo pozivam da uzmes jedan dan i dođes do mene kako bi vidio sto te ceka u buducnosti i na sto bi trebao obracati paznju,,,
Evo ti dvije slike iz mog nasada da vidis kako to kod mene izgleda,,,
 

Prilozi

  • 12376277_901928503248305_1040516545899769945_n.jpg
    12376277_901928503248305_1040516545899769945_n.jpg
    87.1 KB · Pregleda: 286
  • 15253368_1167761293331690_5654618938436730804_n.jpg
    15253368_1167761293331690_5654618938436730804_n.jpg
    82.6 KB · Pregleda: 258

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na komentaru i posebna hvala na pozivu. :drink:
Malo si mi daleko, ali nikad se ne zna kaj mi pukne v glavu. Ako se odlučim doći bum se prije javil.

Biljke jako slabo napreduju. Zemlja nije analizirana. :mur: Nakon jačih kiša se, unatoč kosini terena, podigne nivo vode u tlu. Super bi mi došlo podrivanje, a podrivača ni za lijek u bližoj okolici. Već sam razmišljal da sam nekaj skemijam, ali traktor je svega 50 KS i 2 tone (s utegima). :icon_scratch:

Znači prvenstveno čistiti sve niske izboje, a krošnjicu još prorijediti. Na proljeće dodati kan ili ureu?
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
Hmmm, daleko je relativan pojam, sat vremena voznje i nije bas toliko daleko, no kako god poziv jos uvijek stoji pa,,,,,
Vec tjedan dana me neka viroza ubija pa nisam stigo prije na slici pokazati,,,

2itof1d.jpg


Tu gdje je crvena crta skrati biljku, ostavi 2 - 3 ili eventualno 4 osnovne grane,,,
Na ostalima na isti nacin otvori krosnju i ne ostavljaj previse grana ako je ishrana losa,,,
Rezidba ja balans između onoga sa cim biljka raspolaze i onoga koliko joj treba da bi se normalno razvila,,,
Ako je u nasadu trava, moras biti svjestan cinjenice da ce ljesnjak dobiti samo onoliko koliko bude visak travi (po meni vrlo malo)
Tezi k'tome da ti godisnji prirast grancica bude oko 30 cm ili veci,,,
 

iwanho

Iskusan lik
Tu od
30 Lis 2008
Poruka
8,504
Hvala na savjetu i na ponovljenom pozivu. :icon_pidu:
Da oko njih je trava. Očito bum moral barem 1 x 1 m preštihati i redovno obrađivati motikom ili mtk s frezicom (nije skakavac) svaki mjesec jedanput dok se ne vlegne.
 

tatkodvd

Dobro znana faca
Premium
Tu od
2 Pro 2011
Poruka
1,255
Bobić@ ove gore dve fotografije što si postavio iz svog zasada u kojoj su godini i koji razmak sadnje.
 

Plemeniti

Dobro znana faca
Tu od
16 Pro 2008
Poruka
1,728
To su slike od prosle godine sto bi znacilo da je nasad tada bio u 7 godini,,,
Međuredni razmak, hmmm, da problematican na mjestu slikanja cca 3,5 metara varira cijelom povrsinom a u redu 3 m. razmak,,,
Nakon cvatnje ide rusenje 3 od 6 redi
c045.gif

Sputavanja je bilo dovoljno i uviđam da to nije rjesenje,,,
Ja za razliku od mnogih imam problem sa bujnoscu buduci da sam krosnju morao odrzavati uskom kako mi se nebi spojili red s redom ali vidim da je rusenje neizbjezno ma koliko mi zao bilo,,,

jbg platit cu danak neiskustvu i lakovjernosti,,,
c065.gif
 

Najnoviji postovi

Na vrh